Zielony wiatr

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
Awatar użytkownika
zielony_wiatr
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 64
Rejestracja: 08 lis 2019, 20:52

Zielony wiatr

Nieprzeczytany post autor: zielony_wiatr »

Witam Forumowiczów
Jak wszyscy wiemy, prawdziwa spekulacja powinna być do bólu nudna. Z tego też powodu zakładam sobie tutaj ten dziennik.
Czasem fajnie jest móc się gdzieś wyrazić. Czytam mnóstwo literatury, prasy i internetu a teraz chciałbym też powrzucać kilka swoich zagrań, napisać jakąś fajną analizę czy spisać swoje przemyślenia.

Nic tutaj nie chcę udowadniać, przedstawiam Wam zatem to, jak prowadzę swoją spekulację.

1) Stała stawka - stosuję stałą stawkę kwotową około 5% kapitału: czyli jeżeli mam 540 zł, to za każdym razem ryzykuję 30 zł niezależnie od tego, czy Stop Loss wynosi 100 czy 500 pipsów - tę kwestię reguluję rozmiarem otwieranej pozycji. To zasada, która była stosowana przez słynnych Żółwi. Czy zarobię czy czy stracę, to stosuję tę samą wyjściową stawkę, którą po prostu można zwiększyć po osiąganiu kolejnych pułapów: 1000 zł -> 1500 zł -> 2000 zł itd.
Obrazek

Do ustawiania odpowiedniej wartości pozycji używam wskaźnika Money Management, gdzie podaję odpowiednie wartości z Excela i już wiem jakiej wysokości pozycję mam otworzyć.
Obrazek

2) Dywersyfikacja - skoro kwestię wysokości pozycji mam już załatwioną, mogę przejść do kolejnej istotnej sprawy, mianowicie dywersyfikacji pozycji. Żeby ogólna skuteczność spekulacji była zyskowna nie powinno się ograniczać do jednego rynku bo okazje nie zdarzają się codziennie. Przy wykresie dziennym konieczna jest dywersyfikacja rynków przede wszystkim dlatego, żeby nie tracić czasu. Zamrożenie kapitału na tydzień lub dwa w jednej pozycji może po pierwsze okazać się stratne a jeśli zyskowne, to w małym procencie (pomijając sytuacje wyjątkowe). Nigdy nie otwieram pozycji z tą samą walutą w więcej niż jednej parze. Choć obserwuję wszystkie rynku, pozycje otwieram tylko na tych najlepszych i nieskorelowanych (np. EURJPY + XAUUSD + AUDCAD).

3) Timeframe - opieram się wyłącznie na wykresach dziennych, korzystam ze wskaźników, które unaoczniają obszary wyprzedania/wykupienia, pokazują dywergencje i trend. Ponadto korzystam z tradycyjnej analizy technicznej: linii trendu, kanałów, wewnętrznych linii trendu, wsparć i oporów, zasięgów Fibonacciego, formacji świecowych i technicznych.

4) Stop Loss i Take Profit - często mam to ustawione w relacji 1:1 - 1:1,5. Statystycznie więcej wejść okazuje się zyskowne co okazuje się pozytywnie wpływać na psychologię inwestowania (spekulacji). Nie staram się wychwycić dołka, szukać złotego strzału z R:R na poziomie 1:10. Najlepsze są stałe i niekoniecznie wysokie zyski.

Życzę sobie i Wam powodzenia.

Awatar użytkownika
meylo
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1220
Rejestracja: 15 sie 2011, 21:01

Re: Zielony wiatr

Nieprzeczytany post autor: meylo »

Stosujesz takie same zasady w realu?
Swing Trading in Two Sentences :
In uptrending markets, buy weakness as it returns to strength.
In downtrending markets, sell strength as it returns to weakness.

Awatar użytkownika
zielony_wiatr
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 64
Rejestracja: 08 lis 2019, 20:52

Re: Zielony wiatr

Nieprzeczytany post autor: zielony_wiatr »

Tak. W zasadzie to są aktualne zasady bo aktualnie spekuluję realną gotówką.
A dlaczego pytasz?

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6615
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Zielony wiatr

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

zielony_wiatr pisze:
08 lis 2019, 21:58

3) Timeframe - opieram się wyłącznie na wykresach dziennych, korzystam ze wskaźników, które unaoczniają obszary wyprzedania/wykupienia, pokazują dywergencje i trend. Ponadto korzystam z tradycyjnej analizy technicznej: linii trendu, kanałów, wewnętrznych linii trendu, wsparć i oporów, zasięgów Fibonacciego, formacji świecowych i technicznych.

