Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: raposo »

dzikson pisze:
17 paź 2019, 08:58
Jeśli sprawdzi się na małej sumie, czy podnosząc stawkę działać będzie (lub powinien) tak samo na 0.01 lota jak na 1 lot lub więcej?
Książkę można by o tym napisać (może kiedyś :) ) więc tymczasem tylko w skrócie...

Wszystko zależy od specyfiki robota. Im transakcje są krótsze, zarówno czasowo, jak i "zyskowo" (mały profit w pipsach), tym więcej elementów będzie miało wpływ na jego końcowy wynik. Przy EA scalpujących, lub nawet day-tradingowych (nie wspominając już o news tradingu), istotne będą: egzekucja zleceń, skala poślizgów, wysokość spreadów/prowizji, kwotowania dostarczane przez brokera itd..

Jak widzisz, na większość rzeczy będzie miał decydujący wpływ broker i jego oferta. Ale pojawia się wiele dodatkowych niuansów jak np. serwer na którym będzie pracowało Twoje konto (często brokerzy oferują kilka różnych), ping do tego serwera z miejsca na którym chodzi Twoje EA (Twój komputer i łącze / VPS).

Używając takich samych EA u różnych brokerów możesz mieć w tym samym czasie (mimo identycznych ustawień) zupełnie inne wyniki. Ba, nawet ilość pozycji nie musi się zgadzać (np. u brokera X kurs poszedł o 2 pips dalej, co wygenerowało sygnał, a u brokera Y już nie). Można by tak jeszcze trochę powymieniać... ;)

Podsumowując. Im mniej wrażliwe i wymagające EA, tym wyniki będą bardziej zbliżone, ale nadal mogą się różnić od tych osiąganych na demo. Tymczasem backtesty to tylko wskazówka czego mniej więcej możemy się spodziewać.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
dzikson
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 426
Rejestracja: 05 cze 2019, 18:48

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: dzikson »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :D Ale nie o to mi chodziło bo to wiem ;)

Chodzi o to czy egzekucja 0.01 będzie taka sama jak 1 lot lub 10 lotów. Testowo wrzucę robota od najmniejszych stawek, jeśli będzie śmigał to będę chciał dorzucić kapitału aby procent zysku był taki sam ale kwoty większe.
"Dla każdego inaczej wygląda kawałek nieba, własna sieć odrzutowców kontra pół chleba.."
RR Brygada

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

dzikson pisze:
17 paź 2019, 14:47
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :D Ale nie o to mi chodziło bo to wiem ;)

Chodzi o to czy egzekucja 0.01 będzie taka sama jak 1 lot lub 10 lotów. Testowo wrzucę robota od najmniejszych stawek, jeśli będzie śmigał to będę chciał dorzucić kapitału aby procent zysku był taki sam ale kwoty większe.
Egzekucja zlecenia po stronie brokera zależy od płynności w danym momencie. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na takie pytanie.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: raposo »

dzikson pisze:
17 paź 2019, 14:47
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :D Ale nie o to mi chodziło bo to wiem ;)

Chodzi o to czy egzekucja 0.01 będzie taka sama jak 1 lot lub 10 lotów. Testowo wrzucę robota od najmniejszych stawek, jeśli będzie śmigał to będę chciał dorzucić kapitału aby procent zysku był taki sam ale kwoty większe.
Poniekąd też na to odpowiedziałem - na demo zlecenia idą w próżnię i egzekucja zleceń jest sztuczna (niekoniecznie też idealna ;) ). Na realu o wszystkim decyduje przede wszystkim broker i ew. płynność na danym instrumencie.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
dzikson
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 426
Rejestracja: 05 cze 2019, 18:48

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: dzikson »

Czyli w sumie nie powinno być problemu. Jak zlecenie złapie małą obsuwę to nic się nie stanie, ważne żeby ostateczny rachunek się zgadzał in + :D
"Dla każdego inaczej wygląda kawałek nieba, własna sieć odrzutowców kontra pół chleba.."
RR Brygada

