13 lat.

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
mp4s
Gaduła
Gaduła
Posty: 98
Rejestracja: 13 sty 2021, 10:48

13 lat.

Nieprzeczytany post autor: mp4s »

Witam wszystkich,

Tak jak większości trader'om, troszkę doskwiera samotność "branżowa", postanowiłem więc otworzyć tutaj dzienniczek, żeby na luzie podyskutować o przemyśleniach związanych z tradingiem. Również pomyślałem, że podzielę się swoimi doświadczeniami, tymi dobrymi i tymi bolesnymi, z perspektywy gościa, który naprawdę trochę życia poświecił na "patrzenie na wykresy".

Dzienniczek nazwałem 13 lat, ponieważ uświadomiłem sobie w sylwestra, że dokładnie 13 lat temu, otworzyłem pierwszego shorta na XAG/USD, który dość dobrze wszedł i tak wciągnęła mnie spekulacja.

Miałem lepsze i gorsze okresy. Niejedno depo spaliłem, ale to nie jest nic niezwykłego. Tutaj się zawsze frycowe płaci.
Jeżeli czyta to ktoś, zwłaszcza młody, który myśli że tutaj szybko zarobi, to przyjacielu zapamiętaj jedną radę. Szybko to tutaj można tylko stracić pieniądze. Najlepszym przykładem z tego forum jest Pan Danbo86, który widzę dalej jak hazardzista uwala pieniążki.

Ja byłem obecny na tym forum jakoś w latach jak Danbo się tutaj pojawił. Facet wtedy naprawdę poważnymi pieniędzmi zaczynał, wielu z nas myślało że to poważny biznesmen z wolną kasą, a prawda okazała się zupełnie inna. Nie wchodźmy w szczegóły, ale chciałem po prostu wskazać że facet publicznie wielkie pieniądze tutaj przewalił na oczach wszystkich. Kwota 500.000 zł już pewnie dawno poszła... Wielu z was nawet tyle kredytu hipotecznego pewnie nie ma :).

Najlepszym też się noga może powinąć , każdy w branży Zaorskiego kojarzy. Może nie każdy wie, ale uwalił grubo ponad 10 mln zł na początku zeszłego roku na ropie, i facet musiał pożyczać pieniądze na nowy start.

Z przygody Zaorskiego macie super lekcje (bardzo kosztowną), że zawsze zostawianie pozycji na weekend jest bardzo ryzykowne, zwłaszcza gdy na świecie jest napięta sytuacja (brexity,covidy,wojny), i że depo może wejść grubo na ujemną kwotę. To jest istotna informacja zwłaszcza dla tych co używają lewar 1:500.

Swoją drogą, sam gram na 1:500 (tak się przyzwyczaiłem), ale u brokera trzymam nie więcej niż 2% pieniędzy przeznaczonych na trading. Nigdy nie wiadomo kiedy broker upadnie, a regularne wypłacanie pieniędzy pokazuje jego kondycje. Jakiekolwiek opóźnienia to już lampa ostrzegawcza się pali.

Reasumując moje dzisiejsze przemyślenia, jeżeli masz koło 20 lat i wydaje ci się że zawojujesz świat swoją spekulacją, to wiedzy tylko, że wchodzisz na ring z największymi bankami i funduszami inwestycyjnymi, oraz często z automatami o których mało kto ma pojęcie.

Nie bądź zadufanym w sobie narcyzem. Nie jesteś lepszy od nich, może kiedyś będziesz ale na pewno nie teraz. Ja sam jak zaczynałem, czytałem pewną książkę o najlepszych traderach na świecie. Większość z nich zaczęła zarabiać po 8 latach, przynajmniej tak mówili. Finalnie okazało się, że nawet czarodzieje są ciency jak dupa węża... :))

Tutaj macie fajną analizę, jak się potoczyło życie tych super czarodziejów:
https://10-procent-rocznie.blogspot.com ... rynku.html

Dlatego jak masz 20 lat i jesteś pełen energii, nie przepalaj jej na spekulacje ani na inwestowanie w spółki. Rozwiajaj się i znajdź dobrą pracę lub stwórz swój własny mały biznes. Dopiero jak będziesz "bezpieczny finansowo" możesz poważniej myśleć o spekulacji i inwestycji, a póki co, traktuj to tak jak bardzo ciekawe hobby - bo nie ukrywajmy, jest to super ciekawe doświadczenie.

