Fundusze inwestycyjne - analiza techniczna

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
Nievinny
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 908
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:41

Nieprzeczytany post autor: Nievinny »

Tak, ale ja nie mówię o miejscu inwestycji, tylko o polskich ograniczeniach prawnych fund. instytucji mających siedzibę w PL. Nie twierdzę, ze fund. są złe i w ogóle, zwracam uwagę na niedoskonałości :)

mBank ma sporą ofertę, wybierz coś dla siebie. Ja zwróciłem uwagę na niedoskonałości skoro o nie zapytano :D
Trade what you see, NOT what you hear or think

Awatar użytkownika
Sigmalko
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 40
Rejestracja: 20 sty 2010, 17:15

Nieprzeczytany post autor: Sigmalko »

Dzięki za info. Dobrze zrobiłeś. Czy z przytoczonych przez ciebie argumentów, nie spekulujesz na funduszach inwestycyjnych w ogóle, czy tylko polskich?

Może znasz lepsze, bogatsze oferty funduszy zagranicznych?

Tak jak pisałem na początku poszukuję różnych form inwestycji z różnym poziomem ryzyka. Forex i kontrakty terminowe to jedna działka, zlewarowana. Za akcje jeszcze się nie zabieram. Zostały obligacje i fundusze inwestycyjne. Coś jeszcze istnieje, czym można grać na D1?

Z funduszami ostatnio trochę się pozmieniało. Pamiętam, że kiedyś za transakcje były prowizje, trzeba było się zobowiązywać do systematycznego dokupowywania jednostek. Teraz widzę, że te ograniczenia poznikały. Wydaje się, że można zacząć spekulować na jednostkach funduszy.

Czy spekulowaliście na D1 na jednostkach funduszy ?

Awatar użytkownika
MACIEK408
Gaduła
Gaduła
Posty: 355
Rejestracja: 24 gru 2006, 13:00

Nieprzeczytany post autor: MACIEK408 »

Sigmalko pisze:Pukamy sobie na forexie, ale to jest zabawa bardzo wysokiego ryzyka
myślę ze nie do końca rozumiesz zasadę dźwigni. fx jest rynkiem wysokiego ryzyka ze względu na powszechne stosowanie lewara, ale to nie oznacza ze jest jakiś z natury niebezpieczny. spekulowanie na futach akcyjnych może być równie ryzykowne o ile przelewarujemy.

dla przykładu : ty widzisz te 132 % z 2009 a nie widzisz -74 % z 2008. i gdzie tu inne ryzyko niż na fx. http://multifund.pl/files/funds/747/hsb ... _eq_PL.pdf
Sigmalko pisze:Niektóre mają dniówkę 3%
ale mogą mieć i w plecy 3% dziennie. chociaż nie wiem czy fundy nie maja jakichś wideł. kiedyś w rodzinie mieli akcyjny BPH i Arke ofkors i wiem ze jest to obudowane różnymi zmyślnymi regułkami.

co do braku prowizji to do końca nie rozumiem na czym by wobec tego miały zarabiać. nie znam się, ale nie ma to większego sensu. nie są to bynajmniej instytucje charytatywne. chyba ze chodzi ci o brak opłaty za zmianę fundu.

wiem jaka jest twoja idea, chcesz wypracować metody przeskakiwania z funduszu w fundusz tak aby zawsze być na tym na <fali>. ale pamiętaj ze indeksy funduszy to syntetyczny zbiór wielu czynników, a jakie i w co inwestycje czynią z reguły wychodzi po kwartale. kupujesz czarna skrzynkę. nie mowie ze nie da się ale może być trudno. fundy tworzy się dla średnio zorientowanej gawiedzi, chcącej ulokować jakiś $$$ na pewien czas i za płaconą prowizje oczekującej sprawnego zarządzania kapitałem.
Money Never Sleeps

Awatar użytkownika
Sigmalko
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 40
Rejestracja: 20 sty 2010, 17:15

Nieprzeczytany post autor: Sigmalko »

MACIEK408 pisze: wiem jaka jest twoja idea, chcesz wypracować metody przeskakiwania z funduszu w fundusz tak aby zawsze być na tym na <fali>.
Dokładnie o to mi chodzi.

Zastanawiam się, czy przewidzenie, że dany fundusz zaliczy jutro albo chociaż w perspektywie tygodnia + czy - jest łatwiejsze niż przewidywanie kursu na forexie. Konwersja jednostek jest za free, więc przeskakiwanie jest możliwe. Pytanie, czy moment dobrego przeskoku można tu przewidzieć i z jakim stopniem trudności.

Co do prowizji to chodziło mi o prowizje z konwersję / kupno i odkupienie. Prowizja za zarządzanie jest wliczona już w podawany kurs jednostki funduszu.

Dodano po 1 minutach:

Poza tym jak się popatrzy, to te fundusze co jakiś czas mają takie 2-3 dni, że zaliczają po 2 - 3 %, po czym jest chwila spokoju, spadków i ostatecznie dają po miesiącu nędzny wynik 0.5%. Umiejętność przeskakiwania może wychwycić te dobre dni.

