Amerykańskie akcje CFD: Jak rozliczać podatki w Polsce i w USA.

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Łukasz86
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 1
Rejestracja: 30 cze 2016, 20:22

Amerykańskie akcje CFD: Jak rozliczać podatki w Polsce i w USA.

Nieprzeczytany post autor: Łukasz86 »

Witam i mam nadzieję, że wątek przypadnie do gustu mimo, że nie dotyczy rynku forex bezpośrednio. Osobiście jestem bardzo zainteresowany wejściem w nowy rodzaj instrumentów - amerykańskie akcje CFD.

Mówię o amerykańskich bo one mają szczególną specyfikę w odróżnieniu np. od niemieckich. Grając na takiej klasie instrumentów, jesteśmy pewnie zobowiązani do zapłacenia podatku w amerykańskim urzędzie skarbowym. Jesteśmy również zobowiązani do zapłacenia podatku polskiemu fiskusowi. Sprawa jest więc bardziej skomplikowana niż w przypadku FX-CFD, bo tutaj pojawiają się kwestie podatku od dywidendy, ekwiwalentu od dywidendy. Być może pojawia się kwestia bezpośredniego kontaktu z amerykańskim urzędem skarbowym (nie wiem tego). Najprawdopodobniej pojawiają się jakieś niuanse prawne i inne liczne problemy, których na tę chwilę kompletnie nie ogarniam.. Choć mam nadzieję, że ten wątek rozwieje wątpliwości i stanie się doskonałym poradnikiem pokazującym, jak rozliczyć handel wskazaną klasą instrumentów :564:

Kilka pytań na początek (proszę o odpowiedzi osoby, które znają temat i mają doświadczenie w US-CFD):

1) Czy muszę wysyłać jakieś dokumenty do amerykańskiej skarbówki w celu rozliczenia podatku ? (co, jakie są terminy, nazwy formularzy..)

2) Jak naliczać/rozumieć podatek od dywidend? Co to w ogóle jest dywidenda? Jestem gościem od matematyki, potrafię przewidzieć rynkową zmienność, ale takich spraw nie ogarniam; do tej pory grałem wyłącznie na FX..

3) Co w tym temacie mówi umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania od zysków kapitałowych pomiędzy Polską a USA? Być może muszę zapłacić podatek wyłącznie polskiemu fiskusowi i w ogóle nie przejmować się amerykańskim urzędem?

4) Jakieś haczyki, o których warto wspomnieć?

5) Gra ktoś w taki sposób? Macie jakieś sugestie/rady/linki..?

Jestem osobą mieszkającą w Polsce. Posiadam rachunek w biurze maklerskim, które oferuje PIT-8C oraz formularz W-8BEN. Moje biuro maklerskie posiada siedzibę w Polsce - przyjmijmy to jako "warunki brzegowe" :wink:

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Amerykańskie akcje CFD: Jak rozliczać podatki w Polsce i w USA.

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Łukasz86 pisze:
19 cze 2023, 21:27
1) Czy muszę wysyłać jakieś dokumenty do amerykańskiej skarbówki w celu rozliczenia podatku ? (co, jakie są terminy, nazwy formularzy..)

2) Jak naliczać/rozumieć podatek od dywidend? Co to w ogóle jest dywidenda? Jestem gościem od matematyki, potrafię przewidzieć rynkową zmienność, ale takich spraw nie ogarniam; do tej pory grałem wyłącznie na FX..

3) Co w tym temacie mówi umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania od zysków kapitałowych pomiędzy Polską a USA? Być może muszę zapłacić podatek wyłącznie polskiemu fiskusowi i w ogóle nie przejmować się amerykańskim urzędem?
Witaj,

Największą wątpliwością jest czy CFD na akcje to w rozumieniu przepisów podatkowych (PL i US) = akcje. Ogólnie rzecz ujmując, w Polsce nie, bo to instrument pochodny, niestandaryzowany, a dywidendy wypłacane są często jako "swap" (lub też obciążają konto jako swap w sytuacji, gdy mamy krótką pozycję). Jednak z tego co wiem, wg amerykańskiej interpretacji dla nich to jednak są "akcje", stąd też konieczność wypełnienia formularza W-8BEN i deklaracji swojej rezydencji podatkowej.

Ogólnie nic nie musisz wysyłać i tym zajmuje się broker. Skoro dostajesz PIT-8c, to masz ten problem z głowy i rozliczasz się w kraju swojej rezydencji. Trudniej jest przy brokerach zagranicznych, gdzie jednak sam musisz obliczyć sobie podatek ale nie jest to coś 'nie do ogarnięcia'.
Łukasz86 pisze:
19 cze 2023, 21:27
5) Gra ktoś w taki sposób? Macie jakieś sugestie/rady/linki..?
Handlujesz jak na wszystkim innym, tyle, że pamiętaj, że CFD to nie akcje, co oznacza w praktyce, że to broker reguluje ten instrument samodzielnie. Może zmieniać spready, swapy, dźwignię, zawieszać handel kiedy chce. Oczywiście, normalnie robi to w granicach rozsądku i przyzwoitości, bo trader może się obrazić i pójść do konkurencji. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że nie jesteś udziałowcem w spółce, mając CFD.
Łukasz86 pisze:
19 cze 2023, 21:27
Jestem osobą mieszkającą w Polsce. Posiadam rachunek w biurze maklerskim, które oferuje PIT-8C oraz formularz W-8BEN. Moje biuro maklerskie posiada siedzibę w Polsce - przyjmijmy to jako "warunki brzegowe" :wink:
Właściwie ten punkt załatwia większość Twoich wątpliwości. W Polsce ustawodawca nałożył obowiązek na polski dom maklerski w kwestii przygotowania rozliczenia podatku od wszystkich transakcji u niego zawartych. Oczywiście, za ew. błędy odpowiedzialny jest finalnie podatnik więc musisz sobie na końcu zweryfikować czy to zrobili dobrze... :D
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

ODPOWIEDZ