Potencjalny wpływ opcji walutowych na kurs -przykłady.

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.

Wspomagasz się infrmacjami z opcji

Tak
15
34%
Nie
29
66%
 
Liczba głosów: 44

Awatar użytkownika
Esco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2603
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:56

Nieprzeczytany post autor: Esco »

green7 pisze:
FX: Option expiries for today's 1400GMT cut,
* Euro-dollar; $1.4235, $1.4075(lge), $1.4000
Powiem tak:
- jak to zwykle bywa zobaczyłeś to co chciałeś zobaczyć a niekoniecznie ma się to jakoś do rzeczywistości. Dlaczego ? Sprawdź czas Twojego broka.
Bo rzucając okiem na wykres widzę, że masz tutaj strefę GMT+1. Czyli zaznaczyłeś nie 14 a 13 ....
Owszem w kilku rysunkach była pomyłka ze względu na dwa tygodnie rozjazdu pomiędzy zmiana czasu w US i u nas ale niepoprawne wykresy zostały już usunięte.

Dodano po 35 minutach:

Tutaj nawet nie trzeba schodzić na interwał m1.

* Euro-dollar; $1.4400, $1.4225, $1.4200, $1.4460

Dodano po 1 minutach:

...a ale jak jednak zejdziemy to co ciekawego się okazuje ...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Nieprzeczytany post autor: green7 »

Dobrze że drążysz temat. Może więc powiesz mi:
1. Jakie jest źródło danych o poziomach wygasania ? Tzn. nie chodzi mi o serwis z jakiego dostajesz te informacje ale o to skąd on je bierze ?
Zapewne pochodzą one z listy transakcji jakiejś giełdy - pytanie jakiej ?
I jak wybierane są poziomy: sumując wolumen transakcji na danym poziomie? Wszystkich? Czy może tylko dużych ? A może liczbę zleceń?

2. Jakiego typu opcji dotyczą informacje. I jaki jest standard tych opcji. Czy wiesz coś więcej prócz daty i godziny wygasania ?

Wydaje mi się to dosyć istotne. Dlaczego: w Twoich analizach skupiasz się na godzinie wygasania opcji i poziomach.
Nie jestem expertem w tym temacie (raczej laikiem) i jeśli się mylę to mnie poprawcie. Ale z tego co przeglądałem specyfikację kilku opcji to zwykle cena rozliczenia opcji to NIE jest cena z godziny wygaśnięcia opcji.
I tak: np. opcje na GPW: cena wygaśnięcia to średnia z ostatniej godziny notowań (w dniu wygaśnięcia) instrumentu którego dotyczy opcja. Przy czym do obliczenia tej średniej odrzucane jest po 5 skrajnych wartości a średnia ta ważona dodatkowo jest wolumenem (by np. nie podnieść jej sprzedając jedną akcję wyżej).
Ze specyfikacji którejś z giełd w NY wynikało natomiast, że ceną rozliczenia jest średnia z 30 sekundowych słupków bodaj od otwarcia giełdy do godz. 10 (czasu NY) gdy opcje wygasają.
Jeśli tak: to patrzenie na ostatnią minutę (bądź kilka minut) notowań i doszukiwanie się przebicia poziomów wygasania opcji nie bardzo ma chyba sens prawda ?
Należałoby raczej wiedzieć dokładnie w danym momencie na których poziomach opcje są ITM/OTM i które jeszcze mają szanse "się załapać" na ITM .....
Green
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Esco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2603
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:56

Nieprzeczytany post autor: Esco »

green7 pisze:Dobrze że drążysz temat. Może więc powiesz mi:
1. Jakie jest źródło danych o poziomach wygasania ? Tzn. nie chodzi mi o serwis z jakiego dostajesz te informacje ale o to skąd on je bierze ?
Zapewne pochodzą one z listy transakcji jakiejś giełdy - pytanie jakiej ?
I jak wybierane są poziomy: sumując wolumen transakcji na danym poziomie? Wszystkich? Czy może tylko dużych ? A może liczbę zleceń?

2. Jakiego typu opcji dotyczą informacje. I jaki jest standard tych opcji. Czy wiesz coś więcej prócz daty i godziny wygasania ?
Twoje pytania skłoniły mnie do dalszych dociekań których wyniki tutaj publikuje:

Wolne tłumaczenie za:
http://www.forextraders.com/forex-strat ... ading.html

Wykorzystanie opcji walutowych dla uzyskania zyskownych transakcji wymaga znajomości kilku pojęć:

* Cena wykonania (strike price):Cena która decyduje o możliwości wykonania opcji.
* Czas wygasania (expiry date): Dzień i godzina wygasania.
* Rozmiar Opcji (option size): Kwota na jaką opiewa opcja.

Dla transakcji długoterminowych ważna jest także zmienność implikowana.
(parametr określający stopień niedowartościowania
przewartościowana opcji. Więcej do poczytanie np. tutaj:http://bossa.pl/edukacja/opcje/zmiennosc/)

Dane dotyczące opcji których termin wygasania jest bliski są regularnie publikowane przez IFR (http://www.ifre.com). Brokerzy maja dostęp do tych informacji i przesyłają je jako newsy dla klientów.

