Własne EA, czyli poszukiwanie Złotego Grala

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.

Czy wierzysz w istnienie EA, które regularnie zarabia ?

Tak
246
50%
Nie
100
20%
Tak, ale trzeba je nieustannie modyfikować
146
30%
 
Liczba głosów: 492

Awatar użytkownika
RafalT
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 25 wrz 2010, 00:24

Nieprzeczytany post autor: RafalT »

Każdy martyngał zaliczy wtopę pytanie tylko czy zdążysz do tego czasu wyciągnąć więcej niż włożyłeś. Wtedy to ma sens ale wiadomo, gwarancji nigdy nie ma.

Awatar użytkownika
mike_05
Maniak
Maniak
Posty: 1668
Rejestracja: 02 wrz 2010, 11:55

Nieprzeczytany post autor: mike_05 »

personov pisze:Na wykresie z testu widze tylko 94 pozycje. Jeśli to na M15 to chyba tylko kilka dni testu.
A sprawdzaleś w innym okresie ? Bo kilka dni to trochę mało.
to fragment wykresu

Dodano po 39 minutach:

tu zmieniłem roboty na koncie, które idzie od kwietnia, na wykresie tylko ten okres po zmianie stąd dziwna kwota startowa

Awatar użytkownika
unkle/.seed
Gaduła
Gaduła
Posty: 146
Rejestracja: 04 lut 2011, 23:54

Nieprzeczytany post autor: unkle/.seed »

nigdy na to nie zwracałem uwagę ale w związku z testowaniem zupełnie nowej koncepcji handlu poprzez EA zacząłem się zastanawiać nad drawdown
wszystko byłoby cacy gdyby tester w MT4 podawał prawdziwe wartości dla parametrów związanych z DD

mianowicie przy szczegółowym raporcie
mamy takie 3 parametry
Absolute Drawdown: 12.21 Maximal Drawdown: 103.31 (3.19%) Relative Drawdown: 3.19% (103.31)

no i niby ekstra DD tylko 3% szkoda tylko, ze jak czasami rzucałem okiem jak tam automatowi idzie trejdowanie widziałem ,że było maks -300$ a nie - 100 jak twierdzi MT4
skąd ta rozbieżność ?

chyba trochę nie precyzyjnie to opisałem bo nie korzystałem typowo z testera strategi tylko pozwalałem EA działać przez kilka tygodni i z tego robiłem raport szczegółowy

259
Maniak
Maniak
Posty: 3968
Rejestracja: 15 cze 2011, 23:20

Nieprzeczytany post autor: 259 »

To wynika z próbkowania.

Wykres i statystyka opiera się na danych pobieranych w momencie zamknięcia transakcji. Nie próbkuje zaś tego co jest pomiędzy nimi. W efekcie prawdziwy pływający DD może być np. 80% podczas gdy ten odnotowany tylko 3%
Jakże często ludzie mają już gotową opinię zanim zdążą pojąć istotę rzeczy.
A gdy już ta istota w pełni do nich dotrze, jakże często muszą zmagać się z konsekwencjami swojej opinii ;-)

Awatar użytkownika
unkle/.seed
Gaduła
Gaduła
Posty: 146
Rejestracja: 04 lut 2011, 23:54

Nieprzeczytany post autor: unkle/.seed »

259 to ładna wiksa z tym jest
masz jakiś sposób na badanie maksymalnego bezwzględnego DD
można zrobić tak żeby choćby jakiś skrypcik zapisywał mi do pliku tą wartość ?
czyli aktualny stan otwartych pozycji ?

259
Maniak
Maniak
Posty: 3968
Rejestracja: 15 cze 2011, 23:20

Nieprzeczytany post autor: 259 »

No niezły pomysł - mam na myśli regularne zapisywanie stanu konta przez jakiś skrypt.
Albo możesz dopisać do kodu EA coś co będzie regularnie próbkować konto i zapisze statystykę do pliku.
Pamiętaj przy tym, że pisanie do pliku co tick/bar znacznie spowalnia tester. Najlepiej zapisywać to do jakiejś tablicy i obrobić w deinit()
Albo mieć dwie metody: w trakcie normalnej pracy pisać w czasie rzeczywistym (bo jak się coś wywali to szlag trafi statystykę), a w testerze zrzucać do pliku w deinit()

Dodano po 19 godzinach 36 minutach:

Mam jeszcze jeden sposób, ale on działa tylko przy optymalizacji parametrów - w opcjach jest Max DD. Ustawiam sobie próg bólu i jak tester się na tym zatrzyma to wiem, że pływający DD przekroczył ten próg.
Tylko to jest i naokoło i też nie do końca dokładne.
I trzeba odpowiednio ustawić tester... np. wyłączyć algorytm genetycznego dobierania parametrów (w/g mnie to badziew). I samo wpisanie tej wartości w odpowiednie pole to też pewną sztuka ;-)

