Dziennik - Maciek

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
zywy
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 01 paź 2008, 14:34

Nieprzeczytany post autor: zywy »

Wlasnie wyje.. mnie z shorta na USD/PLN. Duuza ulga, ze juz tego nie widze w zakladce otwartych pozycji, ale po kieszeni zabolalo :/ Zostaly wiec same longi CHF/PLN(ktorych nie biore pod uwage w statystykach).

zywy
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 01 paź 2008, 14:34

Nieprzeczytany post autor: zywy »

zywy pisze:Wlasnie wyje.. mnie z shorta na USD/PLN. Duuza ulga, ze juz tego nie widze w zakladce otwartych pozycji, ale po kieszeni zabolalo :/ Zostaly wiec same longi CHF/PLN(ktorych nie biore pod uwage w statystykach).
Spotkalo mnie niemile zaskoczenie. Przy probie tradu na EUR/USD pojawil sie komunikat "Not enough money". Nie zwrocilem uwagi, ze po wyleszczeniu z USD/PLN pojawil sie ujemny "free margin". Takze na chwile obecna na max jestem caly czas zapakowany w CHF/PLN i dopiero ewentualnie po zrealizowaniu zysku pojawi sie dodatni "free margin". Teraz wydaje sie byc okazja, zeby wyskoczyc z czesci pozycji - kilkuletni techniczny opor na ok 2.8-2.85. Z drugiej strony jak tu zamykac pozycje co zapierd.. w kosmos... jak widac nie sztuka wejsc tylko sztuka wiedziec kiedys wyjsc :)

Awatar użytkownika
nasedo
Gaduła
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: 13 gru 2006, 23:06

Nieprzeczytany post autor: nasedo »

Witaj, przeczytałem wczoraj Twój dziennik i przyznaje jest ciekawy, zwłaszcza dla mnie ponieważ mam taki sam pomysł na ulepszenie mojej aktualnej gry, ponieważ to co mam ja sam, to zdecydowanie za mało.

Nie wiem czy rozumiem Twoje zarządzanie ryzykiem. Dwa posty wyżej napisałem, że strata bolała - domyślam się, że nie na każdą transakcję dopuszczasz stały x% straty a masz jakąś stałą proporcję x pipsów = 1% equity. Ja patrzę po najbliższych wsparciach/oporach, tam stawiam SL i dostosowuje do tego SL tak rozmiar pozycji, żeby to był 1%. Co o tym sądzisz?
Otwarte myślenie to wielki dar i zarazem samotność

zywy
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 01 paź 2008, 14:34

Nieprzeczytany post autor: zywy »

nasedo pisze:Nie wiem czy rozumiem Twoje zarządzanie ryzykiem. Dwa posty wyżej napisałem, że strata bolała - domyślam się, że nie na każdą transakcję dopuszczasz stały x% straty a masz jakąś stałą proporcję x pipsów = 1% equity. Ja patrzę po najbliższych wsparciach/oporach, tam stawiam SL i dostosowuje do tego SL tak rozmiar pozycji, żeby to był 1%. Co o tym sądzisz?
Czesc, troche pomieszalem. Jesli chodzi o strategie, ktora nakreslilem na poczatku to gralem nia tylko na EURUSD. CHFPLN i USDPLN to inna para kaloszy, CHFPLN trzymam longi i nie wynika to z zadnej strategii(nadal nie wiem kiedy je zamknac), USDPLN to w ogole nie wiem co mnie podkusilo, dobrze, ze mialem tego stopa na ok. 3.1PLN :)

Co do MM: Gralem na edku tylko 1 kontraktem (wlasciwie 0.1 kontrakta). Zalozenie takie, ze SL nie moze przekroczyc max x% balance. Jesli kupowalem blisko wsparcia/oporu to bywalo, ze SL byl np na 0.3% kapitalu. Moze, masz racje, ze wtedy mozna bylo kupic nie 0.1 kontraktu a np 0.4, ale ja zawsze kupowalem 0.1 kontrakta.

