Upadek banków w Polsce

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
kingjaxe
Gaduła
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: 14 sie 2007, 17:02

Re: Upadek banków w Polsce

Nieprzeczytany post autor: kingjaxe »

Dzwonić nie masz po co, bo powiedzą ci to co chcesz usłyszeć.

Założenie, że ewentualne bankructwo mbanku spowoduje niewypłacalność HFT jest zbyt mało prawdopodobne, żeby sobie tym zawracać głowę. Duże większe masz szanse, że broker padnie bezpośrednio.
A i jeżeli myślisz, że twój depozyt sobie leży bezpiecznie na oddzielnym koncie i czeka na twoje ewentualne zlecenie wypłaty, to się kiedyś bardzo zdziwisz.

A tu o bezpieczeństwie banków, nie wiem czy ktoś już to wrzucał.
http://independenttrader.pl/czy-twoje-p ... nkach.html

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Upadek banków w Polsce

Nieprzeczytany post autor: green7 »

Artykuł z dziś w temacie:
http://polakcandwa.blogspot.com/2016/03 ... czyli.html

Wg. niego te 3 banki to: Getin, BOŚ, BPH.
Green
Obrazek
Obrazek

monikaforexpolska
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 510
Rejestracja: 06 wrz 2015, 20:12

Re: Upadek banków w Polsce

Nieprzeczytany post autor: monikaforexpolska »

Gdyby wdrożono ustawę o pomocy frankowiczom oraz upadłby jeszcze jeden duży SKOK to byłoby niebezpieczeństwo. Jednak jak da mnie to tutaj chodzi w przypadku Getin i BPH by uciec od konieczności płacenia podatku poprze wdrożenie programu naprawczego w banku.

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Upadek banków w Polsce

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

green7 pisze:Artykuł z dziś w temacie:
http://polakcandwa.blogspot.com/2016/03 ... czyli.html

Wg. niego te 3 banki to: Getin, BOŚ, BPH.
Artykuł dobry. Szkoda, że nie sprecyzowali o co chodzi z Bosiem. W Bosiu mam trochę odłożone, ale poniżej sumy gwarantowanej. Musze poszukać raportu Bosia aby ocenić co i jak.
Co do Getina miałem rację, ale myliłem się co do mBanku. Chyba dobrze, ze mBank nie jest na czarnej liście.
BTW@Green
Chciałem Ci przyznać pochwałę, ale chyba już nie ma takiej możliwości. Szkoda.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Upadek banków w Polsce

Nieprzeczytany post autor: green7 »

MarioDM pisze: Artykuł dobry. Szkoda, że nie sprecyzowali o co chodzi z Bosiem. W Bosiu mam trochę odłożone, ale poniżej sumy gwarantowanej. Musze poszukać raportu Bosia aby ocenić co i jak.
Co do Getina miałem rację, ale myliłem się co do mBanku. Chyba dobrze, ze mBank nie jest na czarnej liście.
BTW@Green
Chciałem Ci przyznać pochwałę, ale chyba już nie ma takiej możliwości. Szkoda.
Co do BOSia tu masz artykuł (jest też w nim o mBanku): http://next.gazeta.pl/pieniadz/7,136156 ... ogram.html
Niedawno akcje BOŚu zaliczyły historyczny dołek ....
Też mam lokaty w BOŚu - ale nie panikuję. To że Skarb Państwa ma tam większość znacznie mnie uspokaja. Aczkolwiek pewnie po skończeniu lokat zastanowię się poważnie co dalej ...

A co do pochwał (ewentualnych) to chyba teraz wymaga użycia przycisku "zgłoś ten post" i opisania o co kaman. Dawno tego nie robiłem, ale faktycznie wcześniej było chyba jakoś łatwiej ....

Co do sytuacji: jak widać upadłość SKOKu spowodowała spore problemy w bankach. Aż się boję pomyśleć co by było gdyby upadł jakiś duży bank .....
Green
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Upadek banków w Polsce

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

green7 pisze:
MarioDM pisze: Chciałem Ci przyznać pochwałę, ale chyba już nie ma takiej możliwości. Szkoda.
A co do pochwał (ewentualnych) to chyba teraz wymaga użycia przycisku "zgłoś ten post" i opisania o co kaman. Dawno tego nie robiłem, ale faktycznie wcześniej było chyba jakoś łatwiej ....

Tak właśnie zrobiłem, ale nie wiem czy odniosło to skutek. Raczej nie. Ponowiłem to przed chwilą. Jesli nic z tego nie wyniknie to nie moja wina. Wiedz, ze chciałem :D
green7 pisze:
MarioDM pisze: Artykuł dobry. Szkoda, że nie sprecyzowali o co chodzi z Bosiem.
Co do BOSia tu masz artykuł (jest też w nim o mBanku): http://next.gazeta.pl/pieniadz/7,136156 ... ogram.html
Niedawno akcje BOŚu zaliczyły historyczny dołek ....
Też mam lokaty w BOŚu - ale nie panikuję. To że Skarb Państwa ma tam większość znacznie mnie uspokaja. Aczkolwiek pewnie po skończeniu lokat zastanowię się poważnie co dalej ...


