XTB

Oferta brokererów rynku walutowego Forex oraz opinie użytkowników na ich temat.

Co myślisz na temat tego brokera?

Zdecydowanie polecam
46
34%
Poza paroma minusami są ok
30
22%
Przeciętny
26
19%
Mają wiele wad
7
5%
Stanowczo odradzam
25
19%
 
Liczba głosów: 134

mayburn
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 03 wrz 2015, 14:48

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: mayburn »

zygan pisze:Jak dla mnie najbardziej opłaca im się mieć kogoś na stałe. Tym bardziej kogoś zadowolonego ;-)
Hej

Choć na pierwszy rzut oka jest to racjonalny i oczywisty model, lecz nie jest on "najbardziej opłacalny" dla brokera.

Najbardziej opłacalnym modelem dla brokera jest to co jest obecnie, zgodnie z regułą 90/90/90.
Czyli 90% klientów traci 90% kapitału(depozytu) przez pierwsze 90 dni od założenia konta.

Jak chcesz dowiedzieć się wiecej jak funkcjonuje branża i jak cały system jest ustawiony właśnie pod taki model zobacz ten wykład A.Kreila.

https://www.youtube.com/watch?v=L7G0OfJUON8

pozdro.

XTB - Online Trading
Sprawdź najnowszą ofertę X-Trade Brokers
Rachunek Rzeczywisty Rachunek Demonstracyjny
zygan
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 15 mar 2018, 15:24

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: zygan »

Kolejna kwestia. Broker stp/ecn i tak wysyła zlecenia do większego mm, od którego bierze płynność i kwotowania - już chyba lepiej działać bez pośredników :)

Shifty
Bywalec
Bywalec
Posty: 12
Rejestracja: 18 cze 2016, 21:02

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: Shifty »

Cześć wszystkim, minął mi termin ważności dowodu osobistego a jak wszyscy wiemy mamy teraz coś takiego jak RODO.
Mam kilka kont bankowych oraz kilka kont giełdowych i forexowych, a tylko XTB chce nowego skanu dowodu osobistego (gdzie indziej wystarczyło wpisać nowy numer dowodu). Na jednym spotkań dotyczącym RODO jakiś tam "inspektor" ochrony danych osobowych powiedział, że teraz tylko banki mają prawo skanować nasze dowody osobiste choć sam póki co nie znalazłem na to żadnego przepisu.

I zastanawia mnie czy oni mają prawo prosić o skan dowodu? Raczej trudno będzie znaleźć tutaj experta od RODO, ale może ktoś zna temat i się wypowie.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Profesor Pips
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 23
Rejestracja: 23 lis 2017, 18:51

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: Profesor Pips »

Banki mogą kopiować dowód osobisty na podstawie ustawy o prawie bankowym. Jeśli xtb tak bardzo chce kopii Twojego dowodu to niech poda Ci przepis prawa z którego to wynika. Poza bankami kopiować dowód może jeszcze tylko policja i straż graniczna na podstawie ustaw na których pracują.
Jaka jest najlepsza strategia. Skuteczna.

Awatar użytkownika
xhDog
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 935
Rejestracja: 05 cze 2014, 18:25

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: xhDog »

Profesor Pips pisze:Banki mogą kopiować dowód osobisty na podstawie ustawy o prawie bankowym. (...)
Na podstawie ustawy, mogą przetwarzać dane, co nie znaczy kopiować dowody :D
Możliwość kopiowania dowodów to już zasługa NSA:
"Samo kserowanie dowodów jest zaś, w opinii Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, czynnością stricte techniczną. Taki pogląd wyrażony został również w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 grudnia 2001 r. (sygn. akt II SA 2869/2000), zgodnie z którym gromadzenie danych poprzez wykonanie kopii dokumentu zawierającego dane osobowe jest kwestią techniczną; posługiwanie się taką, czy inną techniką utrwalania tych danych (kopiowanie lub przepisywanie) nie przesądza samo przez się o legalności albo nielegalności tego utrwalania (przetwarzania)."

Chyba, że coś się w tej kwestii zmieniło.
XTB zobowiązany jest między innymi ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, do identyfikacji klienta na podstawie dokumentu tożsamości.
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 1216Lj.pdf

I w zgodzie z RODO:
"Podstawa prawna:
- niezbędność do wykonania umowy o świadczenie usługi lub podjęcia działań na żądanie osoby, której
dane dotyczą, przed zawarciem umowy (art. 6 ust. 1 lit. b RODO);
- niezbędność do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na XTB (art. 6 ust. 1 lit. c RODO)."