4) Stop Loss i Take Profit - często mam to ustawione w relacji 1:1 - 1:1,5. Statystycznie więcej wejść okazuje się zyskowne
Juz mi sie podoba. A skuteczność tylko potwierdza, że kierunek obrałeś słuszny ;)
Powodzenia i będę zaglądał :)

Nieśmiertelny Trader

Re: Zielony wiatr

Nieprzeczytany post autor: Nieśmiertelny Trader »

zielony_wiatr pisze:
08 lis 2019, 21:58
5%
Good way! Sam taki stosuję, co prawda Mój dziennik ma 0,5% w nazwie ale już od dawna jest to 5% z tym że i SL 10 razy większy ale staram się wchodzić jakby to właśnie było 0,5% i nawet nie dopuszczam myśli by miało zadziałać awaryjne 5% ;) Jeśli to upilnujesz to powinno iść do przodu. :564:

Awatar użytkownika
zielony_wiatr
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 64
Rejestracja: 08 lis 2019, 20:52

Re: Zielony wiatr

Nieprzeczytany post autor: zielony_wiatr »

Trzy aktualne pozycje:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Zielony wiatr

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

Bardzo dobrze, że masz opracowany system zarządzania wielkością pozycji, bo to ważna i często niedoceniana funkcja.
Z dywersyfikacją też OK, ale w podanym przez Ciebie przykładzie, jest spora szansa, że w tym samym czasie może zyskiwać jen i złoto, lub obaj tracić. Trudno jest idealnie dopasować dywersyfikacje, bo wiele instrumentów jest ze sobą powiązane w zaskakujący nieraz sposób. Trzymaj jednak tak dalej.
Trading w interwale D1 jest jak najbardziej słuszny, bo mało jest w nim szarpania się, a potencjalne zyski mogą być spore, rzędu 100-300 pipsów.
Zamierzasz publikować jakieś procentowe wyniki ? Raz na miesiąc lub kwartał ?
Ostatnio zmieniony 12 lis 2019, 10:08 przez MarioDM, łącznie zmieniany 1 raz.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Awatar użytkownika
zielony_wiatr
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 64
Rejestracja: 08 lis 2019, 20:52

Re: Zielony wiatr

Nieprzeczytany post autor: zielony_wiatr »

Tak, tak. Na pewno będę publikował jakieś podsumowania, wyniki transakcji.
W dzisiejszej zglobalizowanej gospodarce w ogóle coraz trudniej jest o dobrą dywersyfikację, a tym bardziej tylko na rynkach walutowych. Niemniej jednak staram się, aby choć próbować zyskiwać jakieś statystyczne szanse na przewagę. Współczynniki korelacji też nie są dane raz na zawsze i dynamicznie się zmieniają.
Na przykładzie aktualnych pozycji również mam walutę Euro w dwu transakcjach (EURCAD i EURCHF), ale jak widać ich korelacja jest dynamiczna od pozytywnej do negatywnej i obecnie wynosi 32% w interwale dziennym.
Obrazek

Można się teraz zatem przyjrzeć która z par jako pierwsza będzie podatna na większe ruchy z racji danych makro i wychodzi nam, że będzie to CAD w ten piątek i następny wtorek. Potem przyjdzie czas na EUR.
Obrazek

Przyznam, że na ten moment EURCHF mnie rozczarowuje bo wychodzi z kanału przeze mnie wykreślonego, ale dopóki moje wskaźniki średnich kroczących wskazują mi trend wzrostowy a RSI nie pokazało jeszcze żadnych dywergencji, to jeszcze poczekam z zamknięciem tej pozycji. Mimo wszystko rozczarowujące jest też wyjście z kanału wyrysowanego na wskaźniku RSI i złamanie trendu na MACD. Raczej więc nie liczę już na osiągnięcie TP, ale uważam, że zamykanie tej pozycji teraz nie ma sensu bo nic nie zostało tutaj rozstrzygnięte.

Natomiast co do dywergencji na oscylatorze stochastycznym, to z moich obserwacji często powtarza się taki schemat, że oscylator pokazuje dywergencję, po czym trzeci test linii spadkowej przebija ją z impetem i to samo robi kurs, osiągając nowy (ostatni już) szczyt i potem następuje dynamiczny spadek. I generalnie to oraz dosyć duża odległość od długoterminowej linii trendu spadkowego na kursie trzyma mnie przy tej pozycji. Może przy okazji wtedy RSI pokaże też dywergencję.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 lis 2019, 12:19 przez zielony_wiatr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
meylo
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1220
Rejestracja: 15 sie 2011, 21:01

Re: Zielony wiatr

Nieprzeczytany post autor: meylo »

zielony_wiatr pisze:
11 lis 2019, 18:09
Tak. W zasadzie to są aktualne zasady bo aktualnie spekuluję realną gotówką.
A dlaczego pytasz?
Te 5% wydaje mi się sporym ryzykiem. To oczywiście moje własne przekonania ;)
Swing Trading in Two Sentences :
In uptrending markets, buy weakness as it returns to strength.
In downtrending markets, sell strength as it returns to weakness.

Awatar użytkownika
zielony_wiatr
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 64
Rejestracja: 08 lis 2019, 20:52

Re: Zielony wiatr

Nieprzeczytany post autor: zielony_wiatr »

meylo pisze:
12 lis 2019, 12:11
zielony_wiatr pisze:
11 lis 2019, 18:09
Tak. W zasadzie to są aktualne zasady bo aktualnie spekuluję realną gotówką.
A dlaczego pytasz?
Te 5% wydaje mi się sporym ryzykiem. To oczywiście moje własne przekonania ;)
To nie jest duża gotówka. Chcę dorobić do wypłaty, nic więcej. Gdyby to było 50k i więcej, to na pewno nie byłoby to więcej niż 1-1,5%. Ale mając na koncie kilkaset zł nie ma sensu "stawiać" na jedną pozycję 3 zł. :idea:

ODPOWIEDZ