Co do sytuacji: jak widać upadłość SKOKu spowodowała spore problemy w bankach. Aż się boję pomyśleć co by było gdyby upadł jakiś duży bank .....
Z artykułu wynika, że problemy Bosia wyniknęły tylko z tej dopłaty do BFG. Choć obawiam się, że problem jest nieco szerszy. IndependentTrader napisał na swoim blogu (i zamieścił tabelki ze współczynnikami), że BOŚ ma niski współczynnik płynności i niski stosunek kapitału własnego do aktywów ogółem.

http://independenttrader.pl/czy-twoje-p ... nkach.html

Wydaje mi się, że nie ma na razie się czego obawiać i nie ma potrzeby uciekać z kapitałem z Bosia, tym niemniej raczej nie zwiększę już tam oszczędności. :)
Poza tym BFG gwarantuje 100% do 100 tysięcy euro. Gorzej wygląda sytuacja klientów Bosia Fx. andrzej-sk napisał, że gwarancja obejmuje zwrot 100% do 3 000 euro i 90% do 22 000 euro, czyli kapitał pomiędzy 100 000 zł, a 12 000 zł skurczy się o 10% w przypadku upadku banku i biura. O Bosia jak sądzę nie ma co się martwić. Co innego Getin i Noble.
Getin ma aktywa o wartości 68 mld. Gdyby upadł to faktycznie nie wiem jakby to wyglądało. BFG nie będzie w stanie wszystkim wypłacić gwarantowanej sumy, a dodatkowo efektem domina mogą polecieć kolejne banki w tym BOŚ.
Nieciekawa perspektywa. Trzymac kasę w skrytkach depozytowych ? Co z nimi w przypadku upadku banku ?
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Awatar użytkownika
kingjaxe
Gaduła
Gaduła
Posty: 152
Rejestracja: 14 sie 2007, 17:02

Re: Upadek banków w Polsce

Nieprzeczytany post autor: kingjaxe »

Myślę podobnie co do Getinu. Chociaż może ktoś powie, że jest on Too Big to Fail.

Ciekawie się dopiero zrobi, jak padnie pierwszy bank i zacznie się panika. Wtedy pewnie najlepiej przenieść większość kasy do PKO BP. BOŚ nawet jakby miał paść jako pierwszy, to i tak zostanie wyratowany, bo nie jest zbyt duży.

Jak masz trzymać kasę w skrytce, to już lepiej PKO BP/Inteligo. Szczerze mówiąc to już nawet nie patrząc na opłaty, to bałbym się trzymać kasę w skrytce, gdzieś czytałem jak jakiejś kobiecie pracownicy zwinęli zawartość i jak potem udowodnisz co tam miałeś.

A z banków z dobrym oprocentowaniem i w miarę bezpiecznych to poleciłbym na tą chwilę jeszcze Aliora. Jak chcesz przelać powyżej 5k z Aliora do innego banku to zawsze ci wyskakuje w Aliorze oferta z promocyjnym oprocentowaniem. Nie jest to nie wiadomo ile, ale teraz jest 2,25% na 3 miesiące. A żeby nie płacić nic za prowadzenie konta wystarczy sobie przelać z innego banku powyżej 2k raz w miesiącu.

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Upadek banków w Polsce

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

kingjaxe pisze:
Szczerze mówiąc to już nawet nie patrząc na opłaty, to bałbym się trzymać kasę w skrytce, gdzieś czytałem jak jakiejś kobiecie pracownicy zwinęli zawartość i jak potem udowodnisz co tam miałeś.
Też mam takie obawy. W domu tym bardziej nie zamierzam trzymać. Faktycznie pozostaje tylko PKO BP gdy zacznie się panika. A zacznie się gdy upadnie Getin.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Upadek banków w Polsce

Nieprzeczytany post autor: green7 »

MarioDM pisze: Tak właśnie zrobiłem, ale nie wiem czy odniosło to skutek.
Odniosło, thx.

MarioDM pisze:Trzymac kasę w skrytkach depozytowych ? Co z nimi w przypadku upadku banku ?
Nic - po prostu idziesz do banku i zabierasz zawartość skrytki. Nawet jak bank upadnie to nie powinno z tym być problemu.

kingjaxe pisze: Jak masz trzymać kasę w skrytce, to już lepiej PKO BP/Inteligo. Szczerze mówiąc to już nawet nie patrząc na opłaty, to bałbym się trzymać kasę w skrytce, gdzieś czytałem jak jakiejś kobiecie pracownicy zwinęli zawartość i jak potem udowodnisz co tam miałeś.
Pytanie gdzie ta skrytka była i na ile wiarygodna jest ta opowieść. Bo ostatnio skrytki depozytowe oferowała jakaś sp. z .o.o.
Nie sądzę by coś takiego groziło Ci w banku - choćby dlatego, że skrzynka zamykana jest na 2 klucze - jeden z nich jest w dyspozycji banku a drugi masz Ty. I ten klucz jest unikalny - (o ile oczywiście wierzyć w zapewnienia banku) i raczej ciężki do skopiowania.
A poza tym dostęp do skrytek jest ewidencjonowany, monitorowany itd. Jak masz założenie, że pracownicy banku będą Cię chcieli okraść to równie dobrze mogą przecież przelać kasę z Twojego konta (co IMHO jest łatwiejsze niż dobranie się do skrzynki) i masz tą samą sytuację. Musisz udowodnić, że to nie Ty robiłeś przelew ....

Co do skrzynek to niekoniecznie jest tak, że sobie wybierzesz w którym banku chcesz ją mieć. A to dlatego, że takie skrzynki są tylko w niektórych bankach i w wybranych oddziałach. I na dodatek nie ma ich zbyt wiele wolnych. Niedawno na którymś z blogów czytałem jak autor w jednym z 4 największych polskich miast obdzwonił większość banków zanim "fuksem" znalazł wolną skrzynkę.
Green
Obrazek
Obrazek

jackub

Re: Upadek banków w Polsce

Nieprzeczytany post autor: jackub »

A nie lepiej trzymać wszystko u siebie...?
20090330_gold_teethjpg[1].jpg

ODPOWIEDZ