Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Beginner001
Bywalec
Bywalec
Posty: 19
Rejestracja: 14 paź 2019, 03:53

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: Beginner001 »

Cześć,
To mój pierwszy post na forum.
Dopiero zaczynam przygodę z inwestowaniem.
Jakieś teoretyczne podstawy inwestowania posiadam.
Zastanawiam się na jakiej platformie założyć swoje pierwsze konto....demo :) oczywiście w późniejszej fazie również konto realne biorę pod uwagę.
Mam pierwsze pytanie o trailing stop, czy jest możliwość dla 2 różnych otwartych pozycji ustawić 2 różne trailing stopy na platformie Metatrader (tzn jedna otwarta pozycja trailing stop np 10 pips, druga otwarta pozycja trailing stop np 35 pips)?
Drugie pytanie czy jest możliwość na platformie Metatrader ustawienia dla zleceń oczekujących od razu take profit i stop loss oraz trailing stop, czyli zeby w momencie aktywacji otwarta pozycja od razu miała tp, sl i trailing stop?
Tak więc prośba o odpowiedź czy te funkcjonalności są dostępne na platformie MetaTrader. Jeżeli tak to czy na MT4 czy MT5, a może na obu?
No i generalnie która platforma ma więcej zwolenników MT4 czy MT5?
Gdzieś przeczytałem, że Metaquotes nie sprzedaje już nowych licencji na MT4, więc czy jest sens interesować się tą platformą skoro jakaś szansa jest ze za chwile wszyscy brokerzy zmuszeni przez Metaquotes wprowadzą MT5 wycofując jednoczesnie MT4.
Dodam jeszcze, że zainteresował mnie broker IC Markets, a oni oferują MT4, MT5 i cTrader.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9994
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Cześć,

Na początku nie ważne, gdzie otworzysz konto demo. Skoro nie masz doświadczenia to warto je nabrać na różnych kontach, brokerach, platformach. Wtedy wyklarują Ci się własne potrzeby i oczekiwania.
Mam pierwsze pytanie o trailing stop, czy jest możliwość dla 2 różnych otwartych pozycji ustawić 2 różne trailing stopy na platformie Metatrader (tzn jedna otwarta pozycja trailing stop np 10 pips, druga otwarta pozycja trailing stop np 35 pips)?
Tak, jest to możliwe.
Drugie pytanie czy jest możliwość na platformie Metatrader ustawienia dla zleceń oczekujących od razu take profit i stop loss oraz trailing stop, czyli zeby w momencie aktywacji otwarta pozycja od razu miała tp, sl i trailing stop?
Tak, na MT4/5.
No i generalnie która platforma ma więcej zwolenników MT4 czy MT5?
Gdzieś przeczytałem, że Metaquotes nie sprzedaje już nowych licencji na MT4, więc czy jest sens interesować się tą platformą skoro jakaś szansa jest ze za chwile wszyscy brokerzy zmuszeni przez Metaquotes wprowadzą MT5 wycofując jednoczesnie MT4.
Więcej zwolenników ma zdecydowanie MT4. I to z wielu powodów, m.in.:
- jest dłużej na rynku
- więcej brokerów ją oferuje
- niewiele różni się od MT5
- jest więcej darmowych narzędzi

Tutaj masz porównanie obu tych platform:
https://forexclub.pl/metatrader-4-5-porownanie/

Trochę w temacie kont demo:
https://forexclub.pl/wybor-rachunku-demonstracyjnego/
https://forexclub.pl/roznice-miedzy-kon ... a-realnym/
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
dzikson
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 426
Rejestracja: 05 cze 2019, 18:48

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: dzikson »

Od siebie polecam aby założyć konto równocześnie w Australii oraz w EU.
ICM zapewne jest rozważane ze względu na duży lewar i renomę. Osobiście polecam, jedynie ograniczenia maja do robotów które wykonują zbyt wiele zapytań na serwer.
Sprawdzić również PL lub innego broka aby mieć porównanie co do lewara (w ICM ustawić można taki jak w EU) ale również spread'y. Ja zraziłem się do wysokich opłat w PL, ale wielu userów woli mieć "zabezpieczenie" Europejskie, a nawet tylko PL.
Co do wykorzystania lewara nie trzeba pisać :)
Jeśli chodzi o późniejsza grę na koncie real. W ICM minimalny depozyt 200 USD, jesli nie chcesz zbyt dużych początkowych "strat" przy nauce na realnej gotówce proponuje sprawdzić również AxiTrader (brak minimalnego depo, waluta i saldo rachunku w PLN, PL support)
"Dla każdego inaczej wygląda kawałek nieba, własna sieć odrzutowców kontra pół chleba.."
RR Brygada

