Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Awatar użytkownika
FxGuru
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 08 kwie 2020, 16:25

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: FxGuru »

Witam, Niektórzy brokerzy piszą że można handlować na ponad 1000 instrumentach np XM a w MT4 na demo jest max 100?
Kto nie stosuje się do zasad ten sam się smaruje stolcem.

grzegrzyw
Gaduła
Gaduła
Posty: 334
Rejestracja: 11 mar 2012, 19:43

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: grzegrzyw »

Wciśnij CTRL+U i masz wszystkie dostępne instrumenty

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: raposo »

FxGuru pisze:
07 lip 2020, 22:40
Witam, Niektórzy brokerzy piszą że można handlować na ponad 1000 instrumentach np XM a w MT4 na demo jest max 100?
Klik prawym na kwotowania z lewej strony -> Pokaż wszystko.

Może być też tak, że nie na wszystkich platformach / rodzajach kont masz dostęp do całej gamy instrumentów. 1000 symboli w przypadku brokerów z MetaTraderem to zazwyczaj efekt szerokiej oferty CFD na akcje, a te często są dostępne tylko na MT5 - i tak chyba jest też na XM ;)
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Cześć,
cedrus pisze:
07 lip 2020, 17:34
1. Zauważyłem, że pary walutowe znacząco reagują na ruchy indeksów - nawet przy teoretycznie niskiej korelacji te ruchy są widoczne. Stąd zajmowanie pozycji na indeksach, parach walutowych czy akcjach może prowadzić do większych strat/zysków (lub niwelować zyski przy negatywnej korelacji). W przypadku zawierania pozycji o podobnej długości - czyli day lub swing wydaje mi się, że lepiej chyba byłoby mieć jedną pozycję większą kwotą niż to rozdrabniać na rożne walory. Inną sprawą byłaby pewnie szybka gra na indeksie i kilkudniowy swing na walutach.
Niekoniecznie. Korelacje mają to do siebie, że ulegają zmianie w czasie. I niestety, nigdy nie wiesz kiedy i w jakim stopniu to nastąpi. Dotyczy to zarówno walut, jak i indeksów i towarów. Mówi się, że złoto i srebro są ze sobą mocno skorelowane - porównaj wykres na D1. To samo z indeksami - no to porównaj WIG20 i SP500 ;) I tak dalej. Dywersyfikacja jest wskazana ale zbyt duże zaangażowanie środków w podobne instrumenty już zwiększa ryzyko.
Więcej o dywersyfikacji:
https://forexclub.pl/dywersyfikacja-i-z ... alutowych/
cedrus pisze:
07 lip 2020, 17:34
2. Spotkałem się z opinią, że dobrze mieć kilka kont do różnych celów - łatwiej kontrolować swój system oraz zabezpiecza się w ten sposób przed utratą depozytu w przypadku jakiejś tragedii. Czy to ma sens - np. jedno konto z niskim spreadem do daytrading na indeksach/walutach, drugie do swing, a trzecie np. dla akcji. Obecnie jeśli chodzi o forex to korzystam jedynie z admiral markets (i sobie na razie chwalę).
Niski spread i prowizje zawsze są mile widziane ;). Ale nie zawsze muszą stanowić priorytet przy wyborze.
To o czym piszesz, to efekt nieumiejętnego zarządzania lub stosowania kilku bardziej złożonych strategii w jednym czasie. Jeśli dopiero zaczynasz to faktycznie może to pomóc. Chociaż z drugiej strony - początkujący i analiza wielu rynków w jednym czasie + stosowanie różnych strategii? Może być ciężko ale nie oceniam... ;)

Zazwyczaj dywersyfikujemy środki między różne konta i brokerów z uwagi, aby mieć dostęp do różnych ofert oraz... serwerów. Brokerzy foreksowi bywają zawodni. Raz na jakiś czas gdzieś padnie połączenie (zazwyczaj wtedy kiedy chcemy trejdować :) ) i warto mieć w zanadrzu drugie, a nawet trzecie konto. Do tego kwestia bezpieczeństwa - w zależności od regulacji gwarancje depozytowe wynoszą:
- Cypr - 20 000 EUR,
- UE - w 100% do 3 000 EUR, w 90% do 22 000 EUR ,
- UK - 55 000 GBP,

Mając więc większy depozyt, warto to podzielić na kilku brokerów.

