Forex a podatki..

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

To, ile rzeczywiście % ludzi traci dalej jest niezbadaną zagadką. W krótkim okresie statystyki mówią o 75%. W długim 80-90%. Na przestrzeni 10 lat, oprócz redukcji spreadów, na pewno zwiększyła się świadomość inwestycyjna i dostęp do edukacji, więc i można oczekiwać, że i zarabiających jest więcej.

Ci co stracili specjalnie się nie zmartwią... Ale czy wszyscy? Podatek rozliczamy za dany rok więc wystarczy, że w grudniu 2016 mieliśmy 10 000 USD zysku, który straciliśmy w styczniu i już problem gotowy.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Caldeborn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 839
Rejestracja: 10 lis 2015, 17:44

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Caldeborn »

raposo pisze:To, ile rzeczywiście % ludzi traci dalej jest niezbadaną zagadką. W krótkim okresie statystyki mówią o 75%. W długim 80-90%. Na przestrzeni 10 lat, oprócz redukcji spreadów, na pewno zwiększyła się świadomość inwestycyjna i dostęp do edukacji, więc i można oczekiwać, że i zarabiających jest więcej.

Ci co stracili specjalnie się nie zmartwią... Ale czy wszyscy? Podatek rozliczamy za dany rok więc wystarczy, że w grudniu 2016 mieliśmy 10 000 USD zysku, który straciliśmy w styczniu i już problem gotowy.
Ale jak trzymales u brokera to problemu nie ma. Brak dochodu.
Dostep do edukacji????? Jezeli uczy Ciebie broker ktory zarabia kiedy Ty tracisz. To jaka to moze byc edukacja?

Baton
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 432
Rejestracja: 13 lis 2006, 21:21

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Baton »

Ale jak trzymales u brokera to problemu nie ma. Brak dochodu.
Nieprawda!

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Caldeborn pisze:
raposo pisze:To, ile rzeczywiście % ludzi traci dalej jest niezbadaną zagadką. W krótkim okresie statystyki mówią o 75%. W długim 80-90%. Na przestrzeni 10 lat, oprócz redukcji spreadów, na pewno zwiększyła się świadomość inwestycyjna i dostęp do edukacji, więc i można oczekiwać, że i zarabiających jest więcej.

Ci co stracili specjalnie się nie zmartwią... Ale czy wszyscy? Podatek rozliczamy za dany rok więc wystarczy, że w grudniu 2016 mieliśmy 10 000 USD zysku, który straciliśmy w styczniu i już problem gotowy.
Ale jak trzymales u brokera to problemu nie ma. Brak dochodu.
Dostep do edukacji????? Jezeli uczy Ciebie broker ktory zarabia kiedy Ty tracisz. To jaka to moze byc edukacja?
Dokładnie, nieprawda. Nie ma znaczenia czy wypłaciłeś kasę czy nie. I teraz prosty przykład z życia wzięty.

Ostatnio rozmawiałem z traderem, który miał dwa konta - u polskiego brokera, gdzie zanotował zysk, i u zagranicznego, gdzie zanotował stratę. Rozliczył się poprawnie, czyli odliczył stratę z zagranicy od zysku z PL. Tyle, że US dostał tylko PIT-8c od polskiego brokera - więc mu się nic nie zgadzało. Efekt? Wezwanie na kontrolę, tłumaczenia i mały segregator z listą transakcji wykonanych przez skalpujące EA przez cały rok :). Pewnie będą to liczyć przez kolejny rok :). Ale ma podkładkę i wie, że wszystko zrobił jak Pan Bóg przykazał.

Ale wracając do meritum. To wyciąg z konta mówi kiedy transakcje zostały dokonane i na podstawie tych dat (daty zamknięcia dokładniej rzecz ujmując) US będzie wymagał zapłaty podatku w tym, a nie innym terminie (roku podatkowym). Nikt Cię nie zapyta o datę wypłaty depozytu.

Co do edukacji... Nigdzie nie pisałem, że chodzi mi o edukację dostarczaną przez brokera. Kiedy ja zaczynałem przygodę z FX w 2006 r. to szkoleniowców nie było - może dobrze, może źle. Ale uczyliśmy się przede wszystkim sami od siebie. Tylko, że nie było nas dużo. Z książek w miarę na czasie była jedynie pewna trylogia ze Złotych Myśli :).

