Przekazanie środków na inwestycje

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
SuperFOREX
Gaduła
Gaduła
Posty: 207
Rejestracja: 11 lip 2013, 16:49

Re: Przekazanie środków na inwestycje

Nieprzeczytany post autor: SuperFOREX »

Laguna pisze:Mogłoby się trochę zmienić w tej kwestii przy okazji deregulacji zawodów, ale spółdzielnia maklerów się wybroniła.
Niestey ani makler, ani doradca inwestycyjny nie jest w Polsce wolnym zawodem. Posiadanie licencji NIC nie daje, trzeba być zatrudnionym w Firmie Inwestycyjnej, żeby zarządzać kapitałem.
Zobaczcie, kto zarządza najwiekszą kasą (TFI i OFE) - doradcy inwestycyjni, ale i maklerzy oraz osoby bez żadnych tytułów - liczy się licencja instytucji. Trzymając się litery prawa, wystarczy zartudnić dwóch doradców inwestycyjnych do sprzątania biura i już dowolna osoba w firmie assetowej może zarządzać kapitałem.
Prawda jest taka, że KNF ostatnimi laty zaczął przymuszać TFI i assety do zartudniania doradców przy zarządzaniu kapitałami klientów, ale... licencja doradcy to TYLKO papier! Nikt po zdaniu egzaminu nie staje się nagle dobrym zarządzającym.

Awatar użytkownika
mike_05
Maniak
Maniak
Posty: 1668
Rejestracja: 02 wrz 2010, 11:55

Re: Przekazanie środków na inwestycje

Nieprzeczytany post autor: mike_05 »

BaranAdr pisze:Witam,
chciałbym zapytać jak musi wyglądać i co zawierać umowa na przekazanie pieniędzy na inwestycje. O co mi dokładnie chodzi? Znajomy inwestuje na rynku forex od kilku lat. Od dawna ma dosyć wysokie rezultaty. Niestety, z przyczyn nie zależnych od niego (oraz nie związanych z forexem) stracił dużą część swoich oszczędności. Doszliśmy do porozumienia - udzielam mu pewnej kwoty na niskim procencie na jego dalsze inwestycje (będzie to robione na innej umowie jako zwykła pożyczka, więc te pieniądze będą traktowane jako jego własne), a w zamian on inwestuje inną część moich pieniędzy. Z początku będzie to nie wielka suma wynosząca 4000zł. Wszystko będzie robione na jego rachunku. Chciałbym się zabezpieczyć przed utratą tych pieniędzy na jego rzecz.

Przechodząc do sedna.
Zyskami dzielić będziemy się w takim stosunku w jakim wpłaciliśmy kapitał, tzn. jeżeli wpłacę 20% całego kapitału początkowego, to otrzymam 20% zysku po danym okresie. Jak napisać tą umowę? Podczas pisania umowy nie będę wiedział jaki będzie zysk po danym okresie, więc jak uwzględnić w umowie że zysk będzie notowany na platformie?

Proszę o jakieś rady, ewentualnie wzory umów.

Pozdrawiam
Jest rozwiązanie. Napisz PW.
Jeżeli chcesz odnieść sukces, naucz się cenić ludzi.

wintoncapital
Bywalec
Bywalec
Posty: 6
Rejestracja: 18 sty 2018, 11:57

Re: Przekazanie środków na inwestycje

Nieprzeczytany post autor: wintoncapital »

Może odgrzeję temat:

Przyjaciel widząc moje audytowane wyniki średnio 1% miesięcznie przez rok przy MAR około 2 chce mi wcisnąć 500k PLN w zarządzanie. Positive skewness 0.9, więc żaden grid ani inne sposoby na blow up.

Nie chcąc być na bakier z KNF i nie chcąc zakładać funduszu na Karaibach za 10k USD (najtaniej na świecie) myślę że to można rozwiązać formą pożyczki, gdzie on mi pożycza pieniądze a ja mu płacę procent.

Czyli jedyny sposób to jest pożyczka z aneksem co miesiąc, który ustala procent odsetek?

Ktoś może ma inne rozwiązanie?

mayburn
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 03 wrz 2015, 14:48

Re: Przekazanie środków na inwestycje

Nieprzeczytany post autor: mayburn »

Tak na szybko z tego co mozna zrobic
I Sposob:

Przyjaciel zaklada konto u brokera na wlasne nazwisko.
Wplaca kapital.
Przekazuje ci dane do konta (login/pass).
Ty obracasz kapitalem.
Co miesiac robicie rozliczenie (podzial zysku / pobranie zaliczki na przyszly podatek), i tu masz 2 opcje:
1. Przyjaciel wyplaca gotowke, i przekazuje do reki. ty ja wydajesz na zycie.
2. Przyjaciel zaklada na swoje nazwisko (sub)konto w jakims banku i robi karte debetowa do konta, tam przelewa twoja czesc zysku i daje ci karte bys uzywal.

II Sposob
Jest praktycznie taki sam, z ta roznica ze nie obracasz jego kapitalem bezposrednio, ale przyjaciel uzywa kopiarki zlecen.

