Psychika inwestowania

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Lucasio
Bywalec
Bywalec
Posty: 13
Rejestracja: 25 kwie 2008, 09:08

Nieprzeczytany post autor: Lucasio »

Ja mam teraz taki system /po wtopieniu pierwszego depo/ :

odpoczynek & przyczajka & atak :D

...i wychodze pomalu na plus.

Awatar użytkownika
Snajperek
Bywalec
Bywalec
Posty: 10
Rejestracja: 03 cze 2008, 12:39

Nieprzeczytany post autor: Snajperek »

Lucasio pisze:odpoczynek & przyczajka & atak Very Happy
A jakiś plan działania? Sygnał, moment wejścia?
Real konto od 23.06.2008 r

Lucasio
Bywalec
Bywalec
Posty: 13
Rejestracja: 25 kwie 2008, 09:08

Nieprzeczytany post autor: Lucasio »

Grunt to trzymac sie planu, ale o tym to wszedzie przeczytasz... Dla mnie teraz glownym interwalem jest H1 H4, ale wchodze i wychodze na mniejszych. Ot cala filozofia, glownie na wskaznikach 3x OS, MACD i liniach trendu wsparc i oporów.

Dobrym sposobem jest tez niegapienie sie na wykres przez caly czas. Troche to smieszne ale zarabiam jak śpię

Wchodzisz, dobry SL i zapominasz... niestety ta psycha cały czas czówa :)

Polecam tez nie skupiac sie na jednym czy kilku walorach. Par, indeksów, towarów mamy mase na rynku i przy samej AT da sie trafic na formacje na np. jakims ruscash czy tnote.

Enigma71
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 23
Rejestracja: 18 lip 2008, 23:04

Nieprzeczytany post autor: Enigma71 »

Zgadzam się, psychika inwestowania jest dużo istotniejsza niż system inwestycyjny, czy nawet niż zarządzanie kapitałem (chociaż jest ono oczywiście bardzo ważne). Dla mnie osobiście najlepszym, najbardziej jaskrawym przykładem było, jak przez pewien czas grałem z doskoku z pracy (co prawda na GPW) na FW20, ale na podstawie wykresów ze stooq.pl (opóźnionych o 15 minut!!) na interwale 1h, na podstawie banalnego systemu bazującego na MACD i STS i co? I zrobiłem 62% w parę tygodni. A z drugiej strony, jak przez pewien inny okres miałem do dyspozycji aplikację do AT w czasie rzeczywistym i mnóstwem wskaźników, ale miałem sporo prywatnych problemów i byłem strasznie rozchwiany psychicznie, to w ciągu miesiąca straciłem ponad 30%.
Psychika jest najważniejsza, bez odpowiedniego nastawienia i dyscypliny oraz konsekwencji w tradingu nie ma mowy o sukcesie. W "Market wizards" Jack D.Schwager przeprowadza wywiady z wieloma sławnymi traderami i praktycznie wszyscy podkreślają fundamentalne znaczenie powyższych czynników dla końcowego sukcesu.

W ramach pracy nad dyscypliną transakcji i własną psychiką, zamieszczam tu fragment wątku, jaki napisałem na innym forum o tematyce inwestycyjnej, na jakim się udzielam. Jeżeli komuś zamieszczone tu materiały przydadzą się do pracy nad własnym procesem inwestowania, to bardzo się cieszę. Od razu zastrzegam, że nie zamieściłem tutaj np. arkuszy, w których przeliczam % zyskownych transakcji, R dla transakcji itd., bo są one powiązane z moim sposobem grania, a tutaj chciałem umieścić coś, z czego każdy uczestnik forum będzie mógł skorzystać.

==================================================

W ostatnich tygodniach, i dodatkowo po ponownej lekturze książek z zakresu inwestowania pracowałem nad narzędziami, które pozwoliłyby mi poprawić swoje wyniki inwestycyjne, nawyki transakcyjne i prowadzić dokładny zapis przeprowadzanych transakcji. W efekcie tego stworzyłem kilka formularzy w PDFie pozwalających usystematyzować swoje działania na rynku. Dzielę się więc tutaj dwoma z nich, które mogą być uniwersalne dla każdego inwestora, niezależnie od tego, czy gra na rynkach akcji, kotraktów terminowych czy na forexie. Poniżej szczegółowe opisy.