To tyle tytułem wstępu... dziś wyjątkowo wpis jest w ciągu dnia. Generalnie moje przemyślenia i wejścia będę wrzucał koło 22:00 ; 23:00 w nocy.

Tomasz196407
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 14967
Rejestracja: 29 paź 2012, 09:52

Re: 13 lat.

Nieprzeczytany post autor: Tomasz196407 »

Mógłbyś coś o strategii swojej napisać?
może algorytm
jednym słowem te Rady mnie interesują
13 lat to sporo
Pozdrawiam

mp4s
Gaduła
Gaduła
Posty: 98
Rejestracja: 13 sty 2021, 10:48

Re: 13 lat.

Nieprzeczytany post autor: mp4s »

Cześć,

Przepraszam za opóźniony start. Czekałem chwilkę na akceptację Journala.
Jeżeli chodzi o moją "strategię" to po takim czasie, to człowiek rzuci okiem na wykres i podświadomie wie co robić, ale kilka zasad i przemyśleń mam:

- Zero wskaźników. To jest tutalny bullshit. Średnie kroczące pomagają, ale tylko kiedy rynek monco "trenduje". Problem polega na tym, że przez około 80% czasu rynek jest w konsolidacji.

- Dla mnie ważne są poziomy z dnia poprzedniego podczas sesji Londyńskiej i NY zwłaszcza. Podczas samego otwarcia Londynu, warto popatrzeć na low i high sesji azjatyckiej. Często jest tak, że przynajmniej na sesji londyńskiej, wybicie high/low azjatów, nadaje kierunek, przynajmniej do momentu wejścia hamburgerów.

- Z reguły robię 2-4 wejść dziennie max, przy czym jak zaliczę stratę na danej sesji to sobie odpuszczam tę sesję już. Powód jest prosty, czy na się to podoba czy nie, wszyscy nabieramy przekonań, co do kierunku. Pewnie że najlepiej nie mieć przekonań, ale to jest nierealne. Skoro zaliczyłem SL, to znaczy że moje przekonanie było błędne, i lepiej poczekać na nowy kapitał i nowe rozdanie kart.

- Najważniejsza rzecz - my mieszkamy w dość ciekawej strefie czasowej, że nam się w pewnym momencie nakłada londyn z hamburgerami. Problem polega na tym, że wielu początkujących nie rozumie, że nowy kapitał który wchodzi w raz z sesją amerykańską, może mieć zupełnie inne pogląd na sytuację. Czyli londyn cały czas kupuje, to idziemy w longa. Wybija godzina 15:00-16:00, wchodzi USA i wszystko zjada a my łapiemy SL. Jak wchodzi nowy kapitał, to jest bez znaczenia to, co działo się wcześniej.

- Ja dość szybko realizuję profity. Kiedyś analizowałem jakieś 12 000 (nie żartuje) swoich wejść z przeszłości. Różne targety brałem i średnia mi wyszła, 15 pipsów :)). Wynika to z tego że miałem cele po 100-150 a i często wywalało BE. Dlatego też ja mam 3 poziomy celów, zależnie od tego jak czuje podświadomie: 5 ; 10 i 15 pipsów brutto. Brutto bo często ludzie zapominają o czymś takim jak spread i jego rozjeżdzanie się.

- Realnie sobie ustawiam 3 ; 8 ; 13, jednak "3" to bardzo rzadko. Kiedyś na tym forum był facet o nicku "Niemiaszek". Miał fajny podpis.
"Zbieraj pip do pipa, bo z depo będzie lipa". Mam nadzieję że czujecie o co mi chodzi.

