Ceny surowców na giełdach

Wszystko na temat handlu kontraktami na surowce, towary rolne oraz metale szlachetne.
Awatar użytkownika
personov
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1522
Rejestracja: 09 sie 2009, 21:27

Ceny surowców na giełdach

Nieprzeczytany post autor: personov »

Czy ceny surowców mogą być różne na różnych giełdach światowych ? To pytanie zbiło mnie z tropu. Do tej pory moje myślenie było zupełnie inne i sądziłem, że słuszne. Jeśli cena miedzi na giełdzie w Londynie jest 8000$ za tonę, cena zmienia się w czasie sesji, wchodzi sesja nowojorska - cena nadal zmienia się uwzględniając również handlowców z NY. Nagle giełda Londyńska zamyka się i od teraz cena na giełdzie londńskiej stoi w miejscu. Na innych giełdach cena ciągle się zmienia, więc od ceny londyńskiej cena może się różnić. Aż do otwarcia. Na otwarciu giełdy londyńskiej cena się zrównuje, bo całą noc trwał handel na innych giełdach na całym świecie.
Inaczej można by było uprawiać globalny arbitraż - kupować na jednej giełdzie taniej i od razu sprzedawać na innej giełdzie drożej i wszyscy byli by bogaci.
Ale widocznie jest inaczej.
Ostatnio w mediach słyszałem, że cena złota na giełdzie NY kosztuje X, a na giełdzie jakiejś tam kosztuje Y.
I jeszcze to pytanie mojego znajomego : powiedziałem, że cena miedzi to teraz "X".
A on na to : "a na której giełdzie ?" :shock:
Starzy wyjadacze giełdowi - wyprowadźcie mnie z błędu.
Nasuwa się pytanie - z której giełdy podawane są ceny surowców u naszych brokerów ?
Solą życia jest kasa.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Błąd w Twoim toku rozumowania jest zasadniczy i fundamentalny ;). Na giełdach nie ma towarów i ich cen. Są kontrakty na towary. I widzisz... Skoro są to różne instrumenty to czemu nie mogą mieć różnych cen?

Najprostszy przykład z ropą. Jest ropa na giełdzie w Londynie, która kosztuje sobie teraz około 100 USD za baryłkę. Ostatnio dzwoni do mnie jedna osoba i pyta się czy w FxPro jest ropa. Odparłem, że tak i pokazuję gdzie to znaleźć. Zaraz słyszę pytanie, że to chyba nie to, bo cena jest niższa o 8 USD i jak to w ogóle możliwe? :)
Możliwe, bo to kontrakt na ropę z giełdy w USA. Fakt, że są dwa rodzaje ropy ale... Na giełdzie często są kwotowane różne serie kontraktów i mimo, że instrument ten sam to ich cena również nie musi być taka sama.

Reasumując, to różne instrumenty finansowe więc nie zawsze ceny muszą się zrównywać, nawet jeśli dotyczą tego samego.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

RobsonFX
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 66
Rejestracja: 13 sty 2011, 22:00

Re: Ceny surowców na giełdach

Nieprzeczytany post autor: RobsonFX »

personov pisze:Czy ceny surowców mogą być różne na różnych giełdach światowych ? To pytanie zbiło mnie z tropu. Do tej pory moje myślenie było zupełnie inne i sądziłem, że słuszne. Jeśli cena miedzi na giełdzie w Londynie jest 8000$ za tonę, cena zmienia się w czasie sesji, wchodzi sesja nowojorska - cena nadal zmienia się uwzględniając również handlowców z NY. Nagle giełda Londyńska zamyka się i od teraz cena na giełdzie londńskiej stoi w miejscu. Na innych giełdach cena ciągle się zmienia, więc od ceny londyńskiej cena może się różnić. Aż do otwarcia. Na otwarciu giełdy londyńskiej cena się zrównuje, bo całą noc trwał handel na innych giełdach na całym świecie.
Inaczej można by było uprawiać globalny arbitraż - kupować na jednej giełdzie taniej i od razu sprzedawać na innej giełdzie drożej i wszyscy byli by bogaci.
Ale widocznie jest inaczej.
Ostatnio w mediach słyszałem, że cena złota na giełdzie NY kosztuje X, a na giełdzie jakiejś tam kosztuje Y.
I jeszcze to pytanie mojego znajomego : powiedziałem, że cena miedzi to teraz "X".
A on na to : "a na której giełdzie ?" :shock:
Starzy wyjadacze giełdowi - wyprowadźcie mnie z błędu.
Nasuwa się pytanie - z której giełdy podawane są ceny surowców u naszych brokerów ?
Witaj, ja korzystam z BossyFX i tam np. FCooper - kontrakt na miedz jest narzedziem notowanym na gieldzie w NY od godz. 00:00 do 23:15
http://bossa.pl/index.jsp?layout=2&page ... cat_id=995
http://bossa.pl/index.jsp?layout=2&page ... cat_id=981