************************************************************

Pierwszy z nich to dziennik transakcyjny. Nazwa wskazuje sama za siebie, więc zamieszczę poniżej screena z przykładowymi danymi 2 transakcji i krótko opiszę, co i jak.

Obrazek

- W kolumnie "Rynek" wpisujemy nazwę waloru; ustawiłem na własny użytek listę rozwijaną z FW20 i innymi rynkami, które mnie interesują - ale można umieścić w tym polu kursor i samemu wpisać pożądaną nazwę.
- Po kliknięciu w kolumnę "Data otwarcia pozycji" wybieramy z kalendarza dzień otwarcia pozycji.
- "L/S" to pole z listą rozwijaną z L lub S do wyboru, czyli określenia czy jest to pozycja krótka czy długa (gracze akcyjni oczywiście wybiorą L).
- "Wielkość pozycji" to dość oczywista kolumna (tu również można wpisać samemu, ustawiłem parę wartości z listy rozwijanej pod kątem kontraktowców i graczy forexowych).
- "Cena otwarcia pozycji" to dość oczywiste pole
- "Poziom SL": we "Wstępny" wpisujemy początkowy poziom zlecenia stop loss, jaki obieramy wchodząc na rynek, a w "Obecny" aktualną wartość, jeżeli przesuwamy zlecenie stop w razie, gdy rynek porusza się w pożądanym przez nas kierunku (i tylko w takim przypadku; w żadnym razie nie przesuwamy stopa od poziomu wejścia, gdy rynek porusza się w niekorzystną dla nas stronę!).
- W polu "Ryzyko (procent kapitału)" wpisujemy procent naszego całkowitego kapitału, jaki ryzykujemy na danej transakcji (czyli ile procent kapitału stracimy, gdy wyrzuci nas zlecenie stop w razie niekorzystnego rozwoju sytuacji). Można podać z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.
- "Poziom docelowy" to poziom, na którym decydujemy się zamknąć całość lub część naszej pozycji; "Wstępny" to pierwszy poziom docelowy, jaki uważamy za atrakcyjny dla zrealizowania zysku, zaś "Obecny" to kolejny istotny poziom cenowy (np. wynikające z analizy wsparcie lub opór), na którym rozważymy likwidację pozycji.
- "Data zamknięcia pozycji" - analogicznie jak "Data otwarcia pozycji"
- "Cena zamknięcia pozycji" - analogicznie jak "Cena otwarcia pozycji"
- "Z/S (pkt.)" - tutaj wpisujemy zysk ALBO stratę (nie stosunek zysku do potencjalnej straty!), który uzyskaliśmy na danej transakcji. Stratę warto wpisać z minusem, żeby było czytelnie.
- "Z/S (%)" - tutaj tutaj wpisujemy, jaki procent naszego całkowitego kapitału stanowi zysk ALBO strata z danej transakcji. Można podać z dokładnością do jednego miejsca po przecinku. Stratę warto wpisać z minusem, żeby było czytelnie.
- "Pozycja" - jeden z dwóch typów. Wybieramy "ST", gdy transakcja trwała ponad jeden dzień lub "DT", jeśli została otwarta i zamknięta w ciągu jednego dnia.

