Forex a podatki..

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
Eurodolar
Gaduła
Gaduła
Posty: 110
Rejestracja: 14 sie 2008, 21:53

Nieprzeczytany post autor: Eurodolar »

gutek04 pisze:Witam,
mniej więcej rok temu pytałem tutaj czy: Istnieje obowiązek składania zeznania podatkowego pit 38 jeżeli nie uzyskało się przychodu/poniosło stratę (uzyskana odpowiedź - nie trzeba), dnia wczorajszego przyszło mi wezwanie do US właśnie w celu tego rozliczenia. I teraz moje pytanie: co robić? jak się tłumaczyć, czy grozi mi grzywna?
Pozdrawiam
Mam pytanie:
Jak się dowiedzieli, że masz stratę na foreksie ?
Czy masz konto u polskiego brokera, który wysłał im pit-8c ?
Bo jeżeli nie to w jaki sposób się o tym dowiedzieli ?
EUR/USD vs DJIA

Awatar użytkownika
gutek04
Gaduła
Gaduła
Posty: 346
Rejestracja: 26 sty 2009, 12:29

Nieprzeczytany post autor: gutek04 »

no w 2007/2008 roku miałem w XTB (polski broker) dlatego...

Awatar użytkownika
MrYogi
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 935
Rejestracja: 25 gru 2007, 19:18

Nieprzeczytany post autor: MrYogi »

gutek04 pisze:no w 2007/2008 roku miałem w XTB (polski broker) dlatego...
Z automatu przysłali. US uznaje że jak grałeś rok wcześniej to potem też. Dopiero jak im udowodnisz że nie grałeś to dopiero się odczepią.
Rzeczą, którą najtrudniej w świecie zrozumieć, jest podatek dochodowy.
Albert Einstein

Awatar użytkownika
gutek04
Gaduła
Gaduła
Posty: 346
Rejestracja: 26 sty 2009, 12:29

Nieprzeczytany post autor: gutek04 »

Tylko jak udowodnić że np. w ubiegłym roku już nie grałem?

Awatar użytkownika
Eurodolar
Gaduła
Gaduła
Posty: 110
Rejestracja: 14 sie 2008, 21:53

Nieprzeczytany post autor: Eurodolar »

Ale to wezwanie masz za 2008 r. chyba ?
Widocznie oni dostali za 2008 r. pit 8c od xtb a ty się to końca kwietnia 2009 nie rozliczyłeś składając pit 38
dlatego ci teraz przysłali wezwanie, bo doszli do tego.
To chyba nie jest wezwanie za 2009 r. bo czas na rozliczenie jest do końca kwietnia 2010 więc jeszcze czas nie minął.
EUR/USD vs DJIA

Awatar użytkownika
gutek04
Gaduła
Gaduła
Posty: 346
Rejestracja: 26 sty 2009, 12:29

Nieprzeczytany post autor: gutek04 »

Tak, tak chodziło o rozliczenie za 2008r. Ale obeszło się bez ofiar... Pan komisarz okazał się być miłym człowiekiem, nawet kartkę papieru na napisanie prośby o niekaranie dał. Złożyłem uzupełniony pit 38 + tą prośbę o niekaranie grzywną i mam to "z Baśki". Dziękuję wszystkim za dyskusję.

Awatar użytkownika
OzoEze
Gaduła
Gaduła
Posty: 247
Rejestracja: 11 lut 2008, 23:27

Nieprzeczytany post autor: OzoEze »

zabawy ciąg dalszy...

Doręczono mi odpowiedź na skargę i zawiadomienie o rozprawie. Moja obecność na rozprawie nie jest obowiązkowa, ale raczej wybiorę się tam. Przygotuję swoje wystąpienie przed Sądem i po jego wygłoszeniu złożę je w formie pisemnej jako załącznik do protokołu. To moja ostatnia szansa przekonania Sądu do naszych racji.

