Porównanie punktów swapowych

Oferta brokererów rynku walutowego Forex oraz opinie użytkowników na ich temat.
Boidae
Bywalec
Bywalec
Posty: 10
Rejestracja: 12 paź 2007, 00:18

Porównanie punktów swapowych

Nieprzeczytany post autor: Boidae »

Z góry przepraszam, jeżeli wątek był już mocno wałkowany, ale rzadko wpadam i nie mam czasu czytać wszystkich postów. Dla potrzeb własnych zrobiłem małe porównanie punktów swapowych wśród wybranych brokerów ecn oraz stp i postanowiłem się podzielić dość zaskakującymi wynikami. Wybrałem koszyk walut na których gram najczęściej i zsumowałem wszystkie punkty dla long i short. Koszyk walut to: aud/jpy, aud/usd, eur/aud, eur/nzd, eur/usd, usd/jpy, usd/nok oraz usd/sgd(tej ostatniej nie ma na xtb, ale nie wpływa to w sposób istotny na wynik).

5.93 - dukascopy
-6.17 - xtb
-6.819 - bzwbk
-97.404 - noble
-141,5227 - bre

Dla dukascopy wziąłem rachunek dla inw. instytucjonalnych, dla 1 lota, rach. w pln. Dla graczy krótkoterminowych bez wątpienia nie ma to większego znaczenia. Natomiast jeżeli komuś się zdarza przytrzymać pozycje po parę tygodni to mogą być to już istotne koszty.
Tylko informacyjnie. Nie oceniam :) Jakieś uwagi?
Edu-gielda

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Porównanie punktów swapowych

Nieprzeczytany post autor: green7 »

Boidae pisze:Jakieś uwagi?

Uwagi są takie, że to co robisz nie bardzo ma sens.
Co chcesz osiągnąć ?

Porównujesz brokerów i symbole kwotowane z różną dokładnością. By porównanie miało sens należy dany symbol u wszystkich brokerów sprowadzić "do wspólnego mianownika" (tj. dokładności kwotowań).
Na dodatek sam piszesz, że nie wszystkie symbole są u wszystkich brokerów: więc wynik niewiele mówi.

Co więcej:
- porównujesz w Dukascopy swapy dla instytucji. Zapewne umknęło Ci, że aby takowe dostać musisz mieć miesięcznie minimum 1 bilion USD obrotu :) Dobra wiadomość jest taka, że chodzi raczej o amerykański bilion czyli nasz milard co daje "skromne" 10 tys standardowych lotów :).

- tabele swapów w Dukascopy są skonstruowane ciutkę inaczej niż w mt4. Nie chce mi się tego tłumaczyć, ale zerknij sobie np. na USDPLN masz tam dla krótkiej i długiej dodatnie punkty mimo, że tak naprawdę za długą będziesz obciążany (co widać np. w kolumnie USD). I odwrotnie minus przy punktach w kolumnie long oznacza tak naprawdę plus.

Dopiero jak uwzględnisz powyższe to coś z tego może da się wywnioskować.
Choć nie bardzo rozumiem jaki ma sens sumowanie punktów po stronie long i short dla tego samego symbolu, należałoby zrobić osobne zestawienie dla long osobne dla short a jak już chcesz coś sumować to całość z punktów przeliczyć na USD (dla każdej z par) - wtedy będziesz miał realne koszty i coś na czymś można się oprzeć.
Green
Obrazek
Obrazek

Boidae
Bywalec
Bywalec
Posty: 10
Rejestracja: 12 paź 2007, 00:18

Re: Porównanie punktów swapowych

Nieprzeczytany post autor: Boidae »

green7 pisze: Uwagi są takie, że to co robisz nie bardzo ma sens.
Co chcesz osiągnąć ?
Dziękuję za uwagi :) Tak jak pisałem chciałem zrobić porównanie :)
green7 pisze: Porównujesz brokerów i symbole kwotowane z różną dokładnością.

Ponieważ punkty były podawane z różną dokładnością. Niemniej wydaje mi się, że cyfry przed przecinkiem są na tyle rozbieżne, że różnica pomiędzy liczbą cyfr za przecinkiem nie jest aż tak istotna. Tak mi się wydaje, może się mylę :)
green7 pisze: Na dodatek sam piszesz, że nie wszystkie symbole są u wszystkich brokerów: więc wynik niewiele mówi.

