Wielki Wybuch

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
Awatar użytkownika
highend
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 10192
Rejestracja: 12 gru 2013, 23:46

Re: Wielki Wybuch

Nieprzeczytany post autor: highend »

Ciekawe czy będzie luka w dół na edku po weekendzie.
Co do Apple to znowu mieszają. W piątek urósł apple na 129 prawie. Być może cala projekcja spadkowa zostanie zanegowana. Zobaczymy. Po jednym dniu trudno wyrokowac.
FB: highendforex - Tańczący z Wykresami

Awatar użytkownika
highend
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 10192
Rejestracja: 12 gru 2013, 23:46

Re: Wielki Wybuch

Nieprzeczytany post autor: highend »

Takie przemyślenie apropo dolara oraz indeksu dolara. Co jeśli np. za 5-10 lat okaże się, iż ostatnie nieco ponad półroczne umacnianie się dolara to był.... short squeeze na dolarze? Co jeśli para EUR/USD jest ogólnie cały czas w trendzie wzrostowym, a cały spadek z 1.40 na 1.04 edka to była po prostu głęboka zdrowa korekta? :) Czy ktoś patrzył na to w ten sposób?

Wiem, że to dziwnie brzmi pod kątem aktualnych(!) fundamentów (czyli QE na EUR oraz koniec QE dolara i możliwość podniesienia stóp w USA).
FB: highendforex - Tańczący z Wykresami

Mpapiez

Re: Wielki Wybuch

Nieprzeczytany post autor: Mpapiez »

highend pisze:Takie przemyślenie apropo dolara oraz indeksu dolara. Co jeśli np. za 5-10 lat okaże się, iż ostatnie nieco ponad półroczne umacnianie się dolara to był.... short squeeze na dolarze? Co jeśli para EUR/USD jest ogólnie cały czas w trendzie wzrostowym, a cały spadek z 1.40 na 1.04 edka to była po prostu głęboka zdrowa korekta? :) Czy ktoś patrzył na to w ten sposób?

Wiem, że to dziwnie brzmi pod kątem aktualnych(!) fundamentów (czyli QE na EUR oraz koniec QE dolara i możliwość podniesienia stóp w USA).
Ja powiem wprost, pieprzyć fundamenty.
Jak pewna grupa ludzi postanowi umocnić euro, to to zrobią i żadne fundamenty nie pomogą.

Ja tylko nieśmiało chciałem powiedzieć, że swego czasu nie kto inny jak Angela Merkel powiedziała że optymalny kurs euro do dolara wynosi 1.30 i daje sobie łeb uciąć że ten kurst tam wróci.

Przez moment myślałem że sciągną euro i dolara do parytetu z powodu tej umowy handlowej, ale chyba to nigdy nie nastąpi. Prędzej obstawiam kolejne drukowanie dolara. Były 3 QE - gówno im się z tegu tytułu stało, to dlaczego ma nie być 4-tego ?

Awatar użytkownika
MR. D
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1235
Rejestracja: 05 sty 2015, 22:59

Re: Wielki Wybuch

Nieprzeczytany post autor: MR. D »

Tutaj się zgodzę. Wszyscy zapominamy, że spekula to raptem 40% na głównych instrumentach. Reszta transakcji i tak musi się odbyć niezależnie od kursu. Jeśli jest jakaś duża inwestycja firmy z USA w Europie to kupują euro sprzedając USD. Kurs idzie w górę niezależnie od tego co fundamenty czy technika podpowiada. Oczywiście spekula się podłącza i nadaje takiemu ruchowi impetu, ale to nie jest tak, że każdy ruch da się wytłumaczyć. Wręcz większości tych ruchów nie sposób przewidzieć. Dlatego tak ważne jest piramidowanie jak idzie zgodnie z obranym kierunkiem. Ja mam większość wejść nietrafioną więc muszę odrabiać jak już trafię ;-)

Awatar użytkownika
ZielonaMgielka
Maniak
Maniak
Posty: 2976
Rejestracja: 15 lis 2012, 11:00

Re: Wielki Wybuch

Nieprzeczytany post autor: ZielonaMgielka »

Mpapiez pisze:Ja powiem wprost, pieprzyć fundamenty.
Jak pewna grupa ludzi postanowi umocnić euro, to to zrobią i żadne fundamenty nie pomogą.
Nie widze powodow dla ktorych bardziej doswiadczeni gracze mieliby tracic czas i udzielac sie na tym forum widzac jak ignorancja bierze gore a chec do poszerzania wiedzy i logiczna argumentacja ida w las.
Smutne to...ale uswiadamia takze jaka piaskownica jest to forum poza nieliczynymi wyjatkami.

Awatar użytkownika
highend
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 10192
Rejestracja: 12 gru 2013, 23:46

Re: Wielki Wybuch

Nieprzeczytany post autor: highend »

ZielonaMgielka pisze:
Mpapiez pisze:Ja powiem wprost, pieprzyć fundamenty.
Jak pewna grupa ludzi postanowi umocnić euro, to to zrobią i żadne fundamenty nie pomogą.
Nie widze powodow dla ktorych bardziej doswiadczeni gracze mieliby tracic czas i udzielac sie na tym forum widzac jak ignorancja bierze gore a chec do poszerzania wiedzy i logiczna argumentacja ida w las.
Smutne to...ale uswiadamia takze jaka piaskownica jest to forum poza nieliczynymi wyjatkami.
Rozumiem, że to do MPapieża?
Ja tam fundamentów bym nie "pieprzył" - natomiast moje pytanie było czysto teoretyczne i z ciekawości.
Ostatnio grałem pod umocnienie EUR i osłabienie USD co jak widać po wykresach - mocno się opłaciło. Co będzie dalej - zobaczymy. Teraz mam wrażenie, że dolar chce co nieco odrobić swoje spadki.
FB: highendforex - Tańczący z Wykresami

Mpapiez

Re: Wielki Wybuch

Nieprzeczytany post autor: Mpapiez »

Zawsze były dwa obozy - fundamentalistów i ludzi korzystających tylko z wykresu.
Prorokowanie na podstawie fundamentów tego co będzie za 6-12 miesięcy moim zdaniem mija się z celem, bo te fundamenty z dnia na dzień moga się zmienić.