Beginner001
Bywalec
Bywalec
Posty: 19
Rejestracja: 14 paź 2019, 03:53

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: Beginner001 »

Dziękuję za odpowiedzi.
Są bardzo pomocne.
Generalnie moje podejście jest trochę takie, żeby wybrać platformę i brokera, które następnie z dużym prawdopodobieństwem będą moim docelowym wyborem w kwestii realnych inwestycji.
Wybór też nie jest duży, bo zależy mi na wysokiej dźwignii finansowej 1:200
Wiem co taka dźwignia potrafi zrobić z rachunkiem, natomiast nie chce wpłacać dużych srodkow do brokera (tylko kilka % kwoty przeznaczonej na trading), ew jezeli po 1-2 dniach bedzie brakowało na depozyt zabezpieczający to wtedy dopłacę.
(Trochę ogladałem trading jam session i podejście p. Rafała mnie utwierdziło w takim działaniu).
IC Markets daje mozliwość wysokiej dźwigni, ma dobre opinie oraz niskie spready i prowizje, stąd chyba cięzko bedzie mi znależć coś lepszego.

dzikson,
O co chodzi z tym równoczesnym założeniem konta w Australii oraz w EU.
Chodzi o założenie konta zarówno w IC Markets AU oraz IC Markets EU?
Z tego co się orientuje to nie ma szans na ten sam lewar tzn 1:200 w IC Markets AU i IC Markets EU, bo ESMA i max 1:30 w UE, chyba, ze status klienta profesjonalnego, ale na to nie mam szans obecnie.
Fajnie, ze padło nawiązanie do strategii automatycznych - bo własnie tak planuje inwestować.
Nie jest informatykiem ani programistą, ale miałem małą styczność z Visual Basic oraz C++, więc wydaje mi się ze dam radę z prostą strategią.
I w związku z tym wybrałem już jednak, że będę chciał zacząc działać na MT4, a nie MT5
Z tytułu tego, że (pomimo nawet małego kontaktu z MQL) to i tak MQL4 wydaje mi się łatwiejszy niż MQL5 oraz jest więcej darmowych materiałów dot MQL4 w internecie.

Chyba, że dużo bardziej polecane jest pisanie automatycznej strategii w MQL5?

Jakie są mniej więcej te ograniczenia wysyłanych zapytań na serwer przez strategię automatyczną w IC Markets?

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9994
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Beginner001 pisze:
15 paź 2019, 03:34
Dziękuję za odpowiedzi.
Są bardzo pomocne.
Generalnie moje podejście jest trochę takie, żeby wybrać platformę i brokera, które następnie z dużym prawdopodobieństwem będą moim docelowym wyborem w kwestii realnych inwestycji.
Wybór też nie jest duży, bo zależy mi na wysokiej dźwignii finansowej 1:200
Brokera można zawsze zmienić w 5 minut, więc nie ma się co upierać na jednego konkretnego, który będzie naszym "na zawsze" ;)
Ale oczywiście, nie mówię, że Twój wybór jest zły. Tym bardziej, że przy tych konkretnych wymaganiach, jest jednocześnie dość ograniczony.

Dziskon zapewne miał na myśli, że warto dywersyfikować swój biznes i ja jestem tego samego zdania. Dwóch brokerów pod ręką to podstawa. Nawet jeśli środki chcesz trzymać tylko u jednego, to warto mieć drugie konto w zapasie. Im więcej zmiennych (inny kraj, lokalizacja serwerów, regulacje, oferta), tym bardziej rozproszone ryzyko (nawet na skutek ew. awarii platformy).
Beginner001 pisze:
15 paź 2019, 03:34
Chyba, że dużo bardziej polecane jest pisanie automatycznej strategii w MQL5?

Jakie są mniej więcej te ograniczenia wysyłanych zapytań na serwer przez strategię automatyczną w IC Markets?
Jeśli dopiero zaczynasz, to nie przejmowałbym się tym na Twoim miejscu limitem ilości zapytań. Naprawdę trzeba mocno przegiąć (lub coś zepsuć w kodzie), żeby broker zwrócił Ci uwagę. Kiedy tak się stanie, to napewno się o tym dowiesz ;). Jednak bardzo wątpię, abyś doszedł szybko do poziomu setek zapytań na minutę nawet przy kilku pierwszych strategiach.

MQL4 jest ciut prostszy (?), i jak zauważyłeś, jest więcej materiałów, przykładów itd. więc łatwiej się nauczyć.

