Pytania do doświadczonych graczy

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

etomek2021 pisze:
29 paź 2020, 11:24
MarioDM pisze:
29 paź 2020, 09:29

Co do TP, to trochę dziwne, że nie masz możliwości ustalenia jego wielkości. Jeśli na 31 pozycji, tylko jedna weszła na TP, to oczywiste jest, iż TP jest za daleko ustawione.
W zasadzie to sama strategia ustala TP.
...grasz zbyt dużą pozycją.
Nie ja tylko robot i nie gra bo to są tylko testy.
...31 pozycji w 3 lata na H1 na jednym instrumencie to bardzo dobry wynik. W żadnym wypadku nie można mówić, że to mało pozycji. Na M5 to byłby słaby wynik, ale nie na H1.
Miło mi to czytać bo też tak uważam. Zwłaszcza, że robot w tych ustawieniach otwiera wyłącznie zlecenia typu Sell zaś zysk mimo całej tej mizerii zleceń to bardzo przyzwoite 3657% kapitału początkowego.
Nie podoba mi się to, iż nie możesz samodzielnie ustalać TP ani wielkości pozycji. Pogadaj z programistą aby dodał Ci te opcje. Bez tego EA jest dla mnie za mało przejrzysta.
Czemu tylko zlecenia sell ? Skoro 31 zleceń sell w 3 lata, to w obydwie strony może 62 zlecenia ? Czyli całkiem sporo zleceń.
Postaraj się dodać te dwie opcje do automatu i testuj także na innych instrumentach.
Tak od siebie dodam, że potencjalna strata maksymalna na poziomie 30% to stanowczo za dużo. Dobrze to wygląda w testach, ale zastosuj to w realu to od razu zrozumiesz, że 30% to za dużo. Ja staram się tak ustalać presety, aby ta teoretyczna strata nie przekraczała 10%.
Gdy zdecydujesz się zastosować EA na realnym rachunku, to pamiętaj, że jego faktyczną skuteczność widać dopiero po kilku miesiącach i nie sugeruj się testami. Historia to tylko historia, a gra real to przyszłość, często nieprzewidywalna.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Mario, weź przestań, bo jak on "naprawi" tego EA, to EA przestanie zarabiać!
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

ninjaproject pisze:
02 lis 2020, 18:09
Mario, weź przestań, bo jak on "naprawi" tego EA, to EA przestanie zarabiać!
Chyba nie rozumiesz. Jego EA zarabia tylko na historii, bo pod historię jest ustawione. Tam wszystko wygląda ładnie i bezpiecznie, ale to ułuda, bo EA jest ustawione pod tamte założenia. Przyszłość zawsze jest nieco inna i aby ustandaryzować ustawienia EA (wierzę, że da się to zrobić) to trzeba się napracować. Jego EA nie ma SL, więc przy tych ustawieniach może w przyszłości na realu łatwo zaliczyć MC.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

MarioDM pisze:
03 lis 2020, 11:11
ninjaproject pisze:
02 lis 2020, 18:09
Mario, weź przestań, bo jak on "naprawi" tego EA, to EA przestanie zarabiać!
Chyba nie rozumiesz. Jego EA zarabia tylko na historii, bo pod historię jest ustawione. Tam wszystko wygląda ładnie i bezpiecznie, ale to ułuda, bo EA jest ustawione pod tamte założenia. Przyszłość zawsze jest nieco inna i aby ustandaryzować ustawienia EA (wierzę, że da się to zrobić) to trzeba się napracować. Jego EA nie ma SL, więc przy tych ustawieniach może w przyszłości na realu łatwo zaliczyć MC.
Absolutnie wszystko rozumiem! :wink:
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

ninjaproject pisze:
03 lis 2020, 12:22
Absolutnie wszystko rozumiem! :wink:
Aha. Dlatego słowo "naprawi" wziąłes w cudzysłów.
Rzecz w tym, że da sie poprawić EA i stąd moje uwagi. Skoro EA notuje na historii tak dobre wyniki, to wystarczy kilka (może naście) poprawek i coś z tego wyjdzie sensownego.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

etomek2021
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 05 paź 2014, 19:10

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: etomek2021 »

MarioDM pisze:
02 lis 2020, 16:09


Nie podoba mi się to, iż nie możesz samodzielnie ustalać TP ani wielkości pozycji. Pogadaj z programistą aby dodał Ci te opcje. Bez tego EA jest dla mnie za mało przejrzysta.
TP wyznacza sama strategia. Uzytkownik nieznajácy strategii nie ma prawa ingerowa w TP, stad to ograniczenie dla uzytkownika.
Wielkosc zlecenia uzytkownik moze zmieniac.

Czemu tylko zlecenia sell ? Skoro 31 zleceń sell w 3 lata, to w obydwie strony może 62 zlecenia ? Czyli całkiem sporo zleceń.
Zgadza sie ale nie jestem programista - sam tego nie zrobie.