Bardziej ogólne informacje o opcjach publikowane są także na stronie (http://www.cboe.com/) CBOE i CFTC (http://www.cftc.gov/) (raczej do wykorzystania w transakcjach długoterminowych).

W jaki sposób skorzystać z wiedzy nt. opcji walutowych do transakcji na spot?

Najprostszym sposobem jest wykorzystanie czasu wygasania. Typowe wartości opcji wąchają się między 100 a 500 mln USD jednak wyższe wartości wcale nie są rzadkością. Ponieważ są to stosunkowo duże kwoty które muszą być zebrane na kilka minut przed wygasaniem wystawcy opcji będą starali się zrobić wszystko żeby sprowadzić cenę spot do ceny wykonania opcji. (w granicach zdrowego rozsądku ok. 20-30 pipsów)

Ważną kwestią jest rozróżnienie na opcje amerykańskie i europejskie. Opcje europejskie mogą być wykonane tylko w terminie wygasania co sprawia że zazwyczaj są znacznie mocniej bronione

Nie warto od razu wykorzystywać bezkrytycznie newsów o każdej opcji. Prawidłowe wykorzystanie poziomów opcyjnych wymaga doświadczenie i powinno być potwierdzone zachowaniem ceny

Przykładowe idealne warunki do gry pod opcje:

   1. wygaśnięcie opcji jest o godzinie 16:00.
   2. rozmiar opcji powyżej 500 mln USD.
   3. cena w pobliżu poziomu opcyjnego przez publikacją info o 14:30.
   4. Info nie jest krytycznym wydarzeniem jak np. decyzja FED.


Co się dzieje podczas wygasania opcji? Przykładowy scenariusz.

Przed publikacja newsów cena znajduje się w pobliżu poziomu opcji. Wpływ danych powoduje odskoczenie ceny na 30-40 pipsów na półtorej godziny przed wygasaniem opcji.
Cena jest na tyle blisko że wystawcy opcji mogą próbować ściągać kurs.
Silnym sygnałem przemawiającym za takim scenariuszem jest poziom ceny sprzed publikacji newsa.

Udaną transakcje można zawrzeć grając zgodnie z interesem wystawców opcji pamiętając o tym że jeżeli do takiego ruchu dołączy się wystarczająca liczba graczy (efekt kuli śnieżnej) szanse sukcesu są duże.

Metoda ta jest skuteczna dzięki temu że poziomy opcji rozgłaszane są przez brokerów a jednocześnie firmy będące nabywcami opcji kuszone są możliwością zabezpieczenia sporych wypłat ryzykując stosunkowo niewielka premie.

Oczywiście po wygaśnięciu opcji jej poziom straci wszelkie znaczenie a zamykanie wcześniej otwartych pozycji może powodować zmiany kursu.
Informacja o godzinach wygasania:
http://esesoftware.wordpress.com/2010/0 ... off-times/
There is lack of true information about OTC option cut off times on Internet.

First of all, OTC (over-the counter) means is a direct trade between two parties. In other words, you or other party are free to determine dealing conditions. Hence, there are no such rules which define OTC option cut off times.

However, dominant market makers (banks and big sized financial firms and hedge funds) prefer to deal OTC Options with some common cut-off times. New York, London and Tokyo are the common cut off times which are used by these firms.

* New York Cut off time is 10 AM New York time (Eastern Time GMT -5)
* London Cut off time is 4 PM London time (GMT 0 or +1 for summer time zone)
* Tokyo Cut off time is 3 PM Tokyo time (GMT +9)
FX: Option expiries for today's 1400GMT cut,
* Euro-dollar; $1.4200, $1.4225, $1.4250(lge)

Obrazek

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Nieprzeczytany post autor: green7 »

skco pisze:Twoje pytania skłoniły mnie do dalszych dociekań których wyniki tutaj publikuje:
No fajnie ale dalej nie ma tu odpowiedzi na podstawowe pytanie:
- jak ustalana jest cena wygaśnięcia opcji.
A to istotne: jak już pisałem wyżej.


Apropo opcji przejrzałem się im trochę i mam tu sporo niejasności ....

Wydawało mi się, że opcje są dosyć standaryzowanym produktem. Tzn. handluje się opcjami z cenami co ileś tam pips, wygasającymi w ustalonych miesiącach i dniach (np. 3ci piątek) o ustalonej godzinie.
Tymczasem np. oglądam sobie platformę opcyjną u 2 brokerów - używających takiej samej platformy (choć każdy pod swoją nazwą).
Platforma ta sama, zapewne LP też spodziewałbym się więc i takich samych czasów wygaśnięcia a tu niespodzianka ....
Najbliższe opcje wygasają 16go czerwca. Ale u jednego brokera wygasają o 14 GMT a u drugiego o 23.59 GMT. Dlaczego ?

