Psychika inwestowania

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
jacek78
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 25 cze 2012, 14:21

Nieprzeczytany post autor: jacek78 »

GosiaM pisze:
jacek78 pisze:Chodzi mi tutaj o analizę sytuacji gospodarczej i politycznej a tym samym przewidywanie jak waluty mogą się zachować
Aha, to się zgadzam, że to jest jednak podstawa, chociaż nadal nie do końca rozumiem jakie wydarzenia i z jakiego zakresu są istotne.
ArcherWWY pisze:Dla niewprawionych proponuję tylko drugi wariant, Chyba, że ktoś ma dużo pieniędzy i zamierza inwestować jak Warren Buffet, który chcąc zainwestować w jakąś firmę, po prostu ją kupuje i tak nią zarządza, aby jej wartość wzrosła.
No nie wiem... to chyba zależy indywidualnie i tak... Co do kogo bardziej przemawia...
Szczerze jak też nie wiem od jakich wydarzeń zacząć co jest istotne a co nie, ale powoli z czasem wszystko gładko pójdzie :)

Awatar użytkownika
GosiaM
Gaduła
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: 25 cze 2012, 10:18

Nieprzeczytany post autor: GosiaM »

Ja też cały czas czytam i próbuję zrozumieć, z tego, co zrozumiałam, to lepiej patrzeć na wydarzenia długodystansowe, nie tylko na jakieś pojedyczne, tak aby ich skutek faktycznie miał również wpływ na gospodarkę.

ArcherWWY
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 81
Rejestracja: 04 cze 2012, 06:53

Nieprzeczytany post autor: ArcherWWY »

OK.... To mój ostatni wpis na tym forum. Tyle ile umiałem to pomogłem. 95% ludzi tutaj traci i nie słucha rad tych, którzy potrafią zarabiać. No cóż... nie moja strata.

Tak czy inaczej ... dziękuję i życzę wszystkim powodzenia ... będzie Wam potrzebne.
(z resztą tak, jak każdemu)

Awatar użytkownika
Stforex
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3768
Rejestracja: 02 lis 2011, 15:41

Nieprzeczytany post autor: Stforex »

jacek78 pisze:
Chodzi mi tutaj o analizę sytuacji gospodarczej i politycznej a tym samym przewidywanie jak waluty mogą się zachować ;)
Analiza gospodarcza i polityczna najlepsze skutki przynosi w średnim i długim terminie, gdzie wpływ pojedynczego "wydarzenia" nie jest dla gracza, strategii ani pozycji znaczący. Tworzy się całe modele do takiej analizy.
GosiaM pisze: Aha, to się zgadzam, że to jest jednak podstawa, chociaż nadal nie do końca rozumiem jakie wydarzenia i z jakiego zakresu są istotne.
Stworzyć taki model, w którym będzie można zestawić różne "wydarzenia", to jest ogromny projekt. Nie wystarczy usiąść w piątek podczas ogłaszania NFP i patrzeć co robi cena.
Na początek warto wiedzieć, na jakim rynku się poruszamy i na co patrzą inwestorzy. Potem pokusić się o ocenę tych zdarzeń w przeszłości i rozważyć możliwości w przyszłości. A potem spróbować połączyć te oceny we w miarę harmonijną całość (jak puzzle). Niestety jest trudne, ponieważ globalna gospodarka to są bardzo złożone mechanizmy. Do tego dochodzą nieprawidłowe lub fałszowane dane. Ten, kto umie przez to przeniknąć, będzie zawsze krok przed innymi... Pod warunkiem, że jego SL wytrzyma.

