Konsekwencja i Determinacja

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
Awatar użytkownika
mdmainside
Gaduła
Gaduła
Posty: 125
Rejestracja: 04 lut 2011, 17:11

Nieprzeczytany post autor: mdmainside »

Hej ,

Też mam sell w podobnym miejscu :)

Grasz tylko na H1 , czy kierowałeś się innym interwałem czasowym ?

Nie do końca mi się to widzi , w każdym razie wejście wydaje mi się zbyt wczesne , obym się mylił :D

PS: Życzę sukcesów !

imperator_wszechswiata
Gaduła
Gaduła
Posty: 250
Rejestracja: 10 kwie 2010, 20:20

Nieprzeczytany post autor: imperator_wszechswiata »

Mavratus pisze:ostatnia świeca na wykresie
nie przywiązuje do tego żadnej wagi,
kierowałem się mocną formacją cenową, wręcz książkową, która bardzo często się sprawdza :)
mdmainside pisze:Grasz tylko na H1 , czy kierowałeś się innym interwałem czasowym ?
nie ważne jaki interwał, cena jest taka sama na każdym

Awatar użytkownika
TeXs
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 886
Rejestracja: 09 maja 2007, 13:57

Nieprzeczytany post autor: TeXs »

imperator_wszechswiata pisze: kierowałem się mocną formacją cenową, wręcz książkową, która bardzo często się sprawdza :)
pokażesz :)

(można coś tam wyrysować, SR, Fibo 50)
fajnie jest wiedzieć co spowodowało, że podjąłeś taka a nie inną decyzję

a tak na marginesie,
to powodzenia życzę.
Ostatnio zmieniony 28 mar 2011, 16:23 przez TeXs, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mavratus
Gaduła
Gaduła
Posty: 301
Rejestracja: 20 sie 2010, 09:49

Nieprzeczytany post autor: Mavratus »

TeXs pisze:
imperator_wszechswiata pisze: kierowałem się mocną formacją cenową, wręcz książkową, która bardzo często się sprawdza :)
pokażesz :)
Dołączam się.

Bo na tym pinie (czerwonym) bym wszedł w "s".. (no tak łatwo się mówi jak się widzi historię. nie mniej chodzi mi o sam pin...)

MaxRipper
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 740
Rejestracja: 20 wrz 2009, 16:55

Nieprzeczytany post autor: MaxRipper »

imperator_wszechswiata pisze:opis sytemu: gra długoterminowa od kilku godzin do kilku dni
Nie żebym się czepiał ale ja bym tego nawet średnim terminem nie nazwał. To taka mała, nieistotna dygresja.

Ogólnie mam wrażenie, że kolega nie wie czym są testy założeń na sucho. Oznacza to, że prawdopodobnie popłyniesz i tym razem. Jestem niemalże pewien, że nie masz żadnej porządnej historii testów systemu. A to oznacza, że nie wiesz czego możesz się po nim spodziewać...
Skąd to wnioskuję - a no stąd:
imperator_wszechswiata pisze: wszystko wyjdzie w praniu
Kolego zanim zaczniesz wtapiać kolejne depo proponuję otworzyć EXCEL'A i zapisywać tam transakcje na sucho (tak min. 100 transakcji, odrzucając te zakończone na BE), przy użyciu stałej jednostki lota np. 0.1.

Jak już to zrobisz to będziesz wiedział czy na sucho system w ogóle jest w stanie się obronić (tzn czy w teście zarobił jakieś pipsy). Jeśli tak - przechodzimy do etapu drugiego.

Etap drugi - ile system zarobił?
Jeśli w teście wygenerowałeś ok 100 transakcji a Twój system zarobił 400 pipsów to musisz pamiętać o odjęciu poślizgów cenowych i ew. kosztów prowizji (brokerzy ECN). Grając ze zleceń oczekujących na "najtańszej" parze czyli na Edku masz szansę na oddanie rynkowi "jedynie" 2 pipsów na każdym zleceniu. W prostym rozrachunku robiąc 100 transakcji Twój koszt uzyskania przychodu wyniesie: 100 x 2 = 200 pipsów -> 50% (to nie są żadne jaja, czy inne żarty).