Tak, napisałem to również z odpowiednim komentarzem. Mowa o jednym symbolu.
green7 pisze: Co więcej:
- porównujesz w Dukascopy swapy dla instytucji.
Różnice w wielkościach dla indyw. i inst. są bardzo niewielkie stąd nie ma to dużego znaczenia, żeby móc coś wywnioskować.

Tabele w dukascopy. Faktycznie, coś chyba jest z nimi nie tak. Porównywałem tylko punkty.
green7 pisze: Dopiero jak uwzględnisz powyższe to coś z tego może da się wywnioskować.
Mi udało się coś wywnioskować bez uwzględnienia powyższego :)
green7 pisze: Choć nie bardzo rozumiem jaki ma sens sumowanie punktów po stronie long i short dla tego samego symbolu, należałoby zrobić osobne zestawienie dla long osobne dla short a jak już chcesz coś sumować to całość z punktów przeliczyć na USD (dla każdej z par) - wtedy będziesz miał realne koszty i coś na czymś można się oprzeć.
Dzięki za uwagę metodologiczną, ale ja właśnie chciałem zsumować long i short bo to mnie interesowało.

Jeszcze raz dzięki za spojrzenie krytycznym okiem. Tak jak pisałem zrobiłem to na własne potrzeby i się tylko podzieliłem na forum. Jeżeli byś potrzebował zestawienia uzywając innej metodologii, no to już musisz sobie samemu zrobić :) Pozdr
Edu-gielda

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Porównanie punktów swapowych

Nieprzeczytany post autor: green7 »

Boidae pisze:
green7 pisze: Porównujesz brokerów i symbole kwotowane z różną dokładnością.

Ponieważ punkty były podawane z różną dokładnością. Niemniej wydaje mi się, że cyfry przed przecinkiem są na tyle rozbieżne, że różnica pomiędzy liczbą cyfr za przecinkiem nie jest aż tak istotna. Tak mi się wydaje, może się mylę :)
No jak dla Ciebie nie robi różnicy czy zarobisz 10 zł czy 100 to rzeczywiście możesz się tym nie przejmować :)

Musisz uwzględnić dokładność kwotowań: jeden broker będzie miał np. +3 punkty swapowe a drugi +20. Ale to +20 jest mniejsze od +3 bo dokładność symbolu u drugiego brokera jest większa.
Boidae pisze: Różnice w wielkościach dla indyw. i inst. są bardzo niewielkie stąd nie ma to dużego znaczenia, żeby móc coś wywnioskować.
To czemu po prostu nie wziąć tych indywidualnych ?
Boidae pisze: Tabele w dukascopy. Faktycznie, coś chyba jest z nimi nie tak. Porównywałem tylko punkty.
Tabele są ok, tylko trzeba rozumieć co przedstawiają i jak swapy w dukas działają.
Boidae pisze: Dzięki za uwagę metodologiczną, ale ja właśnie chciałem zsumować long i short bo to mnie interesowało.
Ale Co Ci to daje? Jaki praktyczny wniosek bo nie widzę.
Jeden broker ma powiedzmy -10 long i +10 dla short. Drugi -2 dla long i +2 dla short. Suma dla każdego z broków jest identyczna. A który wg. Ciebie jest lepszy ?

Boidae pisze: Jeszcze raz dzięki za spojrzenie krytycznym okiem. Tak jak pisałem zrobiłem to na własne potrzeby i się tylko podzieliłem na forum. Jeżeli byś potrzebował zestawienia uzywając innej metodologii, no to już musisz sobie samemu zrobić :) Pozdr
Super i fajnie, że Ci się chciało. Problem w tym, że opracowałeś się, ale nic konkretnego z tego nie płynie. Nie widzę jakie sensowne wnioski mogą płynąć z Twojej pracy, zwłaszcza, że popełniłeś w niej podstawowe błędy.
Green
Obrazek
Obrazek

QTrader
Gaduła
Gaduła
Posty: 223
Rejestracja: 27 lut 2013, 17:33

Re: Porównanie punktów swapowych

Nieprzeczytany post autor: QTrader »

To już lepiej zrobić średnia różnic short/long.