Awatar użytkownika
xamael
Gaduła
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: 09 cze 2009, 14:54

Nieprzeczytany post autor: xamael »

z fundami jest jeden wielki problem moga poleciez z twoim kapitałem w 10 minut o 60%. To nie jest instrument a zobowiazanie przedsiebiorcy.
Trzymając się systemu: 82% skuteczności || Grając wbrew systemowi: 8% skuteczności. Dyscyplina jest autorem większości zwycięstw.

Awatar użytkownika
Sigmalko
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 40
Rejestracja: 20 sty 2010, 17:15

Nieprzeczytany post autor: Sigmalko »

xamael pisze:z fundami jest jeden wielki problem moga poleciez z twoim kapitałem w 10 minut o 60%. To nie jest instrument a zobowiazanie przedsiebiorcy.
Były takie przypadki w historii? Że na drugi dzień wartość jednostki spadła o więcej niż 10% ? Możesz podać przykład?

pawelklos
Gaduła
Gaduła
Posty: 353
Rejestracja: 21 sie 2009, 19:09

Nieprzeczytany post autor: pawelklos »

Sigmalko pisze:
A co do indeksów, to mamy jeszcze taki instrument jak jednostka indeksowa MW20 z terminem do 2025 roku. Jak ktoś oczekuje w ciągu najbliższych 15 lat wzrostu giełdy powyżej obecnego poziomu, to zapraszamy.
To jest bardzo ciekawy instrument. Nie wiem tylko czemu jest tak wysoka prowizja? w BOŚ 5zł lub 0,39% a 5zł to jest 50 punktów na indexie a więc aby otworzyć pozycję i ją zamknąć potrzeba 100 punktów a gdzie zysk? Kontrakty na waluty i akcje są tańsze 3zł i 1zł coś tam. Znacie tańsze oferty na jednostki indexowe?

Ciekawe czy osoba prywatna może grać w dwie strony naraz, gre w jedną stronę na gpw uważam za lekką stratę czasu, będę musiał się dowiedzieć w BOŚ czy mogę otworzyć sobie drugie konto tak aby na jednym mieć sell a na drugim buy :D

Awatar użytkownika
Sigmalko
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 40
Rejestracja: 20 sty 2010, 17:15

Nieprzeczytany post autor: Sigmalko »

pawelklos pisze:
Sigmalko pisze:
A co do indeksów, to mamy jeszcze taki instrument jak jednostka indeksowa MW20 z terminem do 2025 roku. Jak ktoś oczekuje w ciągu najbliższych 15 lat wzrostu giełdy powyżej obecnego poziomu, to zapraszamy.
To jest bardzo ciekawy instrument. Nie wiem tylko czemu jest tak wysoka prowizja? w BOŚ 5zł lub 0,39% a 5zł to jest 50 punktów na indexie a więc aby otworzyć pozycję i ją zamknąć potrzeba 100 punktów a gdzie zysk? Kontrakty na waluty i akcje są tańsze 3zł i 1zł coś tam. Znacie tańsze oferty na jednostki indexowe?

Ciekawe czy osoba prywatna może grać w dwie strony naraz, gre w jedną stronę na gpw uważam za lekką stratę czasu, będę musiał się dowiedzieć w BOŚ czy mogę otworzyć sobie drugie konto tak aby na jednym mieć sell a na drugim buy :D

Z jednostkami jest tak jak z akcjami. Musisz zarobić 0,78% (w BZBWK min. 6 zł). To taka zdywersyfikowana akcja.

Możesz sprzedawać jednostki indeksowe ale podobno problem z tym polega na tym, że jeżeli ktoś zgłosi jednostkę do wykonania to system losuje osobę, która będzie musiała być drugą stroną transakcji. Jeżeli wylosuje ciebie to niestety będziesz musiał odkupić jednostki i chcąc nie chcą być drugą stroną transkacji. Straszna lipa, dlatego MW20 lepiej kupować niż sprzedawać.


Alternatywą są jeszcze produkty strukturyzowane
http://www.gpw.pl/gpw.asp?cel=inwestorz ... _RCB&sky=1

masz tam:
- surowce
- indeksy giełdowe
a także
- odwrotność ropy
- odwrotność DAX

Taki sposób na inwestowanie w indeks bez lewara.

pawelklos
Gaduła
Gaduła
Posty: 353
Rejestracja: 21 sie 2009, 19:09

Nieprzeczytany post autor: pawelklos »

Faktycznie jeżeli tak wygląda opcja dla short to nie ciekawie, z drugiej strony z racji tego że lewara nie ma i termin wygasania na 2025 rok można się pokusić o uśrednianie ceny.

Awatar użytkownika
Sigmalko
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 40
Rejestracja: 20 sty 2010, 17:15

Nieprzeczytany post autor: Sigmalko »

pawelklos pisze:Faktycznie jeżeli tak wygląda opcja dla short to nie ciekawie, z drugiej strony z racji tego że lewara nie ma i termin wygasania na 2025 rok można się pokusić o uśrednianie ceny.

Ale to równie dobrze możesz sobie kupić w odpowiednich proporcjach TOP5 z WIG20 i masz prawie ten sam efekt, tyle że nie trzyma cię termin 2025, ponadto masz dywidendy.

Bez lewara można w indeks inwestować też przez te certyfikaty strukturyzowane w GPW i nie masz terminu zamknięcia pozycji.

Ja odczasu do czasu pykam sobie na nich na DAX, ShortDAX, ropa, odwrotność ropy.

ODPOWIEDZ