Update ode mnie, przestalem grac na malych interwalach, teraz 1H, 4H i 1D, ze zdecydowana przewaga 4H. Wynika to z braku czasu, caly czas planuje napisac program na mniejsze interwaly dla tej strategii wyluszczonej na poczatku, ale jakos nie sklada sie na razie(czas!) :) Takze wiary w pierwotna strategie nie trace, ale stracilem wiare, ze moge grac nia manualnie. Obecnie dodalem do wykresow MACD i czasem stochastic oscillator - zobaczymy co z tego bedzie :)

Caly czas trzymam longi na CHFPLN, long na ropie od paru dni (SL 41.19) i long na WIG20 (chociaz zle to wyglada). Juz za moment otwieram pozycje na COPPER i ogolnie czekam z niecierpliwoscia na odbicie na commodities(MACD). Oczywiscie w miedzyczasie wydupczylo mnie kilka razy na tym i na owym, i gdyby nie CHFPLN to bylyby solidne plecy.

Powodzenia!

Awatar użytkownika
nasedo
Gaduła
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: 13 gru 2006, 23:06

Nieprzeczytany post autor: nasedo »

Acha, to już mniej wiecej rozumiem, chociaż nie ukrywam, że mnóstwo wątków się przewija, co trochę dekoncentruje.

Ja namawiam Cię do grania stałym x% ryzyka, bo wtedy zawsze więcej odrabiasz po stracie, niżbyś grał mniejszym czasem ryzykiem, i w drugą stronę...

Zastanawia mnie, dlaczego przy wsparciu/oporze grasz mniejszym ryzykiem? Ale czy też mniejszym SL?

Ja gram na H4, H1 względnie bo na mniejszych interwałach trudno mi odnaleźć sensowne sygnały przy podobnej strategii. Dodam, ze korzystam z MACD, mnie to dość ułatwia sprawę.
Otwarte myślenie to wielki dar i zarazem samotność

zywy
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 01 paź 2008, 14:34

Nieprzeczytany post autor: zywy »

nasedo pisze: Ja namawiam Cię do grania stałym x% ryzyka, bo wtedy zawsze więcej odrabiasz po stracie, niżbyś grał mniejszym czasem ryzykiem, i w drugą stronę...
Dzieki, jakos nie pomyslalem o tym :)
nasedo pisze: Zastanawia mnie, dlaczego przy wsparciu/oporze grasz mniejszym ryzykiem? Ale czy też mniejszym SL?
Zgadza sie, mniejszy SL i mniejsze ryzyko. Po prostu przekonalem sie do opinii, ze rynku nie interesuje, gdzie mam SL. Wiec przy ustalaniu SL w ogole nie biore pod uwage mojego equity, ryzyka itp. po prostu patrze, gdzie sensownie(wsparcia, opory itp) mozna by ustawic SL, a dopiero pozniej(w rzeczywistosci zazwyczaj wiem to wczesniej :) ) patrze czy taki SL nie przekracza np 1% mojego kapitalu i to jest ostatni warunek czy wchodze czy nie(w teorii, w praktyce bywa czasami inaczej ;) ).
nasedo pisze: Ja gram na H4, H1 względnie bo na mniejszych interwałach trudno mi odnaleźć sensowne sygnały przy podobnej strategii. Dodam, ze korzystam z MACD, mnie to dość ułatwia sprawę.
Kilka dni temu pododawalem do wykresow MACD, stochastic i RSI. Widzialem taki setup u goscia, ktory zrobil na mnie wrazenie :) Jeszcze nie wiem dobrze czym to sie je.. no ale czaje sie na longa na COPPER, EURUSD, short na USDCHF(juz tuz tuz? przebity trend na 4H, czekam jeszcze na MACD), wyj.. mnie z WIG20 :( na szczescie CHFPLN trzyma sie mocno.
Pozdro!

Awatar użytkownika
nasedo
Gaduła
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: 13 gru 2006, 23:06

Nieprzeczytany post autor: nasedo »

zywy pisze: Zgadza sie, mniejszy SL i mniejsze ryzyko. Po prostu przekonalem sie do opinii, ze rynku nie interesuje, gdzie mam SL. Wiec przy ustalaniu SL w ogole nie biore pod uwage mojego equity, ryzyka itp. po prostu patrze, gdzie sensownie(wsparcia, opory itp) mozna by ustawic SL, a dopiero pozniej(w rzeczywistosci zazwyczaj wiem to wczesniej Smile ) patrze czy taki SL nie przekracza np 1% mojego kapitalu i to jest ostatni warunek czy wchodze czy nie(w teorii, w praktyce bywa czasami inaczej Wink ).

