Kontrakt terminowy. Podąża za ceną ?

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
hank4
Gaduła
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:07

Kontrakt terminowy. Podąża za ceną ?

Nieprzeczytany post autor: hank4 »

Witam

Wiem że zapewne zadaje pytanie które padło nieraz ale jak to jest z kontraktami terminowymi.

- Kilka dni temu przeczytałem art.(sponsorowany przez GPW) w którym była mowa że kontrakty na akcje podążają za ceną(akcji.Została również zaprezentowana grafika).
Według tego (to sa tylko wartości teoretyczne.Niestety nie mogą odszukać art.wiec mam nadzieje ze mój przykład zadziała na wyobraźnie) art. jeżeli np. cena akcji wynosi 100 , kontraktu 150 to czy jeżeli cena akcji spadnie/wzrośnie o 2 % to również tak sie stanie z kontraktem (według art.TAK.ponieważ są powiązane)? Czytałem na rożnych forach również tutaj że to tak nie działa,niema bezpośredniego powiązania tzn.ze jeżeli cena akcji spadnie nie oznacza to ze kontraktu również musi,może nawet wzrosnąć. JAK TO WRESZCIE JEST ?

- Pokrewne pytanie. Jeżeli dochodzi do odcięcia dywidendy np.o 2 % to cena kontraktu również spada. Oczywiście czytałem że arbitralności zapewne zdążyli wcześniej obniżyć cenę o te 2 %. Lecz według art.powinna sama spaść.

Może cie mi to wytłumaczyć bo teraz wszystko zaczyna mi sie mieszać.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
por. Borewicz
Gaduła
Gaduła
Posty: 93
Rejestracja: 25 cze 2014, 11:58

Re: Kontrakt terminowy. Podąża za ceną ?

Nieprzeczytany post autor: por. Borewicz »

Cena kontraktów wynika wprost z ceny instrumentu bazowego tylko w momencie wygasania kontraktu. W pozostałych momentach jest wynikiem popytu i podaży na kontrakt, podobnie jak ma to miejsce w przypadku ceny instrumentu bazowego np akcji. To, że ceny kontraktów i akcji są zbliżone do siebie wynika właśnie z tego że kontrakt kiedyś wygaśnie i gdy ceny się rozjeżdżają zbyt mocno wkraczają arbitrażyści.
Zmiany cen kontraktów i akcji nie muszą być ze sobą zsynchronizowane. Wystarczy, że uczesnicy rynku akcji i kontraktów mają nieco inne spojrzenie na rynek i np. przy wzroście cen akcji o 2% cena kontraktów może np. wzrosnąć o 2.2%

hank4
Gaduła
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:07

Re: Kontrakt terminowy. Podąża za ceną ?

Nieprzeczytany post autor: hank4 »

Rozumie.

Jak wygląda sprawa z wygasaniem kontraktu? Rozumie zę w dniu wygaśnięcia kontraktu cena będzie może nie tyle taka sama jak np. wig 20 ale bardzo zbliżona w związku z tym czy istnieje jakieś maksymalne procentowe odchylenie od rynku kasowego którego kontrakt w dniu wygaśnięcia nie może przekroczyć np. wig 20 1234 pkt i kontrakt w dniu wygaśnięcia może maksymalnie różnic sie od niego o + - 1% ? Czy może nie ma maksymalnego odchylenia w dniu wygaśnięcia kontraktu ?

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Kontrakt terminowy. Podąża za ceną ?

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Nie ma maksymalnego odchylenia. To rynek o tym decyduje.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

hank4
Gaduła
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:07

Re: Kontrakt terminowy. Podąża za ceną ?

Nieprzeczytany post autor: hank4 »

Czyli jest ono nie wielkie ponieważ wyczytałem :

średnia arytmetyczna wyliczona ze
wszystkich wartości indeksu WIG20 w czasie ostatniej godziny notowań ciągłych oraz
wartości tego indeksu ustalonej na zamknięcie sesji giełdowej, po odrzuceniu 5
najwyŜszych i 5 najniŜszych z tych wartości.

ODPOWIEDZ