Przelewy walutowe - koszty

Forum, na którym można do woli dyskutować nie tylko na tematy związane z Forexem.
Awatar użytkownika
bartek1916
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 817
Rejestracja: 17 wrz 2008, 15:27

Przelewy walutowe - koszty

Nieprzeczytany post autor: bartek1916 »

Witam,

Do tej pory wszystkie rachunki FX prowadziłem w PLN dlatego koszty przelewów w obcych walutach były mi obce. Otworzyłem nowy rachunek w AdmiralMarkets w USD. Rachunek walutowy posiadam w AliorBank.

Dziś wykonałem pierwszy przelew i co mnie zaskoczyło to opłata w przypadku przelewów walutowych. Wyszło łącznie 70 zł prowizji co przy przelewie zaledwie 1000 USD jest już odczuwalne. Wg tabeli oplat Aliora prowizja sklada sie z dwoch czesci:

Przelew zagraniczny realizowany przez Elektroniczne Kanały Dostępu - 30zł
Ryczałt na pokrycie kosztów banków pośredniczących w przypadku opcji kosztowej OUR (całkowite koszty przelewu pokrywa zleceniodawca) - 40zł

Pomimo, że Admiral ma rachunek w BZWBK i środki nie wychodzą poza Polskę to jednak wszystkie obce waluty traktują jednakowo. Dodatkowo chcieli mi naliczyć 20zl za to, ze nie wpisalem numeru iban (przedrostek 'PL').

Czy tylko AliorBank ma tak wysokie koszty czy jest to standard? Może ktos ewentualnie polecic jakis bank w ktorym to lepiej wyglada?

Awatar użytkownika
Tig3r
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2310
Rejestracja: 02 sty 2008, 10:46

Nieprzeczytany post autor: Tig3r »

niskie koszty to tylko SEPA (ok 5 PLN), a SEPA tylko w EUR
======================================================
Nie głupi ten co nie wie, lecz ten który nie chce się nauczyć..

Awatar użytkownika
bartek1916
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 817
Rejestracja: 17 wrz 2008, 15:27

Nieprzeczytany post autor: bartek1916 »

schody zaczynaja sie w przypadku pozostalych walut. zalezalo mi na rachunku w USD aby na edku, kablu itd grac tym samym nominalem.

przewertowalem kilka ofert bankow i niestety wyglada to srednio. najwiecej wynosi oplata od bankow posredniczacych. od konsultanta aliora dowiedzialem sie, ze ta sa odgorne restrykcje instytucji nadzorujacych i nawet jezeli srodki nie wychodza po za kraj (tak jak w przypadku alior - bzwbk) to i tak w transakcji uczestnicza inne banki.

pomyslalem ze moze dobrym pomyslem jest otwarcie w wbk ale w tabeli oplat nic nie maja napisane o tym, ze przelew w obrebie banku kosztowac ma mniej.

http://www.comperia.pl/drogie-przelewy- ... peria.html
tu jest porownanie jezeli komus sie przyda. nowszych rankingow/porownan nie znalazlem w sieci.

Awatar użytkownika
Esco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2603
Rejestracja: 11 kwie 2010, 20:56

Nieprzeczytany post autor: Esco »

Możę warto się zorientować w jaki sposób realizowane są przewalutowania przy "przelewach wewnętrznych" u brokera który oferuje konta w kilku walutach (np. AM).

Awatar użytkownika
Tig3r
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2310
Rejestracja: 02 sty 2008, 10:46

Nieprzeczytany post autor: Tig3r »

bartek1916 pisze:schody zaczynaja sie w przypadku pozostalych walut. zalezalo mi na rachunku w USD aby na edku, kablu itd grac tym samym nominalem.
Załóż sobie 2 konta u brokera EUR i USD, przelew poślij na EUR i przetransferuj środki na USD.
bartek1916 pisze:pomyslalem ze moze dobrym pomyslem jest otwarcie w wbk ale w tabeli oplat nic nie maja napisane o tym
Z WBK do WBK 0 PLN -> korzysta z tego walutomat, bo przelewu nie ma a przeksięgowane
======================================================
Nie głupi ten co nie wie, lecz ten który nie chce się nauczyć..

Awatar użytkownika
bartek1916
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 817
Rejestracja: 17 wrz 2008, 15:27

Nieprzeczytany post autor: bartek1916 »

Tig3r dzieki za podpowiedz. rzeczywiscie to moze byc dobre rozwiazanie w tej chwili. sprawdze jak to technicznie wyglada w admirals i upewnie sie co do wbk.

p.s. z tego co slyszalem to mozna cos zrobic przez paypal, wtedy troche taniej bedzie.

Awatar użytkownika
Tig3r
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2310
Rejestracja: 02 sty 2008, 10:46

Nieprzeczytany post autor: Tig3r »

bartek1916 pisze:p.s. z tego co slyszalem to mozna cos zrobic przez paypal, wtedy troche taniej bedzie.
Wątpię bo tam dochodzi koszt przewalutowania bodajże coś ok 2%, a SEPA masz stałą stawkę niezależnie od kwoty (norma to chyba 5 PLN).
No ale to zależy ile chcesz przesłać.
======================================================
Nie głupi ten co nie wie, lecz ten który nie chce się nauczyć..

ODPOWIEDZ