Druga sprawa .... miałem wrażenie, że opcje i kontrakty wygasają zwykle w 3ci piątek miesiąca. Więc najbliższe powinny wygasać nie 16go (czwartek) a 17go. I rzeczywiście na 3ciej z kolei platformie tak właśnie jest ....

Mam tu pewne zamieszanie: może ktoś rozjaśni te ciemności ?
Green
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Esco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2603
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:56

Nieprzeczytany post autor: Esco »

green7 pisze: No fajnie ale dalej nie ma tu odpowiedzi na podstawowe pytanie:
- jak ustalana jest cena wygaśnięcia opcji.
A to istotne: jak już pisałem wyżej.
To opcje o których mam informacje to OTC. Warunki wygasania mogą być ustalane indywidualnie przez dwie strony transakcji.

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Nieprzeczytany post autor: green7 »

skco pisze:
To opcje o których mam informacje to OTC. Warunki wygasania mogą być ustalane indywidualnie przez dwie strony transakcji.
Jesteś pewien? Czy raczej zgadujesz ...
Bo jeśli są to takie całkiem OTC - to skąd biorą się informacje o nich?
Z "przecieków" ? I jaka jest ich wiarygodność ?
No chyba, że jakieś regulacje (o których się słyszało) wymuszają rejestrację takich transakcji ....
I dalej: co z ceną wygaśnięcia..... jak są OTC to nie wiemy o niej nic.
Dalej podtrzymuję: zwracanie uwagi na cenę w godzinie wygaśnięcia jest pozbawione sensu.
Green
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Esco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2603
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:56

Nieprzeczytany post autor: Esco »

green7 pisze: Jesteś pewien? Czy raczej zgadujesz ...
Niestety nie jestem jedną ze stron transakcji więc pewności nie mam.
green7 pisze:Bo jeśli są to takie całkiem OTC - to skąd biorą się informacje o nich?
Z "przecieków" ? I jaka jest ich wiarygodność ?
No chyba, że jakieś regulacje (o których się słyszało) wymuszają rejestrację takich transakcji ....
Z oryginalnego tekstu na www.forextraders.com wywnioskowałem ze ktoś jednak ma interes w publikowaniu tych poziomów.
green7 pisze: I dalej: co z ceną wygaśnięcia..... jak są OTC to nie wiemy o niej nic.
Dalej podtrzymuję: zwracanie uwagi na cenę w godzinie wygaśnięcia jest pozbawione sensu.
Być może masz racje jednak często te poziomy są testowane i nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt że czasem tylko raz w ciągu całego dnia tuż przed podana godziną wygasania.Z pewnością nie jestem specjalistą od opcji zauważyłem jedynie taka zależność.

W temacie przydała by się wypowiedź kogoś handlującego opcjami.

Greenhaze
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 380
Rejestracja: 12 wrz 2008, 18:40

Nieprzeczytany post autor: Greenhaze »

Skco dobrze prawisz. Mozna by przytoczyc ostatnia opcje na EURCHF 1.2000. Musiala byc strasznie miesista ta opcja bo grubo bronili.

reddwarf
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 4
Rejestracja: 06 cze 2011, 08:12

Nieprzeczytany post autor: reddwarf »

tylko nie wzieliscie pod uwage ze wystawca musi miec kase na realizacje opcji jesli ktos by chcial jednak zrealizowac swoja opcje wiec to ma tez znaczenie na kurs :) i tylko wlasciwie to :) bo mozna nie realizowac opcji :)
poprostu tracisz zabezpieczenie :)

Awatar użytkownika
reptile
Maniak
Maniak
Posty: 2799
Rejestracja: 13 gru 2008, 13:48

Nieprzeczytany post autor: reptile »

green7 pisze:Wydawało mi się, że opcje są dosyć standaryzowanym produktem.
Raczej tak nie jest..
Bo np. opcajmi możesz handlować na giełdzie z czort wie kim.. lub bezopsrednio z bankiem.. kwestia volumenu..
Czy DM lub broker może stawiać się w roli w jakiej bywa bank?
No pewnie tak..
A jak się ma do tego kwestia rozliczeń?
Na giełdzie są twarde ruguły w tej kwestii a broker jako animator wewnętrzny, zdaje się ma większe pole do popisu..
Coś chyba kiedyś wtrąciłem w temacie struktury rynku.. mniej więcej jest jak z futuresami.. tylko rozdzielczość wygasania jest większa.

Kiedyś dałem tu na forum link do historii powstawania opcji.. widać tam jaki diabeł w tym musiał siedzieć.

Co ciekawe.. model wyceny np w xtb.. dla mnie zawsze jest niekorzystny :mrgreen:
I dalej nie wiem o co chodzi bo nie mam czasu na zgłębianie na razie.. platforma jest dla mnie zbyt żenująca..
R.E.P.T.I.L.E. - Robotic Electronic Person Trained for Infiltration and Logical Exploration (off-line,only e-mail)

ODPOWIEDZ