Załączam odpowiedz organu na skargę. Proszę o Wasze opinie i sugestie odnośnie tego co i w jaki sposób przedstawić Sądowi, aby sprawa była dla Sądu równie jasna jak dla nas.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

marter7
Bywalec
Bywalec
Posty: 5
Rejestracja: 13 sty 2009, 22:37

Nieprzeczytany post autor: marter7 »

OzoEze pisze:zabawy ciąg dalszy...
Moja taktyka byłaby następująca:
1) od razu zaznaczyć, że większa część stanowiska jest z punktu widzenia sprawy nieistotna, gdyż nie jest przedmiotem wątpliwości, istotna jest tylko sprawa uznania co jest przychodem/dochodem/kosztem w przypadku transakcji stratnych.
2) wyjaśnić sposób rozliczania transakcji na rynku forex
3) wykorzystać 4 od końca akapit odpowiedzi z ostatniej z załączonych stron - o tym, że rynek forex jest takim samym rynkiem jak rynek akcji i opcji, a różni się tylko obrotem - także z punktu widzenia prawa podatkowego jest to to samo źródło dochodów; potem podać trzy przykłady transakcji, w których np. kupujemy po cenie 100 a sprzedajemy po 80
a) na rynku akcji - gdy opłacamy od razu całość
b) w przypadku kontraktów z dźwignią 1:10, gdy trzeba uzupełnić wpłatę
c) na rynku forex,
pokazując, że z punktu widzenia inwestora wynik (skutki) są takie same, a także podkreślając podobieństwo faktyczne b i c (różnią się tylko nazwą zabezpieczenia), jednocześnie pokazując, że stanowisko US powoduje odmienne traktowanie b i c.
4) I tu najtrudniejsza sprawa - pokazanie błędów w interpretacji US - o różnym traktowaniu w istocie takich samych transakcji
5) Jeszcze to, że stanowiska US nie przewiduje formularz PIT

Tu jeszcze się argumenty znajdą (bo gdyby nie zakończenie karą, to koszty zostałyby uznane)
http://interpretacje.tmxp.pl/Podatek-do ... 28481.html
z http://interpretacje.tmxp.pl/tags/opcja-walutowa.html

I jeszcze fragment z ITPB3/423-631/08/PS (ogólnie niekorzystnej niestety)
Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 1 powyższej ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zatem wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami (tzn. wydatki takie są uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ w rezultacie ich poniesienia podatnik może oczekiwać zwiększenia swoich przychodów), w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

white_tigger
Bywalec
Bywalec
Posty: 5
Rejestracja: 27 paź 2009, 22:40

Nieprzeczytany post autor: white_tigger »

Przebrnąłem przez cały ten temat i jedno muszę powiedzieć: OzoEze, trzeba przyznać, że masz jaja :) Trzymam kciuki za pozytywne rozstrzygnięcie przed WSA. Na kiedy wyznaczono rozprawę?

Czy wyrok WSA będzie wiążący dla wszystkich US, czy nadal jest to jednowątkowo rozpatrywane tylko w kontekście Twojego casusu?

I jeszcze drobna sugestia (chociaż pewnie mniej zaprząta Ci to teraz głowę): podatek od zysku z transakcji kupna/sprzedaży waluty chyba nie może trwać wiecznie? Na bazie Twojego przykładu (z 79 strony):

Kod: Zaznacz cały

0 wplata:   3000  x  3,00  =  9000 PLN
1 wyplata:  2000  x  4,40  =  8800 PLN
2 wyplata:  2000  x  4,60  =  9200 PLN
3 wyplata:   550  x  4,50  =  2475 PLN
Kupiłeś za 9000 PLN walutę, czyli uzyskałeś 3000 USD. I tylko sprzedaż tych 3000 USD będzie opodatkowane z tytułu zysku na różnicach kursowych. Można to porównać do zwrotu wpłaconego depozytu. Reszta wypłat (ponad 3000 USD) była możliwa tylko dlatego, że uzyskałeś zysk i w rzeczywistości jest opodatkowana tymi 19%. W takiej sytuacji nie będzie podwójnego opodatkowania. Abstrahując od wyniku rozprawy przed WSA...

Awatar użytkownika
reptile
Maniak
Maniak
Posty: 2799
Rejestracja: 13 gru 2008, 13:48

Nieprzeczytany post autor: reptile »

OzoEze jak tam sprawy ? :lol: Ja tylko dodam, że podglądają już forum :mrgreen:
white_tigger pisze:OzoEze, trzeba przyznać, że masz jaja
jak kościelne dzwony ... :D
Że niby kto? US?
zainteresowani tematem :lol: zdaj się na mnie mam dobre źródła .. zabawna sytuacja IMHO :lol:
Ostatnio zmieniony 23 lut 2010, 21:10 przez reptile, łącznie zmieniany 1 raz.
R.E.P.T.I.L.E. - Robotic Electronic Person Trained for Infiltration and Logical Exploration (off-line,only e-mail)

ODPOWIEDZ