Rozliczenie z Urzędem Skarbowym

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9995
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Rozliczenie z Urzędem Skarbowym

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Nie dostaniesz zwrotu. Straty z lat ubiegłych możesz odliczać od osiągniętych zysków.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
T-REX
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 857
Rejestracja: 23 cze 2010, 23:33

Re: Rozliczenie z Urzędem Skarbowym

Nieprzeczytany post autor: T-REX »

Widzę że posr..m swoje polskie zeznanie: straty a koszty... co jest kosztem na FX? comission jest stratą czy kosztem? jak zaliczę commision w poczet straty to błąd?
Prawdziwa głupota zawsze pokona sztuczną inteligencję

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9995
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Rozliczenie z Urzędem Skarbowym

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Strata to jest ujemny wynik finansowy za dany rok.
Zysk to dodatni wynik za dany rok.

Masz jeszcze przychód (zyskowne transakcje) i koszt uzyskania przychodu (prowizje, inne koszty i pozycje zakończone na minusie).

Ale szczerze powiedziawszy nawet brokerzy różnie sobie to wyliczają, gdzie np. XTB liczy właśnie po bilansie pozycji, a na Noble'u po wolumenie transakcji - przynajmniej na DAX-ie. Ze 2-3 lata temu trochę u nich pohandlowałem i okazało się, że miałem przychód ze 20 mln zł, a koszt uzyskania przychodu 20 mln zł plus jakieś drobne (bo ostatecznie straciłem tam kilkadziesiąt zł :) ).
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
T-REX
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 857
Rejestracja: 23 cze 2010, 23:33

Re: Rozliczenie z Urzędem Skarbowym

Nieprzeczytany post autor: T-REX »

Mnie bardziej chodzi o to, że jak wliczę koszty (prowizje broka)w straty na transakcjach ( już to zrobiłem) to czy nie powstanie problem dla pani z okienka, bo stratę odliczam po 50% przez pięć lat, a koszt przy wykazaniu straty pewnie przepada albo odlicza się jeszcze inaczej. Bo w PITcie widzę rubrykę "koszty uzyskania", co może sugerować, że koszt jest innym rodzajem straty.
Prawdziwa głupota zawsze pokona sztuczną inteligencję

jackub

Re: Rozliczenie z Urzędem Skarbowym

Nieprzeczytany post autor: jackub »

T-REX pisze:Mnie bardziej chodzi o to, że jak wliczę koszty (prowizje broka)w straty na transakcjach ( już to zrobiłem) to czy nie powstanie problem dla pani z okienka, bo stratę odliczam po 50% przez pięć lat, a koszt przy wykazaniu straty pewnie przepada albo odlicza się jeszcze inaczej. Bo w PITcie widzę rubrykę "koszty uzyskania", co może sugerować, że koszt jest innym rodzajem straty.
Straty są wynikiem różnicy pomiędzy przychodami kosztami uzyskania przychodu ... (gdy koszty są wyższe od przychodów)
Nie rozumiem jak to odliczasz po 50% przez pięć lat..... to razem 250%?
Ostatnio zmieniony 08 mar 2018, 21:43 przez jackub, łącznie zmieniany 1 raz.

lukaszz
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 22 paź 2017, 10:53

Re: Rozliczenie z Urzędem Skarbowym

Nieprzeczytany post autor: lukaszz »

raposo pisze:Nie dostaniesz zwrotu. Straty z lat ubiegłych możesz odliczać od osiągniętych zysków.
Czyli za rok nie mogę wpisać tej straty z 2017 ?

Nie bardzo to rozumiem. Na przykład jeśli w 2018 roku będze miał stratę 5000 zł, to kiedy mogę wpisać w picie tą stratę ?

Awatar użytkownika
T-REX
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 857
Rejestracja: 23 cze 2010, 23:33

Re: Rozliczenie z Urzędem Skarbowym

Nieprzeczytany post autor: T-REX »

jackub https://youtu.be/tzT1ff88Z-U?t=29m28s
50% z najstarszego roku ( do pięciu lat), potem 50% z następnego (np: z przed czterech lat), i tak do pokrycia stratami całego podatku. W następnym roku to co zostało z najstarszego roku, potem kolejno - gość dokładnie to tłumaczy i rysuje.
@lukaszs żeby odliczyć stratę musisz mieć od czego - musisz mieć zysk do opodatkowania, i od kwoty podatku odliczasz straty aż do zera lub likwidacji strat. Jeśli nie masz zysku to nie masz od czego odliczać, tutaj nie ma zwrotu podatku, najlepiej obejrzyj cały ten filmik. BTW koszty to to samo co straty uff...
Prawdziwa głupota zawsze pokona sztuczną inteligencję

lukaszz
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 22 paź 2017, 10:53

Re: Rozliczenie z Urzędem Skarbowym

Nieprzeczytany post autor: lukaszz »

Dziękuję za wyjaśnienie T-REX.
Jeśli za rok 2018 będę miał zysk to wtedy od 19% podatku odlicze stratę.

Awatar użytkownika
T-REX
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 857
Rejestracja: 23 cze 2010, 23:33

Re: Rozliczenie z Urzędem Skarbowym

Nieprzeczytany post autor: T-REX »

Dokładnie: JEŚLI. Jeśli nie, to strata przechodzi na następny rok aż do pięciu lat wstecz, potem przepada. Nie ma żadnych zwrotów, a tylko anulowanie kwoty podatku do wysokości strat wg schematu jak na filmie. przynajmniej mam taką nadzieję :wink: .
Prawdziwa głupota zawsze pokona sztuczną inteligencję

ODPOWIEDZ