Potencjał MQL

O jezykach programowania w platformach i nie tylko.
Ral1n
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 421
Rejestracja: 20 kwie 2009, 17:39

Potencjał MQL

Nieprzeczytany post autor: Ral1n »

Dzień dobry,

Koledzy, jestem totalnym laikiem w kwestii programowania. Nie potrafiłbym prawdopodobnie nawet uruchomić EA. :shock:

Pozwalam sobie jednak zadać pytanie o możliwości i potencjał języka MQL dla osoby, która nosi się z zamiarem zlecenia napisania EA. Gdybyście byli uprzejmi i podzielili się informacjami, przykładami - jakie kwestie i co dokładnie można przelać na kod? Jakie warunki można opisać a co stworzyłoby problem? W jakich przypadkach napotkalibyśmy ograniczenia. Generalnie kilka przykładów - czego nie wyobrażacie sobie opisać?

Ile czasu zajmuje napisanie EA (czy są to dni, czy raczej tygodnie, miesiące), jakie są koszty (rząd wielkości) i czy programiści oferują późniejszą optymalizację kodu?

Ostatnie pytanie - proszę o wskazanie 2,3 lub więcej osób godnych polecenia.


Jakby się komuś chciało coś nabazgrać, to będę bardzo wdzięczny.
Z pozdrowieniami.

WojtexWay
Gaduła
Gaduła
Posty: 145
Rejestracja: 18 wrz 2012, 19:22

Re: Potencjał MQL

Nieprzeczytany post autor: WojtexWay »

No to lecimy ;)
Ral1n pisze:Pozwalam sobie jednak zadać pytanie o możliwości i potencjał języka MQL
MQL jak każdy inny język - możliwości i potencjał kończą się na ograniczeniach sprzętowych i Twojej wyobraźni. Jednak MQL w przeciwieństwie do innych języków jest stworzony z myślą o tworzeniu EA więc nie nastawiałbym się na tworzenie w nim innego typu aplikacji.
Ral1n pisze:osoby, która nosi się z zamiarem zlecenia napisania EA
Jak nie zamierzasz uczyć się programować to poco te pytania? Po prostu zgłoś się do jakiegoś programisty i on Ci powie czy to co chcesz zrobić jest do zrobienia czy nie...
Ral1n pisze:Gdybyście byli uprzejmi i podzielili się informacjami, przykładami - jakie kwestie i co dokładnie można przelać na kod? Jakie warunki można opisać a co stworzyłoby problem?
Praktycznie wszystko co jesteś wstanie dokładnie sprecyzować. Problemem jest wymyślenie EA szczególnie tak, by był logiczny i kompletny.
Ral1n pisze:W jakich przypadkach napotkalibyśmy ograniczenia.
W wydajności.
A jeśli chodzi o MQL-a to w komforcie pracy -> ślepota mnie dopada na starość a nawet w MQL5 nie można sobie powiększyć czcionki - przynajmniej nie znalazłem takiej opcji O_o. Chociaż to jest kwestia środowiska a nie samego języka. Poza tym w mojej ocenie MQL jest trochę zwalony - pozostawię to jednak dla siebie...
Ral1n pisze:Generalnie kilka przykładów - czego nie wyobrażacie sobie opisać?
nie wyobrażam sobie wyobrazić czegokolwiek, czego nie dałoby się zaprogramować/opisać ;D Ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia i umiejętności jej opisywania ;). Czasami niestety jest to bardzo trudne zadanie opisać to co nam w głowie siedzi.
Ral1n pisze:Ile czasu zajmuje napisanie EA (czy są to dni, czy raczej tygodnie, miesiące)
To zależy od dwóch czynników skomplikowania EA oraz umiejętności programisty. Większość rzeczy, które około 99% osób na tym forum jest sobie wstanie wyobrazić i spełnia podane wyżej kryteria (głownie odnośnie logiki) to kwestia góra kilku godzin. Baaa, powiem więcej. Jeśli chodzi o 99% osób z tego forum to zapewne więcej czasu programiście zajmie wydobycie z człeka o co mu dokładnie chodzi niż zaprogramowanie tego... ;]
Są jednak projekty, nad którymi się siedzi tygodniami. Problem jest głównie w tym, żeby wiedzieć co dokładnie chce się zrobić. Gdy się to wie to później jest już z górki! Niestety zazwyczaj zaczyna się projekty z wiedzą ogólną tj. bez dokładnej wiedzy co chce się zrobić (przynajmniej ja często tak mam), a to powoduje, że wszystko się przeciąga w czasie...
Ral1n pisze:jakie są koszty (rząd wielkości)
A ile kosztuje używany samochód?
Ral1n pisze:i czy programiści oferują późniejszą optymalizację kodu?
Co to znaczy "optymalizacja" kodu? Jak już pisać EA to najlepiej od początku optymalnie ;].

