Wyższość EA nad traderem.

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Online
Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6615
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Wyższość EA nad traderem.

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

ninjaproject pisze:
30 kwie 2021, 13:01

No to masz totalnie pomylone po co pisze się EA-roboty.
One nie mają rozpoznawać formacji, tylko mają zawierać transakcje i nimi zarządzać według określonego algorytmu.
I pewnie dlatego tego typu EA widze na allegro po np. 99,00 pln co potrafią "zarabiać" miliony :d :d :d

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Wyższość EA nad traderem.

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

ninjaproject pisze:
29 kwie 2021, 19:54
Cblondyn pisze:
29 kwie 2021, 19:20
MarioDM pisze:
28 kwie 2021, 13:27

EA jest tak dobra jak my sami w naszych najlepszych chwilach.

A czy jest coś czego nie zrobi tarder a zrobi EA? Kluczowe pytanie w tym temacie. Tak uważam
Tak, jest.
EA nie zrobi czegoś, na zrobienie czego nie zostało zaprogramowane.
Będzie, po prostu, wykonywać polecenia algorytmu, czyli kodu.
Nie zmieni zdania, bo coś traderowi się wydawało.
Tak jak napisał Dadas. EA nie będzie nagle zmieniać zdania.
Wytłumaczyłem już to wcześniej, ale jak widać nie wszyscy zrozumieli, więc wytłumaczę jeszcze raz w nieco inny sposób.
EA jest traderem, który bardzo dokładnie i precyzyjnie (wręcz rygorystycznie) przestrzega setupu. To trader, który ma 100% dyscyplinę. On nie zawaha się zamknąć pozycji, gdy setup powie "zwiewaj", nie będzie się oszukiwać, że "może rynek się odwróci". Bez zawahania zamknie pozycję, gdy setup zmieni kierunek i jednocześnie nie będzie miała problemu aby wejść ponownie gdy wykres będzie zgodny z założeniami setupu.
Jeśli ktoś potrafi zawsze rygorystycznie trzymać się własnych założeń i do tego ma zawsze maksymalną dyscyplinę, to nie potrzebuje automatu. Przynajmniej teoretycznie.
W praktyce stosując daytrading, trader manualnie jest w stanie śledzić ze dwa wykresy. EA może śledzić 97 wykresów na jednym programie MT (podobno 100, ale sprawdziłem i max to 97). Śledzenie wykresów oczywiście polega na licznych odwołaniach do wyższych interwałów, różnych wskaźników na tych interwałach itd. Czyli tak naprawdę coś co trader nie jest w stanie upilnować nawet na dwóch instrumentach, bo wymaga to maksymalnego skupienia i nieustannej czujności.
Generalnie EA nie tylko jest instrumentem dyscyplinującym, ale zastępuje cały sztab czuwających traderów.
Rozumiem niedowiarków i nawet ich nie hejtuję.
O stworzeniu EA wg. moich założeń zastanawiałem się od 2012 roku. Myślałem nad tym, myślałem i ciągle nie byłem przekonany. Uważałem, że jest zbyt wiele wskaźników i ich położeń aby EA to ogarnęła. Wydawało mi się, że zbyt często mogą się zdarzać sytuacje nietypowe, na których EA polegnie. Z każdym mijającym rokiem zauważałem, że nie ma nietypowych sytuacji. Setup wymyślony wtedy przez mnie bywał skuteczny i tyle. W okresach, w których nie bywał skuteczny po prostu nie należało tradować i to też, tyle. I tak jest np. teraz. Od dwóch miesięcy nie odpalam automatu bo sam widzę jak wygląda sytuacja na rynku. Nie podoba mi się to co widzę i wiem, że w tym momencie mój setup wyprowadziłby mój portfel na manowce, więc odpuszczam temat. W końcu po wielu latach tradingu zrozumiałem to czego nie rozumiałem wcześniej choć czytałem to w wielu książkach. Trader nie musi tradować non stop, a jedynie wtedy kiedy ma szanse na zysk.
Na koniec muszę dodać, że najważniejsze to opracowanie skutecznego setupu. Dopóki się takiego nie stworzy to żadna EA nie pomoże.
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2021, 15:28 przez MarioDM, łącznie zmieniany 1 raz.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Wyższość EA nad traderem.

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

Caldeborn pisze:
30 kwie 2021, 10:35
To ma sens ale EA nie, dlaczego? Widzisz roboty "widza" droge a Twoj EA jedzie na wstecznym i "widzi" tylko to co przejechal. Jak daleko na tym zajedzie? Tu dochodzimy do tradera, ktory musi wybrac: albo szkielko albo gusla.
Z przykrością stwierdzam, że opowiadasz głupstwa. Albo masz zestaw zasad, na których opierasz swój trading, albo grasz "na pałkę". To nie jest tak, że setup działa tylko na historii.
Oczywiście można kupić takie automaty, które są zrobione pod konkretne trendy i później nie działają, ale przecież ja nie namawiam do czegoś takiego.
Zapewniam Cię, że jest możliwe stworzenie zasad na podstawie obserwacji wykresów bieżących i historycznych, które będą działać także w przyszłości. Jest to trudne, ale wykonalne.
Bez pracy nie ma kołaczy.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Wyższość EA nad traderem.

