Chcę się przekwalifikować na etatowego fx tradera

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
profession
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 503
Rejestracja: 19 mar 2008, 08:44

Nieprzeczytany post autor: profession »

Cały czas inwestuje na koncie rzeczywistym.( Też wiele lat oszukiwałem się, że to psychika itp.) Od około 7 lat z różnym skutkiem. I wiem, że przyczyną moich niepowodzeń winny jest system. A często przyczyną sukcesów szczęście. Przyznaje się do tego. Zauważam, że wiele osób wierzy w hasła i slogany powtarzane na forach a ja się z nimi nie zgadzam dlatego o tym piszę. Może ktoś to przemyśli? Po to jest chyba dyskusja by przekazywać swoje poglądy. Nasze dyskusje na forum coraz częściej przypominają tę scenę:

http://www.youtube.com/watch?v=ff-XVdiepTo

Więc jeśli mogę was prosić to odpowiadajcie na poziomie argumentów a nie tak jak tutaj:
Cadermo pisze:profession Mam wrażenie ,że nigdy nie grałeś na koncie rzeczywistym i dlatego prawisz takie mongolskie teorie ...
To nie są mongolskie teorie tylko moje zdanie. Mam do niego prawo więc jeśli łaska nie obrażaj mnie. Tylko dyskutuj na argumenty jeśli masz jakiś.

Nie jestem jakimś wszechwiedzącym człowiekiem ale jakieś tam minimalne procesy myślowe zachodzą w mojej głowie. Staram się myśleć i analizować wszytko. Jeśli możecie odpowiedzieć w formie argumentów może zauważę swój błąd - jeśli w nim jestem. Każda dyskusja kształci i chętnie was wysłucham o ile tylko nie jest waszą intencją wyrywanie z kontekstu ośmieszanie i poniżanie. To nie miejsce na budowanie swojej tożsamości na poniżeniu kogoś. Jak macie jakieś problemy z samooceną i dyskutujecie na poziomie filmu powyżej idźcie do psychologa.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
sds
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 25 sie 2010, 23:29

Nieprzeczytany post autor: sds »

Esco pisze: Programista EA bedzie mówił ze system jest najwazniejszy (robot nie ma pscyhiki).
Robot nie ale użytkownicy robota mają.

Wystarczy przejrzeć wpisy na DonnaForex w wątkach skądinąd całkiem przyzwoitych robotów jak:

WSFR
http://www.myfxbook.com/members/forexwa ... real/95290

czy takich produktów OverDrive Team jak

FGB
http://www.myfxbook.com/pl/members/fxgr ... -bot/71611

czy

MDP
http://www.myfxbook.com/members/birt/mi ... ips/145575 (tu konto Brita)

czy ich nowego Fast Forex Million

aby zauważyć identyczną tendencje - ludziska masowo wchodzą na szczytach equity a kończą zabawę w obsunięciach kapitału co w efekcie 20% zarobi na tym a 80% się dołoży.

Awatar użytkownika
colt113
Gaduła
Gaduła
Posty: 287
Rejestracja: 14 wrz 2011, 00:06

Nieprzeczytany post autor: colt113 »

Jak już pieprznie, a chyba każdy tego musi doświadczyć przychodzą refleksje, które powinny wycisnąć trwałe piętno.
I to jest sedno tracenia realnych pieniędzy.

Dla tych co uwazają ze psychika nie ma znaczenia podam przykład na podstawie swoich doświadczeń.

Przygode z kontem real (wcześniej było kilkadziesiąt bardzo profitowych tranzakcji na demie) zacząłem dokładnie 22-09-11 z kwotą 200funtów. Gra 0.1-0.2 lota bez SL (bo przeciez to bzdura) wyzerowała mi konto w miesiąc (170 tranzakcji). Dało mi to do myslenia i już następnego dnia przelałem kolejne 300funtów z mocnym postanowieniem ze bede stosował SL i tak sie działo niestety miejsca w których stawiałem SL były nie odpowiednie w stosunku do miejsca w których otwierałem zlecenie (widac to na rys).