Jakiś czas temu znajomy programista także zaczął edukować początkujących programistów w cyklu artykułów na Forex Club, choć trochę od innej strony, niż tworzenie typowej strategii na "przecięcie MA":
https://forexclub.pl/narzedzia/programowanie/

Zanim jednak zaczniesz na dobre bawić się automatycznymi strategiami, to proponuję pobawić się jednak na tym demo (a nawet realu) handlując manualnie. To z pewnością ułatwi Ci potem obiektywne testowanie automatu, no i samo jego tworzenie.

Powodzenia! ;)
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
dzikson
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 426
Rejestracja: 05 cze 2019, 18:48

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: dzikson »

Raposo dobrze pisze niżej:
raposo pisze:
15 paź 2019, 10:26
Dziskon zapewne miał na myśli, że warto dywersyfikować swój biznes i ja jestem tego samego zdania. Dwóch brokerów pod ręką to podstawa. Nawet jeśli środki chcesz trzymać tylko u jednego, to warto mieć drugie konto w zapasie. Im więcej zmiennych (inny kraj, lokalizacja serwerów, regulacje, oferta), tym bardziej rozproszone ryzyko (nawet na skutek ew. awarii platformy).
Beginner001 pisze:
15 paź 2019, 03:34
Jakie są mniej więcej te ograniczenia wysyłanych zapytań na serwer przez strategię automatyczną w IC Markets?
Taką wiadomość może dostać user od ICM po spełnieniu poniższych warunków, (tłumaczenie: google translator)
IC Markets pisze: Otrzymujesz ten e-mail, ponieważ Twoje konto MT4 o numerze logowania XXXxxxXXX zostało rozpoznane jako „Nadpobudliwe”.

Zgodnie z wytycznymi Metaquotes konto jest uważane za nadpobudliwe, gdy przekracza 2000 wiadomości dziennie. Jesteśmy elastyczni dzięki tym wytycznym i skontaktujemy się z klientami tylko wtedy, gdy próg ten zostanie przekroczony o pewien margines. Liczba wiadomości na serwerze przekroczyła 5000, więc musimy poprosić Cię o podjęcie natychmiastowych działań w celu sprowadzenia ich do akceptowalnego poziomu.

Najczęstsze przyczyny nadpobudliwości to:
Zamówienia są modyfikowane przez eksperta-doradcę przy każdym tiku
Zamówienia są wysyłane na serwer przez eksperta-doradcę, gdy na koncie nie ma pieniędzy
Wadliwa logika i / lub ustawienia doradcy eksperckiego, powodująca zawyżenie obrotów (i zwykle straty)
Próba złożenia transakcji z EA po nieprawidłowej cenie / przy niewłaściwym typie zlecenia

Sprawdź swoje konto i wprowadź niezbędne zmiany, aby obniżyć wiadomości na serwerze. Jeśli nadpobudliwość będzie się utrzymywać i przekroczy 25 000 wiadomości, będziemy musieli wyłączyć konto, aby zapobiec niepotrzebnemu obciążeniu serwera MT4 bez powiadomienia
raposo pisze:
15 paź 2019, 10:26
Zanim jednak zaczniesz na dobre bawić się automatycznymi strategiami, to proponuję pobawić się jednak na tym demo (a nawet realu) handlując manualnie. To z pewnością ułatwi Ci potem obiektywne testowanie automatu, no i samo jego tworzenie.

Powodzenia! ;)
Dodałbym jeszcze że handel manualny przydaje się w optymalizacji robota przy zmieniającym się rynku który niestety potrafi zaskakiwać robota bez uczuć :D
"Dla każdego inaczej wygląda kawałek nieba, własna sieć odrzutowców kontra pół chleba.."
RR Brygada

Beginner001
Bywalec
Bywalec
Posty: 19
Rejestracja: 14 paź 2019, 03:53

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: Beginner001 »

Dzięki bardzo za wiele wskazówek.
Handlu manualnego obawiam się niestety (ale oczywiście może być pomocny przy tworzeniu i optymalizacji robota)
Mam kilku znajomych, którzy od dłuższego czasu próbują swoich sił na fx z marnym skutkiem (za duzo emocji, poleganie na intuicji, szybkie zamykanie zyskow, przetrzymywanie strat, nie trzymanie się strategii itd)
i oni właśnie handlują manualnie. Wg mnie podstawa sukcesu to cierpliwość, konsekwencja, brak emocji i jakas logiczna strategia
I w tych aspektach strategia automatyczna ma przewagę nad człowiekiem, tak mi się wydaje.
Dodatkowo robot śledzi kazdą zmianę ceny i w każdym momencie może zareagować, a ja nie jestem w stanie siedzieć przed wykresami 24h/dobę
Plus jeszcze właściwie natychmiastowy czas reakcji ze strony robota jest zaletą.
Ale to są tylko przemyslenia bardzo początkującej osoby, czas i rynek zweryfikuje moje myslenie ;)