Im bliżej wynik zera tym lepiej.
Pozdrawiam

Boidae
Bywalec
Bywalec
Posty: 10
Rejestracja: 12 paź 2007, 00:18

Re: Porównanie punktów swapowych

Nieprzeczytany post autor: Boidae »

green7 pisze: Musisz uwzględnić dokładność kwotowań: jeden broker będzie miał np. +3 punkty swapowe a drugi +20. Ale to +20 jest mniejsze od +3 bo dokładność symbolu u drugiego brokera jest większa.
Rozumiem co masz na myśli. Wydaje mi się, że jest ok, tzn. porównywałem tą samą miarę.
green7 pisze: To czemu po prostu nie wziąć tych indywidualnych ?
Bo po prostu interesowali mnie instyt., a nie indywid. dlatego też wziąłem instyt. :)
green7 pisze: Tabele są ok, tylko trzeba rozumieć co przedstawiają i jak swapy w dukas działają.
Tzn. co przedstawiają? Jak byś pokrótce wyjaśnił byłbym wdzięczny.
green7 pisze: Jeden broker ma powiedzmy -10 long i +10 dla short. Drugi -2 dla long i +2 dla short. Suma dla każdego z broków jest identyczna. A który wg. Ciebie jest lepszy ?
Nie pisałem który jest lepszy, a który gorszy. Odpowiadając na Twoje pytanie, to ten drugi. A który według Ciebie jest lepszy, ten co ma -140, czy ten co ma 0? Tak, wiem, ten drugi może mieć +1000 i -1000 :) Zapewniam Cię, że takich wartości nie było, liczby były porównywalne. U niektórych po prostu było mniej dodatnich punktów swapowych, a więcej ujemnych i stąd takie wyniki, a nie inne.
green7 pisze: Super i fajnie, że Ci się chciało. Problem w tym, że opracowałeś się, ale nic konkretnego z tego nie płynie. Nie widzę jakie sensowne wnioski mogą płynąć z Twojej pracy, zwłaszcza, że popełniłeś w niej podstawowe błędy.
Dzięki :) Jeszcze raz dziękuje za budujące uwagi. Z pewnością mogłem zrobić to lepiej, także nie kłócę się
Edu-gielda

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Porównanie punktów swapowych

Nieprzeczytany post autor: green7 »

Boidae pisze:
green7 pisze: Musisz uwzględnić dokładność kwotowań: jeden broker będzie miał np. +3 punkty swapowe a drugi +20. Ale to +20 jest mniejsze od +3 bo dokładność symbolu u drugiego brokera jest większa.
Rozumiem co masz na myśli. Wydaje mi się, że jest ok, tzn. porównywałem tą samą miarę.
A ja jestem przekonany, że nie. Zobacz na wyniki: XTB -6, BRE: - 141 Toż to przecież rząd wielkości różnicy !
Na pewno dlatego właśnie, że nie uwzględniłeś dokładności kwotowań: jeden symbol kwotowany z większą dokładnością mógł tu zmienić wszystko: bo zamiast 10 pips miałeś 100.
Boidae pisze:
green7 pisze: Tabele są ok, tylko trzeba rozumieć co przedstawiają i jak swapy w dukas działają.
Tzn. co przedstawiają? Jak byś pokrótce wyjaśnił byłbym wdzięczny.
Ogólnie jesteś obciążany swapem dla pozycji długiej a dostajesz swap za pozycję krótką. Znak minus natomiast zmienia tą regułę na przeciwną: czyli minus przy pozycji długiej oznaczać będzie, że za nią dostajesz swap, a minus przy krótkiej że za nią płacisz swap.

