Obniżenie maksymalnej dźwigni z 1:100 na 1:25

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
brg
Gaduła
Gaduła
Posty: 256
Rejestracja: 06 lut 2007, 18:58

Re: Obniżenie maksymalnej dźwigni z 1:100 na 1:25

Nieprzeczytany post autor: brg »

Brokerzy Mają gdzieś wasze obroty i zarobki bo największa kasa wpada im od drobnicy
Jakie jest źródło tej ciekawostki?

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Obniżenie maksymalnej dźwigni z 1:100 na 1:25

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Ale żeby nie było, że sam robię off-topic.

Jestem zdania, że dźwignia sama w sobie nie jest ryzykowna. Ryzykowny to może być trader podejmujący nieracjonalne decyzje, robiący z inwestowania hazard lub taki, który bierze się za coś, a nie jest do tego odpowiednio przygotowany. No ale to można odnieść do każdej branży. Jak nie jesteś gotowy na skok ze spadochronem to lepiej tego nie rób. No i oczywiście - ryzykowny może być też sam doświadczony, racjonalny trader świadom wszystkich zagrożeń -bo ma taki kaprys.

Obecnie niektórzy brokerzy z Cypru przy zakładaniu konta realnego robią coś a'la test wiedzy. Pytanie ile wart jest 1 lot dla Eur/Usd, co to jest pips, i inne banały. Są też pytania o doświadczenie. Oblanie takiego testu (mniej niż 70% trafnych odpowiedzi? mniej więcej) skutkuje tym, że konto zostaje otwarte ale maksymalna dźwignia wynosi 1:50. Całkowite oblanie testu (mniej niż 20% trafnych odp.) sprawia, że nie otwierają konta i możemy/musimy podejść do testu ponownie.

Pytania o doświadczenie w handlu i stan zawodowy są brane "na słowo". Tego nie weryfikują. No bo niby jak? Ale zaznaczenie skrajnie niskich opcji również rzutuje na ustawiony lewar. To wydaje się logiczne, bo jeśli ktoś nie wie co to pips lub nigdy nie handlował to co chce robić z lewarem 1:100. Tyle, że problemów jest tutaj co najmniej kilka.

Taki test w ogóle nie uczy zarządzania ryzykiem oraz operowaniem dźwignią - więc nawet jak zdamy z pomocą internetów i tęgich głów to i tak będziemy narażeni na szybką utratę kapitału poprzez nieracjonalne decyzje. I jestem zdania, że lewar 1:25 może w takim przypadku tylko spowolnić proces utraty kapitału (w całkowitym lub znacznym stopniu), a nie mu zapobiec.
Drugi problem jest taki kiedy i jak zweryfikować, że ktoś jest gotów na lewar większy niż 1:50. Kto to będzie robił i na jakich zasadach?

Regulatorom też odbiło i zaczęli czepiać się słówek lub wymagają umieszczania gdzie się da klauzuli. Jeden z brokerów nawet jak wrzuca post na swojego Facebooka to dodaje zawsze "Twój kapitał jest zagrożony" :). Tak jakby takiego tradera miało to w jakikolwiek sposób uchronić.

Wiedzą jaki cel chcą osiągnąć ale nie mają zielonego pojęcia jak zrobić to skutecznie. No i mamy właśnie drogę eksperymentalną...
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

-rookie-
Maniak
Maniak
Posty: 2307
Rejestracja: 13 kwie 2015, 19:00

Re: Obniżenie maksymalnej dźwigni z 1:100 na 1:25

Nieprzeczytany post autor: -rookie- »

raposo pisze:Obecnie niektórzy brokerzy z Cypru przy zakładaniu konta realnego robią coś a'la test wiedzy. Pytanie ile wart jest 1 lot dla Eur/Usd, co to jest pips, i inne banały. Są też pytania o doświadczenie. Oblanie takiego testu (mniej niż 70% trafnych odpowiedzi? mniej więcej) skutkuje tym, że konto zostaje otwarte ale maksymalna dźwignia wynosi 1:50. Całkowite oblanie testu (mniej niż 20% trafnych odp.) sprawia, że nie otwierają konta i możemy/musimy podejść do testu ponownie.
Ten test, ciekawe...

Hmm. Nie lepiej po prostu wyjaśnić konsekwencje obrazowo stosowania dużej dźwigni gdzie nie ma np. resetu debetu. Wyjaśnić że 2 świece M5 przy dźwigni 1:500 i już masz debet na przykładzie. A co jeśli wystąpi bad tick albo flash crash? Wtedy masz 500x większy dług niż.Po prostu pokazać na liczbach konsekwencje. I nie lepiej po prostu wnioskować o uzupełnienie stron brokera o takie informacje zamiast robić te wszystkie ograniczenia?