Najlepszy jest przykład ostatnich dni - niby euro jest drukowane, wszyscy wróżą parytet, a tu psiuks, euro poleciało 800 pipsów do góry. Wyjaśnijcie mi w logiczny sposób, skoro fundamenty są tak ważne, to kto to euro kupuje i "fundamentalnie" dlaczego ?

Inny przykład chociażby z dziś - zeszły tydzień euro się umacniało, dziś były dobre dane PMI, a euro się osłabiło.
Fundamentalnie całkowicie nielogiczne.

Z tego co się orientuje to fundamenty, to nie tylko decyzje o drukowaniu kasy i decyzje dot. stóp procentowych, ale również dane makroekonomiczne prawda ?

A co potrafią pewne kręgi ludzi, to mieliśmy przykład po akcji SNB...

Awatar użytkownika
ZielonaMgielka
Maniak
Maniak
Posty: 2976
Rejestracja: 15 lis 2012, 11:00

Re: Wielki Wybuch

Nieprzeczytany post autor: ZielonaMgielka »

Mpapiez pisze:Zawsze były dwa obozy - fundamentalistów i ludzi korzystających tylko z wykresu.
Prorokowanie na podstawie fundamentów tego co będzie za 6-12 miesięcy moim zdaniem mija się z celem, bo te fundamenty z dnia na dzień moga się zmienić.

Najlepszy jest przykład ostatnich dni - niby euro jest drukowane, wszyscy wróżą parytet, a tu psiuks, euro poleciało 800 pipsów do góry. Wyjaśnijcie mi w logiczny sposób, skoro fundamenty są tak ważne, to kto to euro kupuje i "fundamentalnie" dlaczego ?

Inny przykład chociażby z dziś - zeszły tydzień euro się umacniało, dziś były dobre dane PMI, a euro się osłabiło.
Fundamentalnie całkowicie nielogiczne.

Z tego co się orientuje to fundamenty, to nie tylko decyzje o drukowaniu kasy i decyzje dot. stóp procentowych, ale również dane makroekonomiczne prawda ?

A co potrafią pewne kręgi ludzi, to mieliśmy przykład po akcji SNB...
Nikt o zdrowych zmyslach nie dzieli rynku na fundamenty i technike.
Zlecenia pojawiaja sie na rynku z wielu powodow, nie tylko z jednego.
Twoim zadaniem jest oszacowanie aktualnego sentymentu na podstawie dostepnych informacji ale nawet przez moment nie mysl ze masz prawo do generalizowania tylko dlatego ze toczysz pod gore ciezki glaz.

Awatar użytkownika
highend
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 10192
Rejestracja: 12 gru 2013, 23:46

Re: Wielki Wybuch

Nieprzeczytany post autor: highend »

Fundamenty często są "w cenie" i widać je na wykresach. Wprawne oko wychwyci takie rzeczy na wykresie i dlatego teoretycznie ich nie potrzebuje. Myślę jednak, że aby efektywnie tradować potrzebujemy:

- znać fundamenty (a jakieś podstawy to już obowiązkowo)
- umieć czytać wykres

Czyli łączyć AT i AF. Bo tak jest po prostu logicznie.

Mnie dość mocno interesują fundamenty instrumentów surowcowych i dość często poczytuję sobie na ich temat. Tak więc dla każdego coś miłego i co kto lubi :) Jeśli chodzi o pary walutowe - czytam wykres i wyznaczam zasięgi (wiecie jak) i nie narzekam. Jeśli chodzi o SNB i 15 stycznia..... wcześniej zastanawiałem się po kiego licha ludzie pakują eLki w EUR/CHF skoro wykres ciągle stoi w miejscu i kasę zjada swap? I na co liczą? Przecież jak to runie to masakra. No i runęło, a ja nie miałem tam eSki.....
FB: highendforex - Tańczący z Wykresami

Mpapiez

Re: Wielki Wybuch

Nieprzeczytany post autor: Mpapiez »

ZielonaMgielka pisze:
Nikt o zdrowych zmyslach nie dzieli rynku na fundamenty i technike.
Zlecenia pojawiaja sie na rynku z wielu powodow, nie tylko z jednego.
Twoim zadaniem jest oszacowanie aktualnego sentymentu na podstawie dostepnych informacji ale nawet przez moment nie mysl ze masz prawo do generalizowania tylko dlatego ze toczysz pod gore ciezki glaz.
To może ja się wyraże jaśniej. Przedewszystkim do niczego sobie nie roszczę żadnych praw.
Wyraziłem swoją opinię i tyle w temacie.
Według mnie wszystko co potrzeba, jest na wykresie, zwłaszcza uprawiając day trading.

ODPOWIEDZ