Natomiast przykladowo w XTB miedz jest notowana na London Metal Exchange (LME) 8:30-19:30
http://www.xtb.pl/repository/Dokumenty% ... sowych.pdf

I przykladowo dla miedzi tak jest, jak piszesz. Londyn zamyka sie o 19:30 a otwiera notowania nastepnego dnia rano o 8:30, jesli w nocy wydarzy sie cos co wplynie powaznie na kurs tego metalu to z rana otwiera sie z duza luka - podobnie jak nasz FW20 - gdy amerakanie albo skosnoocy zrobia cos zaskakujacego to nasze futuresy blue chipow z ranca otwieraja sie wielkimi gap'ami.
Wpis poprzednika - raposo - tez bardzo dobrze tlumaczy te zaleznosci.
1. "KISS" - Keep It Simple Stupid
2. SYNERGIA - współdziałanie różnych czynników, którego efekt jest większy niż suma oddzielnych działań
3. STOP LOSS - niedoceniony przyjacielem TRADERA.

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1262
Rejestracja: 07 kwie 2006, 14:45

Nieprzeczytany post autor: jasonbourne »

Inaczej można by było uprawiać globalny arbitraż - kupować na jednej giełdzie taniej i od razu sprzedawać na innej giełdzie drożej i wszyscy byli by bogaci.
Wiele osób zarabia na arbitrażu, ale to nie jest takie proste.
Zapraszam do czytania moich artykułów "Jak zarabiać co najmniej 100% rocznie na rynku Forex" na portalu Comparic.pl

Awatar użytkownika
Szwajcar
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 746
Rejestracja: 03 lip 2009, 12:57

Nieprzeczytany post autor: Szwajcar »

Z odpowiednim dostępem można nawet handlować akcjami przed i po oficjalnej sesji w USA.
Dodatkowo ciekawy jest handel łączony w jedną ofertę z dwóch giełd tak jak to jest skonstruowane na niektórych platformach. Chodzi o zboża, wheat, corn i soybean.
Klasycznym przykładem arbitrażu jest sprawa bankructwa Barings banku i jego handel na dwóch giełdach japońskim indeksem w Tokio i Singapurze.
Obecnie to Nikkei225 jest notowany 24h na dobę a w dodatku brakujące godziny na giełdzie w Chicago. Zresztą FxPro ma CFD na ten kontrakt w ofercie.

Awatar użytkownika
Alchemia-inwestowania
Bywalec
Bywalec
Posty: 12
Rejestracja: 12 sty 2011, 14:45

Nieprzeczytany post autor: Alchemia-inwestowania »

Witamy,

Różnica w kontraktach na surowce na różnych giełdach wynika przede wszystkim z róznic jakościowych, jakrównież uznależniona jest od czasu zapadalności kontraktów oraz ich specyfiki.

Przykład ropy pokazuje jak duża może być różnica. Ropa Brent (Crude Oil Brent - wydobywana na Morzu Północnym) notowana w Londynie odznacza się innymi cechami fizycznymi (minimalnie cięższa i kwaśniejsza od WTI) oraz posiada inne miejsce dostawy. Jej cena waha się obecnie w okolicach 102$ i jest to ropa która najczęściej kryje się pod symbolem OIL na platformach transakcyjnych.
Natomiast ropa WTI (West Texas Intermediate) notowanta na NYMEX nazywana często ropą Light Sweet Crude jest ropą minimalnie lepszą jakościwo i tutaj mamy paradoks gdzie ropa lepsza jest tańsza. Na chwile obecną kosztuje ona tylko 88$ co po części wynika z faktu, iż obecnie w USA mamy chwilowy przestój w rafineriach spowodowany konserwacją mocy wytwórczych.
Występują jeszcze inne rodzaje ropy jednakże WTI i Brent są najpopularniejsze i stanowią punkt odniesienia dla instrumentów pochodnych.