Więcej: https://forexclub.pl/dywersyfikacja-sro ... brokerami/
cedrus pisze:
07 lip 2020, 17:34
3. Największy problem stanowi dla mnie wyjście z transakcji z zyskiem. Często niestety czekam za długo i kończę z o wiele mniejszym zyskiem niż mogłem mieć lub nawet na breakeven. Ze stratami nie mam już na szczęście problemu, bo przestałem przestawiać stoplossa ;). Zastanawiam się jaki system wybrać - myślałem o braniu zysku zawsze w przypadku np rr 2:1 lub po określonym procencie. Szczególnie ważne jest to przy szybkiej grze intraday, gdzie nawet rr 1:1 by mnie urządzał. Może jest jakaś statystyka, która może w tym pomóc. Ostatnio miałem tak na USD/PLN - mogłem wziąć ponad 90zł z 0,01 lota, a skończyłem na 38....
Nie ma tu złotej rady. Jak będziesz ustawiał sztywne TP np. na najbliższym wsparciu/oporze to będą sytuacje, gdzie zawróci 1 pips wcześniej albo przeleci przez ten poziom i zrobi w krótkim czasie 5x więcej. Jak dasz trailing stop z BE to będziesz zaliczał x BE pod rząd i raz na jakiś czas zaskoczy TS. I tak dalej... ;)

Dużo też zależy od systemu (gra w trendzie, konsolidacji) + interwał, instrument, zmienność rynkowa. Musisz wypracować sobie własną metodologię realizacji zysków o te parametry (najlepiej bazując na jakiejś statystyce z historycznych transakcji) i się go trzymać.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

cedrus pisze:
07 lip 2020, 17:34
Witam wszystkich!
Od jakiegoś czasu przeglądam to forum, postanowiłem wreszcie napisać.

Zacząłem zajmować się forexem akurat w momencie kryzysu wirusowego, ale jakoś cudem nie popłynąłem z kontem. Na razie staram się uczyć i używam małego konta oraz pozycji. Obecnie handluję na sp500 bardziej intraday oraz parami walutowymi na wykresie dziennym. Używam ogólnie price action. Nurtują mnie obecnie następujące zagadnienia i chętnie usłyszałbym jakieś opinie na ten temat - jak do niego podejść:
1. Zauważyłem, że pary walutowe znacząco reagują na ruchy indeksów - nawet przy teoretycznie niskiej korelacji te ruchy są widoczne. Stąd zajmowanie pozycji na indeksach, parach walutowych czy akcjach może prowadzić do większych strat/zysków (lub niwelować zyski przy negatywnej korelacji). W przypadku zawierania pozycji o podobnej długości - czyli day lub swing wydaje mi się, że lepiej chyba byłoby mieć jedną pozycję większą kwotą niż to rozdrabniać na rożne walory. Inną sprawą byłaby pewnie szybka gra na indeksie i kilkudniowy swing na walutach.
2. Spotkałem się z opinią, że dobrze mieć kilka kont do różnych celów - łatwiej kontrolować swój system oraz zabezpiecza się w ten sposób przed utratą depozytu w przypadku jakiejś tragedii. Czy to ma sens - np. jedno konto z niskim spreadem do daytrading na indeksach/walutach, drugie do swing, a trzecie np. dla akcji. Obecnie jeśli chodzi o forex to korzystam jedynie z admiral markets (i sobie na razie chwalę).
3. Największy problem stanowi dla mnie wyjście z transakcji z zyskiem. Często niestety czekam za długo i kończę z o wiele mniejszym zyskiem niż mogłem mieć lub nawet na breakeven. Ze stratami nie mam już na szczęście problemu, bo przestałem przestawiać stoplossa ;). Zastanawiam się jaki system wybrać - myślałem o braniu zysku zawsze w przypadku np rr 2:1 lub po określonym procencie. Szczególnie ważne jest to przy szybkiej grze intraday, gdzie nawet rr 1:1 by mnie urządzał. Może jest jakaś statystyka, która może w tym pomóc. Ostatnio miałem tak na USD/PLN - mogłem wziąć ponad 90zł z 0,01 lota, a skończyłem na 38....