[Obrazek

Przez cały drugi i część trzeciego miesiac grałem uzywając SL i stopniowo (ale powoli - co dawało mi czas na nauke z tym ze wtedy tego nie rozumiałem) zblizając sie do dna depozytu. Na rysunku wyraźnie widać moment (kółko) w kórym psychika nie wytrzymała, dyscyplina sie wyczerpała i przestałem stosować SL.
Wiem, pewnie część demowców powie ze stało sie tak dlatego ze nie miałem dopracowanej strategii ale czy wy jestescie pewni ze nerwy wam wytrzymają miesieczne pasmo niepowodzeń waszej dopracowanej strategii?

Wróćmy do rysunku na którym jak na dłoni widac jak wahały sie moje emocje podczas gry. Po klkinastu tranzakcjach bez SL mocno stratnych jak tez po kilku mocno zyskownych zrozumiałem ze do niczego to nie prowadzi i zrobiłem sobie przerwe na 2-3 dni. Wróciłem na rynek z kolejną porcją postanowień - gra z SL i TP na odbicia od S/R, LT + formacje i dodatkowo zacząłem prowadzić dziennik tranzakcji, powiedziałem sobie ze jak nie bede sie tego trzymał to wybieram pozostałe pieniądze i kończe z FX. Efekt widac natychmiastowy, do końca 3 miesiąca (około 100 tranzakcji) odbudowałem drugi depozyt i zacząłem odrabiac również pierwszy, pamietam ze nawet gdzieś się na forum pochwaliłem ze ja już chyba rozgryzłem o co chodzi i teraz moje tranzakcje głównie przynoszą zyski.

Idąc tokiem myslenia rabit, profession i mistic jest system i zarabia, powinienem już siedziec na Jajorce czy na innej palmiastej wyspie - niestety znów zawiodła psychika.

Na przełomie 3-4 mc gry miałem okres kilkunastu tranzakcji w ktrych przestałem zarbiać a jedynie odrabiałem stratne pozycje w efekcie czego byłem na 0. Strasznie mi sie to nie podobało przyzwyczajony do 3 tygodni zysku chciałem dalej zarabiać a nie byc w miejscu zacząłem być chciwy i nawet nie potrafie teraz wyjaśnić dlaczego ale kompletnie przestałem sie trzyamć zasad, to jest taki emocjonalny Roller Coaster ze nie da sie tego opisac a tymbardziej wyobrazić jesli samemu sie tego nigdy nie doświadczyło, człowiek zachowuje sie wbrew sobie i nie potrafi tego powstrzymać - od tego mamy real zeby sie nauczyć ;)
W kazdym bądź razie efekt braku dyscypliny spowodowanym emocjami widac na koncowej częściy wykresu, grałem tak jak po przelaniu pierwszego depozytu czyli mozna powiedziec ze cofnąłem sie w rozwoju o 4-5 miesięcy :lol: Widac na wykresie ze zacząłem zawierać mniej tranzakcji, wynikało to z tego ze grając bez SL trzymałem pozycje dłuzej nawet do 3 dni licząc ze w tym czasie dojdzie do takiego ruchu ze odrobie wszytskie stracone pieniądze i co ciekawsze całkowicie zapomniałem o tym czego sie do tej pory nauczyłem i co mi przynosiło zyski - kolejny dowód na to jak bardzo emocje kierowały moimi poczynaniami.

Zblizamy sie do punktu kulminacyjnego :)

Pewnego dnia (poczatek piątego mieisąca gry) doszedłem do bardzo ciekawego wnoisku mianowicie stwierdziłem ze jestem zbyt chciwy przy małych kwotach i ze gdybym grał całym lotem a nie 0.1 to szybciej zamykał bym zyskowne pozycje a i tak wychodził bym na tyle ile bym chciał albo i więcej.

Po przedyskutowaniu sprawy z moja kobietą przelałem 2000funtów (znaczna częśc naszych oszczędności) i zacząłem grać całym lotem, efekt mamy poniżej.