Boidae pisze:
green7 pisze: Jeden broker ma powiedzmy -10 long i +10 dla short. Drugi -2 dla long i +2 dla short. Suma dla każdego z broków jest identyczna. A który wg. Ciebie jest lepszy ?
Nie pisałem który jest lepszy, a który gorszy. Odpowiadając na Twoje pytanie, to ten drugi.
A jak dla mnie: to zależy. Dla pozycji krótkiej lepszy będzie broker 1 (bo dostaniemy większy swap). Dla pozycji długiej lepszy będzie natomiast broker 2 (zapłacimy 2 punkty swapu a nie 10).
Boidae pisze: U niektórych po prostu było mniej dodatnich punktów swapowych, a więcej ujemnych i stąd takie wyniki, a nie inne.
No tak, ale to o niczym nie świadczy. Punkt punktowi nie równy. Sumowanie punktów z takiego szerokiego koszyka walut o niczym Ci nie powie bo punkty mają różną wartość w walucie. Wrzucając je "do jednego wora" nie uzyskasz żadnych sensownych wyników.

Prosty przykład: mamy pary EUR/USD i USD/PLN i brokera A i B
swapy (long/short) u A:
EUR/USD 0 +2
USD/PLN 0 +1

swapy u B:
EUR/USD 0 +1
USD/PLN 0 +2

Jak to zsumujesz to wyjdzie Ci że brokerzy mają identyczne swapy. A przecież tak nie jest: w rzeczywistości jak otworzysz shorta na EUR/USD i USD/PLN u broka A to zapłacisz swap ~5 USD. U broka B takie same pozycje obciążone będą natomiast około 7.6 USD swapu (licząc kurs USD/PLN w zaokrągleniu 3).

Z tego też właśnie powodu, nawet jak już poprawisz inne wyliczenia to cały pomysł moim zdaniem zupełnie nie ma sensu. Chcesz porównać koszty swapu u broków: przelicz je na jakąś konkretną walutę a nie na punkty.
Green
Obrazek
Obrazek

Boidae
Bywalec
Bywalec
Posty: 10
Rejestracja: 12 paź 2007, 00:18

Re: Porównanie punktów swapowych

Nieprzeczytany post autor: Boidae »

green7 pisze: Chcesz porównać koszty swapu u broków: przelicz je na jakąś konkretną walutę a nie na punkty.
Właśnie tego nie chciało mi się robić dlatego sobie uprościłem do punktów. Widząc wszystkie wartości trochę inaczej się na to patrzy. Porównanie dla mnie ma sens w momencie kiedy w długim terminie gram wiele longów i wiele shortów na tym koszyku. Jeżeli zrobisz jakiekolwiek inne porównanie z chęcią sam zerknę. Ale dla mnie dosyć straty czasu. Jeżeli chodzi o tą dyskusję to jestem off.
Pozdr
Edu-gielda

Awatar użytkownika
tarfue
Gaduła
Gaduła
Posty: 269
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:28

Re: Porównanie punktów swapowych

Nieprzeczytany post autor: tarfue »

Porównanie :
http://www.myfxbook.com/forex-broker-swaps

Zdarza mi się pozycje przytrzymać kilka tygodni i większość brokerów przechodzi samych siebie w naliczanych punktach swap alior i bzwbk jakiś czas temu miały w tym mistrzostwo. Wydaje mi się że w ducascopy będzie do przyjęcia jako uczciwie. Zauważyłem też że co niektórzy szybko zmieniają na niekorzystne w zależności od tego jak im pasuje.

Awatar użytkownika
cytrynek
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 564
Rejestracja: 26 paź 2012, 23:30

Re: Porównanie punktów swapowych

Nieprzeczytany post autor: cytrynek »

tarfue pisze:Porównanie :
http://www.myfxbook.com/forex-broker-swaps

Zdarza mi się pozycje przytrzymać kilka tygodni i większość brokerów przechodzi samych siebie w naliczanych punktach swap alior i bzwbk jakiś czas temu miały w tym mistrzostwo. Wydaje mi się że w ducascopy będzie do przyjęcia jako uczciwie. Zauważyłem też że co niektórzy szybko zmieniają na niekorzystne w zależności od tego jak im pasuje.
Hmmm.... ZERO? Toż to jawna propaganda ;)
Zamieszczane przeze mnie analizy i opinie są wyłącznie moim subiektywnym spojrzeniem na rynek i nie stanowią żadnych rekomendacji. Podejmowanie na ich podstawie decyzji inwestycyjnych odbywa się na własną odpowiedzialność inwestora.

ODPOWIEDZ