- RR mam zawsze poniżej "1". Mały TP większy SL. Dlaczego ? Bo SL to ostateczność. 80% ludzi wchodzi ciasno licząc na wielkie zwroty RR, i jak to się kończy to wiecie doskonale wszyscy.

- Najlepszy paradoks w całym tradingu jest taki, że gdybyście w danym roku, zajęli tylko jedną pozycję z targetem 3 pipsowym i wpadł bym wam TP (co nie jest trudne) to już należycie do ELITY tradingu :)), mniej więcej jakieś 10-12% ludzi zamyka rok na plusie w retailu FX.

- Dlaczego według mnie wielu ludzi mocno tutaj traci ? Bo nie mają odpowiedniego kapitału i dlatego dla nich 10-15 pipsów to wiecznie mało. Potem wchodzi jakiś sprzedawca marzeń (szkoleniowiec) i pokazuje że on z dupy trafia ruchy po 200 pipsów i to jeszcze z RR 3:1, i jeszcze mówi, że to jest właśnie droga ! Zauważcie, że szkoleniowcy często się skupiają na tym, wysokim RR, bo się skupiają na tym, że jak będziesz tracił, to w końcu wpadnie złoty strzał który pokryje straty i da zysk. Problem jest taki, że większość tego niedoczeka. Jak by to było takie proste i "matematyczne" to byśmy wszyscy zarabiali.

Poza tym, często cały dzienny ruch danej pary to 150-200 pipsów. Sam pomyśl, jaka jest szansa że trafisz idealnie w szczyt lub dołek żeby ściągnąć 100 pipsów, a jaka jest szansa podpiąć się pod ruch, skubnąć kawałek z torta i się ulotnić z "kasyna".

- I najważniejsze, najczęściej depozyty uwala OVERTRADING. Jak ktoś nie potrafi odejść od wykresu z pieniędzmi w kieszeni, to polecam iść do kasyna. Efekt będzie ten sam, a zabawa pewnie lepsza (nigdy w sumie w kasynie nie byłem, ale tak mi się wydaje).
Jak sobie już uświadomicie, że największym wrogiem w tradingu nie są grubasy, broker czy inne dziwadła, tylko nasza upośledzona natura człowieka (uciekaj albo walcz), to od razu jest łatwiej :).


No nic, rozpoczynamy 2021 rok. Zaraz wrzucę pierwsze wejście z sesji z City.
Ostatnio zmieniony 15 sty 2021, 10:36 przez mp4s, łącznie zmieniany 1 raz.
Niniejszy wpis ani w całości ani w części nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. Wszystko co robisz, robisz na własną odpowiedzialność.

mp4s
Gaduła
Gaduła
Posty: 98
Rejestracja: 13 sty 2021, 10:48

Re: 13 lat.

Nieprzeczytany post autor: mp4s »

Aha zapomniałem dodać:

- Jak ktoś zaczyna, nie obserwujcie wielu par. Najlepiej sobie wybrać kilka, ponieważ z czasem, naturalnie będziecie czuć jak się dana para zachowuje o konkrentym czasie.
Ja osobiście gram tylko na:
GBP/USD
GBP/AUD
GBP/JPY (kiedyś rzeźnik, dziś popierdółka).

GBP/USD - mały spread, el-clasico. GBP/AUD - bo AUD jest monco skorelowany z surowcami, GPB/JPY - bo JPY jest mocno skorelowany z indeksami. Najcześciej wchodzi na AUD i JPY - sporadycznie USD. Chodzi o to, żeby para się "ruszała".

- Wbrew temu co wiele szkoleniowców mówi, nie ma nic złego w "uśrednianiu", o ile to się robi z głową. Jak macie do upchania 1 lot, to nie widzę żadnego problemu wchodzić np. w odstępie czasowym po 10 minut z wartości 0,2, aż sprzedacie wszystko co chcieliście. Byle by było to w ramach możliwego ryzyka. Uśredniać można we dwie strony. W obydwu przypadkach, zwiększa to wasze szansę na dobre wejście.

