Forex a podatki..

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

PipsKong pisze:cześć
jak mam działalność nie związaną z FX to zyski wtedy z FX rozliczam wraz z tą działalnością czy osobno jako osoba fizyczna ??
Gdybys chciał rozliczać zyski na fx jako działalność to w pierwszej kolejności musiałbyś zmienić działalność na spółke zoologiczną oraz zadeklarować jej kapitał początkowy na 200 tysi. I wcale nie jest pewne, że sąd chciałby zarejestrować spółkę o takim EKD.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

lm1
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 10 paź 2018, 13:09

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: lm1 »

Cześć,

od razu się przyznaję, że nie przeczytałem całego wątku bo to prawie 2000 wiadomości. Nie bijcie!

Moja sytuacją wygląda następująco: broker znajduje się w Australii, jak ich zapytałem czy wystawiają PIT'a to powiedzieli, że nie wystawiają PIT'a ani nie prowadzą komunikacji z urzędami w Polsce :D

No i teraz rozliczać czy nie rozliczać? Wykonałem ponad 50 operacji i aktualnie jestem na zero, ale do końca roku to się jeszcze zmieni (oby we właściwą stronę).

Załóżmy, że się nie rozliczam i w przyszłości zarobię. Żeby skorzystać z zarobionych pieniędzy to muszę je wypłacić od brokera do banku a jak to zrobię to US to zobaczy prawda? Myślałem o możliwości przelania pieniędzy od brokera na konto Revolut (dają IBANa) ale to też Europa więc raczej prowadzą komunikację z urzędami.

Jakie propozycje?

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

99,9% brokerów zagranicznych nie wystawia PIT-a. Europejscy faktycznie, mogą przekazać info do polskiego US jeśli pójdzie takie zapytanie, a wydaje się być tylko kwestią czasu, żeby wszyscy wiedzieli o wszystkim ;).
W przypadku brokerów spoza UE jakby ryzyko mniejsze, ale nadal jest. Teraz masz dylemat, a jesteś na 0. W przyszłości może zarobisz, może nie. Może będzie wymiana informacji do kilku lat wstecz, może nie.

Moja propozycja to rozliczyć się i spać spokojnie ;)
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

lm1
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 10 paź 2018, 13:09

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: lm1 »

Ok, to chyba się rozliczę, ale w związku z tym mam jeszcze 2 pytania:

1) pozycję otwieram w roku 2018 a zamykam w 2019. Wydaje mi się, że rozliczam taką pozycję w roku 2020 (za rok 2019). Prawda?

2) powiedzmy w roku 2018 zarobiłem, w 2019 straciłem a od 2020 już nie gram. Czy w takim przypadku będę bardziej stratny niż w sytuacji gdzie w 2018 straciłem, w 2019 zarobiłem a od 2020 już nie gram? Dobrze kombinuję? Chodzi mi o to, że jeśli w roku poprzednim miałem stratę to mogę ją odliczyć w roku następnym od zarobku ale na odwrót już chyba nie? Podatki nie są moją mocną stroną niestety.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

lm1 pisze: 1) pozycję otwieram w roku 2018 a zamykam w 2019. Wydaje mi się, że rozliczam taką pozycję w roku 2020 (za rok 2019). Prawda?
Tak.
lm1 pisze:2) powiedzmy w roku 2018 zarobiłem, w 2019 straciłem a od 2020 już nie gram. Czy w takim przypadku będę bardziej stratny niż w sytuacji gdzie w 2018 straciłem, w 2019 zarobiłem a od 2020 już nie gram? Dobrze kombinuję? Chodzi mi o to, że jeśli w roku poprzednim miałem stratę to mogę ją odliczyć w roku następnym od zarobku ale na odwrót już chyba nie? Podatki nie są moją mocną stroną niestety.
Tak, dobrze kombinujesz ;). Ale planowanie kiedy stracić, a kiedy zyskać, żeby tylko zaoszczędzić na podatku, jest równie rozsądne jak to, jak zastanawiać się w jaki dzień najlepiej mieć wypadek samochodowy, a kiedy lepiej dojechać cało... ;)
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

lm1 pisze:Ok, to chyba się rozliczę, ale w związku z tym mam jeszcze 2 pytania:

1) pozycję otwieram w roku 2018 a zamykam w 2019. Wydaje mi się, że rozliczam taką pozycję w roku 2020 (za rok 2019). Prawda?