Beginner001
Bywalec
Bywalec
Posty: 19
Rejestracja: 14 paź 2019, 03:53

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: Beginner001 »

dzikson pisze:
17 paź 2019, 08:41
Cała reszta odnośnie atutów robota to trochę naciągane. Wiadomo że pracuje cały czas, ale uwierz że nie wbije się w najlepszym momencie (ani na każdej górce, ani w każdym dołku), tylko człowiek jest wstanie wyczuć ten moment. Robot potrzebuje sygnału, a żaden sygnał nie występuje przed, tylko już po reakcji rynku. Gdyby występowały takie sygnały to było by mniej tracących.
Są roboty które możesz zaprogramować pod swoje wytyczne typu linie trendu ale wtedy i tak coś o rynku musisz wiedzieć. Chyba że masz takiego co wyznacza linie trendu, opory/wsparcia i pod to gra, z tym że musiałby być kozak żeby nie łapał wszystkich pustych, a pomijał te najważniejsze.
Takim sam bym się zainteresował
Nie chodzi mi o najlepszy moment kupna czy sprzedaży, bardziej idę w kieunku większej liczby pipsów na plusie niż na minusie.
A jeżeli chodzi o to, że tylko człowiek jest w stanie wyczuć najlepszy moment wejścia/wyjścia to takie myślenie jak dla mnie idzie w kierunku korzystania z intuicji w tradingu, a intuicja i trading to według mnie może mieć kiepski skutek.
Aczkolwiek gdyby nawet była to skuteczna metoda to i tak u mnie odpada, ponieważ interesuje mnie daytrading a w okresie największej zmiennosci jestem bardzo ograniczony czasowo ze względu na pracę, nie byłbym też w stanie mocniej się skoncentrować na otwieranych transakcjach, strategia automatyczna eliminuje ten problem, a wieczorem oczywiście na spokojnie juz mogę przeanalizować to co się wydarzyło w ciągu dnia i np nanieść jakieś modyfikacje na robota.
dzikson pisze:
17 paź 2019, 08:41
Tak z ciekawości, robota piszesz sam czy szukasz gotowca free, lub chcesz kupić? Pamiętaj żeby go testować chociaż miesiąc na demo.
Robota planuje sam napisać, jakoś mam wątpliwości czy można kupić zarabiającego robota, po co ktoś się męczy, żeby wypromować i sprzedawać zarabiającą strategię skoro dużo łatwiej byłoby nią grać i zarabiać ;)
Testował napewno będę, najpierw tester strategii, potem real time na demo, nastepnie real time na małych realnych środkach i docelowo jeśli wszystko pójdzie ok to ostatnia faza real time na docelowych funduszach.

Beginner001
Bywalec
Bywalec
Posty: 19
Rejestracja: 14 paź 2019, 03:53

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: Beginner001 »

raposo pisze:
17 paź 2019, 08:48
Beginner001 pisze:
17 paź 2019, 00:42
Ale to są tylko przemyslenia bardzo początkującej osoby, czas i rynek zweryfikuje moje myslenie ;)
Korzystałem z wielu robotów, tworzyłem też swoje (same koncepcje, bo z programowania znam podstawy ;) ).
Różnice oczywiście są, ale automatyzacja to też nie przepis na pewny czy nawet łatwiejszy zysk. To tak samo ciężka robota, tylko wymaga wykonywania innych czynności ;). Podczas, gdy handlując manualnie rozwijasz swoje umiejętności to przy automacie czeka Cię wiele godzin adzorowania działania EA, optymalizacji, szukania cały czas nowych rozwiązań, danych, testowania... I to wszystko dopiero po tym jak już uda Ci się stworzyć lub znaleźć automat, który... jest skuteczny lub chociażby perspektywiczny ;). A ile będzie takich totalnie bez sensu? Ile będzie takich, które na testach wypadną świetnie, a w praktyce ukażą swoje prawdziwe (bezużyteczne) oblicze?