Dobrze to wygląda w testach, ale zastosuj to w realu to od razu zrozumiesz, że 30% to za dużo. Ja staram się tak ustalać presety, aby ta teoretyczna strata nie przekraczała 10%.
W koncu cos co mnie zainteresowalo. Czy moglbys to rozwinac - w czym tkwi roznica w sensie praktycznym. W sensie teoretycznym sam wiem. Wiec dlaczego od razu zrozumiem, ze 30% to za duzo?
Ostatnio zmieniony 08 lis 2020, 03:01 przez etomek2021, łącznie zmieniany 2 razy.

etomek2021
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 05 paź 2014, 19:10

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: etomek2021 »

MarioDM pisze:
03 lis 2020, 11:11
ninjaproject pisze:
02 lis 2020, 18:09
Mario, weź przestań, bo jak on "naprawi" tego EA, to EA przestanie zarabiać!
Chyba nie rozumiesz. Jego EA zarabia tylko na historii, bo pod historię jest ustawione. Tam wszystko wygląda ładnie i bezpiecznie, ale to ułuda, bo EA jest ustawione pod tamte założenia. Przyszłość zawsze jest nieco inna i aby ustandaryzować ustawienia EA (wierzę, że da się to zrobić) to trzeba się napracować. Jego EA nie ma SL, więc przy tych ustawieniach może w przyszłości na realu łatwo zaliczyć MC.
A tu bym sie z Toba nie zgodzil. Po pierwsze przed MC robot broni sie SL Kroczacym, ignorowaniem ryzykownych zlecen (dlatego tak malo ich otwiera) i dosc wczesnym zamienianiem TP na SLK. Testowalem tego robota ponad rok temu i testowalem go dzisiaj. Nic sie nie zminilo wciaz zarabia wciaz na takim samym poziomie ilosc zlecen i zyski. Wiec dzisiejszy test to juz nie przeszlosc dla tego robota sprzed roku a przyszlosc z ktora poradzil sobie tak jak z przeszloscia :)
Tak na marginesie robot "nie wie" czy dziala na danych historycznych czy na danych aktualnych, inaczej testy nie mialyby sensu.
Sorry za brak polskich ogonkow ale pisze na nowym kompie jeszcze bez polskich znakow.

etomek2021
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 05 paź 2014, 19:10

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: etomek2021 »

MarioDM pisze:
03 lis 2020, 11:11
Chyba nie rozumiesz. Jego EA zarabia tylko na historii, bo pod historię jest ustawione. Tam wszystko wygląda ładnie i bezpiecznie, ale to ułuda, bo EA jest ustawione pod tamte założenia. Przyszłość zawsze jest nieco inna i aby ustandaryzować ustawienia EA (wierzę, że da się to zrobić) to trzeba się napracować. Jego EA nie ma SL, więc przy tych ustawieniach może w przyszłości na realu łatwo zaliczyć MC.
Podstawą analizy technicznej jest założenie, że historia się powtarza, w tym sensie robot faktycznie „pod historię jest ustawiony”. Ostatecznie ma zarabiać na realnym koncie, bo ja kiedyś muszę spać i nie mam dość cierpliwości, żeby czekać cały miesiąc na właściwy sygnał tej strategii. Przy okazji testów wreszcie widzę na wykresie sygnały, których wcześniej nie widziałem, mimo absurdalnie wielu godzin przed komputerem. Pozwala to na dostosowanie strategii do realiów rynku, na wyeliminowanie sygnałów falszywych, na prawidłowe zarządzania otwartym zleceniem. Robot jest tylko wykonawcą strategii.
Oczywiście moja strategia wyklucza użycie prostego SL, ale nie oznacza to, że jest całkowicie bezbronna przed głębokim odwroceniem trendu i że CM jest pewny w przyszłości. SLK, którego używa strategia, również działa. Podczas gdy ręczne włączenie SLK na platformę MT4 podlega ograniczeniom, robot może w dowolnym momencie załączyć własny „prywatny” SLK bez żadnych ograniczeń, postrzegany przez MT4 jako polecenie natychmiastowego zamknięcia zlecenia.
I właśnie takie włączanie SLK pozwoli otworzyć znacznie więcej zleceń z tym, że część z nich zostanie zamknięta ze stratą. Na razie nie mam możliwości sprawdzenia, która wersja jest lepsza, czyli czy niewiele zlecen ale w 100% zyskowne czy duzo zlecen z małą liczbą stratnych.
SL natychmiast zamyka zlecenie ze stratą. SLK daje szansę przeczekania dużej straty i zamknięcia zlecenia z mniejszą stratą lub nawet z zyskiem.
SLK to SL kroczący za ceną.
Ostatnio zmieniony 08 lis 2020, 14:14 przez etomek2021, łącznie zmieniany 7 razy.