Teraz traderów jest dużo więcej, przybyło szkoleniowców, książek, postów na forum (w języku polskim!! Kiedyś głównie wartościowe materiały były tylko po angielsku), są fejsbuki, ciekawe kanały na YT, całe portale o FX... Masa wiedzy - nic tylko czerpać. Problemy są natomiast inne - ciężej dokopać się do wartościowszych rzeczy, no ale jest przynajmniej wybór ;). Sprytniejsi i wytrwalsi nauczą się dużo szybciej tego, co trzeba.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Baton
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 432
Rejestracja: 13 lis 2006, 21:21

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Baton »

raposo pisze:
Caldeborn pisze:
raposo pisze: Ostatnio rozmawiałem z traderem, który miał dwa konta - u polskiego brokera, gdzie zanotował zysk, i u zagranicznego, gdzie zanotował stratę. Rozliczył się poprawnie, czyli odliczył stratę z zagranicy od zysku z PL. Tyle, że US dostał tylko PIT-8c od polskiego brokera - więc mu się nic nie zgadzało. Efekt? Wezwanie na kontrolę, tłumaczenia i mały segregator z listą transakcji wykonanych przez skalpujące EA przez cały rok :). Pewnie będą to liczyć przez kolejny rok :). Ale ma podkładkę i wie, że wszystko zrobił jak Pan Bóg przykazał.
Dokładnie, to właśnie przerabiałem. Panie w US troszkę się zdziwiły jak dostały 3 duże pudła z historią transakcji... oczywiście nie dawałem arkuszy w excelu żeby za łatwo nie miały ;-) Dlatego śmiać mi się chce z faktu iż cypryjscy brokerzy przekażą informacje do naszych US, a co pozostali? Ten system i tak pozostanie 'nieszczelny' i wszystko opierać się będzie na tym co podatnik przekaże urzędowi, a możliwości weryfikacji i podważania są ograniczone. Oczywiście wszystko jest dużo prostsze jak się gra tylko u naszych brokerów, ale wystarczy poczytać o HFT, albo XTB (świeża sprawa) żeby się do tego zniechęcić...

Caldeborn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 839
Rejestracja: 10 lis 2015, 17:44

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Caldeborn »

Duzo prosciej jest wydac 40.00 zl na interpretacje przepisow podatkowych i jak mamy wezwanie do US to idziemy do nich z papierkiem wyjasniajacym dlaczego tak a nie inaczej.
A system jest szczelny bo musisz sie rozliczyc z wplat na konto. Oczywiscie jak to w Polsce kazdy szlachcic na zagrodzie rowny wojewodzie i US moga sobie pogrywac jak nie masz wszystkiego czarno na bialym. Ja place podatki gdzie indziej ale z tego co wiem w Polsce tak sie powinno placic. Moim zdaniem warto wydac 40.00 zlotych i sie dowiedzic jak jest naprawde.
Brokerzy wszedzie tacy sami. Powodzenia

Baton
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 432
Rejestracja: 13 lis 2006, 21:21

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Baton »

Caldeborn pisze:Duzo prosciej jest wydac 40.00 zl na interpretacje przepisow podatkowych i jak mamy wezwanie do US to idziemy do nich z papierkiem wyjasniajacym dlaczego tak a nie inaczej.
A system jest szczelny bo musisz sie rozliczyc z wplat na konto. Oczywiscie jak to w Polsce kazdy szlachcic na zagrodzie rowny wojewodzie i US moga sobie pogrywac jak nie masz wszystkiego czarno na bialym. Ja place podatki gdzie indziej ale z tego co wiem w Polsce tak sie powinno placic. Moim zdaniem warto wydac 40.00 zlotych i sie dowiedzic jak jest naprawde.
Brokerzy wszedzie tacy sami. Powodzenia
Z żadnych wpłat na konto się nie rozliczasz. Przestań pisać nieprawdę. Raposo dobrze Ci napisał. Nie wiem o jakiej interpretacji piszesz.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Wydawaliśmy już te 40 zł, były pisma, zapytania, interpretacje... Nawet zamieszczane w tym wątku.

I to prawda, były rozbieżności, ale nigdy nie dotyczyły one tego kiedy trzeba podatek zapłacić (i za jaki okres). Zamykasz transakcję 31 grudnia 2016 to płacisz podatek w 2017. Zamykasz transakcję 2-giego stycznia 2017, płacisz podatek w 2018. Wypłata środków nie ma nic do rzeczy. Nie wiem jak jest "gdzie indziej" ale w Polsce to właśnie tak wygląda. Nie wprowadzajmy ludzi w błąd...

Szerzej o temacie ze źródłami (ustawy):
https://forexclub.pl/opodatkowanie-doch ... x-czesc-1/
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Caldeborn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 839
Rejestracja: 10 lis 2015, 17:44

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Caldeborn »

Poddaje sie. Wasze pieniadze wasze podatki. Powodzenia

Awatar użytkownika
interio
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 12 lis 2017, 11:42

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: interio »

Pytanko do każdego, kto zorientowany w temacie;p... Mianowicie,
Jak wygląda sytuacja podatkowa z brokerem co zarejestrowany jest w Australi? Czy Nasz US, może się jakoś czepić w kwestii zysków u takiego brokera? Czy takowy broker wysyła jakieś rozliczenia? lub czy można uzyskać od takiego brokera PIT 8C (o ile się nie mylę?) Czy raczej strona PL, nie zorientuje się o takich dochodach płynących hipotetycznie od takiego brokera? Precyzując, mowa tu o IC Markets ;)
Będę wdzięczny za odpowiedź ;)
"If you are good at something, never do it for free"

ODPOWIEDZ