Koszty to jest ten aspekt, który większość ludzi olewa projektując system. Potem tacy ludzie zaczynają grać wymyślonym systemem i co widzą: max DD 2 razy większe niż w testach, wyniki na koniec okresu w okolicy 0, co w efekcie prowadzi do podcięcia skrzydeł takiemu traderowi.

Dobra! Załóżmy inny wariant - po 100 transakcjach masz 2000 pipsów, wówczas koszty transakcyjne stanowią zaledwie 10%. W praktyce oznacza to, że oddajemy na tyle niedużo aby wciąż cieszyć się pokaźnym zyskiem.

Money Mangement
MM to taki fajny twór, który w oparciu o (najlepiej jak największe) dane statystyczne z pierwszego etapu pozwala na zdefiniowanie tego jak wiele musimy kupić/sprzedać w następnej transakcji aby uzyskać najlepsze rezultaty. Przy projektowaniu MM musimy wiedzieć kiedy kupić więcej, kiedy mniej, opierając najczęściej te decyzje o serie historycznych strat/zysków. Otóż może to się wyda dla niektórych odkrywcze ale systemy tracą/zarabiają właśnie poprzez serie występujące w danym okresie.
Seria jest wynikiem trwania takiej sekwencji rynkowej, która pasuje lub nie pasuje do założeń naszego systemu. Gdy pasuje - zarabiamy pipsy, w przeciwnym wypadku wyłapujemy SLe.

Zapewne każdy z Was ma w pamięci dziesiątki swoich systemów, które tak pięknie zarabiały w jakimś okresie a potem zeszły pod krechę po czym z pogardą odrzuciliśmy je (system) w kąt. Niestety problem z długoterminowym zarabianiem leży właśnie w dobrze skonstruowanym MM, ponieważ żaden system nie będzie zarabiał w każdej chwili. Oczywiście nie twierdzę tu, że nie istnieją złe systemy - istnieją, ale uważam, że zdecydowanie więcej jest złych traderów.

Kiedy skonstruujemy Money management dopasowany do naszego systemu przechodzimy do...

Testy Demo

Testy demo w czasie rzeczywistym mają nam odpowiedzieć na dwa pytania:
a) czy wskaźniki używane w systemie nie robią nas w konia (tzn. nie repaintują)
b) czy system jest na tyle dopasowany do mnie, że mogę konsekwentnie zawierać transakcje na ustalonych w nim zasadach (chodzi tu o czas potrzebny na jego obsługę, w testach 1 dzień to często 1 minuta, w rzeczywistości 1 dzień to 24 x 60 -> 1440 minut, w których musimy spać, niejednokrotnie chodzić do pracy lub wykonywać inne obowiązki które z kolei mogłyby spowodować, że nie bylibyśmy konsekwentni w zawieraniu transakcji)

BTW - W chwili, gdy stwierdzimy, że nie możemy ręcznie wykonywać zaleceń systemu, możemy napisać sobie EA :).

Po pomyślnych testach systemu na rachunku demo czas na:

Sporządzenie planów awaryjnych

Ww etap jest niesamowicie ważny z jednej prostej przyczyny. Otóż w spekulacji jedno niekontrolowane zdarzenie, może nas wykluczyć z rynku. Musimy kontrolować ryzyko i aby je efektywnie kontrolować musimy mieć plan na wszystko!

W tej sytuacji musimy musimy sobie odpowiedzieć na pytania:
- co zrobimy gdy przekroczymy akceptowalny poziom drawdown
- jak zachowa się nasz system podczas szerokiej luki cenowej lub podczas rozszerzenia spreadu po ogłoszeniu katastrofalnych danych
- co stanie się gdy zabraknie nam prądu albo spali się nam komputer ( czy odpowiednio zabezpieczyliśmy hasła, pliki EA itp inne ważne dane)
- czy nasz broker, nie będzie wpływał na nasze wyniki

Gra na mikrokoncie rzeczywistym

Jak sama nazwa wskazuje musimy dokonać jeszcze jednego testu ale już na realnych pieniążkach, jednakże na tyle małych aby ew. błędy - które jeszcze na tym etapie możemy popełniać - nie wykluczą nas z dalszej gry.

Prawdziwa spekulacja

To jest ten moment, w którym jesteśmy przygotowani na wszystko, w którym także bierzemy pełną odpowiedzialność za nasze czyny i nasze wyniki. Tu właśnie zaczynają się prawdziwe pieniądze w najtrudniejszym biznesie świata jakim niewątpliwie jest spekulacja....