Pozdrawiam,
Piotrek
Jedyna statystyka, która ci może pomóc, to twoje własne wyniki, które ci generuje twoja historia transakcji.
Tam ci wyjdą 2 najistotniejsze parametry:
1. Twoja skuteczność,
2. Twój Profit Factor, czyli współczynnik osiąganego zysku do strat.
To są jedyne statystki istotne dla ciebie (czyli dla danego tradera).
Do tego zastosuj Kryterium Kellego, i wszystko powinno się ułożyć.

Nie koncentruj się na tym, ile z danego trendu wziąłeś, bo nie o to w tym chodzi.
Koncentrując się na takich rzeczach wpadasz w zaklęty wir prób przewidywania, co z resztą robi większość, i
wtedy, niestety, ale musisz przegrać.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

cedrus
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 4
Rejestracja: 13 mar 2020, 23:12

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: cedrus »

Dzięki za odpowiedzi, żeby nie cytować tekstu to odpowiem w punktach:
1 - Korelacja. To ma sens. Mam taki wskaźnik wbudowany w MT5 od Admiral, który mi pokazuje bieżącą korelację danych instrumentów. Przeczytałem zalinkowany artykuł - najbardziej do mnie trafia kwestia czasu. Przy systemie, który mam nie wykluczałoby to grania na różnych instrumentach bardziej swingowo. W sensie takim, że jak mogę siedzieć przed kompem to sobie "skalpuję" na indeksach większymi pozycjami, a w tle sobie lecą swingowe 2-3 malutkie pozycje np. na nieskorelowanych ze sobą walutach. Korzystając z wykresów d1 czy h4 jest stosunkowo mało sygnałów, więc warto je wykorzystać. Takie dłuższe ruchy na walutach nie będą się gryzły z trzymanymi do kilku godzin pozycjami na indeksie.
2. Wybór różnych brokerów ze względu na ochronę kapitału to jeszcze nie mój problem (a szkoda). W takim razie zostanę przy jednym koncie i skupię się na tym o czym pisałem w 1 punkcie. Moimi głównymi inwestycjami są jednak akcje i etf (rzeczywiste), więc forexowe cfd na akcje sobie jednak odpuszczę, bo to rzeczywiście za dużo do analizowania.
3. Hmm, w przypadku daytrading to nie ma jeszcze tragedii, bo mam dostęp do kompa, bardziej bolesne jest to przy dłuższych pozycjach, które potrafią się szybko obracać. Ciężko mi też na razie obliczyć moje profit ratio, bo tych transakcji nie ma dużo. Swój system, którym teraz handluję też stworzyłem niedawno. Obecnie moje win ratio to 54,3%, ale profit blisko 1:1. Myślę, że w przypadku daytrading/scalp będę jednak zamykał na "oko", ewentualnie trailing stop. Przy dłuższych pozycjach jednak chyba opory/wsparcia. Zapoznam się jeszcze z tym kryterium Kellego, brzmi to ciekawie.

Awatar użytkownika
FxGuru
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 08 kwie 2020, 16:25

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: FxGuru »

Witam , Czy da się jakoś przerobić przekwaterować wskaźniki z MT4 tak by działały na MT5?
Kto nie stosuje się do zasad ten sam się smaruje stolcem.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

FxGuru pisze:
22 lip 2020, 11:37
Witam , Czy da się jakoś przerobić przekwaterować wskaźniki z MT4 tak by działały na MT5?
A po co?
Zwykle, to co jest popularne do MT4 jest też dostępne dla MT5.
Oczywiście, że się da, tylko trzeba umieć programować.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Tutaj ktoś nawet przygotował skrypt i napisał instrukcję jak go stosować:
https://www.forexfactory.com/showthread.php?t=293190
Ale, raz że to już wymaga umiejętności zaawansowanej obsługi MT4, a dwa, że to nadal nie gwaratuje, że nie trzeba będzie ręcznie poprawiać błędów w Meta Editor.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
FxGuru
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 08 kwie 2020, 16:25

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: FxGuru »

programować nie umiem :oops: , a wskaźniki te nie są dostępne w standardzie na MT4 i MT5 jeśli znasz się na tym to mniej więcej ile kosztuje taka przeróbka? może bym ci to zlecił jak byś sie chciał tego podjąć :wink:
Kto nie stosuje się do zasad ten sam się smaruje stolcem.

ODPOWIEDZ