Czy sztuczna inteligencja wykosi małych graczy?

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
SKRYBA
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 29
Rejestracja: 09 sty 2011, 18:37

Czy sztuczna inteligencja wykosi małych graczy?

Nieprzeczytany post autor: SKRYBA »

Witajcie. Jestem na rynku już kilkanaście lat. Chciałbym podzielic sie moimi subiektywnym spostrzeżeniem, które jest związane z zachowaniem rynków. Od kilku lat mam wrażenie że rynek zrobił się "nerwowy" i na niższych interwałach (w mojej opinii) nieprzewidywalny. Być może to jest tylko moje wrażenie i nie warto o tymdyskutować. Chciałem was zapytać o to jakie zagrożenia widzicie w związku z błyskawicznie rozwijajacą się sztuczna inteligencją? czy to nie jest przypadkiem ten czas, w którym ludzie którzy nie maja stalowych nerwów powinni mysleć o opuszczeniu rynków, bo poziom manipulacji chciwością i strachem, dzięki SI osiągnie poziom niespotykany i to na każdym interwale? Czy czujecie sie na tyle pewni siebie przed wykresem, że nawet sztuczna inteligencja rozwijająca się z każdym tygodniem bardziej, dzięki danym statystycznym i informacjom "na żywo" o zachowaniach drobnicy, was nie wyprowadzi na manowce?

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Czy sztuczna inteligencja wykosi małych graczy?

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Do takiej sztucznej inteligencji jest jeszcze bardzo, ale to bardzo daleko.
To co mamy teraz to nie jest inteligencja, to jest tzw. model językowy.
To sprawia wrażenie inteligencji, ale każdy specjalista w danej dziedzinie łatwo zagnie taką "inteligencję".
Zagnie, czyli pokaże, że odpowiedzi tej SI są błędne.

Poza tym, to każdy może sobie taką SI sam wytrenować, i nie potrzebne są do tego pieniądze.
SI jest open source.
I do tego nie potrzeba nawet umieć kodować.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

SKRYBA
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 29
Rejestracja: 09 sty 2011, 18:37

Re: Czy sztuczna inteligencja wykosi małych graczy?

Nieprzeczytany post autor: SKRYBA »

Jak przewidujesz, za jaki czas automaty w bankach inwestycyjnych staną się "sztuczną inteligencją tradującą", bo z pewnością prace w tym temacie przyspieszają i tylko przyspieszają...

Awatar użytkownika
SEROL666
Maniak
Maniak
Posty: 2236
Rejestracja: 13 sty 2009, 00:04

Re: Czy sztuczna inteligencja wykosi małych graczy?

Nieprzeczytany post autor: SEROL666 »

SKRYBA pisze:
03 maja 2023, 11:50
Witajcie. Jestem na rynku już kilkanaście lat. Chciałbym podzielic sie moimi subiektywnym spostrzeżeniem, które jest związane z zachowaniem rynków. Od kilku lat mam wrażenie że rynek zrobił się "nerwowy".............ym tygodniem bardziej, dzięki danym statystycznym i informacjom "na żywo" o zachowaniach drobnicy, was nie wyprowadzi na manowce?
Póki istnieje rynek w którym są duzi gracze o różnych interesach to bym się nie martwił ale gdyby świt finansów zrobił by się bipolarny o podziale mali gracze i SI - to mamy przerąbane.
Pamietacie jak wchodziły algorytmy pełną parą lata temu ? I co sie stało ? Też mówiono ze mali nie będą mieli szans...rynek się zmienił ja to widzę na parze na której handluję nawet powiem że na korzyść dla nas a jednocześnie stał się bardziej wymagający. Tu masz rację.
Czy są tworzone algorytmy z udziałem zaawansowanej SI na wall street ? NA PEWNO ! Juz te istniejące "popier..liły" rynek firmy birące w nim udział nie tworzą prawdziwego popytu i podaży a jedynie na zasadach DT odławiają kasę z volumenu co moim zdaniem widać na wykresach które potrafią tygodniami jechać bokiem.
"If music is dying musicians are killing it" - MP

SKRYBA
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 29
Rejestracja: 09 sty 2011, 18:37

Re: Czy sztuczna inteligencja wykosi małych graczy?

Nieprzeczytany post autor: SKRYBA »

Podejrzewam że dla Sztucznej, najłatwiejszym do oszukania graczem jest mały, przestraszony gracz bez szczegułowej wiedzy, którego będzie mogła oszukiwać budząc w nim strach i chciwość. Tak było zawsze, ale teraz na niskich interwałach te konkurencyjne względem siebie SI będą walczyc ze sobą, niejako "przy okazji" czyszcząc konta nienadążającym za wykresem i swoimi emocjami planktonem. Podejrzewam też że 99% czasu na niskich interwałach, to będa skośne konsolidacje o szybkich, nerwowych ruchach wybijających graczy ze spokoju.

