Profitowe EA - potrzebny Informatyk

O jezykach programowania w platformach i nie tylko.
Awatar użytkownika
Pierz Andrzej
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1200
Rejestracja: 02 lip 2006, 14:17

Re: Profitowe EA - potrzebny Informatyk

Nieprzeczytany post autor: Pierz Andrzej »

Toś ich Piotrek zastrzelił :) , założę się że nikt o tym nie pomyślał że inaczej będzie wyglądał wykres renko np 5 pipsowy zaczynający się od 1.0000 a inaczej zaczynający się od 1.0001 :)
no chyba że ktoś korzysta z wykresów renko co 1 pips :)

pozatym jest jeszcze jedna spawa z wykresami renko o czym zawsze informuje klientów którzy piszą że chcą EA pod taki wykres że rysuje on z opóźnieniem przy gwałtowniejszych ruchach i może tak byc że duża część pozycji wchodzi nie tam gdzie powinna lub w ogóle nie wchodzi :)
z poważaniem
Andrzej Pierz
FOREX-SERVICE

Awatar użytkownika
matka
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 642
Rejestracja: 17 lis 2008, 15:53

Re: Profitowe EA - potrzebny Informatyk

Nieprzeczytany post autor: matka »

Jedyny pomysł jaki mi przyszedł do głowy to "resetowanie" renko albo co jakiś czas, np. raz dziennie czy co godzinę lub reset po każdej transakcji. Bardzo jestem ciekaw jak BUF to rozwiązał, problem dotyczy nie tylko renko, zupełnie nie mam pojęcia jak to ugryźć.

Opóźnione wykresy przy gwałtowniejszych ruchach to pewnie chodzi o to, że serwer MT4 wysyła ticki w paczkach i przy grze live nie wszystkie widać na wykresie, bo terminal MT4 przetwarza tylko ostatni w paczce.
Obrazek
Unfortunately, more to come

Awatar użytkownika
Pierz Andrzej
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1200
Rejestracja: 02 lip 2006, 14:17

Re: Profitowe EA - potrzebny Informatyk

Nieprzeczytany post autor: Pierz Andrzej »

Wyobraź sobie sytuacja nagłego ruchu o 12 pipsów i rysowane renko co 1 pips.
Wykres rzeczywisty będzie oddalony o 12 pipsów od wykresu renko więc ten będzie go "gonił" rysując świece co 1 pips.
Pracujące EA na wykresie renko po narysowaniu np 3 świecy (po 3 pipsach) będzie widziało idealny moment do zajęcia pozycji a tu lipa bop kwotowanie po jakim EA wysyła zlecenia jest nieaktualne bo w rzeczywistości cena jest gdzie indziej jest oddalona o 9 pipsów :(
z poważaniem
Andrzej Pierz
FOREX-SERVICE

Awatar użytkownika
personov
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1522
Rejestracja: 09 sie 2009, 21:27

Re: Profitowe EA - potrzebny Informatyk

Nieprzeczytany post autor: personov »

Pierz Andrzej pisze:Toś ich Piotrek zastrzelił :) , założę się że nikt o tym nie pomyślał że inaczej będzie wyglądał wykres renko np 5 pipsowy zaczynający się od 1.0000 a inaczej zaczynający się od 1.0001 :)
no chyba że ktoś korzysta z wykresów renko co 1 pips :)
Autorem tematu jest BUF, jednak odpowiem za siebie :
W.w. problemy występowały na wykresach RangeBars. Olewałem to, bo nie o to przecież chodzi, aby dopasować EA pod wykres, który już kiedyś był, a teraz jest już tylko historią. EA jeśli ma dobre zasdy otwierania i zamykania transakcji - musi poradzić sobie w każdym przypadku ( kiedy wykres przybiera różne postaci i wygląd ).
Na wykresie Renko o dziwo takie problemy nie występują. Nie wiem dlaczego ( zastrzelcie mnie, ale nie mam pojęcia ).
Może jest to spowodowane wersją EA rysującego wykres ? ( korzystam z RenkoLiveChart_v3.2 ).
Może ma przyjętą stałą wartość startu np. 1.0000 ?
Wykorzystuję różne boxy : 5, 15, 25 i na każdym z nich świeczki rysują się od Open zaokrąglonego do 5 pipsów.
Czyli na boxach 15 pipsowych Open świec zaczynają się TYLKO od 1.3130, 1.3145 itd.
Jest tak zawsze. Resetowałoem platformę, resetowałem dane historyczne i zasysałem nowe, robiłem to u kilku brokerów i u każdego wykres ( świeczki ) rysują się od tych samych wartości.
Myślę, że EA rysujące wykres w tej wersji ma jakiś stały punkt odniesienia.
Nie wiem jak sytuacja ma się na boxach 1 pips lub 4 pipsy.
Solą życia jest kasa.

Awatar użytkownika
Pierz Andrzej
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1200
Rejestracja: 02 lip 2006, 14:17

Re: Profitowe EA - potrzebny Informatyk

Nieprzeczytany post autor: Pierz Andrzej »

nie powinno byc problemu z 1 i 4 ;) raczej np z wartością 7
tu może być problem ;)
z poważaniem
Andrzej Pierz
FOREX-SERVICE

tluszczofil
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2011, 22:03

Re: Profitowe EA - potrzebny Informatyk

Nieprzeczytany post autor: tluszczofil »

w przypadku wykresów renko najwazniejszym problemem jest to jak sie rysują swieczki przy zmianie ich koloru, wlaczcie sobie visual mode i popatrzcie jak po 2 bialych rysuje sie swieczka czarna. nie zaczyna się ona rysowac tam gdzie trzeba, dlatego w backtescie otwarcie L sa o wysokosc swieczki za nisko a S o tyle samo za wysoko. co poprawia wynik backtestu, czego w realu juz nie bedzie. napisałem na renko kilkanascie roznych EA, wszystkie rozbiły się wlasnie o problemy z backtestem. mam pewne na to obejscie które wypracowałem, ale nie jest ono w 100% skuteczne dlatego z renko zrezygnowałem.