Awatar użytkownika
arkoni
Gaduła
Gaduła
Posty: 173
Rejestracja: 27 gru 2011, 12:19

Re: Obniżenie maksymalnej dźwigni z 1:100 na 1:25

Nieprzeczytany post autor: arkoni »

Nieśmiertelny Trader napisał:
Kapitał do Polski napływa już od roku ignorancie, spójrz na akcje.... Twoje poprzednie rządy wyprzedały nasze najpotężniejsze spółki za bezcen - na samym dnie. Zagranica już jest dwa razy bogatsza a to raptem rok. Jest potężny napływ kapitału z zagranicy a jedyne co wypływa to wiesz...
Ty naprawdę to piszesz tak serio serio?
Zamieszczam wykres WIG20 od początku jego istnienia - obejrzyj i zauważ, że kapitał zagraniczny ma całkowicie obojętny stosunek do tego, kto sprawuje akurat rządy w Polsce, a z tym napływem kapitału to różnie bywało...
Zresztą kapitał spekulacyjny napłynie i jeszcze szybciej wypłynie, gdy tylko osiągnie zakładany zysk.
Wig20 zaś dlatego, że zachodni inwestorzy wybierają blue chipy z WIG20.

Co do ewentualnych regulacji to myślę, że można by coś tam zrobić.
Pierwsze co mi przychodzi do głowy to kwestia kosztów - wielu polskich i nie tylko brokerów ma w swojej ofercie konta MM z mikrolotami. W sumie dobrze tylko, że koszty transakcyjne na tych kontach są czasami nawet 2 razy wyższe niż na pozostałych rachunkach brokera. Do tego niektórzy brokerzy wprost sugerują, że jest to konto dla początkujących z małym kapitałem, a w efekcie niedoświadczony gracz otrzymuje gorszą usługę płacąc za nią więcej.
Myślę, że KNF mógłby w końcu ukrócić takie praktyki.

Inna sprawa to opór przed nauką wielu początkujących spekulantów - może należałoby wprowadzić obligatoryjny SL po otwarciu pozycji stanowiący np. 3% wartości kapitału. Np. gracz otwiera pozycję i jeżeli w przeciągu dziesięciu ticków nie umieści SL to platforma robi to automatycznie. Powiedzmy taki okres ochronny przez pół roku. To faktycznie pozwoli na dłużej takiemu żółtodziobowi się utrzymać niż bezsensowne zmniejszenie dźwigni. Osobiście mam jednak dość ambiwalentny stosunek do tego typu rozwiązań.

A - te cypryjskie rozwiązania, o których pisze raposo, też jak najbardziej do przyjęcia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
kupidyn
Gaduła
Gaduła
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2009, 20:51

Re: Obniżenie maksymalnej dźwigni z 1:100 na 1:25

Nieprzeczytany post autor: kupidyn »

kiedy nowa regulacja wejdzie w życie? To znaczy wiem, że póki co jeszcze nic nie jest pewne, ale na kiedy jest planowane wejście w życie ustawy?

Awatar użytkownika
fx-technik
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 9094
Rejestracja: 03 lut 2016, 10:48

Re: Obniżenie maksymalnej dźwigni z 1:100 na 1:25

Nieprzeczytany post autor: fx-technik »

Czasem mam wrażenie, że ja żyję w innej rzeczywistości niż wy tu wszyscy.
Taki test to mi zrobił pierwszy broker, jakiego w ogóle poznałem, gdy w ogóle zaczynałem.
I po ankiecie dostałem odpowiedź, że nie posiadam wystarczających kwalifikacji, więc radzą
mi najpierw się uczyć na ich demo.
Nawet nie chcieli moich pieniędzy.

Czy tutaj ludzie nie umieją znaleźć poważnych brokerów, tylko jakichś złodziei?
I z tego względu cały ten embaras z dźwignią???
Coś tu jest fundamentalnie mocno nie w porządku.
Liczy się tylko jedno: Zysk >> Strata !
Jakby kto pytał, to jestem znany jako Dadas i to co piszę, jest moim zdaniem (co wynika z regulaminu forum).
DadasTradingSystemWorkshop ..... Dlaczego straciłem ten trade?