Awatar użytkownika
DupnySystem
Gaduła
Gaduła
Posty: 246
Rejestracja: 20 mar 2020, 16:41

Re: Czy sztuczna inteligencja wykosi małych graczy?

Nieprzeczytany post autor: DupnySystem »

Wydaje mi się, że tak jak w moim przypadku AI może pomóc coś tam wyskalpowac, ale w dłuższej perspektywie AI nie pomoże bo nie da się przewidzieć przyszłości. Jeśli AI posiądzie dar przepowiadania przyszłości to prędzej skieruje się w stronę lotto itp.
No chyba, że posiądzie dar cofania się w czasie, to jak jakaś AI przyjedzie z przyszłości to u nas będzie mogła pograć.
Tak czy owak mało prawdopodobne.
BTW, znajomi już od 3 mies siedzą i uczą swoją AI pod kątem rynków. Nie wiem dokładnie czy to jest coś w rodzaju nowoczesnej AI czy po prostu milion razy bardziej złożonej warstwowo sieci neuronowej, a może jedno i to samo, nie do końca się na tym znam. Ale ciekawe jaki będzie efekt. Heh

SKRYBA
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 29
Rejestracja: 09 sty 2011, 18:37

Re: Czy sztuczna inteligencja wykosi małych graczy?

Nieprzeczytany post autor: SKRYBA »

Jesli twoi znajomi maja 1mld budzetu to ciekawy jestem efektów, bo taka AI bez dużego depo nie pomanipuluje rynkiem nawet na minutówce, a przecież z manipulowania będzie pieniadz najwiekszy a nie ze skalpowania. Automaty AI będa szarpały małymi interwałami jak burek szmatą,że gracz z krwi i kości nawet palca do klawiatury nie zbliży(trochę przesadziłem). Automat pozwoli zająć leszczom pozycje a potem jazda w góre i w dół az do oczyśczenia konta. I znowu.I znowu.

Awatar użytkownika
SEROL666
Maniak
Maniak
Posty: 2236
Rejestracja: 13 sty 2009, 00:04

Re: Czy sztuczna inteligencja wykosi małych graczy?

Nieprzeczytany post autor: SEROL666 »

Straszono algorytmami nadeszły zmiany może 10% tego się spełniło. Przyszło HFT to to samo na końcu okazało się ze tak na prawdę to pijaweczki żyjące z tarderów "napierdala...ce" się między sobą o miejsce egzystencji na rynku !
Rynki i informatyka to jedyne miejsce w którym jest dynamiczny rozwój nie ma "postarzania produktu" i innych pierdół. Dzisiaj jeden algorytm zgarnia pulę dzień pózniej rynek ma odpowiedź na niego, Więc to strachy na lachy i tyle. Radzę poczytać a nie słuchać tych straszących kolesi którzy żyją z ilości odsłon filmików... .
"If music is dying musicians are killing it" - MP

SKRYBA
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 29
Rejestracja: 09 sty 2011, 18:37

Re: Czy sztuczna inteligencja wykosi małych graczy?

Nieprzeczytany post autor: SKRYBA »

No strasza wszyscy że SI to rewolucja na miarę wynalezienia koła i gdy zyska samoswiadomosć, to będziemy ja tak rozumieli jak teraz mysz rozumie człowieka. Dlatego załozyłem ten temat, bo czuć w powietrzu ze coś sie dzieje w tym temacie, tylko nie wiadomo co się dzieje i jak to się skończy.Mozna się domyslać tylko że posiadacze SI wyskoczą do przodu, a posiadacze zwykłych mózgów coraz bardziej zostaną w tyle. Będzie tylko coraz więcej reklam naganiajacych naiwnych do gry na rynkach, bo dawcy kapitału są niezbędni w tym systemie oczywiście.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Czy sztuczna inteligencja wykosi małych graczy?

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Dlaczego uważasz, że tu ktoś kogoś oszukuje?
Albo, że SI będzie mieć na celu oszukanie gracza detalicznego?
Wiesz dlaczego w ogóle gracz detaliczny został dopuszczony do tej gry?
Tylko dlatego, że to się bankom opłaca, bo ten gracz detaliczny tworzy płynność tam, gdzie by jej nie było normalnie. Wynika z tego, że banki nie mają interesu w eliminacji małych graczy detalicznych.
A to, że ty się czujesz oszukiwany, to nie wynika z tego że ktoś, albo coś cię oszukuje, tylko z tego, że ty tak to interpretujesz, bo nie rozumiesz co się dzieje.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

ODPOWIEDZ