Umowa ustna bo rozumiem ze ty nic nie bedziesz gwarantowac, bo nie masz pokrycia na jego 500k.
Wiec jesli bedzie szlo zgodnie z planem ryzyjukesz ze przyjaciel nie wyplaci ci za miesiac twojej doli, a ty najwyzej przestajesz po miesiacu zarzadzac.
Jak przewalisz mu kapital to uwierz mi ze napewno postara sie od ciebie go odzyskac ;)

Mozna zrobic jeszcze kilka modyfikacji tego, zaleznie jakie kto ma mozliwosci i sytuacje.

Powodzenia.

wintoncapital
Bywalec
Bywalec
Posty: 6
Rejestracja: 18 sty 2018, 11:57

Re: Przekazanie środków na inwestycje

Nieprzeczytany post autor: wintoncapital »

mayburn pisze:Tak na szybko z tego co mozna zrobic
I Sposob:

Przyjaciel zaklada konto u brokera na wlasne nazwisko.
Wplaca kapital.
Przekazuje ci dane do konta (login/pass).
Ty obracasz kapitalem.
Co miesiac robicie rozliczenie (podzial zysku / pobranie zaliczki na przyszly podatek), i tu masz 2 opcje:
1. Przyjaciel wyplaca gotowke, i przekazuje do reki. ty ja wydajesz na zycie.
2. Przyjaciel zaklada na swoje nazwisko (sub)konto w jakims banku i robi karte debetowa do konta, tam przelewa twoja czesc zysku i daje ci karte bys uzywal.

II Sposob
Jest praktycznie taki sam, z ta roznica ze nie obracasz jego kapitalem bezposrednio, ale przyjaciel uzywa kopiarki zlecen.

Umowa ustna bo rozumiem ze ty nic nie bedziesz gwarantowac, bo nie masz pokrycia na jego 500k.
Wiec jesli bedzie szlo zgodnie z planem ryzyjukesz ze przyjaciel nie wyplaci ci za miesiac twojej doli, a ty najwyzej przestajesz po miesiacu zarzadzac.
Jak przewalisz mu kapital to uwierz mi ze napewno postara sie od ciebie go odzyskac ;)

Mozna zrobic jeszcze kilka modyfikacji tego, zaleznie jakie kto ma mozliwosci i sytuacje.

Powodzenia.
Dzięki za twórcze pomysły. Niestety ten konkretny przyjaciel jest starej daty, jest poza Polska, nie komputerowy, nie ma czasu na jakieś tam załatwianie u brokerów czy banków, jest nie Internetowy.

Ale pomysł dla innego inwestora jest fajny.

Caldeborn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 839
Rejestracja: 10 lis 2015, 17:44

Re: Przekazanie środków na inwestycje

Nieprzeczytany post autor: Caldeborn »

Zacznimy od tego:
Gdzie przyjaciel placi podatki.
Sposoby podane wyzej odpadaja bo w razie wpadki nie tylko grozi Ci prokurator ale i US pozbawi wszystkich zyskow w podatkach i karach.

STUDENT
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 522
Rejestracja: 19 kwie 2017, 13:43

Re: Przekazanie środków na inwestycje

Nieprzeczytany post autor: STUDENT »

jako ksiegowy firmy osoba moze wykonywac pewne operacje na koncie lub jego delegowanym fragmentem
o to z kopiarka tez niezla opcja

kwestia oplacalnosci zatrudnienia :wink:

wintoncapital
Bywalec
Bywalec
Posty: 6
Rejestracja: 18 sty 2018, 11:57

Re: Przekazanie środków na inwestycje

Nieprzeczytany post autor: wintoncapital »

Caldeborn pisze:Zacznimy od tego:
Gdzie przyjaciel placi podatki.
Sposoby podane wyzej odpadaja bo w razie wpadki nie tylko grozi Ci prokurator ale i US pozbawi wszystkich zyskow w podatkach i karach.
Płaci podatki w Polsce, ja też.

wintoncapital
Bywalec
Bywalec
Posty: 6
Rejestracja: 18 sty 2018, 11:57

Re: Przekazanie środków na inwestycje

Nieprzeczytany post autor: wintoncapital »

STUDENT pisze:jako ksiegowy firmy osoba moze wykonywac pewne operacje na koncie lub jego delegowanym fragmentem
o to z kopiarka tez niezla opcja

kwestia oplacalnosci zatrudnienia :wink:
Tylko czytałem, że KNF rozpatrzył że tzw. social trading czy podawanie innym sygnałów czy kopiarki, to zarządzanie pieniędzmi innych więc nie można użyć.

Awatar użytkownika
T-REX
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 857
Rejestracja: 23 cze 2010, 23:33

Re: Przekazanie środków na inwestycje

Nieprzeczytany post autor: T-REX »

Ja powiem tak: Największym problemem jest zawsze samo zarabianie, ktoś kto mówi na tym forum, że zarabia, a nie umie znaleźć wiarygodnego brokera FX który da mu kartę do konta i dochowa tajemnicy bankowej( przynajmniej do oficjalnego zapytania ze strony odpowiedniego US) jest dla mnie... znowu musiałbym siać ferment, oskarżając bezpodstawnie kogoś o przechwałki w celu łowienia leszczy.
Prawdziwa głupota zawsze pokona sztuczną inteligencję

ODPOWIEDZ