Pamiętajcie, większość się zawsze myli, ale to większość decyduje :lol:

Ważniejsze macro-eventy:
- Decyzje o podaży pieniądza, przemówienia i raporty BC
- Przemówienia i szczyty ekonomiczno-polityczne
- dane o PKB, bezrobociu, konsumpcji, wynagrodzeniach, inflacji
- dług i aukcje długu (zwłaszcza ostatnimi czasy) publicznego i prywatnego
- bilans handlowy i stan gospodarki największych partnerów

Pamiętać trzeba, że najważniejsza tu jest percepcja. To, jak dana informacja zostanie odczytana. Rynek wszystko dyskontuje, ale przeważnie przesadnie. To tak jak z tłumem. Stąd korekty i tzw. "więdnięcie" ceny. Świńska górka i dołek. Bańka i pęknięcie.
Przykładowo dobre dane o bezrobociu w lipcu nie wpłyną znacząco na postrzeganie gospodarki, ponieważ każdy się tego spodziewa. Jest to okres prac sezonowych i kto może, to się dorywczo zatrudnia. Nie ma to trwałego wpływu.
Podobnie z przemówieniami polityków. Jeśli polityk powtarza z przemówienia na przemówienie to samo, to nie ma znaczenia. Wszyscy o tym wiedzą. Ale jeśli nagle odwróci ton, to prawdopodobnie jest coś na rzeczy i może się to odbić mocną czkawką na cenie.
Jest nawet strona, na której goście analizują oświadczenia FOMC porównując z poprzednimi oświadczeniami. Mają program, który im zaznacza różnice, ponieważ wszystkie pisane są z szablonu z delikatnymi zmianami. No i doszukują się ludzie różnic w użytych zwrotach i zastanawiają się, czy to coś znaczy czy nie :D. Takie trochę ześwirowanie moim zdaniem, ale podaję jako ciekawostkę ;).

Pozdrawiam
M.

Awatar użytkownika
Esco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2603
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:56

Nieprzeczytany post autor: Esco »

Stforex pisze: Stworzyć taki model, w którym będzie można zestawić różne "wydarzenia", to jest ogromny projekt. Nie wystarczy usiąść w piątek podczas ogłaszania NFP i patrzeć co robi cena.
Znam osobę która od kilku lat nad takim modelem pracuje.
Stforex pisze:Znasz czy znamY? Wink
Znamy ale modele to już nie temat na dyskusje w tym temacie.
Ostatnio zmieniony 11 lip 2012, 08:39 przez Esco, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Stforex
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3768
Rejestracja: 02 lis 2011, 15:41

Nieprzeczytany post autor: Stforex »

Znasz czy znamY? ;)

Awatar użytkownika
GosiaM
Gaduła
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: 25 cze 2012, 10:18

Nieprzeczytany post autor: GosiaM »

ArcherWWY pisze:OK.... To mój ostatni wpis na tym forum. Tyle ile umiałem to pomogłem. 95% ludzi tutaj traci i nie słucha rad tych, którzy potrafią zarabiać. No cóż... nie moja strata.
Naprawdę aż tak bardzo Ci zależy aby inni też zarabiali? Chyba najważniejsze, że Ty zarabiasz ;)

dzięki za info stforex ;)

ArcherWWY
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 81
Rejestracja: 04 cze 2012, 06:53

Nieprzeczytany post autor: ArcherWWY »

Jeśli coś dostajesz od losu musisz coś dać w zamian. Tylko wtedy nie straci się tego co się dostało. Jestem o tym głęboko przekonany.
Nie jestem samolubem, a pomaganie innym sprawia mi dużą satysfakcję. Nawet jeśli w większości przypadków trafiam na ludzi, którzy dają świadectwo ignorancji przez brak chęci sprawdzenia w praktyce, czy działa to o czym piszę.

Szkola-Forex_pl
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: 01 lis 2012, 17:02

Re: Psychika inwestowania

Nieprzeczytany post autor: Szkola-Forex_pl »

Ciekawe założenie i dobre podejście,jednak pamiętaj że tutaj w grę wchodzi także ludzka zawiść i zazdrość o to,ze ktoś się dorobił i systemetycznie zarabia,natomiast ja nie. To niestety leży w ludzkiej naturze.

Janusz88
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: 28 sty 2013, 11:35

Re: Psychika inwestowania

Nieprzeczytany post autor: Janusz88 »

Jest to niesamowite dotknąć świata finansów siedząc przy biurku. Nie nasza praca mięśni decyduje o naszych losach lecz zdobywana wiedza i stan naszej PSYCHIKI.

ODPOWIEDZ