Janus
Gaduła
Gaduła
Posty: 112
Rejestracja: 03 mar 2007, 13:26

Re: Obniżenie maksymalnej dźwigni z 1:100 na 1:25

Nieprzeczytany post autor: Janus »

Łatwo jest mówić, że mniejsza dźwignia jest zła bo człowiek się przyzwyczaja ale ja uważam że: 1. regulatorzy jeden za drugim robią to samo więc coś w tym jest, generalnie od 2008 r. jest tendencja ograniczania nadmiernego ryzyka, vide, MiFID, EMIR, DFA, 2. brokerzy detaliczni zawsze zarabiają najwięcej na napalonych, którzy chcą zostać milionerami ale słyszał ktoś żeby fundusze hedgingowe stosowały dźwignię 1:100? 3. forex może się skierować w stronę graczy makro, którzy przewidują trendy i nie będą tracić pozycji jak ich zmiata z rynku nawet w czasach niskiej zmienności, 4. wreszcie dżwignia powinna być do wyboru nawet i mniejsza.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Obniżenie maksymalnej dźwigni z 1:100 na 1:25

Nieprzeczytany post autor: raposo »

fx-technik pisze:Czasem mam wrażenie, że ja żyję w innej rzeczywistości niż wy tu wszyscy.
Taki test to mi zrobił pierwszy broker, jakiego w ogóle poznałem, gdy w ogóle zaczynałem.
I po ankiecie dostałem odpowiedź, że nie posiadam wystarczających kwalifikacji, więc radzą
mi najpierw się uczyć na ich demo.
Nawet nie chcieli moich pieniędzy.
(...)
Handluję od 2006 roku. Od tego czasu miałem lekką ręką konta u ponad 120 brokerów - od Australii, przez Azję, całą Europę, po USA (kiedy jeszcze otwierali konta Europejczykom). Ankiety pojawiły się dopiero ok. 2010 roku. I wtedy nie miały absolutnie żadnego przełożenia na proponowany lewar, ani nawet na sugestie co powinien trader zrobić. Mało tego, były to pytania tylko i wyłącznie związane z tym jakie mamy doświadczenie w handlu oraz dotyczące świadomości ryzyka inwestycyjnego (wystarczyło zaznaczyć 4x TAK - wow).

Sytuacja była ciut inna w przypadku brokerów brytyjskich, gdzie klient musi spełniać określone kryteria FCA, aby broker mógł otworzyć mu rachunek. Wystarczy, że w ankiecie zaznaczysz, że jesteś bezrobotnym lub studentem to automatycznie odpadasz. Tak samo jest z proporcją wartości zarobków i oszczędności do planowanego depozytu początkowego. Tylko, że w tym przypadku nie chodzi o dobro tradera a o jego ewentualną wypłacalność w przypadku powstania debetu (tzw. klienci o podwyższonym ryzyku nie są mile widziani w UK).

Pytania sprawdzające wiedzę dotyczącą inwestowania to rzadkość (i nie mówię tu o pytaniach dot. doświadczenia, bo to akurat wynika z dyrektywy MiFID). A decyzje o ograniczeniu lewarowania lub odmowa założenia konta w przypadku oblania takich testów to wręcz unikat i dopiero od niedawna się to zmienia.

-- Dodano: wt 18-07-2017, 20:41 --
kupidyn pisze:kiedy nowa regulacja wejdzie w życie? To znaczy wiem, że póki co jeszcze nic nie jest pewne, ale na kiedy jest planowane wejście w życie ustawy?
Na razie jest projekt. Wszystko zależy czy przejdzie. Konsultacje są do 27 lipca. Potem wakacje w Sejmie. Strzelam, że najszybciej we wrześniu.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
kupidyn
Gaduła
Gaduła
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2009, 20:51

Re: Obniżenie maksymalnej dźwigni z 1:100 na 1:25

Nieprzeczytany post autor: kupidyn »

Ale nawet jeśli projekt wejdzie we wrześniu, to musi być jakiś okres przejściowy, żeby brokerzy mogli dostosować się do nowych wymagań.

Awatar użytkownika
sardo nunspa
Gaduła
Gaduła
Posty: 353
Rejestracja: 18 sty 2007, 12:56

Re: Obniżenie maksymalnej dźwigni z 1:100 na 1:25

Nieprzeczytany post autor: sardo nunspa »

A jak już zahaczmy o GPW, to ile było takich spółek założonych przez kilku wesołych panów, które miały szukać ropy diamentów, lekarstwa na wszystko itp. Teraz są po 3 grosze, a były po 600zł (niektóre) no i co? Czemu sobie najpierw tego burdelu nie sprzątają?
Obrazek

ODPOWIEDZ