Awatar użytkownika
dzikson
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 426
Rejestracja: 05 cze 2019, 18:48

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: dzikson »

Beginner001 pisze:
17 paź 2019, 00:42
nie trzymanie się strategii itd)
Cała reszta odnośnie atutów robota to trochę naciągane. Wiadomo że pracuje cały czas, ale uwierz że nie wbije się w najlepszym momencie (ani na każdej górce, ani w każdym dołku), tylko człowiek jest wstanie wyczuć ten moment. Robot potrzebuje sygnału, a żaden sygnał nie występuje przed, tylko już po reakcji rynku. Gdyby występowały takie sygnały to było by mniej tracących.
Są roboty które możesz zaprogramować pod swoje wytyczne typu linie trendu ale wtedy i tak coś o rynku musisz wiedzieć. Chyba że masz takiego co wyznacza linie trendu, opory/wsparcia i pod to gra, z tym że musiałby być kozak żeby nie łapał wszystkich pustych, a pomijał te najważniejsze.
Takim sam bym się zainteresował
Ogólnie pięknie napisałeś:
Beginner001 pisze:
17 paź 2019, 00:42
(za duzo emocji, poleganie na intuicji, szybkie zamykanie zyskow, przetrzymywanie strat, nie trzymanie się strategii itd)
Wymieniłeś główne przyczyny tracenia na rynku.. Ustaw robota, a sam ćwicz na demo aby nie popełniać tych błędów.
Bardzo dużo ułatwia ustawienie sztywnego SL (eliminujesz emocje typu "a może zaraz się odwróci") i TP choć tu nie mam wytycznych, widząc że rynek doszedł do jakiegoś punktu i nie może sie przebić, lub następuje duży ruch na jednej świecy co może oznaczać odwracanie jakiegoś trendu (może, nie musi) warto rozważyć wcześniejszy wyjście z pozycji.
Tak z ciekawości, robota piszesz sam czy szukasz gotowca free, lub chcesz kupić? Pamiętaj żeby go testować chociaż miesiąc na demo.
"Dla każdego inaczej wygląda kawałek nieba, własna sieć odrzutowców kontra pół chleba.."
RR Brygada

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9994
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Beginner001 pisze:
17 paź 2019, 00:42
Ale to są tylko przemyslenia bardzo początkującej osoby, czas i rynek zweryfikuje moje myslenie ;)
Korzystałem z wielu robotów, tworzyłem też swoje (same koncepcje, bo z programowania znam podstawy ;) ).
Różnice oczywiście są, ale automatyzacja to też nie przepis na pewny czy nawet łatwiejszy zysk. To tak samo ciężka robota, tylko wymaga wykonywania innych czynności ;). Podczas, gdy handlując manualnie rozwijasz swoje umiejętności to przy automacie czeka Cię wiele godzin adzorowania działania EA, optymalizacji, szukania cały czas nowych rozwiązań, danych, testowania... I to wszystko dopiero po tym jak już uda Ci się stworzyć lub znaleźć automat, który... jest skuteczny lub chociażby perspektywiczny ;). A ile będzie takich totalnie bez sensu? Ile będzie takich, które na testach wypadną świetnie, a w praktyce ukażą swoje prawdziwe (bezużyteczne) oblicze?

Pewnie, działaj. Ale nie licz, że to będzie droga na skróty... ;)
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
dzikson
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 426
Rejestracja: 05 cze 2019, 18:48

Re: Wszystkie pytania dozwolone-Dla początkujących Forexowców

Nieprzeczytany post autor: dzikson »

Świetnie że raposo o tym wspomniałeś. Jak zapewne wiesz sam działam od niedawna na rynku, jednocześnie testuje robota którego defacto w całości sam ustawiłem (nie napisałem bo pojęcia nie mam o programowaniu). jestem po dwumiesięcznych testach, z czego miesiąc jest zyskowny na demo. Od przyszłego tygodnia chce wpłacić casch bo czekam za następnym kontem u brokera. Czy praca na demo może znacznie się różnić od realnego konta dla robota działającego na najmniejszych lotach? Nie licząc poślizgów i opóźnień które dla mojego systemu nie zagrażają.
Jeśli sprawdzi się na małej sumie, czy podnosząc stawkę działać będzie (lub powinien) tak samo na 0.01 lota jak na 1 lot lub więcej?
"Dla każdego inaczej wygląda kawałek nieba, własna sieć odrzutowców kontra pół chleba.."
RR Brygada

ODPOWIEDZ