W lewym górnym rogu formularza znajduje się przycisk "Print form", aby móc szybko wydrukować formularz w razie takiej potrzeby. Poniżej link do formularza z "Dziennikiem transakcyjnym" w PDF:

http://www.sendspace.pl/file/VXggiwUf/

************************************************************

Kolejny "wynalazek" to Karta błędów tradera. Na podstawie lektury sporej ilości książek o psychologii inwestowania, wywiadów ze znanymi traderami oraz własnych i cudzych doświadczeń zebrałem listę błędów, jakie mogą towarzyszyć przeprowadzaniu transakcji na giełdzie. Każdy z tych błędów jest przeszkodą do osiągnięcia w długim horyzoncie czasowym satysfakcjonujących wyników z inwestycji. Obsługa formularza jest banalna - klikamy w obszar na prawo od "Data sesji" i wybieramy datę z kalendarza, a po sesji (lub w trakcie) zaznaczamy sobie poszczególne pola obok błędów, które popełniliśmy (po najechaniu na puste pole obok nazwy błędu kursor zmieni się w rękę z wysuniętym palcem wskazującym i wówczas możemy je zaznaczać/odznaczać krzyżykiem jednokrotnie klikając). Poniżej przykładowy widok formularza z kilkoma przykładowymi błędami.

Obrazek

A tutaj plik do "Karty błędów tradera" w PDFie:

http://www.sendspace.pl/file/zHN88bQx/

Część z Was może np. nie uznać za błąd impulsywnego wejścia na rynek po publikacji istotnych danych makroekonomicznych, ale to już kwestia uznania i własnego sposobu gry. Osobiście jestem bardzo zadowolony z tego, że skonstruowałem taki formularz, ponieważ już po niewielkiej liczbie sesji okazało się, że najczęściej popełnianym przeze mnie błędem jest to, że za późno próbuję realizować zyski - co oznacza tyle, że muszę pracować na wychodzeniem z rynku, a to już cenna informacja wskazująca słabe punkty własnego procesu inwestycyjnego :)

Pymek
Bywalec
Bywalec
Posty: 12
Rejestracja: 20 lis 2008, 17:24

Nieprzeczytany post autor: Pymek »

Grunt to nasza psychika... gram na forexie moze od 3-4 miesiecy tylko wiec moje doswiadczenie jest malutkie lecz po przeczytaniu serii ksiazek "bogaty ojciec, biedny ojciec" wiem ze to ze 95% ludzi przegrywa na tym rynku wiaze sie z tym ze ludzie maja zbyt slaba psychike... gdy widza juz mala strate to chca sprzedawac bo boja sie ze straca wszystko. Znam to uczucie bo sam tak mialem. Nauczylem sie kontrolowac moje emocje mimo ze nie zabardzo wiem kiedy wchodzic na rynek na okreslona pare walut to i tak mimo poczatkowych strat po 2-3 dniach widze zyski i to nie male... nie interesuje mnie "skalpowanie" doszedlem do wniosku ze inwestycja minimum tygodniowa jest najlepszym wyjsciem mam wlasna taktyke oparta na analizie technicznej i troszke fundamentalnej i jest poprostu swietnie... zalozylem zlecenie na IDM Trader'rze na kontrakcie FTSE 100 CFD mimo ze na poczatku moja strata wygladala niezbyt fajnie bo bylo to 23 tys straty to bylem pewny swoich krokow ktore podjalem... rezultatem tego po juz prawie godzinie byl zysk w wysokosci ponad 30 tysiecy... nie chce sie tu chwalic ani nic tych rzeczy tylko chce Wam uswiadomic ze najwiekszym naszym wrogiem jestesmy my sami... ludzie mowia ze forex jest ryzykowny, mowia tak dlatego ze maja slaba psychike i zadnego doswiadczenia... nie chce nikogo obrazic... jesli tak sie stalo najmocniej przepraszam chcialem tylko uswiadomic Wam jak jest naprawde... dziekuje za przeczytanie tego posta :)

anbarkh
Bywalec
Bywalec
Posty: 12
Rejestracja: 17 lut 2007, 19:07

Nieprzeczytany post autor: anbarkh »

nalepszym systemem dla początkujących jest system długoterminowy. Psychika nowego gracza przy daytradingu, doprowadzi prędzej czy pozniej do wyczyszczenia konta.
Jesli ktos zaczyna to najpierw na dlugi termin, potem mozna próbować na krótki termin, nigdy odwrotnie.
Niestety większość popełnia ten błąd