Obrazek

Mimo że stosunek 0.1 lota do depozytu 200-300 funtów, którymi bawielm sie przez ponad 4 miesiace jest taki sam jak sosunek 1 lota do depo 2000 funtów to kwoty jaki pojawiały sie w kolumnie profit wręcz mnie przytłoczyły, pojawił sie niesamowity stres efektem czego w niecałe 2 tygodnie rozwaliłem 1900 funtów.

6 miesiac był miesiącem refleksji, 2 tygodnie temu wróciłem do techniki z przed 3 miesiecy z tym ze jest ona usprawniona efekt widac juz na starcie, 2 tygodnie na + i jestem oazą spokoju jeśli chodzi o FX, zobaczymy co psycha pokaze :)

Wszystkie moje posunięcia były efektem niewyćwiczonej psychiki, braku umiejętności panowania nad emocjami, których nie nauczysz się na koncie demo, a umiejetność trzymania się obranej techniki gry to jak widac też kwestia psychiki ;)
Ostatnio zmieniony 31 mar 2012, 15:17 przez colt113, łącznie zmieniany 1 raz.
Olej wszystko! Gap się w wykres aż zrozumiesz po co się na niego tyle gapiłeś.

Awatar użytkownika
RoLudlum
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 434
Rejestracja: 14 kwie 2011, 09:55

Nieprzeczytany post autor: RoLudlum »

Mam dziwne wrażenie że ta psychologia to rodzaj wymówki usprawiedliwienia czy czegoś takiego. W każdym takim temacie tylko psychika i psychika i psychika jest najważniejsza i jeszcze ważniejsza od psychiki.

Bez przesady. Odpowiednie podejście ważne jest w każdej dziedzinie, pilot ćwiczy na symulatorze ale nikt nie wyśle go do kabiny liniowego samoloty z 300 pasażerami na pokładzie jeśli ma nierówno pod sufitem. Nikt też nie poklepie go po plecach i nie powie mu "latałeś na demo teraz przy lądowaniu dopiero będzie jazda więc uważaj na psychikę"

Napiszę to jeszcze raz psychologia w trejdingu staje się przereklamowanym elementem zaklinania rynku. To taki temat zastępczy.

EDIT.

A i jeszcze jedno jak w każdej profesji w której wystawieni jesteśmy na działanie w ciągłym stresie, trzeba mieć czy wyrobić sobie "odpowiednią głowę"

Colt z całego twojego długaśnego posta wynika tylko że u Ciebie brak, może brak było odpowiedniego podejścia całej tej psychiki a nie to że kolejne 20 stron mamy poświęcić na wzajemną adorację o tym jakie to ciężkie życie spekulanta i ile taki człek ma na głowie.
Ostatnio zmieniony 31 mar 2012, 15:25 przez RoLudlum, łącznie zmieniany 1 raz.
"Unia Europejska uznała apokalipsę 21.12.2012 za niezgodną z dyrektywą Parlamentu Europejskiego."
Deklaracja Niepodległości USA - 1337słów.
Dyrektywa UE o przewozie cukierków karmelkowych 25911 słów

Awatar użytkownika
seba
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 417
Rejestracja: 20 paź 2010, 17:06

Nieprzeczytany post autor: seba »

Forteca pisze:Moje są takie, że konto powinno być maksymalnie lewarowane 1:40-1:50
tu sie nie zgodze :)
lewar to bardzo dobra rzecz ale niestety takze "miecz obusieczny - jak nie umiesz z niego korzystac to sam sobie cos obetniesz
to ze masz lewar 1:500, nie znaczy od razu ze powiniennes grac np 0,52 przy kapitale 500zl...
owszem 30 pipsow da ci 100% konta...ale niestety po 13p w druga strone zapali sie juz MC, a po kolejnych 7p broker zamknie pozycje za ciebie :)
ale np przy 0.02 powiniennes wytrzymac nawet 800p ruchu w "nie twoja" strone
(przyklad dla EURUSD)

takze podsumowujac jeszcze raz sam lewar nie jest zly
zle jest nie umiejetne poslugiwanie sie nim
:)
rabit pisze:No widzisz tu masz 100% racji , nie mialem okazji inwestowac na real i do konca nie wiem jak to bedzie , czy bedzie gorzej czy lepiej to zobaczymy .
Ale nie o to tu chodz
no wlasnie najbardziej o to chodzi :)
to tak jakbym nigdy nie byl poza granicami polski, a bym twierdzil wszem i wobec ze najlepiej to sie mieszka np w afryce
wplac do jakiegos brokera 500zl pograj 3 miesiace na 0.01-0.05 i na poczatku lipca napisz na forum czy dalej podtrzymujesz swoje zdanie :)

