Świeżak i podatek dochodowy

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Gruber90
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 30 lis 2019, 09:12

Świeżak i podatek dochodowy

Nieprzeczytany post autor: Gruber90 »

Witam, swoja przygode z tradingiem zacząłem parę lat temu, ale tylko na rachunkach demo. W grudniu ubiegłego roku wpłaciłem do zagranicznego brokera (easymarkets) dajmy na to 5000 zl. Pierwsza transakcje zawarłem jeszcze w grudniu 2018 i ja zakończyłem z zyskiem powiedzmy 1000 zl. Czyli na koncie brokera mam 6000. Zaczyna sie nowy rok i działam dalej. Przebrnalem przez sporo transakcji, jedne stratne inne zyskowne. Dotarliśmy do grudnia tego roku, powiedzmy ze mam teraz na koncie brokera 15 000 zl. Wypłaciłem wszystko i wpłynęło mi do banku. Chciałbym rozliczyc podatek dochodowy ale nie bardzo wiem jak czy ktoś jest mi w stanie wytłumaczyć krok po kroku jak to zrobic? Szczególnie że, jedyne zeznanie podatkowe jakie do tej pory wypełniałem to PIT-37.

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Świeżak i podatek dochodowy

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Przede wszystkim musisz rozwiązać problem nr 1, czyli rozliczyć podatek za rok wcześniejszy - z racji, że zadajesz takie pytanie, to wnioskuję, że wcześniej tego nie zrobiłeś ;)

Rozliczasz się z transakcji zamkniętych w danym roku, czyli jeśli pierwsze pozycje były zamknięte w grudniu 2018, to powinieneś się z nich rozliczyć do końca kwietnia 2019 r.. To kiedy nastąpiła wypłata środków nie ma znaczenia.

Natomiast za transakcje zamknięte w roku 2019 r. musisz rozliczyć się do końca kwietnia 2020 r.. Jak to zrobić? Zapraszam do lektury ;)
https://forexclub.pl/opodatkowanie-doch ... x-czesc-1/
i
forex-a-podatki-t10976.html
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Gruber90
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 30 lis 2019, 09:12

Re: Świeżak i podatek dochodowy

Nieprzeczytany post autor: Gruber90 »

Dziekuje za szybka odpowiedź. Mam jeszcze dwa pytania.
1. Teoretycznie gdybym zaliczył ta transakcje z 2018 do tego roku to jest duże prawdopodobieństwo ze ktos to sprawdzi?
2. Czy moge zaplacic ten podatek od razu a nie czekac do konca 2019?

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Świeżak i podatek dochodowy

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Ad.1) Takie samo jak w tym. Wychodząc z założenia, że może (?) nikt się nie dowie, to po co płacić i za ten rok? :) Ale tak to nie działa, prawda?

Odkąd funkcjonuje CRS to prawdopodobieństwo jest dużo wyższe, niż wcześniej. W procentach wolę nie strzelać.
https://en.wikipedia.org/wiki/Common_Reporting_Standard

Ad.2) Możesz nawet 1-go stycznia to zrobić.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Gruber90
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 30 lis 2019, 09:12

Re: Świeżak i podatek dochodowy

Nieprzeczytany post autor: Gruber90 »

No wlasnie chodzi mino to zeby zaplacic zalegly podatek a nie go nie placic :). Moge w takim razie jakos to zrobic zeby jeszcze zaplacic za 2018 rok?. Jakies sprostowanie czy cos?

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Świeżak i podatek dochodowy

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Gruber90 pisze:
30 lis 2019, 16:34
No wlasnie chodzi mino to zeby zaplacic zalegly podatek a nie go nie placic :). Moge w takim razie jakos to zrobic zeby jeszcze zaplacic za 2018 rok?. Jakies sprostowanie czy cos?
Korekta zeznania za rok 2018.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Gruber90
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 30 lis 2019, 09:12

Re: Świeżak i podatek dochodowy

Nieprzeczytany post autor: Gruber90 »

Super, dzięki za pomoc :).

Gruber90
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 30 lis 2019, 09:12

Re: Świeżak i podatek dochodowy

Nieprzeczytany post autor: Gruber90 »

A takie jeszcze szybkie pytanko, bo nie moge zlozyc korekty do pitu ktorego nie zlozylem czyli pit 38. Zlozylem tylko pit 37. Jak sobie z tym poradzic?

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Świeżak i podatek dochodowy

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Gruber90 pisze:
01 gru 2019, 18:08
A takie jeszcze szybkie pytanko, bo nie moge zlozyc korekty do pitu ktorego nie zlozylem czyli pit 38. Zlozylem tylko pit 37. Jak sobie z tym poradzic?
Nie czuję się wystarczająco kompetentny i wolę nie radzić na podstawie mojego "wydaje mi się" - zapytaj doradcy podatkowego ;)
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

rsw
Bywalec
Bywalec
Posty: 16
Rejestracja: 26 kwie 2017, 17:48

Re: Świeżak i podatek dochodowy

Nieprzeczytany post autor: rsw »

Ja również fachowcem nie jestem, ale przypadkiem podobny temat znam z dość bliska. Kumpel - człowiek typu "wszystkie urzędy mogą mi skoczyć" - programowo nie składał PIT-u przez kilka lat, gdyż, jak stwierdził, i tak traci, to przecież podatku nie musi płacić. Dziwnym trafem w 2015 zarobił, i to od razu kilkadziesiąt tysięcy; żeby było weselej - u polskiego brokera. Jakiś miesiąc temu skarbówka się upomniała o ten 2015 (o innych latach, faktycznie, nawet nie wspomnieli :) ). Ma po prostu złożyć PIT za ten rok i dołączyć jakieś wyjaśnienie, no i zapłacić zaległy podatek z odsetkami. Autorowi bym również coś takiego zalecił - złożyć zeznanie za właściwy rok i dołączyć czynny żal.

ODPOWIEDZ