Ral1n
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 421
Rejestracja: 20 kwie 2009, 17:39

Re: Potencjał MQL

Nieprzeczytany post autor: Ral1n »

Dzięki za zainteresowanie. Zacznijmy może od końca.

1.Optymalizacja kodu to poczynione poprawki wskutek fckupu - miało być tak ale algorytm liczy to jedna tak... i odbiega od tego co bym manualnie poczynił.

2.Używany 6 letni samochód, który chcę kupić kosztuje w przedziale 250-300tys PLN. Chcesz powiedzieć, że zapłacę nawet 1/10 tego?

3. Jestem ciekawy jak spec poradzi sobie z wyznaczeniem kanału aktualnego trendu bez wykresu cenowego i jeszcze oceniał poziom odchylenia od jego skrajnych wartości/granic... tak, żeby zgrać z innymi warunkami... panującymi już na wykresie.

4. Poprosiłbym o rekomendację osób, z których usług jesteście zadowoleni. Pytania są po to, żeby nie porywać się z motyką na słońce. ;-)


:564:

Awatar użytkownika
bbq
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 604
Rejestracja: 10 maja 2011, 17:12

Re: Potencjał MQL

Nieprzeczytany post autor: bbq »

Ral1n pisze:
4. Poprosiłbym o rekomendację osób, z których usług jesteście zadowoleni. Pytania są po to, żeby nie porywać się z motyką na słońce. ;-)


:564:
Andrzej Pierz


Pzdr
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” A. Einstein

Ral1n
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 421
Rejestracja: 20 kwie 2009, 17:39

Re: Potencjał MQL

Nieprzeczytany post autor: Ral1n »

:roll: Do Andrzeja wysłałem petycję 2-3 dni temu - ale chyba jest tak zarobiony, że nie zwraca uwagi na maile. :P luktom to samo...


No nic... Jak ktoś coś kiedyś gdzieś będzie wiedział, to proszę o PW lub kontakt bezpośredni w tym wątku.

Z pozdrowieniami.

WojtexWay
Gaduła
Gaduła
Posty: 145
Rejestracja: 18 wrz 2012, 19:22

Re: Potencjał MQL

Nieprzeczytany post autor: WojtexWay »

Ral1n pisze:1.Optymalizacja kodu to poczynione poprawki wskutek fckupu - miało być tak ale algorytm liczy to jedna tak... i odbiega od tego co bym manualnie poczynił.
Co to znaczy fckupu? Jeśli programista źle zaprogramował EA to jego obowiązkiem jest go poprawić. Natomiast jeśli to Ty popełniłeś gdzieś błąd myślowy to już Twój problem i programista może ale nie musi go poprawić a co ważniejsze może żądać dodatkowego wynagrodzenia za poprawki - wszystko zależy od umowy, którą podpiszesz lub którą ustalisz (bo nie ma obowiązku pisemnej formy).
Ral1n pisze:2.Używany 6 letni samochód, który chcę kupić kosztuje w przedziale 250-300tys PLN. Chcesz powiedzieć, że zapłacę nawet 1/10 tego?
Chcę powiedzieć, że jak masz dobrą wyobraźnię to możesz zapłacić nawet 10 razy więcej i nie będzie to maksymalna kwota... Z tym, że w Twoim przypadku spodziewałbym się ceny za jakiegoś fiata 126p z przed 30 lat.
Ral1n pisze:3. Jestem ciekawy jak spec poradzi sobie z wyznaczeniem kanału aktualnego trendu bez wykresu cenowego i jeszcze oceniał poziom odchylenia od jego skrajnych wartości/granic... tak, żeby zgrać z innymi warunkami... panującymi już na wykresie.
Nie martwił bym się o speca - jak mu dokładnie sprecyzujesz o co Ci chodzi to on sobie pewnie poradzi. Niestety może być z tym problem patrząc jak dużo informacji zawierają twoje zagadki (bo inaczej tego nazwać się nie da). I podkreślam, że logika jest w tym przypadku kluczowa - jeśli coś jest nielogiczne to zapomnij o takich "wyzwaniach".
Ral1n pisze:4. Poprosiłbym o rekomendację osób, z których usług jesteście zadowoleni.
Ja jestem zadowolony ze swoich usług ;]

