Ceny mieszkań

Forum, na którym można do woli dyskutować nie tylko na tematy związane z Forexem.
Gringoss
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 43
Rejestracja: 01 cze 2010, 13:38

Ceny mieszkań

Nieprzeczytany post autor: Gringoss »

Zastanawiał się ktoś z Was szanowni koledzy jak się zachowa cena mieszkaniań w 2011?. Temat trochę kontrowersyjny bo jedni przepowiadają spadki rzędu 40%, inni wieńczą wzrosty 15%.

Za spadkami przemawia:
+1 VATu osłabi zdolność kredytową chętnych,
Wzrost stóp (przyszły)
RnS przeniesiona na deweloperke
Rekomendacja T + S


Za wzrostem
Wyż demograficzny

Ps: Jak ktoś posiada jakieś dane, wykresy, analizy to niech wrzuca. Swoją drogą widziałem gdzieś wykres średnich cen transakcyjnych rynku wtórnego w miastach wojewódzkich od roku 90 ale nie mogę znaleźć.
Ostatnio zmieniony 28 gru 2010, 20:10 przez Gringoss, łącznie zmieniany 2 razy.

sonictune
Gaduła
Gaduła
Posty: 144
Rejestracja: 16 lut 2009, 18:27

Nieprzeczytany post autor: sonictune »

No trzeba jakoś , ze stylem przejąć prezydenturę UE :mrgreen:
Trzeba nadrabiać dystans do "zachodu" :wink:
Nec hercules contra plures .

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

Pytanie ma troche duzy rozstrzal. Mowisz o cenach Warszawy, Wroclawia? Czy moze cos z suwalskiego albo cos z wojewodzctwa podkarpackiego?

Gringoss
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 43
Rejestracja: 01 cze 2010, 13:38

Nieprzeczytany post autor: Gringoss »

Rynek pierwotny i wtórny.

Miasta wojewódzkie.

Awatar użytkownika
Mike_Scofield
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 901
Rejestracja: 03 maja 2009, 22:41

Nieprzeczytany post autor: Mike_Scofield »

Ja usiłuję aktualnie sprzedać mieszkanie i powiem, że jest ciężko ...
Jak już znajdzie się ktoś zainteresowany, to okazuje się, że nie ma zdolności kredytowej ...
Jak usłyszałem ostatnio o obostrzeniach przy udzielaniu kredytów, to obawiam się, że będzie jeszcze trudniej sprzedać, a co za tym idzie trzeba będzie obniżyć cenę ...
"Wieloma strategiami można zarabiać i wszystkimi można tracić." Mike Scofield
"Wszystko rozgrywa się w głowie, a nie na wykresie" Mike Scofield

mb777
Bywalec
Bywalec
Posty: 18
Rejestracja: 26 sty 2010, 18:21

Nieprzeczytany post autor: mb777 »

Być może znowu będą takie akcje ,że samochód dodają do mieszkania byle tylko cena za metr nie spadła :)

Awatar użytkownika
Tig3r
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2310
Rejestracja: 02 sty 2008, 10:46

Nieprzeczytany post autor: Tig3r »

Gringoss pisze:Za spadkami przemawia:
+1 VATu osłabi zdolność kredytową chętnych,
RnS przeniesiona na deweloperke
Rekomendacja T + S

Za wzrostem
Question
Popyt się na pewno obniży (ze względu na te 3 wymienione wyżej czynniki).
Po rekomendacjach uzyskanie zdolności będzie bardzo trudne, do tego jeszcze dołożyłbym wzrost stóp procentowych który jest przed nami - kwestia miesięcy - a który jeszcze bardziej obniży zdolność.

Coś jest planowane aby usprawnić prawo budowlane - jeśli by to weszło to podaż by znacząco wpłynęła na ceny (za kilka lat dopiero) bo jak wiadomo na rynku wciąż jest duże zapotrzebowanie na mieszkania (gorzej ze zdolnością kred).