Pozdrawiamy
Zespół Alchemii Inwestowania
Prowadzimy szkolenia z rynku Forex oraz giełdy. Nie dostarczamy gotowych rozwiązań, ponieważ ich nie ma, ale dajemy więcej: uczymy myślenia. Wzbogacamy inwestorów o spryt inwestycyjny, często pomijany w książkach i tradycyjnych szkoleniach.

Yyrek
Bywalec
Bywalec
Posty: 19
Rejestracja: 05 sty 2011, 13:01

Nieprzeczytany post autor: Yyrek »

do personov poza tym na ceny decydujesz się przy wyborze brokera

do raposo
chybaq w ogóle na tym polegają kontrakty - właśnie dlatego że cena jest inna - ludzie decydują się na zawarcie takiego konktraktu

orfi28
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 23 maja 2011, 14:32

Re: Ceny surowców na giełdach

Nieprzeczytany post autor: orfi28 »

personov pisze:Czy ceny surowców mogą być różne na różnych giełdach światowych ? To pytanie zbiło mnie z tropu.
też mnie to zaskoczyło, ale skoro mogą być różne - to rozumiem (są dwie ropy, czy rózne giełdy), ale nie rozumiem że wzrost/spadek ceny w % na rożnych platformach jest identyczny

Czyli jeśli na +500, bossafx (cena ok 97) spadek jest -3%
to czemu na xtb gdzie cena jest ok 108 spadek jest taki sam?
skoro są to rózne towary/giełdy/kontrakty

objaśnijcie mnie bo się wdrażam w temat

Awatar użytkownika
zaburzenia.snu
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 63
Rejestracja: 16 sie 2010, 20:42

Re: Ceny surowców na giełdach

Nieprzeczytany post autor: zaburzenia.snu »

orfi28 pisze:
personov pisze:Czy ceny surowców mogą być różne na różnych giełdach światowych ? To pytanie zbiło mnie z tropu.
też mnie to zaskoczyło, ale skoro mogą być różne - to rozumiem (są dwie ropy, czy rózne giełdy), ale nie rozumiem że wzrost/spadek ceny w % na rożnych platformach jest identyczny

Czyli jeśli na +500, bossafx (cena ok 97) spadek jest -3%
to czemu na xtb gdzie cena jest ok 108 spadek jest taki sam?
skoro są to rózne towary/giełdy/kontrakty

objaśnijcie mnie bo się wdrażam w temat
Idac tokiem rozumowanie wyjasnionego powyzej wydaje mi sie ze mozna to wyjasnic w nastepujacy sposob:
x- jest cena np.ropy ogolna
y,z,c itp - sa roznimy kontraktami na x
dlatego ich roznica jest r i tak powstaja kontrakty x+r=z , x+r=y , x+r=c
r moze byc rozne u kazdego brokera dlatego wynodza nam rozne y,z,c
wiec jesli
x-3%
to gdzie podstawa jest x przy czyli obliczaniu roznicy to jak w czytej matematyce x-3%+r =y ,x-3%+ r =z i x-3%+ r=c
prosze mnie poprawi jesli cos przekrecilem albo skomplikowanie to wytlumaczylem :wink:

orfi28
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 23 maja 2011, 14:32

Nieprzeczytany post autor: orfi28 »

Trochę to skomplikowane tłumaczenie. przyjrzałem się dokładnie wykresom - są podobne ale niestety minimalnie się różnią. Natomiast na Gowebtrade znalazlem wiecej niż dwa instrumenty z ropą, gdzie ceny różnią się między sobą nawet minimalnie, czyli są to rózne kontrakty

ODPOWIEDZ