PIT u zagranicznego brokera

Oferta brokererów rynku walutowego Forex oraz opinie użytkowników na ich temat.
krzysd2
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 4
Rejestracja: 09 lip 2015, 15:04

PIT u zagranicznego brokera

Nieprzeczytany post autor: krzysd2 »

Witam,

Mam pytanie do tych, ktorzy od dluzszego czasu dzialaja za posrednictwem IBrokers(ew. innego duzego brokera).
Jak przygotowujecie dane do wypelnienia PITu?
Po przeprowadzeniu w ciagu roku np. 1000 transakcji obliczenie wszytkiego po kursie PLN z danego dnia
i to jeszcze tak, zeby USkarb. sie nie przyczepil wydaje mi sie dosc skomplikowane.
W tej chwili to jest wlasciwie jedyny powod dla ktorego caly czas korzystam z krajowego brokera, ktory
wypelnia wszystkie dane za mnie i dokad skarbowy dostaje takie same dane ode mnie i od brokera, to nigdy sie nie przyczepia.

Moze ktos wie gdzie znajde jakas specjalistyczna firme lub jakis watek na ktoryms forum, gdzie ten temat zostal juz
dokladnie omowiony.

Pozdrawiam i zycze udanego roku w inwestycjach,
Karol

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9994
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: PIT u zagranicznego brokera

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Cześć,

Odwieczny problem polskich traderów... :)

Broker zagraniczny nie wystawi Ci PIT-a (bywają sporadyczne wyjątki) i nie prześle informacji do polskiego US (ale weszły już przepisy, gdzie może informować swój krajowy US, a ten US klienta), więc wszystko na Twojej głowie. Potwierdzeniem jest historia transakcji z platformy, którą warto sobie zachować.

Jeśli korzystasz z zagranicznego brokera, to zależy od opcji:
1) prowadzisz konto w PLN,
2) prowadzisz konto w walucie obcej.

W pierwszym przypadku sytuacja jest dość prosta. Wystarczy zsumować zyskowne, stratne, zrobić bilans i obliczyć podatek. Dla MT4 i MT5 wszystko jest w raportach szczegółowych. Dla innych platform już może być ciężej...

W drugiej opcji jest znacznie gorzej, bo każdą transakcję trzeba przeliczyć po kursie NBP. Jak słusznie zauważyłeś, przy setkach/tysiącach transakcji to brzmi jak horror :). I opcji jest znów kilka:
A. obliczać ręcznie (odradzam),
B. pobawić się z excelem,
C. zlecić usługę biurze księgowemu (nie każde się podejmie, cena prawdopodobnie zależeć będzie od ilości transakcji),
D. zabrzmi jak chamska reklama, ale mamy swój program do podatku, który jest bezpłatny i dostępny dla naszych klubowiczów. Wykonuje całą robotę automatycznie w oparciu o statementy z platform MT4, MT5, cTrader i JForex dowolnego brokera.
https://forexclub.pl/program-podatek-fo ... z-podatek/

Jeśli chodzi o ryzyko ew. kontroli i wezwania do US, to osobiście mnie to nie doświadczyło, ale słyszałem, że zdarzają się głównie w przypadku, gdy dane z PIT-8c nie pokrywają się z Twoim rozliczeniem, szczególnie kiedy miałeś zysk u brokera polskiego i stratę u zagranicznego (rzadziej w drugą stronę ;) ).

Więcej o rozliczeniu podatku od zagranicznego brokera znajdziesz w 3 artykułach:
https://forexclub.pl/opodatkowanie-doch ... x-czesc-1/
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
sardo nunspa
Gaduła
Gaduła
Posty: 353
Rejestracja: 18 sty 2007, 12:56

Re: PIT u zagranicznego brokera

Nieprzeczytany post autor: sardo nunspa »

raposo pisze: (ale weszły już przepisy, gdzie może informować swój krajowy US, a ten US klienta)
Gdzie zdobędę więcej informacji na ten temat?
Obrazek

krzysd2
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 4
Rejestracja: 09 lip 2015, 15:04

Re: PIT u zagranicznego brokera

Nieprzeczytany post autor: krzysd2 »

No wlasnie. Czasem tak jest, ze za granica jest strata, a przenoszac inwestycje do zagranicznego brokera,
jak np Interactive Brokers pewne jest, ze PIT8c(gdzie beda rozliczone np. tylko polskie kontrakty)
i zlozony przeze mnie PIT38 beda sie mocno roznily o wszystkie transakcje wykonane poza Polska.