Nie spodziewałbym się znacznego spadku cen (większego jak 10%) ani też wzrostu jakoś większego niż 5%. Trzeba pamiętać że wynajem obecnie jest drogi i mocno skorelowany z ceną mieszkań. Jak wiadomo znaczna część ludzi kupiła aby wynajmować - gdyż czynsz jest zbliżony do rat kredytu - i z tego względu cena spaść za bardzo nie może. Nie zmienia to faktu że jak wszędzie mogą się pojawić jakieś "promocje" typu ktoś chce/musi szybko sprzedać..
======================================================
Nie głupi ten co nie wie, lecz ten który nie chce się nauczyć..

Awatar użytkownika
MaNoCBR
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 65
Rejestracja: 22 lut 2010, 18:21

Nieprzeczytany post autor: MaNoCBR »

To jest tak:
Ja kupiłem w tym roku mieszkanie i wiem, że podrożeją i będę cholernie bogaty a mój kredyt się szybko zdewaluuje :twisted:
A Ty dopiero szukasz i wiesz, że będą tańsze a dopiero potem zdrożeją :lol:

Tak jak z ceną na FX :lol:

A tak naprawdę nie liczyłbym na jakieś szokowe zmiany cen... inflacja rośnie, zdolność kredytowa nabywców spada (za sprawą nowych regulacji bankowych).
Za to rynek jeszcze się nie nasycił i mieszkań brakuje, przez co marże deweloperów mogą być wyższe (przynajmniej za małe M) w myśl zasady ciasny ale własny...
Z kącików uśmiechu można obliczyć rozpiętość wolności [WOLF 1982-2007]

Adrenalina uzależnia ;-)

Awatar użytkownika
SEROL666
Maniak
Maniak
Posty: 2321
Rejestracja: 13 sty 2009, 00:04

Nieprzeczytany post autor: SEROL666 »

Tig3r pisze:Coś jest planowane aby usprawnić prawo budowlane
Nie teraz najpierw wybory. Z gadzam nie że trzeba by prawo zmienić. Pozatym obyczajowa strona rynku nieruchomości tez za ciekawie nie wygląda:
- często widuje się ogłoszenia komfortowe mieszkania od 35 m2 ( deweloperzy mają nas za idiotów widział ktoś komfort na jednym pokoju ?)
- prowizje kupujący płaci prowizję... chore to nie ten co zbywa powinien... ?
- ludzie wrzucają do agencji obrotu nieruchomościami mieszkania na sprzedaż aby agent podbił cenę transakcyjną a kupujący staraja sie unikać pośredników....
- juz nie mowiąc o kosztach transakcyjnych 2%, pseudoprawnik..
http://gazetadewelopera.pl/diagnoza-cho ... 7e23000000
"If music is dying musicians are killing it" - MP

Awatar użytkownika
Tig3r
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2310
Rejestracja: 02 sty 2008, 10:46

Nieprzeczytany post autor: Tig3r »

SEROL666 pisze:- prowizje kupujący płaci prowizję... chore to nie ten co zbywa powinien... ?
na rynku wtórnym płacą najczęściej obaj (pewnie ponad 95% rynku)
SEROL666 pisze:- ludzie wrzucają do agencji obrotu nieruchomościami mieszkania na sprzedaż aby agent podbił cenę transakcyjną a kupujący staraja sie unikać pośredników....
Każdy musi zwój kawałek tortu zjeść. Są też oczywiście plusy - większe bezpieczeństwo. Poza tym nikt nie broni zamieszczać ogłoszeń że poszukujesz bez pośredników.
SEROL666 pisze:- juz nie mowiąc o kosztach transakcyjnych 2%, pseudoprawnik..
2% podatek + notariusz + pośrednik + opłaty +(przy kredycie, prowizje, ubezpieczenia itp) = wyjdzie ~ 5%

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,887 ... udowa.html
======================================================
Nie głupi ten co nie wie, lecz ten który nie chce się nauczyć..

ODPOWIEDZ