Tak w ogóle to wszelkie statystyki pokazujące Drawdown są do bani. Czy to MT4 czy myfxbook czy Zulu czy inne... Raz, że nie próbkują tego co się dzieje pomiędzy "twardymi" zmianami na koncie. Dwa, że nierzadko źle obliczają DD, szczególnie przy zmiennych wielkościach zleceń.
Natomiast często się zdarza, że EA robi pływający DD powyżej 60% ale jak zamyka to większość jest z zyskiem i wychodzi kilka procent. Szczególnie jak prowadzi pozycję skłądającą się z wielu transakcji i zamyka je wszystkie jednocześnie ;-)
Jakże często ludzie mają już gotową opinię zanim zdążą pojąć istotę rzeczy.
A gdy już ta istota w pełni do nich dotrze, jakże często muszą zmagać się z konsekwencjami swojej opinii ;-)

Awatar użytkownika
mikolaj2
Gaduła
Gaduła
Posty: 231
Rejestracja: 04 maja 2011, 14:37

Nieprzeczytany post autor: mikolaj2 »

Żałuję, że temat powoli umiera... Była dla mnie inspiracją - niestety póki co bez wyraźnego sukcesu :-) Pozdrawiam...

259
Maniak
Maniak
Posty: 3968
Rejestracja: 15 cze 2011, 23:20

Nieprzeczytany post autor: 259 »

To tak dla poddzierzenia rozgawora? :-)
Może wszyscy są zajęci łapaniem pipów na edku...

Mój nie-gral narobił mi nieco kłopotów, muszę się teraz ręcznie z tego wyplątywać.
Nie winię go - nie ma on pojęcia co się dzieje na rynku. Na szczęście nie jest to duży problem żeby po nim posprzątać.
Jakże często ludzie mają już gotową opinię zanim zdążą pojąć istotę rzeczy.
A gdy już ta istota w pełni do nich dotrze, jakże często muszą zmagać się z konsekwencjami swojej opinii ;-)

Awatar użytkownika
jamesfisher
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 497
Rejestracja: 03 wrz 2008, 17:42

Nieprzeczytany post autor: jamesfisher »

Ten topic jest jednym z najciekawszych na forum. Również przyznam, że obsuwa na EUR/USD napsuła nerwów :)

259
Maniak
Maniak
Posty: 3968
Rejestracja: 15 cze 2011, 23:20

Nieprzeczytany post autor: 259 »

No nie - najpierw wszyscy marudzili, że jest kicha - rynek lata w tę i we wte kilka razy dziennie po kilkaset pip i szlag wszystko trafia (w innych wątkach), a jak wreszcie zdecydował się pójść i to po ponad 550 pip w pięknym trendzie spadkowym w przeciągu zaledwie tygodnia to też jest źle?
Zamiast się denerwować, trzeba je łapać :-)

Najszybciej zarabia się na rynku ogarniętym paniką. I najłatwiej - buy&hold (w tym przypadku sell&hold). Trzeba tylko trzymać rękę na pulsie żeby wyskoczyć jak już cała krew się polała...

Na pocieszenie - EA Tymka nadal trzyma swoją długą pozycję - będzie odbicie ;-)
Z tym, że... on ma jeszcze spory zapas na dalszy spadek ;-)

Tak z ciekawości - czy ktoś miał jakiś automat na parach z frankiem w poniedziałek jak SNB zrobił prezent? Ciekaw jestem jak zareagował... i jak w ogóle automat może coś takiego ogarnąć.
Ja zareagowałem jak automat - jak tylko zobaczyłem nagłówek od razu kupiłem EURCHF. Jedyne czego żałuję to, że nie zwiększyłem lota x10. I że nie zrobiłem tego samego na USDCHF. I GBPCHF. I... ale ja jestem chciwy ;-)

KOREKTA: to był wtorek, 6 Września 10:00 naszego czasu.

Kiedyś myślałem o sieci neuronowej do której upychałbym newsy i rynek.
Problem jest z szumem w tych newsach i ich ujednoliceniem przed wejściem do sieci. Ciekawe czy NN potrafiłaby to prawidłowo zinterpretować.
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2011, 13:07 przez 259, łącznie zmieniany 1 raz.
Jakże często ludzie mają już gotową opinię zanim zdążą pojąć istotę rzeczy.
A gdy już ta istota w pełni do nich dotrze, jakże często muszą zmagać się z konsekwencjami swojej opinii ;-)

ODPOWIEDZ