100p na tydzien * 0.03L (0,96zl) * 4 tygodnie = 384zl
niby nie duzo ale w skrajnych przypadkach juz nawet dasz rade za to przezyc przez nastepny miesiac
hehehe
profession pisze:Ja nie pojmuje jak ktoś może nie trzymać się zasad.
no widzisz..
jezeli naprawde nie ma u ciebie czegos takiego jak nie trzymanie sie zasad to jestes na najlepszej drodze do zarabiania milionow. bo naprawde to jest najtrudniejsze ;)
podejrzewam ze "nie trzymanie sie zasad" jest wlasnie najwiekszym problemem wiekszosci obecnych tu uzytkownikow

zalozmy ze mamy super hiper system...opracowane zasady wejscia, wyjscia, TP, SL, MM, RR itp
ale niech sie zdarzy 5 wejsc z rzedu na SL...wtedy zaczyna sie kombinowanie
a moze zwieksze SL, z moze zmniejsze TP, a moze inaczej wejde, a moze dostawie TS, a moze przestawie na BE itp
i z pierwotnego systemu robi sie "wielka kupa"
dlatego psychika jest wazna...bo brak psychiki i nie stosowanie sie do zasad nawet z najlepszego systemu zrobi lipe :)

uczciwie mowie od razu ze nie spotkalem do tej pory wskaznika/systemu o ktorym piszesz
typu "zapala sie zielona lampka to wchodzimy w L z SL 14 i TP40"
wiec moze poprostu sie nie znam :)
wtedy rzeczywiscie "nie trzymanie sie zasad" nie powinno miec miejsca
jak masz taki wskaznik/system to bardzo chetnie sie z nim zaponam
:D
seba pisze:Wysłany: Pią 30-03-2012, 23:30
PS. wydaje mi sie ze ten temat bedzie "glownym tematem" na weekend i w poniedzialek bedzie tu okolo 10 storn
podtrzymuje :)

Awatar użytkownika
profession
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 503
Rejestracja: 19 mar 2008, 08:44

Nieprzeczytany post autor: profession »

Tzn według mnie całe to podejście sprowadza się do tego czy jest szansa opierając się na statystyce i historii przewidzieć przyszłe ruchy. Chodzi o statystyczną szansę jaką masz podczas gdy wchodzisz na rynek.

Ja sądzę, że się da jeśli wy sądzicie, że nie to po co w ogóle inwestować? Dla mnie strzały na podstawie przeczucia lub wyczucia to po prostu umiejętne korzystanie z MM z SL i TP nie różni się to niczym od martingale.

Co jeśli wasze wyczucie czy przeczucie przestanie działać? Czy jest to coś wymiernego? Czy nie? Czy możecie określić jasno swoje zasady? Jeśli tak to do czego jest tu potrzebna owa psychika. Z jasno określonymi zasadami widzisz od razu czy to Ty popełniłeś błąd czy system jest stratny.

Ja nie mam problemu z psychiką mam natomiast z skutecznym systemem.
Moim zdaniem system lub strategia nie równa się wyczuciu czy przeczuciu bo te są niewymierne i nie da się na nich opierać. To zwykła loteria wpadnie czarne czy białe w ruletce? Mam przeczucie że czarne ...Jak opierać się na czymś niemierzalnym?

A i jeszcze jedna sprawa. Sugerujecie, że ja szukam Świętego Grala, ale mi nie chodzi o żaden 100% system. Chodzi mi tylko o to by był on dochodowy. Może mieć transakcje stratne, a nawet musi ale by w dłużej perspektywie zarabiał.