______________________
www.ekademia.pl/blog/21forex.com

mrk
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 02 lip 2007, 14:56

Nieprzeczytany post autor: mrk »

anbarkh pisze:Niestety większość popełnia ten błąd
Poniewaz wiekszosc nie zaczyna z takim kapitalem ktory pozwala na longterm. Wbrew powszechnej opinii, nie tak latwo jest zarabiac na pozycjach dlugoterminowych. Wedlug mnie wymaga to o wiele wiekszej wiedzy i doswiadczenia niz przy dt. Ale to tylko moje zdanie :wink:

Cox
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 65
Rejestracja: 22 kwie 2005, 00:00

Nieprzeczytany post autor: Cox »

też myślę, że longterm jest dobry ale na GPW, fx jest za szybki i niebezpieczny na długie mrożenie kasy, chyba że ktoś gra bez lewara....

Awatar użytkownika
Mariusz M.
Gaduła
Gaduła
Posty: 107
Rejestracja: 07 paź 2008, 00:03

Nieprzeczytany post autor: Mariusz M. »

Moja wiedza i doświadczenie na temat FOREX i wszystkich tych systemów jest znikoma.
Forexem interesuje się od pól roku, przez cały ten czas czytam to wszystko i analizuję, uczę się na demo jak grać żeby wygrać.
Przeczytałem kilka pozycji książkowych, zaufałem kilku systemom opisanym czy to tutaj na tym forum, czy też zdobytych gdzie indziej.
Do czego to doprowadziło ??....
Ano do tego że zacząłem mieć mega metlik w głowie i coraz większe straty.
Dlatego zmieniłem moje podejście do tematu i postanowiłem sam sobie ułożyć system odpowiedni dla mnie.
Może źle zrobiłem ale od razu skreśliłem systemy długoterminowe..dlaczego ??
Bo to nie dla mnie, poza tym mam za mały kapitał początkowy żeby czekać aż 100$ zarobi kolejne 100 $.

Ułożyłem Sobie system na tzw "skalpowanie", korzystając z kilku wskaźników podejmuję decyzje czy otwierać decyzję długą czy krótką i tak samo je zamykam po osiągnięciu wyznaczonych progów.

Co to mi dało??...

Ano to że mam wymierne zyski ale tylko wtedy kiedy stosuje się do wyznaczonego systemu, jesli poniosą mnie emocje, to mam w plecy.

Piszecie że z 200$ nie można zarobić pieniędzy...dużych pieniędzy.
To wszystko zależy co uważamy za duże pieniądze, gdyż dla robotnika który zarabia 2000pln miesięcznie w ciężkiej fizycznej pracy dorobienie 1000-1500 pln miesięcznie siedząc przed komputerem to prawie majątek.
W dodatku dorabia to po godzinach.

W tym miesiącu ruszam z real kontem i będę na nim próbował mojego systemu który w tym momencie z początkowego depo 100$ w przeciągu 5 dni daje mi średnio 500 - 700 $ zysku.
Może dużo może mało.... nie wiem ale cieszy :)

Jaki wniosek na koniec ??
Ano taki, że nie wolno szaleć tylko być systematycznym i wytrwałym, nauczyć się podstaw wyznaczania linii trendów oporów itp i korzystać z tego, być solidnym i nie dawać się ponosić emocjom a jest duża szansa na odniesienie choćby małego sukcesu.

Proszę tego nie odbierać jako wielkich porad, to po prostu kilka przemyśleń amatora, który próbuje coś w życiu robić.

Awatar użytkownika
Ada$
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 22
Rejestracja: 22 sie 2007, 01:09

Nieprzeczytany post autor: Ada$ »

Życzę powodzenia... wybrałes słuszna droge, ale ja bede testował swój system do znudzenia... a dla tych którzy wątpia, że można wystartować z małym depo polecam mój dziennik --> Ada$ od 10 do 1000 000 http://www.forex.nawigator.biz/dyskusje ... php?t=7098

ODPOWIEDZ