No nic, na "premierę" wrzucam SS z wejścia i potem dam po zakończeniu. Jako że tak jak pisałem, najcześciej będę journalował sobie w nocy, będzie to częściej w postaci podsumowań z dnia. Bez "lotów". Same pipsy. Platforma C-trader, broker IC-markets.

Ja normalnie nie rysuje nic na wykresie, często z telefonu zajmuje pozycję, ale dla journala, bedę dawał 2-3 kreski, żebyście mogli poczuć odrobinę dlaczego wszedłem tak, a nie inaczej. Ten dzienniczek bardziej jest do wylewania przemyśleń, ale myślę ze taka forma będzie OK.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Niniejszy wpis ani w całości ani w części nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. Wszystko co robisz, robisz na własną odpowiedzialność.

Tomasz196407
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 14967
Rejestracja: 29 paź 2012, 09:52

Re: 13 lat.

Nieprzeczytany post autor: Tomasz196407 »

No cóż skoro to dziennik to ciężko wyciągac kontrargumenty
zobaczymy to w praniu jak będzie.
Osobiście tylko indeksy czasem EU i GJ
Powodzenia i dziekuje za odpowiedź

mp4s
Gaduła
Gaduła
Posty: 98
Rejestracja: 13 sty 2021, 10:48

Re: 13 lat.

Nieprzeczytany post autor: mp4s »

O-15.01-1-2.png
Tomasz196407 pisze:
15 sty 2021, 12:04
No cóż skoro to dziennik to ciężko wyciągac kontrargumenty
zobaczymy to w praniu jak będzie.
:564: tak jak pisałem, ja nie chcę nikomu mówić ze coś robi dobrze lub źle, tylko przelewam swoje myśli.

Wracając do wątku:
Pierwszy trade zakończony sukcesem.
Drugie wejście otwarte, aktualnie TP jest niżej odrobione, bo to wejście podzieliłem na dwa (łącznie dalej target ~13). Jeżeli to wejście się uda, to na ty kończymy ten dzień. I wrzucę podsumowanie.

Kolejne dni, to już będzie wrzucane post-factum.

Dzięki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 15 sty 2021, 12:28 przez mp4s, łącznie zmieniany 1 raz.
Niniejszy wpis ani w całości ani w części nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. Wszystko co robisz, robisz na własną odpowiedzialność.

mp4s
Gaduła
Gaduła
Posty: 98
Rejestracja: 13 sty 2021, 10:48

Re: 13 lat.

Nieprzeczytany post autor: mp4s »

Cześć,

Podsumowanie dzisiejszego dnia.

Drugi trade zakończony sukcesem. Jako że zahaczył o sesję USA, i piątek dziś ( za 2 godziny będzie marazm), to na dziś już wystarczy.
Dziś udało się od rynku wyrwać ~29 pipsów.

Jak widzicie, drugi trade troszkę musiałem poprawić. Już po wejściu zobaczyłem, że się wystawiłem trochę na "strzała" jak frajer... stąd ta niewielka korekta. Ten trade również dzieliłem na kilka wejść, raz że nie byłem tego wejścia super pewien, a trzecia dokładka, jak by patrzeć tylko pod kątem "RR" to była warta grzechu. Finalnie gdybym nic nie zrobił, to byłby SL i strata. SL zawsze musi mieć jakiś sens, a nie wynikać ze sztywnych ustawień lub dostępnego kapitału. Mój wstępny SL też jakiś tam sens miał..., ale potem pomyślałem że ktoś może chcieć jeszcze sprawdzić ten rejon.

Finalnie czerwona gwiazdka to miejsce o które oparłem ryzyko, to uznałem że jak zostanie wybite, to jest zmiana kierunku. Każde kolejne złote to punkty, w których według mnie mocno atakowali kupujący, co w dodatku utwierdzało mnie w przekonaniu że jestem po właściwej stronie. Takie rzeczy oglądam z poziomu m3/m6.

Jeżeli chodzi o ten drugi trade, gdybym miał zgadywać, to moim zdaniem gdzieś do 19:00 będą się szarpać, ale jednak ciągnąć do góry. Swój kawałek tortu wziąłem i wystarczy. Dwa udane wejścia pod rząd w jednym dniu to dość fajna sprawa.