Forteca
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 17 sie 2011, 20:05

Nieprzeczytany post autor: Forteca »

seba pisze:
Forteca pisze:Moje są takie, że konto powinno być maksymalnie lewarowane 1:40-1:50
tu sie nie zgodze :)
lewar to bardzo dobra rzecz ale niestety takze "miecz obusieczny - jak nie umiesz z niego korzystac to sam sobie cos obetniesz
to ze masz lewar 1:500, nie znaczy od razu ze powiniennes grac np 0,52 przy kapitale 500zl...
owszem 30 pipsow da ci 100% konta...ale niestety po 13p w druga strone zapali sie juz MC, a po kolejnych 7p broker zamknie pozycje za ciebie :)
ale np przy 0.02 powiniennes wytrzymac nawet 800p ruchu w "nie twoja" strone
(przyklad dla EURUSD)

takze podsumowujac jeszcze raz sam lewar nie jest zly
zle jest nie umiejetne poslugiwanie sie nim
:)
Rozumiem, że przykład z 800 pipsami to przykład umiejętnego wykorzystania lewara? ;)

Awatar użytkownika
Microbi
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1157
Rejestracja: 25 lut 2010, 00:49

Nieprzeczytany post autor: Microbi »

Lewar w sam sobie jest neutralny, czemu na siłę go ograniczać , nie umiesz, nie korzystaj. Chcesz mieć 1:40 to tak sobie ustaw jak broker daje Ci wybór lub ograniczyć się sam z wielkością pozycji. Ale to czy ktoś zarabia czy nie nie ma nic do rzeczy od lewara jaki mam dostępny.

Awatar użytkownika
Halflife
Gaduła
Gaduła
Posty: 121
Rejestracja: 18 lis 2010, 10:14

Nieprzeczytany post autor: Halflife »

profession pisze:Ja sądzę, że się da jeśli wy sądzicie, że nie to po co w ogóle inwestować? Dla mnie strzały na podstawie przeczucia lub wyczucia to po prostu umiejętne korzystanie z MM z SL i TP nie różni się to niczym od martingale.

Co jeśli wasze wyczucie czy przeczucie przestanie działać? Czy jest to coś wymiernego? Czy nie? Czy możecie określić jasno swoje zasady? Jeśli tak to do czego jest tu potrzebna owa psychika. Z jasno określonymi zasadami widzisz od razu czy to Ty popełniłeś błąd czy system jest stratny.

Ja nie mam problemu z psychiką mam natomiast z skutecznym systemem.
Moim zdaniem system lub strategia nie równa się wyczuciu czy przeczuciu bo te są niewymierne i nie da się na nich opierać. To zwykła loteria wpadnie czarne czy białe w ruletce? Mam przeczucie że czarne ...Jak opierać się na czymś niemierzalnym?
Ja widzę to tak, że mimo określonych zasad nie da się uniknąć uznaniowości, a to z prostego powodu nie ma dwóch identycznych sytuacji na wykresie są podobne, ale żadna nie jest identyczna.

Próba wyrzucenia uznaniowości to jak próba opisania wszystkich możliwych sytuacji które mogą ci się przydarzyć podczas jazdy samochodem i określenia prawidłowych reakcji na nie. Zmiennych w tym przypadku jest nieskończenie wiele. Możesz zapisać sobie wskazówki bezpiecznej jazdy, ale nigdy nie napiszesz skryptu jeśli A to B bo A i B za każdym razem są inne.

Kiedy jako dziecko uczyłeś się jeździć na rowerze to próbowałeś napisać system jazdy na rowerze czy wsiadałeś na rower i próbowałeś jeździć aż przestałeś się przewracać?

Awatar użytkownika
sds
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 25 sie 2010, 23:29

Nieprzeczytany post autor: sds »

profession pisze: Ja nie mam problemu z psychiką mam natomiast z skutecznym systemem.

A potrafiłbyś do perfekcji opanować np. taki setup i grać tylko to?

Obrazek

Obrazek

Screeny pochodzą z tego forum.

ODPOWIEDZ