Załamanie rynku przez DB

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Załamanie rynku przez DB

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

Taki link :

http://niewygodne.info.pl/artykul7/0332 ... iemcow.htm

Wiem, że temat upadku DB przewija się często od co najmniej dwóch lat, choć nie jest to gołosłowne, bo DB faktycznie zjeżdża na giełdzie. Obecnie jest najniżej od 1994 roku. Na podobnym poziomie znalazł się w 2009 i to całkowicie zasłużenie.
Z podanego linku chciałbym podkreślić dwa zdania.

1 "Klienci instytucjonalni już nie czekają i wyciągają wielomiliardowe nadwyżki gotówkowe, jakie trzymali w Deutsche Banku. "

Bardzo groźne info, bo pokazujące, że być może dni banku są policzone. Nie wiem jednak czy to fakt, więc tym zdaniem się nie przejmujmy.

2 "Okazuje się, że ten największy niemiecki bank jest "umoczony" po uszy na rynku ryzykownych instrumentów pochodnych (kontrakty terminowe, opcje, SWAP-y, CDS-y, CIRS-y) notowanych na platformach pozagiełdowych. "

To zdanie pokazuje jak jest źle . Już kiedyś wspominałem o tym na forum, że DB jest dostawcą płynności dla brokerów FX. Nie on sam na szczęście, ale jest jednym z największych, jeśli nie największym.
Jeśli DB padnie to KAŻDY broker europejski, niezależnie czy jest MM czy ECN może zawiesić notowania WSZYSTKICH instrumentów i nie wypłacić zysków. Ba, może odwołać pewną ilość transakcji wstecz. Może się mylę i nie może tego zrobić.
Tak czy siak, jeśli DB padnie to na jakiś czas rynek FX może zostać zawieszony, bo nie będzie dostatecznie dużego dostawcy płynności. Brokerzy MM oczywiście mogą sobie działać dalej w najlepsze, ale prezentowane przez nich notowania mogą być "sobie a muzom", że nie wspomnę o potencjalnym wzroście spreadu.
Nie wiadomo czy DB padnie, a jeśli nawet to kiedy, ale jeśli pierwsze zdanie jest prawdziwe, to może się okazać, ze niedługo. Może za tydzień :p .
Myślałem o tym chwilę i wychodzi mi, że nie da się w żaden sposób przed tym zabezpieczyć. Pieniądze, które są u brokera, są tak jakby wirtualne i mogą nagle zniknąć. Oczywiście UE wprowadza od 1 sierpnia zmiany, które mają ochronić nasze pieniądze, ale przy upadku DB to nikt niczego może już nie gwarantować. Pozycje mogą zaliczyć duże straty. Dużo większe niż w czasie przekrętu szwajcarskiego, a najgorsze, że teraz będzie to dotyczyć KAŻDEGO instrumentu notowanego u brokera Fx. Ciekaw jestem czy wtedy nadal wszystkie ujemne debety będą zerowane.
Oby ten DB na razie nie padał, bo ... jak rany ... może być nieciekawie.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Awatar użytkownika
xhDog
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 935
Rejestracja: 05 cze 2014, 18:25

Re: Załamanie rynku przez DB

Nieprzeczytany post autor: xhDog »

Ten artykuł jest z 2016 roku. Co nie znaczy, że sytuacja Deutsche Banku jakoś ekstra się poprawiła od tamtego czasu.

Tak, były wtedy takie informacje, że najwięksi w obawie, ruszyli do DB po swoją kasę.
Były też takie, że DB kontaktował się ze swoimi klientami i ich uspokajał, że jest ok i ich pieniądze są bezpieczne. :D
Minęły dwa lata, DB jeszcze się trzyma więc przesadnego runu na bank nie było. Pewnie jakiś procent największych klientów zmył się ze swoją kasą z DB.

Kara 14 miliaradów dolarów została bodajże zmniejszona na 7mld i DB zgodził się zapłacić. Może już to zrobił. DB dorobił się tez innych kar (np. za manipulacje na forex czy pranie pieniędzy :D ), ale to już są grosze w porównaniu do tych miliardów.

Władze mogą w dobie kryzysu odciąć całkowicie detalistów od forexu. Inna sprawa, że gdyby DB upadł i rozpętał piekło na ziemi, to skutki są trudne do przewidzenia nawet dla najlepszych ekonomistów.
Pieniądze są wirtualne czy to u brokera, czy w banku. W kryzysie cypryjskim ludzie mogli wypłacić tylko 400eur ze swoich pieniędzy. I co zrobisz? Nic nie zrobisz. Fakt, że potem mogłeś wypłacić resztę, no ale jednak przez pewien czas nie mogłeś w pełni dysponować własnymi pieniędzmi tak jak byś chciał. Dodatkowo państwo ukradło część pieniędzy obywateli z banków w postaci podatku 25% dla depozytów powyżej 100tys euro.

Cieżko powiedzieć co wymyślą jak nastanie kolejny kryzys, a nastanie prędzej czy później.

I jeszcze ciekawostka. Deutsche Bank USA obłał stress test Fed-u: https://www.dw.com/pl/deutsche-bank-usa ... a-19369116
trzeba mieć jaja jak super saiyan

Daniel 12:12 Blessed is he that waiteth, and cometh to the thousand three hundred and five and thirty days.

mayburn
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 03 wrz 2015, 14:48

Re: Załamanie rynku przez DB

Nieprzeczytany post autor: mayburn »

MarioDM pisze:Taki link :
Już kiedyś wspominałem o tym na forum, że DB jest dostawcą płynności dla brokerów FX. Nie on sam na szczęście, ale jest jednym z największych, jeśli nie największym.
Jeśli DB padnie to KAŻDY broker europejski, niezależnie czy jest MM czy ECN może zawiesić notowania WSZYSTKICH instrumentów i nie wypłacić zysków..
Hej

Tu sa dane z 2017 forex exchange ranking

https://www.euromoney.com/article/b1348 ... s-released

Obrazek

DB nie jest najwiekszym, choć ciągle jest w pierwszej piątce, jednak jego udział systematycznie spada.

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Załamanie rynku przez DB

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

mayburn pisze:
DB nie jest najwiekszym, choć ciągle jest w pierwszej piątce, jednak jego udział systematycznie spada.
Fajna tabelka. Dzięki za jej wklejenie. Masz może takie dane z wcześniejszych lat ?
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

mayburn
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 03 wrz 2015, 14:48

Re: Załamanie rynku przez DB

Nieprzeczytany post autor: mayburn »

Niestety nie

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Załamanie rynku przez DB

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

Przyszła mi do głowy taka myśl, że może ta regulacja UE zmniejszająca lewar ma związek z podejrzewanym nieodległym upadkiem DB. Upadek DB zachwieje z pewnością rynkami i niejednego mógłby doprowadzić do sporego ujemnego salda.
Z tym przechodzeniem na Pro lepiej uważać w takim razie. Jedyny wybór to chyba Tickmill, który na Pro gwarantuje brak ujemnego debetu i gwarancje brytyjskie ochrony kapitału. To oczywiście tylko moja indywidualna sugestia i każdy niech robi jak uważa. Moim zdaniem z uwagi na ryzyko związane z upadkiem DB chociażby wskazują Tickmill jako jedyny na obecną chwilę rozsądny wybór brokera.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

ODPOWIEDZ