A i tu pewnie "Samo kserowanie dowodów jest zaś, w opinii Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, czynnością stricte techniczną"

Inna sprawa to dane, która ustawa wymaga, aby były gromadzone. Więc część rzeczy wpisanych na dowodzie można zamazać, np. imiona rodziców

Nie wiem jeszcze jak z innymi ustawami np. o domach maklerskich itp.
trzeba mieć jaja jak super saiyan

Daniel 12:12 Blessed is he that waiteth, and cometh to the thousand three hundred and five and thirty days.

Shifty
Bywalec
Bywalec
Posty: 12
Rejestracja: 18 cze 2016, 21:02

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: Shifty »

Szanowny Kliencie,
zgodnie z informacjami posiadanymi prez X-Trade Brokers DM S.A., Twój dokument tożsamości utraci ważność w ciągu 30 dni.
W związku z powyższym prosimy o dostarczenie skanu nowego dokumentu tożsamości. Aktualizacji danych można dokonać w Pokoju Inwestora, klikając poniżej
Nigdy nie lubiłem wysyłać swojego skanu dowodu na lewo i prawo, więc skoro innym DM w tym również bankom wystarczy wpisanie samemu nowego numeru dowodu i termin ważności to chyba u nich nie działa tzw. zasada minimalizmu RODO. Moim zdaniem w dowodzie osobistym są również dane do których oni nie mają prawa np. wizerunek i w starych dowodach np. wzrost.

PS. nie ma już czegoś takiego jak "Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych". Powstał UODO

Awatar użytkownika
xhDog
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 935
Rejestracja: 05 cze 2014, 18:25

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: xhDog »

Shifty pisze:
Szanowny Kliencie,
zgodnie z informacjami posiadanymi prez X-Trade Brokers DM S.A., Twój dokument tożsamości utraci ważność w ciągu 30 dni.
W związku z powyższym prosimy o dostarczenie skanu nowego dokumentu tożsamości. Aktualizacji danych można dokonać w Pokoju Inwestora, klikając poniżej
Nigdy nie lubiłem wysyłać swojego skanu dowodu na lewo i prawo, więc skoro innym DM w tym również bankom wystarczy wpisanie samemu nowego numeru dowodu i termin ważności to chyba u nich nie działa tzw. zasada minimalizmu RODO. Moim zdaniem w dowodzie osobistym są również dane do których oni nie mają prawa np. wizerunek i w starych dowodach np. wzrost.

PS. nie ma już czegoś takiego jak "Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych". Powstał UODO
Powinna być "osoba trzecia", która potwierdzi, że wpisywane dane są prawdziwe, albo skan dowodu. Inaczej, mógłbyś sobie wpisać dowolne głupoty. Idziesz do sklepu i kupujesz na raty, taką osobą trzecią jest sprzedawca, który zobaczy dowód i spisze z niego potrzebne dane. W przypadku zakładania konta bankowego przez internet masz dwie możliwości aktywacji: przelewem ze swojego konta w innym banku, lub umowa przysłana kurierem. Przy umowie przesłanej kurierem, kiedyś banki wymagały, żebyś zrobił skan dowodu i dał go kurierowi, który przywiezie umowę. Obecnie kurier wpada do ciebie z umową, pokazujesz mu dowód, sprawdza dane z dowodu z tymi na umowie i jak wszystko się zgadza, to podpisujesz umowę i kurier ja zabiera do banku. Nie potrzeba skanu dowodu. I tutaj kurier wystepuje jako "osoba trzecia" potwierdzająca twoje dane z dowodu. W przypadku aktywacji przelewem z konta w innym banku, dane musza być takie same, a "osobą trzecią" jest bank z którego robisz przelew, bo nowy bank wychodzi z założenia, że ten poprzedni twoje dane zweryfikował, skoro masz tam konto. Do czego zmierzam. Mianowicie w przypadku otwierania konta przez internet u brokera, czy też u bukmachera, na ogół brak takiej osoby trzeciej, która potwierdzi, że dane które wpisałeś są zgodne z tymi w dowodzie, dlatego między innymi proszą o skan dowodu bo muszą twoje dane zweryfikować. Ale, taki np. bukmacher efortuna, daje ci dwie mozliwości. Zrobić skan i przesłać, a jesli nie chcesz skanować, to możesz pójść z dowodem do stacjonarnego punktu i tam okazać dowód i potwierdzić swoje dane. I zgadza się, w dowodzie są wpisane dane, których według ustawy nie muszą zbierać. I tak przykładowy bukmacher efortuna sam informuje na swojej stronie jakie dane możesz na skanie dowodu zamazać:
https://www.efortuna.pl/pl/strona_glown ... zenie.html