Dziś piątek, więc może późnym wieczorem jakieś swoje przemyślenie na temat spekulacji napiszę.

Dziś: +29,02 pips.
Od startu Journal'a: +29,02 pips.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Niniejszy wpis ani w całości ani w części nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. Wszystko co robisz, robisz na własną odpowiedzialność.

rookie2
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 399
Rejestracja: 29 wrz 2020, 00:10

Re: 13 lat.

Nieprzeczytany post autor: rookie2 »

Podejście jak u Rafała Zaorskiego z 2015. Szanuję. To są dobre rozkminy. Ale czekam tez na stratne trejdy. Jak sobie będziesz radził z tym.

// e: A coś wrzucę przy okazji heh https://youtu.be/CyVcVZkD2es?t=1194 Bo prawdę mówiąc mnie też ciągle boli jak mam zysk, a nagle rynek zawraca, i pojawia się ta "czarna świeczka", a najgorzej jak to jest spora świeca która np zabiera 30% zysku, alboi więcej, i to dzieje się nagle. Ja mam z tym problem. Dlatego wolę EA, automatyczny trading, nawet kosztem mniejszego zysku
:564:
https://www.myfxbook.com/members/rookie_t/pycha-kroczy-przed-upadkiem/7931743

mp4s
Gaduła
Gaduła
Posty: 98
Rejestracja: 13 sty 2021, 10:48

Re: 13 lat.

Nieprzeczytany post autor: mp4s »

Witam,

Pomimo że miałem cel osiągnięty, to wypatrzyłem okazję i wszedłem raz jeszcze. To wejście się nie udało.
Dlaczego wszedłem ? Bo dość mocno spuścili tę parę, a jest koniec tygodnia... Jeżeli shortujący zamykają pozycje przed weekendem, to cena naturalnie odbija. Takie skupywanie "paniki". A propo euforii i paniki które widać na wykresach, to to są jedne z prostszych rozegrań ;), kompletnie nielogicznych, ale skutecznych. Jak w trakcie journala ustrzelę taki ruch, to rozpiszę kiedyś dokładniej co mam na myśli.

Co do wejścia:
W sumie na początku myślalałem żeby "5" zagrać, ale pokusiło mnie na 10 pipsów i do TP brakło dosłownie 1 pipsa. Pomysł na trade był OK, ale jak widać na obrazku, ja w ogóle trochę późno się znalazłem w trejdzie. Czerwona gwiazdka, to miejsce o które "oparłem" ryzyko, kolejna gwiazdka to sygnał który mnie utwierdził w przekonaniu.

W każdym razie nie udało się. Możliwe że gdybym przetrzymał przez weekend, to jednak ten TP by wpadł, ale mam żelazną zasadę, że od luk weekendowych trzymam się z daleka. Zbyt wiele widziałem, sytuacji żeby mieć takie cohones, no chyba gdybym stawiał SL po 300-400 pips.
Kolejny powód trzymania się z dala od weekendów jest taki, że trzymając otwartą pozycję na weekend, czy tego chcesz, czy nie, cały czas myślisz o tym. Brak zdrowej równowagi między odpoczynkiem a pracą prędzej czy później się każdemu na psychice odbije.

No nic, miłego weekendu wszystkim. Nie patrzcie na wykresy / portale. Weekend powinien służyć oczyszczeniu głowy.

Po aktualizacji wynik z dziś to: +26,52
Od startu Journal'a: +26,52 pips.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Niniejszy wpis ani w całości ani w części nie stanowi "rekomendacji" w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. Wszystko co robisz, robisz na własną odpowiedzialność.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: 13 lat.

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

GBPJPYH4.jpg
Łapać szorty zaraz na istotnych poziomach, potencjalnie wsparciowych, to trochu na 13-letniego tradera nie wypada!
No i takie podstawy jak pora dnia (w sensie, że piątek, itd.).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

ODPOWIEDZ