Twoj program wydaje sie ciekawy, ale nie obsluguje chyba jeszcze wyciagow
z Interactive Brokers(gram na kontraktach wiec mysle przede wszystkim o tym brokerze)?

Dlatego pomyslalem o firmie specjalizujacej sie w rozliczeniach.
Chcialbym znalezc taka, ktora ma doswiadczenie w rozliczaniu transakcji kapitalowych i ew. w jakis sposob jest w stanie
pomoc wyjasnic ew. watpliwosci w skarbowym.

Jesli wiesz gdzie moglbym kogos takiego znalezc(lub moze ktos z forumowiczow), to bede bardzo zobowiazany.

Pozdrawiam,
Karol

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9994
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: PIT u zagranicznego brokera

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Gdzie zdobędę więcej informacji na ten temat?
https://forexclub.pl/podatki-forex-zagr ... -skarbowy/
https://forexclub.pl/podatek-forex-broker-cypr/

Ogólnie szukaj w sieci pod hasłem: CRS, CRS Decree i Common Reporting Standard
krzysd2 pisze:No wlasnie. Czasem tak jest, ze za granica jest strata, a przenoszac inwestycje do zagranicznego brokera,
jak np Interactive Brokers pewne jest, ze PIT8c(gdzie beda rozliczone np. tylko polskie kontrakty)
i zlozony przeze mnie PIT38 beda sie mocno roznily o wszystkie transakcje wykonane poza Polska.
Tak może być, ale jeśli masz wyciąg z transakcji i wszystko dobrze obliczyłeś, to nie masz czego się obawiać.
krzysd2 pisze:Twoj program wydaje sie ciekawy, ale nie obsluguje chyba jeszcze wyciagow
z Interactive Brokers(gram na kontraktach wiec mysle przede wszystkim o tym brokerze)?
Niestety, IB nie cieszy się zbyt dużą popularnością w Polsce.
krzysd2 pisze:Dlatego pomyslalem o firmie specjalizujacej sie w rozliczeniach.
Chcialbym znalezc taka, ktora ma doswiadczenie w rozliczaniu transakcji kapitalowych i ew. w jakis sposob jest w stanie
pomoc wyjasnic ew. watpliwosci w skarbowym.
Popytaj u siebie w mieście (lub najbliższym dużym). Wiem tylko, że nie będzie łatwo, bo o specjalizujących się biurach stricte w takich rozliczeniach nie słyszałem.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

krzysd2
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 4
Rejestracja: 09 lip 2015, 15:04

Re: PIT u zagranicznego brokera

Nieprzeczytany post autor: krzysd2 »

Niestety, IB nie cieszy się zbyt dużą popularnością w Polsce.
Wiem, maja zaporowe(dla wielu szczegolnie forexowych graczy) wymagania odnosnie min. wartosci rachunku.
Ale daja dostep do chyba wszystkich gield akcyjnych, kontraktowych, opcyjnych i ETFowych. I oferuja b. niskie prowizje.
Poza tym sa tak wielkim graczem, ze ryzyko bankructwa jest b. niewielkie.
Popytaj u siebie w mieście (lub najbliższym dużym). Wiem tylko, że nie będzie łatwo, bo o specjalizujących się biurach stricte w takich rozliczeniach nie słyszałem.
Mieszkam kilkanascie kilometrow od W-wy. Pomyslalem, ze moze ktos z doswiadczonych forumowiczow przetarl
juz pierwsze szlaki... Wolalbym w ciemno nie uderzac do firmy o ktorej nic nie wiem..

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: PIT u zagranicznego brokera

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

Tak sobie pomyślałem, że skoro Raposo ma i oferuje program do wyliczania pitów z rachunków w walutach obcych to pewnie sam go nie zrobił, tylko zrobił go dla niego jakiś programista i to pewnie ktoś z kim Raposo ma umowę o współpracę w robieniu EA. Może najprostszym sposobem będzie napisanie do jednego z dwóch programistów, których można znaleźć na stronie Raposo i zapytać o taki program. Pewnie jest to wykonalne i tańsze niż większość podejrzewa.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

krzysd2
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 4
Rejestracja: 09 lip 2015, 15:04

Re: PIT u zagranicznego brokera

Nieprzeczytany post autor: krzysd2 »

Jest to jakis pomysl, ale w pierwszej kolejnosci wolalbym skorzystac z uslug profesjonalnej firmy, ktora
ma doswiadczenie w rozliczaniu kontraktow, dywidend czy opcji. Oni beda wiedzieli, czy wszystko ma byc
zsumowane razem, czy moze sa przychody, ktore powinny byc umieszczone w innych pozycjach w picie itd..

ODPOWIEDZ