Pozdrawiam
:twisted:


P.S.
To co napisałem powyżej jest jedynie wartościowym ułamkiem pracy jaką należy włożyć w przygotowanie do zarabiania na FX. Pamiętajcie jednak, że wszystko robimy po to aby zdobyć tę kluczową przewagę. Pamiętajcie, że po drugiej stronie waszej transakcji, może znajdować się człowiek, który z wielką determinacją przygotował się do walki o Wasze pieniądze. Budowanie przewagi jest najważniejszą częścią tego zawodu, ponieważ bez niej nie zwyciężycie z prawdziwymi mistrzami rynku - będziecie Tylko stadem owiec idących na rzeź...

Awatar użytkownika
Ramzes
Gaduła
Gaduła
Posty: 179
Rejestracja: 18 maja 2010, 17:24

Nieprzeczytany post autor: Ramzes »

Hmm.. to co? chyba pochwała bedzie dla kolegi MaxRipper'a :D
Zarabianie na FOREX jest tak samo niebezpieczne jak próba urwania jaj tygrysowi. I najgorsze jest to, że codziennie musisz próbować mu te jaja urwać...

Awatar użytkownika
Mavratus
Gaduła
Gaduła
Posty: 301
Rejestracja: 20 sie 2010, 09:49

Nieprzeczytany post autor: Mavratus »

Powinna, trochę mi otworzył oczy wlasnie pisałem swój system na kartce. Także wnioskuję o pochawłę !
Uważaj jest tu dużo zadymiarzy jeśli masz tutaj swoje zdanie i umiesz, wybierać wątki na tym forum na pewno masz predyspozycje. Tylko frajerzy kłócą się kto ma większego.

imperator_wszechswiata
Gaduła
Gaduła
Posty: 250
Rejestracja: 10 kwie 2010, 20:20

Nieprzeczytany post autor: imperator_wszechswiata »

MaxRipper pisze:Jestem niemalże pewien, że nie masz żadnej porządnej historii testów systemu. A to oznacza, że nie wiesz czego możesz się po nim spodziewać...
system mam opanowany na sto dwa, genialny w swojej prostocie,
zobacz jak się odchyliła cena od mojego wejścia w transakcję (4 pipsy),
problem to ja mam, ale z racjonalnym myśleniem podczas stresu (wielkość pozycji nie ma znaczenia - przypadek fatalny), dlatego żyję nadzieją że pisząc ten dziennik przełamie się w tej kwestii,

tak nawiasem: rynek ma to do siebie, że nie jest przewidywalny co do pipsa, dlatego trzeba przyjąć odpowiedni margines błędu !
tymczasem pozycja zabezpieczona na be, do piramidowania jeszcze się nie nadaje, dlatego napisałem że wszystko wyjdzie w praniu,
kolejny słaby sygnał na sell 0,9180 - nie wchodzę,
zobaczę co będzie się działo przy poziomie 0,9150 - ale to pewnie jutro.

imperator_wszechswiata
Gaduła
Gaduła
Posty: 250
Rejestracja: 10 kwie 2010, 20:20

Nieprzeczytany post autor: imperator_wszechswiata »

i jeszcze uzasadnienie dlaczego akurat tutaj wchodziłem na screenie,
zauważyłem, że bardzo często zostaje testowany ostatni wyraźny poziom cenowy SR, nawet jak znajduje się w głupim miejscu np. poziom w okolicy 0,9190 g. 18:05 GMT usd/chf widać doskonale na M5, po przetestowaniu można było wchodzić 10 pips niżej w sell, ale takie sytuacje się zauważa przy ciągłej obserwacji rynku,

kieruję się zasadą im mniej zawieram transakcji tym lepiej dla mojej psychy i przy tym pozostaje!

Awatar użytkownika
TeXs
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 886
Rejestracja: 09 maja 2007, 13:57

Nieprzeczytany post autor: TeXs »

imperator_wszechswiata pisze:...tak nawiasem: rynek ma to do siebie, że nie jest przewidywalny co do pipsa .....
oj jest, jest
i to jest najpiękniejsze :)

ODPOWIEDZ