Pewnie, działaj. Ale nie licz, że to będzie droga na skróty... ;)
Nie liczę, że to będzie droga na skróty czy łatwiejszy zysk. Jest to jedyna sensowna metoda chcąc realizować daytrading a jednocześnie poświecać w ciągu dnia czas i koncentrację na inne obszary. Dodatkowo wydaje mi się, że mniej emocji w takim inwestowaniu będzie.
Manualny trading wydaje mi się, że może w właściwie każdej transakcji generować jakąś pokusę np chciwość i ustawienie wiekszego tp niz zakłada strategia albo niepotrzebnej transakcji na zasadzie żeby się odebrac itd.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Beginner001 pisze:
19 paź 2019, 04:08
Nie liczę, że to będzie droga na skróty czy łatwiejszy zysk. Jest to jedyna sensowna metoda chcąc realizować daytrading a jednocześnie poświecać w ciągu dnia czas i koncentrację na inne obszary. Dodatkowo wydaje mi się, że mniej emocji w takim inwestowaniu będzie.
Manualny trading wydaje mi się, że może w właściwie każdej transakcji generować jakąś pokusę np chciwość i ustawienie wiekszego tp niz zakłada strategia albo niepotrzebnej transakcji na zasadzie żeby się odebrac itd.
Przy automacie też możesz kombinować np. zmieniając parametry, podkręcając loty, dodając nowe instrumenty do handlu... :)

Wszystko jest kwestią dyscypliny i ogarnięcia samego siebie. A panować nad tym można nauczyć się tylko w jeden sposób.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
dzikson
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 426
Rejestracja: 05 cze 2019, 18:48

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: dzikson »

Beginner001 pisze:
19 paź 2019, 03:41
A jeżeli chodzi o to, że tylko człowiek jest w stanie wyczuć najlepszy moment wejścia/wyjścia to takie myślenie jak dla mnie idzie w kierunku korzystania z intuicji w tradingu, a intuicja i trading to według mnie może mieć kiepski skutek.
Intuicja to chyba złe określenie, bardziej bym to nazwał doświadczenie które może wskazywać na możliwe punkty zwrotne, ale to i tak w końcowym etapie zawęża się do AT, która jest uważana przez niektórych za g..no wartą. Próbowałem grać na pałe wedle zaleceń Rafała i uwierz że właśnie g..no zarobiłem :D a głupia kreska na wykresie niejednokrotnie pokazała mi moment wejścia zawężając SL do kilku pipsów. Nie mówię że źle mówi Rafał, póki zarabia znaczy że jego metoda jest dobra, ale to się rzadko sprawdza.
Beginner001 pisze:
19 paź 2019, 03:41
Robota planuje sam napisać, jakoś mam wątpliwości czy można kupić zarabiającego robota
Odniosę się tylko do tej części wypowiedzi. Nie dość że można kupić (w dużej części buble do tracenia a nie zarabiania), ale można zarabiać na darmowych :569: Zapoznaj się z działem o robotach na tym forum, paru userów piszę co takie darmowe roboty potrafią. Podstawowa zasadza, umiejętność ustawienia i optymalizacji.
Ja miałem czekać do poniedziałku ale odpaliłem już robo z czwartku na piątek i po pierwszym dniu jestem zadowolony. Obecnie przez dzisiejsze posiedzenie wyłączyłem i pozamykałem wszystkie swoje pozycję i pozycję robota ze względu na możliwe duże luki które mogą się pojawić...

To co raposo piszę dokładnie wiążę się z jednym punktem który wymieniłeś jako słabość: chciwość :564:
"Dla każdego inaczej wygląda kawałek nieba, własna sieć odrzutowców kontra pół chleba.."
RR Brygada

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Proponowałbym myślenie, zanim ktoś coś napisze. Jeżeli dany kod wymaga optymalizacji, czyli ingerencji człowieka, to nie można takiego kodu nazwać "Robotem", bo jest to nielogiczne.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

ODPOWIEDZ