-------

I podkreślam, że jeśli Ty chcesz komuś coś zlecić to Twoim obowiązkiem jest dokładnie sprecyzować co chcesz, żeby było zrobione! Jeśli chcesz, żeby programista zaprogramował linie trendu to musisz mu dokładnie powiedzieć czym jest linia trendu i jak się ją wyznacza. Natomiast jeśli nie potrafisz sprecyzować tego, to już Twój problem…
Ostatnio zmieniony 23 sty 2014, 20:45 przez WojtexWay, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tymek
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 648
Rejestracja: 20 mar 2006, 13:39

Re: Potencjał MQL

Nieprzeczytany post autor: Tymek »

Napisanie programu wg. określonych zasad to pestka.
Jednak jeżeli jest dużo parametrów i trzeba później dobrać najlepszy zestaw to może zająć nawet 2 lata.
Zazwyczaj jest tak, że po przełożeniu systemu manualnego na automatyczny jest dupa.
Zaczyna się dobieranie parametrów, dodawanie warunków ....
Firma zajmująca się na co dzień strategiami powiedziała mi kiedyś, że pomysł to jedno ale
dopieszczenie strategii i wejście z nią na rynek to jest okres od 1 - 3 lat tak by być pewnym swoich pieniędzy.
I ja tez tak to widzę po pewnym czasie. Niestety droga na skróty kończy się dołkiem.
Każdy chce mieć pieniądze, ale pieniądze nie zawsze chcą każdego ;)

Ral1n
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 421
Rejestracja: 20 kwie 2009, 17:39

Re: Potencjał MQL

Nieprzeczytany post autor: Ral1n »

Dzięki Tymek, Wojtek i BBQ

To jest właśnie to co przypuszczałem - bo pomimo, że ludzkim okiem widzę co się dzieję na wykresie, to już intuicja mi mówi, że będzie to karkołomne zadanie, żeby przełożyć na kod. Czyli nie ma lekko. ;-)

Jak ogarnę finalne fwd-testy to już będę atakował, bo nie mogę już grać w robocie z racji wykonywanej pracy. Ponoć kryminał :?

WojtexWay
Gaduła
Gaduła
Posty: 145
Rejestracja: 18 wrz 2012, 19:22

Re: Potencjał MQL

Nieprzeczytany post autor: WojtexWay »

Tymek pisze:Napisanie programu wg. określonych zasad to pestka.
Ale trzeba najpierw wymyślić te zasady ;] -> a to już nie jest takie proste (przynajmniej jeśli chce się, by EA było coś warte...)
Tymek pisze:Jednak jeżeli jest dużo parametrów i trzeba później dobrać najlepszy zestaw to może zająć nawet 2 lata.
Od tego są optymalizatory ;] Fakt, że trzeba na nie uważać i stosować je z głową - przede wszystkim trzeba wiedzieć kiedy EA ma szanse na sukces (co nigdy nie jest pewne, ale czasami jest bardziej prawdopodobne) - ale bardzo ułatwiają życie.
Tymek pisze:Firma zajmująca się na co dzień strategiami powiedziała mi kiedyś, że pomysł to jedno ale
dopieszczenie strategii i wejście z nią na rynek to jest okres od 1 - 3 lat tak by być pewnym swoich pieniędzy.
Dlatego najlepiej samemu nauczyć się programować i dłubać sobie we własnym zakresie - stracimy czas, ale zachowamy pieniądze ;D - no i sporo rzeczy się nauczymy!

Awatar użytkownika
bbq
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 604
Rejestracja: 10 maja 2011, 17:12

Re: Potencjał MQL

Nieprzeczytany post autor: bbq »

Ral1n pisze::roll: Do Andrzeja wysłałem petycję 2-3 dni temu - ale chyba jest tak zarobiony, że nie zwraca uwagi na maile. :P luktom to samo...
Hmm może śmigają gdzieś na nartach, programista też człowiek :mrgreen:

Pominę szczegóły, aby nie robić offtop`u.

Z historii pw:

-niedziela 01:00 pw z pytaniem
-niedziela 10:00 otrzymuje cenę
-poniedziałek - poszedł przelew (konta w różnych walutach +/-2dni)
-czwartek - ea gotowe (po drodze wiadomo dodatkowe szczegóły, detale odnośnie samego ea)


ps. ja tu nie uprawiam żadnego lobbingu w stronę Andrzeja Pierza, żeby nie było.

Pzdr.
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” A. Einstein

ODPOWIEDZ