No właśnie, o to mi chodzi - patrzysz że np w konkretnym przypadku zasadnym jest 38 pipsów dla SL. I liczysz sobie, że 38 pipsów to jest 0,28 lota = 1% equity :)

teraz nie wiem, czy to ironia z Twojej strony :D?
Otwarte myślenie to wielki dar i zarazem samotność

zywy
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 01 paź 2008, 14:34

Nieprzeczytany post autor: zywy »

nasedo pisze: No właśnie, o to mi chodzi - patrzysz że np w konkretnym przypadku zasadnym jest 38 pipsów dla SL. I liczysz sobie, że 38 pipsów to jest 0,28 lota = 1% equity :)

teraz nie wiem, czy to ironia z Twojej strony :D?
Zadnej ironii :) Jesli chodzi o ryzyko to jedyne wymaganie jest takie, by dla jednego zlecenia bylo ono mniejsze niz np 1%, a nie rowne 1%. Zreszta i tak gralem 0.1 - 0.2 lota wiec za duzego pola maewru nie mialem :) Z tego wynika, ze gdy np probuje zlapac dolek to SL moze byc np na 15 pipsow, co np moze byc 0.1% kapitalu.

zywy
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 01 paź 2008, 14:34

Nieprzeczytany post autor: zywy »

update, bo w koncu zamknalem longi na CHFPLN tzn. 4 z 5, ktore mialem. 1 w piatek wieczorem, dzisiaj kolejne 3. Obecnie mam jeszcze 1 long na CHFPLN, long na rope, long na miedz, short na usdchf, 2 longi na eurusd(z tego jeden wziety dzisiaj w momencie zbytniego podniecenia :( ) i short na eurgbp(pod rgr). Jak widac troche sie pozmienialo, wiem, wiem.. za duzo roznych securities w portfelu :) ale dorzuce do pieca, ze czekam na shorta na tnote, jest wyrazny trend malejacy, tylko neich jeszcze przebije szczyty z listopada. W miedzyczasie niecale 3k pln w plecy na wig20 (wyje.... mnie, jak sie pozniej okazalo, prawie w samym dolku) i cos tam jeszcze w plecy, ale ucialem straty duzo szybciej niz tego long na wig20. lece na pilke, a jak nie zapomne to wkleje screena, zeby nie bylo, ze pierd.. kocopoly ;)

zywy
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 56
Rejestracja: 01 paź 2008, 14:34

Nieprzeczytany post autor: zywy »

Dobra, wrzucam dla potomnych otwarte pozycje, jak widac wszystko z nastawieniem, ze bedzie zwalka na dolarze. Jesli rzeczywiscie zaczelo sie oslabiania dolara to jestesmy w domu (commodities up, usdchf down, eurusd up). Caly czas licze takze, ze to rgr(?) na eurgbp sie wypelni, wiec wysiaduje nadal jajo :) Natomiast martwi mnie, ze nie ma za bardzo tzw. planu B -> w przeciwnym wypadku bede w plecy na wszystkich frontach. We wrzesniu zaczynalem na fx, w padzierniku zarobilem podobnie jak teraz prawie 20k na chfpln, ktore potem w miesiac lub dwa przepierd... bawiac sie w malego skalpera. Mam nadzieje, ze teraz bedzie inaczej. W koncu ta lekcja pazdziernikowa lekcja kosztowala mnie sporo i warto by cos z niej zapamietac :) Trudna sprawa z tymi SL, takze nie krzyczcie, ze nie wszedzie sa ustawione ;)

Na celowniku tnote, a w przypadku wzrostu na ropie i miedzi, moze jakis base lub precious metal( ogladam pallad, platyna, cynk na daily) coby miec koszyk surowcow :) Wiem, ze zbyt szeroki wachlarz ma wady, ale coz.. szukam tu swojego miejsca caly czas.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