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

etomek2021 pisze:
08 lis 2020, 02:58
MarioDM pisze:
02 lis 2020, 16:09
Dobrze to wygląda w testach, ale zastosuj to w realu to od razu zrozumiesz, że 30% to za dużo. Ja staram się tak ustalać presety, aby ta teoretyczna strata nie przekraczała 10%.
W koncu cos co mnie zainteresowalo. Czy moglbys to rozwinac - w czym tkwi roznica w sensie praktycznym. W sensie teoretycznym sam wiem. Wiec dlaczego od razu zrozumiem, ze 30% to za duzo?
Odpowiedź jest prosta. Załóżmy dla uproszczenia, że na koncie masz 1000 euro. EA otwiera pozycję i trend nagle się odwraca (jakieś dane czy coś w tym stylu). Z 1000 euro na koncie zostaje Ci 700 euro i nic nie wskazuje, że to koniec strat. I co wtedy robisz ? Zamykasz czy siedzisz dalej z pozycją ? To, że na testach nie przekraczało 30% potencjalnej straty, nie oznacza, iż w realu bedzie tam samo. Twoja wiara w ten magiczny poziom jest nieco naiwna, tym bardziej, że nie stosujesz SL. Skoro nie stosujesz SL, więc zakładasz SL jako MC, bo coś takiego łatwo może się zdarzyć i zdarzało się już wielokrotnie w przeszłości. Zajmuję się Fx dostatecznie długo, więc wiem, że takie zdarzenia trafiają sie cyklicznie co jakiś czas i tylko dobrze ustawiony SL może uratować kapitał na rachunku. Może, ale nawet on czasami nie jest w stanie pomóc w gwałtownych i zaskakujacych rynek sytuacjach.
Masz dużą wiarę w system, którego założeń w pełni nie znasz i nie rozumiesz, a dodatkowo nie masz wpływu na wiele funkcji.
Nie moim zadaniem jest zniechęcać Cię do jego stosowania. Jeśli tak w niego wierzysz, to sprawdź go w realu i daj znać za rok jak poszło. Tak w zasadzie to trochę sie dziwię, że masz go ponad rok i nadal tylko testujesz w testerze.
Przekazałem Ci swoje uwagi, ale skoro uważasz, że nie są istotne, to OK. To tylko moje zdanie i nie musisz brać go pod uwagę.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

etomek2021
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 05 paź 2014, 19:10

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: etomek2021 »

MarioDM pisze:
09 lis 2020, 21:04
I co wtedy robisz ? Zamykasz czy siedzisz dalej z pozycją ?
Do 40% nie ja panikuję. Analizuję poziomy wsparć / oporów i na tej podstawie podejmuje decyzje otworzenia zlecenia przeciwnego tej samej wartości. Nagłe "nieprzewidywalne" wahnięcia ceny są krótkotrwale. Rynek rządzi się własnymi prawami, a cena po wahnięciu i tak powraca w okolice poprzedniej wartości i jest na to wiele przykładów od tsunami w Japonii poczynając na Brexit kończąc. Na ero/dolar po decyzji kongresu US, osobiście obserwowałem wahniecie ceny o ponad 4700 punktów w ciągu kilu godzin. Cena ruszyla ok11-tej i poszybowała w gore. Ok godziny 17 tej osiągnęła maximum. Następnie w ciągu kilkunastu godzin powrociła w okolice poprzedniej wartości. Oczywiście nie dotyczy to trendu, ale nikt chyba nie inwestuje przeciw trendowi na H1 bez SL. Tyle moim zdaniem i w największym skrócie. Opisanie wszystkich aspektów obrony zleceniem przeciwnym przed tak wielka strata to material na oddzielny artykuł, a i tak nie każdy sobie z tym poradzi. Im pozostają stop loss`y zwykle – wygodne proste, ale czy najlepsze? Nie sadzę.
Tak w zasadzie to trochę sie dziwię, że masz go ponad rok i nadal tylko testujesz w testerze.
No właśnie przydałby się zaufany programista, który zrobiłby porządek z tym robotem. To już w sumie kosmetyka, ale bardzo potrzebna. Robot nie potrafi otwierać zleceń obronnych, nie załącza dodatkowych SLK gdy zlecenie traci. A najgorsze jest to, że czasami otwiera zlecenia przedwcześnie (niedopatrzenie programisty) i stąd ta maksymalna strata względna na poziomie, aż 29% do 40% przy i tak bardzo ograniczonej liczbie otwieranych zleceń.
Jakiś czas temu skasowałem nieświadomie ustawienia, z którymi w podobnym czasie (3 lata) z 1000$ robił maksymalnie ponad 50 000$. Póki co szukam metodą prób i błędów podobnych ustawień.
No i muszę w końcu zając się kupnem VPS.

Masz dużą wiarę w system, którego założeń w pełni nie znasz i nie rozumiesz, a dodatkowo nie masz wpływu na wiele funkcji.
Znam na wskroś w końcu sam ten system (strategia a nie forex) wymyśliłem, no raczej sam przerobiłem inna stara sprawdzoną strategie :).
Jeśli tak w niego wierzysz, to sprawdź go w realu i daj znać za rok jak poszło.
Oczywiście, ze sprawdzałem strategie w realu, ale tylko małe kwoty i handlując z ręki bez pomocy robota. Działa, jest skuteczna. Wole jednak żeby robot się tym zajmował, bo jak już pisałem wcześniej nie mam dość cierpliwości by czekać na sygnał. Bardzo trudno jest powstrzymywać siec przed otwieraniem „bzdurnych” pozycji czekając tak długo na właściwy sygnał strategii. I tu robot jest dużo lepszy :).

ODPOWIEDZ