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy mówi o następujących danych:
"w przypadku osób fizycznych i ich przedstawicieli – ustalenie i zapisanie cech
dokumentu stwierdzającego na podstawie odrębnych przepisów tożsamość
osoby, a także imienia, nazwiska, obywatelstwa oraz adresu osoby dokonującej
transakcji, a ponadto numeru PESEL lub daty urodzenia w przypadku osoby
nieposiadającej numeru PESEL, lub numeru dokumentu stwierdzającego
tożsamość cudzoziemca, lub kodu kraju w przypadku przedstawienia paszportu;"

W przypadku skanu, resztę informacji na dowodzie powinienies móc zamazać.
Jak chcesz, to zadzwoń do xtb i powiedz, że nie chcesz wysyłać skanu i zapytaj, czy możesz przyjść do ich siedziby i okazać dowód na miejscu w celu aktualizacji danych. Sam jestem ciekawy :mrgreen:

Co do tego, że jedne DM wymagali tego, a inne nie:
z ustawy:
" (...)bieżącym aktualizowaniu posiadanych dokumentów
i informacji(...)"

Natomiast, każda instytucja obowiązana zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu ma ustalone swoje wewnętrzne procedury. Jak któryś broker będzie chciał, to będzie mógł wymagać od ciebie nawet skanu dowodu potwierdzonego notarialnie.

Opieram się tylko o ustawę o przeciwdziałaniu, a mogą w przypadku DM obowiązywać jeszcze procedury z innych ustaw.

Tak nie ma GIODO, ale nowy twór odziedziczył w testamencie wszystko po GIODO.
trzeba mieć jaja jak super saiyan

Daniel 12:12 Blessed is he that waiteth, and cometh to the thousand three hundred and five and thirty days.

zygan
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 15 mar 2018, 15:24

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: zygan »

No właśnie, ciekawi mnie jak jest z tymi przepisami ;-) Byłem 2 tygodnie temu we Włoszech i tam nawet do wypożyczenia samochodu chcieli skan dowodu. W hotelu też robili ksero. Niby Unia. Przepisy wyglądają na trochę fikcyjne, ale co ja tam wiem.

-rookie-
Maniak
Maniak
Posty: 2307
Rejestracja: 13 kwie 2015, 19:00

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: -rookie- »

W XTB jeśli otwiera się short na akcjach to jaki może być górny limit straty jeśli wywali mocno do góry na luce moje pozycje? Trzeba pokryć debet czy jest jakieś ograniczenie żeby nie zrobić tego debetu albo ochrona przed debetem.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: raposo »

-rookie- pisze:W XTB jeśli otwiera się short na akcjach to jaki może być górny limit straty jeśli wywali mocno do góry na luce moje pozycje? Trzeba pokryć debet czy jest jakieś ograniczenie żeby nie zrobić tego debetu albo ochrona przed debetem. Ogólnie to zastanawiam się jak użyć CFD tak jak są zbudowane, czyli do zabezpieczenia pozycji otwartych na giełdzie.
Na CFD na akcje masz mniejszy lewar niż na FX. W przypadku XTB ten lewar jest (póki co) różny i waha się od 10% do 50% zabezpieczenia (1:10 - 1:2). Nie chce mi się sprawdzać, ale obstawiam, że wartość dźwigni jest ściśle uzależniona od zmienności instrumentu. No tak czy inaczej, jeszcze tylko 2 tygodnie ;). Potem max. to 1:5
https://forexclub.pl/esma-dzwignia-podz ... strumenty/

To znaczy, że bardzo ciężko byłoby wywołać debet na koncie. No ale jeśli się uda - XTB ma ochronę przed ujemnym saldem, dla pro też.

Ale debet to ostateczność. Wcześniej zadziała (jak Bóg da) Stop-Out. SO jest ustalany na cały rachunek a nie na grupę instrumentów, więc to na czym wtopisz nie ma znaczenia. SO za 2 tygodnie u wszystkich brokerów z UE będzie ustalony na 50%.

Wątpię też, aby głównym powodem powstania CFD była chęć zabezpieczenia pozycji otwartych na giełdzie ;). Na CFD na akcje masz swapy (ujemne w obie strony), a także prowizję wraz z min. ustaloną wartością. Czyli nie dobierzesz sobie szybko kilku akcji (bo się nie opłaca), jak i nie będziesz mógł ich trzymać długo (bo też się nie opłaca).

To po prostu furtka dla krótkoterminowej spekulacji - masz lewar i nieograniczoną krótką sprzedaż.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

ODPOWIEDZ