...rynek się zmienił?... czy ja?

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
MaxRipper
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 740
Rejestracja: 20 wrz 2009, 16:55

Nieprzeczytany post autor: MaxRipper »

HunterPL pisze:10) (ostatnie 2 tyg) testy wykazuja w ponad 400 tranzakcjach 15 h w sumie siedzenia i testownia ze:
a)1% skuteczności
Rozwiązanie:
Prawdopodobnie Twoja strategia jest jedną z wielu przynoszących starty w pewnych niekorzystnych dla niej okresach (pod warunkiem, że w okresie strat ściśle trzymałeś się zasad). Można poradzić na to w taki sposób, że popracujesz nad bardziej zaawansowanym Money Managementem (Zarządzaniem Wielkością Pozycji), który będzie ograniczał straty w złych okresach a w dobrych będzie maksymalizował zyski. MM na stałą jednostkę ryzyka (kapitału) jest jednym z najprostszych ale nie koniecznie najbardziej efektywnych.

Kolejna sprawa leży w tym, że w pewnym momencie przerwałeś testy historyczne i przez brak odpowiedniej ilości danych zostałeś zaskoczony, przez niesprzyjające dla systemu okoliczności. Mówiąc wprost miałeś za mało danych, aby wiedzieć jak zachowuje się system w długim terminie. Mówię tu o początkowym okresie użytkowania systemu.

Co do testów to należy pamiętać o tak cudownym zjawisku jakim jest repaint wskaźników, w którym to wskaźnik zmienia swój wygląd w zasięgu kilku-kilkunastu ostatnich świec m.in. dlatego patrzenie na wskaźnik "po fakcie" pokazuje jak świetne mielibyśmy transakcje, natomiast w praktyce ten sam wskaźnik daje multum błędnych sygnałów.

Więcej o repaincie i sposobach jego wykrywania znajdziesz tutaj:
http://www.mqlsoft.com/articles/indicators

EDIT:
Zapomniałem dodać, że mozemy się też spotkać z sytuacją w której testy historyczne wypadają świetnie przy "nie repaintujących" wskaźnikach, a mimo wszystko w realu wyniki oscylują w okolicy zera bądź są duuużo niższe.
Wynikiem tego mogą być:
a) koszta transakcyjne nie uwzględnione w testach
b) poślizgi cenowe
c) brak fizycznych możliwości odwzorowania strategii w praktyce (strategia nie jest dopasowana do nas, wymaga od nas zbyt wiele uwagi przez co opuszczamy sygnały - np. musimy gdzieś wyjść, idziemy do pracy - i w efekcie zaburzamy statystykę i wyniki)

Na każda z ww sytuacji istnieje rozwiązanie.
I na zakończenie: proces budowania zarabiającej strategii to proces długotrwały, często wielomiesięczny - wszakże musimy być tak przygotowani aby uzyskiwać przewagę nad większością uczestników rynku a nie jest to łatwe zadanie

Awatar użytkownika
HunterPL
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 437
Rejestracja: 26 sie 2010, 21:33

Nieprzeczytany post autor: HunterPL »

reptile pisze:co to jest 50 transakcji.. nic
tu nie zaskoczyłeś :) myślałem że kilka (góra kilkanascie ) pozycji o niczym nie świadczy ale kilkadziesiąt to już sygnał że byłem na dobrej drodze :)... jesteś znacznie bardziej dośw traderem ode mnie, przemyśle głeboko to co napisałeś..

MajorGC pisze:HunterPL jestes na dobrej drodze do sukcesu! Znasz wlasnie swoj problem - overtrading. Zrob sobie przerwe doslownie miesiac...Daj sobie do zrozumienia, ze wcale nie musisz robic 1000 wejsc na dzien. Po miesiacu zrozumiesz, ze wystarczy kilka ale dobrych.
właśnie myslalem że poradziłem sobie z tym problemem...
TARKIN pisze:Odpowiedz sobie na pytanie: Czy jesteś w stanie wysiedzieć 8 godzin przy forexie i nie otworzyć pozycji?
Jednak po tym co napisaliście oboje: teraz myśle że go tylko ograniczylem...
MajorGC pisze:Zastosuj pamietnik tradera, a co jakis czas zagladaj do niego wstecz i patrz jakie popelniales bledy i co z tego juz zweryfikowales.
posiadam taki pamiętnik ale dopiero od kiedy mam za sobą tą serie strat
reptile pisze:wroc do gry na visual w tym okresie kiedy zarabiales .. sam zobacz
przyznam że o tym nie pomyślałem :D

Dodano po 3 minutach:
MaxRipper pisze:Kolejna sprawa leży w tym, że w pewnym momencie przerwałeś testy historyczne i przez brak odpowiedniej ilości danych zostałeś zaskoczony, przez niesprzyjające dla systemu okoliczności. Mówiąc wprost miałeś za mało danych, aby wiedzieć jak zachowuje się system w długim terminie. Mówię tu o początkowym okresie użytkowania systemu.
zastanowię się nad tym...

dziękuje wam wszystkim :) wsparliście mnie i umotywowaliście do dalszej pracy... mam nad czym pracować...

P.s. CHciałbym wam wszystkim wkleić pochwały ale chyba jest jakiś limit dzienny;/ a szkoda bo wszyscy poświęciliście mi swój czas i opinie w równym stopniu...
Pieniądze są krwią tego świata...

Awatar użytkownika
TARKIN
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 678
Rejestracja: 24 lis 2008, 16:01

Nieprzeczytany post autor: TARKIN »

dlaczego tylu ludzi zakłada blogi, strony web, dzienniki, tematy na forum
każdy chce spożytkować ten "wolny" czas na forexie
jeżeli nie skalpujesz to bez względu na system wiesz np że się nic nie będzie działo przez 30 minut lub nawet godzinę
albo sa dane i rynek musi odreagować przez pół dnia
albo konsola do piątkowych danych z usa a jest środa :!:
i co wtedy
siedzenie bezczynie przed wykresami jest nudne jak flaki z olejem
gdzieś czytałem że na forexie trzeba pokochać straty
ale równie ważne aby pokochać nudę
"Tylko silnych los obdarza hojnie "

ODPOWIEDZ