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

ninjaproject pisze:
30 kwie 2021, 13:01
Cblondyn pisze:
30 kwie 2021, 11:05
ninjaproject pisze:
29 kwie 2021, 19:54
bo coś traderowi się wydawało.
Co to za trader któremu coś sie wydawało. To doopa nie trader :)
Juz nie wspomne jak "nauczyć" EA subtelnego wyboru formacji cenowych jak np. RGR czy flaga.
Jak widze u niejakiego BAXa jak mu program rysuje formacje cenowe to "ręce opadają" :d
No to masz totalnie pomylone po co pisze się EA-roboty.
One nie mają rozpoznawać formacji, tylko mają zawierać transakcje i nimi zarządzać według określonego algorytmu.
To przede wszystkim, ale podejrzewam, że jak się ktoś wysili to stworzy EA, który rozpozna i flagę i RGR i świece japońskie. Przecież to wszystko jest do opisania matematyką.
Inna sprawa, że czasami trader doszukuje się na siłę formacji i jak się uprze to ją zobaczy, ale to raczej niezbyt dobra droga.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Wyższość EA nad traderem.

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

Tak na koniec przypomnę, iż prowadziłem kiedyś przez miesiąc własny żurnal. Niestety nie cieszył się on popularnością, a do tego został źle zrozumiany. Nie chodziło mi o chwalenie się wynikami.
Specjalnie dlatego było to demo z bardzo małym kapitałem aby nie epatować wynikami.
Chodziło mi o pokazanie, że prostu setup oparty na średnich i stochastiku, może zarabiać. Mniej czy więcej, ale jednak zarabia.
Chciałem aby każdy zrozumiał, że stworzenie własnego setupu to jedyna skuteczna ścieżka do sukcesu. Aby każdy stworzył swój własny, indywidualny zestaw, który będzie do niego "przemawiał" i na podstawie , którego będzie tradował.
I ten temat w dalszym ciągu wałkuje to samo.
Piszę to abyśmy się dobrze zrozumieli.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Wyższość EA nad traderem.

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Mario, nie to nie jest do opisania matematyką.
Jeżeli uda ci się opisać jakąś formację, to faktycznie zabaczysz wszystkie spełniające dane warunki.
A ubrać je w odpowiedni kontekst, to kolejna trudność.
I największa trudność jest w tym, że nie wiadomo kiedy cena ruszy o odp. odległość!
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Caldeborn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 839
Rejestracja: 10 lis 2015, 17:44

Re: Wyższość EA nad traderem.

Nieprzeczytany post autor: Caldeborn »

Co innego moge powiedziec. Zycze zielonych pipek i niech w koncu ten EA zacznie chodzic.

rookie2
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 399
Rejestracja: 29 wrz 2020, 00:10

Re: Wyższość EA nad traderem.

Nieprzeczytany post autor: rookie2 »

Cblondyn pisze:
30 kwie 2021, 13:06
ninjaproject pisze:
30 kwie 2021, 13:01

No to masz totalnie pomylone po co pisze się EA-roboty.
One nie mają rozpoznawać formacji, tylko mają zawierać transakcje i nimi zarządzać według określonego algorytmu.
I pewnie dlatego tego typu EA widze na allegro po np. 99,00 pln co potrafią "zarabiać" miliony :d :d :d
Ale też trzeba być kombinatorem żeby sprzedawać takie EA, które można dostroić na testerze żeby wychodziło na plus :mrgreen:
Nie to że "szanuję" ale sama próba zarobienia kwitu w ten sposób to już dla tego gościa chociaż jest przekrętem szacunek, bo reszta by dupy nie ruszyła. Mam kumpla który tak samo kombinował, więc strzelam że to podobny typ :563:

Ty próbujesz uczciwie pobić rynek, a gość szuka frajerów którzy myślą że zostaną milionerami siedząc w domu. I na podstawie tematu jacek wiśniowski widać że tacy istnieją.

....
...
Swoją drogą, fundusze też znalazły swoją drogę, pobić indeks . Każdy kombinuje po swojemu jak się do tego dobrać :P
https://www.myfxbook.com/members/rookie_t/pycha-kroczy-przed-upadkiem/7931743

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Wyższość EA nad traderem.

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

Caldeborn pisze:
30 kwie 2021, 18:03
Co innego moge powiedziec. Zycze zielonych pipek i niech w koncu ten EA zacznie chodzic.
Dzięki. Ja również życzę powodzenia i dorobienia się własnego automatu. :wink:
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Wyższość EA nad traderem.

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

ninjaproject pisze:
30 kwie 2021, 17:45
Mario, nie to nie jest do opisania matematyką.
Jeżeli uda ci się opisać jakąś formację, to faktycznie zabaczysz wszystkie spełniające dane warunki.
A ubrać je w odpowiedni kontekst, to kolejna trudność.
I największa trudność jest w tym, że nie wiadomo kiedy cena ruszy o odp. odległość!
W przypadku flagi czy RGR to chyba z grubsza wiadomo o ile cena powinna się przemieścić.
Jakoś nie chce mi się wierzyć, że nie da się tych formacji wpisać do wskaźnika. Są np. wskaźniki, które rysują kanały. Nie robią może tego najlepiej, ale też nie tak znowu źle, a przecież traderzy też często rysują źle kanały, a zajmuje im to trochę czasu, podczas gdy wskaźnik robi to "od ręki".
Flaga czy RGR są raczej łatwe do opisania, więc nie rozumiem w czym problem.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

ODPOWIEDZ