Awatar użytkownika
personov
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1522
Rejestracja: 09 sie 2009, 21:27

Re: Profitowe EA - potrzebny Informatyk

Nieprzeczytany post autor: personov »

O tym rysowaniu świeczek wiadomo, obejście tego problemu znam.
Ogólnie backtesty nigdy nie są do końca wiarygodne, więc mogą dawać tylko pewien pogląd na to czy EA ma jakiś sens.
Osobiście wole testować taki system na live.
Jednak z Renko nie mam narazie zamiaru rezygnować ;)
Solą życia jest kasa.

Awatar użytkownika
matka
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 642
Rejestracja: 17 lis 2008, 15:53

Re: Profitowe EA - potrzebny Informatyk

Nieprzeczytany post autor: matka »

personov pisze:Na wykresie Renko o dziwo takie problemy nie występują. Nie wiem dlaczego ( zastrzelcie mnie, ale nie mam pojęcia ).
Może jest to spowodowane wersją EA rysującego wykres ? ( korzystam z RenkoLiveChart_v3.2 ).
Może ma przyjętą stałą wartość startu np. 1.0000 ?
Wykorzystuję różne boxy : 5, 15, 25 i na każdym z nich świeczki rysują się od Open zaokrąglonego do 5 pipsów.
Czyli na boxach 15 pipsowych Open świec zaczynają się TYLKO od 1.3130, 1.3145 itd.
Jest tak zawsze. Resetowałoem platformę, resetowałem dane historyczne i zasysałem nowe, robiłem to u kilku brokerów i u każdego wykres ( świeczki ) rysują się od tych samych wartości.
Myślę, że EA rysujące wykres w tej wersji ma jakiś stały punkt odniesienia.
Nie wiem jak sytuacja ma się na boxach 1 pips lub 4 pipsy.
codebase.mql4.com/6257 z tego korzystasz? Wyjaśnienie zaokrągleń:
The Renko Charts are always built on the basis of closing prices for the period to which they are, so when you create them from other types of chart with different periods, the result may be different. The larger scale of the Renko Charts leads to the larger probablity to show its main disadvantage - so its better to draw it using tick or minute data.
Czyli stałym punktem odniesienia jest TF z którego renko powstaje, niezbyt to zgodne z ideą renko. Andrzej zwrócił uwagę na ważny problem z dużymi przeskokami ceny, którego ten skrypt nie rozwiązuje.
EDIT: oczywiście niezbyt trafnie to wyjaśniłem ;) to nie wyjaśnia zaokrągleń w cenie
personov pisze:W.w. problemy występowały na wykresach RangeBars. Olewałem to, bo nie o to przecież chodzi, aby dopasować EA pod wykres, który już kiedyś był, a teraz jest już tylko historią. EA jeśli ma dobre zasdy otwierania i zamykania transakcji - musi poradzić sobie w każdym przypadku ( kiedy wykres przybiera różne postaci i wygląd ).
To jest bardo interesujące zagadnienie. Masz rację, chodzi o to aby dopasować EA do danych, których jeszcze nie było. Ale jak podejmować decyzję że EA ma na to szansę? Na ogół robi się to na podstawie danych historycznych, a fakt że EA na nich działa wynika z tego że znaleźliśmy jakieś do nich dopasowanie. Idealnie było znaleźć dopasowanie sprawdzające się na wszelkich możliwych danych ale to wydaje się niemożliwe. Temat rzeka...
Obrazek
Unfortunately, more to come

tluszczofil
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 43
Rejestracja: 02 maja 2011, 22:03

Re: Profitowe EA - potrzebny Informatyk

Nieprzeczytany post autor: tluszczofil »

no i jeszcze jeden problem zauwazyłem, ze na zywo generowany renko wykres przez ea renkobars inaczej wyglada niz ta wygenerowana ze swieczek M1.
niestety jak np. jest duzy ruch powiedzmy swieczka m1 ma 30-40 pipsów i mamy ustawiony wysokosc cegly na powiedzmy 5 pips to w realu powstanie zygzak z cegielek renko poniewaz cena sie miota przez ta minutę w ramach swieczki a oflineowy wynik przetoworzenia wykresu m1 bedzie pieknym łancuszkiem kolejnych 8 cegiełek rysowanych przez minutę.

i to jest bryndza ktora nie pozwala testowac renko inaczej jak life.

Awatar użytkownika
personov
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1522
Rejestracja: 09 sie 2009, 21:27

Re: Profitowe EA - potrzebny Informatyk

Nieprzeczytany post autor: personov »

tluszczofil pisze:i to jest bryndza ktora nie pozwala testowac renko inaczej jak life.
Pozwala ;) Kwestia tylko tego jak bardzo ambitnie podchodzisz do takiego backtestu. Jeśli ktoś spodziewa sie cudów po takim backteście i wymaga 100% wiarygodności to odrazu może dać sobie spokój.
Solą życia jest kasa.

ODPOWIEDZ