2) powiedzmy w roku 2018 zarobiłem, w 2019 straciłem a od 2020 już nie gram. Czy w takim przypadku będę bardziej stratny niż w sytuacji gdzie w 2018 straciłem, w 2019 zarobiłem a od 2020 już nie gram? Dobrze kombinuję? Chodzi mi o to, że jeśli w roku poprzednim miałem stratę to mogę ją odliczyć w roku następnym od zarobku ale na odwrót już chyba nie? Podatki nie są moją mocną stroną niestety.

Pozdrawiam.
1 Na fx jest tak, że rozlicza się zamknięte pozycje, więc to kiedy je otworzyłeś nie ma znaczenia dla US, choć są swapy, ale chyba US i tak by tego nie ogarnął. Do US podajesz z jakim wynikiem ją zamknąłeś. Jeśli zamkniesz ją w 2019 to info o tym w picie podasz w 2020.
2 Jeśli w 2018 osiągniesz zysk to MUSISZ zapłacić podatek do końca kwietnia 2019 (i złożyć pit oczywiście). Jeśli w 2019 poniesiesz stratę to również składasz pit ze stratą, ale skoro kończysz grę na fx to tej straty już nie odliczysz od PRZYSZŁYCH zysków. Stratę odlicza się max w 5 kolejnych lat, przy czym w jednym roku może to być odliczenie do max 50% straty.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

jacek472
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 34
Rejestracja: 06 kwie 2011, 10:01

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: jacek472 »

Zakładam konto wpłacam 2k bawie się kup sprzedaj, ewentualnie wypłacam max tyle ile wpłaciłem lub jestem -2k i co w tym przypadku z us? muszę cokolwiek zgłaszać jakiś pit pisać? skoro nic nie zarobiłem, a jak nie napiszę to co?

ADASKO2012
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 425
Rejestracja: 20 gru 2012, 21:19

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: ADASKO2012 »

jacek472 pisze:Zakładam konto wpłacam 2k bawie się kup sprzedaj, ewentualnie wypłacam max tyle ile wpłaciłem lub jestem -2k i co w tym przypadku z us? muszę cokolwiek zgłaszać jakiś pit pisać? skoro nic nie zarobiłem, a jak nie napiszę to co?
Nie musisz.Nic ci nie zrobią .Problemy zaczynają się jak wygrywasz spore sumy i płacisz podatki.Jesli masz plany grać przez wiele lat ,to warto złożyć.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

ADASKO2012 pisze:
jacek472 pisze:Zakładam konto wpłacam 2k bawie się kup sprzedaj, ewentualnie wypłacam max tyle ile wpłaciłem lub jestem -2k i co w tym przypadku z us? muszę cokolwiek zgłaszać jakiś pit pisać? skoro nic nie zarobiłem, a jak nie napiszę to co?
Nie musisz.Nic ci nie zrobią .Problemy zaczynają się jak wygrywasz spore sumy i płacisz podatki.Jesli masz plany grać przez wiele lat ,to warto złożyć.
Może nic nie zrobią, ale wg ustawy masz obowiązek złożyć PIT.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

ADASKO2012
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 425
Rejestracja: 20 gru 2012, 21:19

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: ADASKO2012 »

Płacić abonament za tv też, i co z tego?Składając pit mają cię na widelcu.Jak to jest jednorazowy wybryk na forex to nie ma sensu składać,chodź ze strat z pit 38 nic nie wyniknie. Ja kiedyś nie dostałem becikowego i nie mogłem odliczyć 1112 złotych z pitu 37 ,bo na picie 38 z danego roku miałem zysk ,ale ogólnie na forex byłem na lekkim minusie.Czyli uproszczając według urzędasów byłem bogaczem wykazując straty na forex.

ODPOWIEDZ