Jeśli zarabiasz to jesteś złodziejem

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
jackub

Re: Jeśli zarabiasz to jesteś złodziejem

Nieprzeczytany post autor: jackub »

Kolejny śwetny wykład Krzysztofa Karonia... oczywiście myli się co do giełdy i spekulacji ponieważ nie ma o tym zbyt głębokiego pojęcia. Nie skupiajcie się na tym co mówi o giełdzie i spekulacji tylko na reszcie.
Obejrzałem i wysłuchałem wszystkie jego wykłady i jedynie do czego mam zastrzeżenie to ta giełda. W Końcu Buffet też się mylił parę razy....
Od momentu kiedy pieniądze zostały towarem czyli udziela się pożyczek na procent, od momentu pojawienia się lewarowania i od momentu kiedy banki mogą udzielać kredytów na podstawie zabezpieczenia cząstkowego to gościu ma prawo myśłeć o giełdzie i bankach jak o złodziejach... nie myśłicie o nich w podobny sposób?

Awatar użytkownika
arkoni
Gaduła
Gaduła
Posty: 173
Rejestracja: 27 gru 2011, 12:19

Re: Jeśli zarabiasz to jesteś złodziejem

Nieprzeczytany post autor: arkoni »

Już na początku odechciało mi się tego słuchać gdy gościu pierniczy o nowych rocznikach wchodzących na rynek. Robi te swoje wyliczenia w oparciu o to, co mu się wydaje ("mówię to co wiem" - to chyba jakiś schemat wszystkich takich mądrali) zamiast po prostu posłużyć się dość łatwo dostępnymi danymi, dobrze udokumentowanymi i zweryfikowanymi. Oczywiście trzeba by się wysilić i tego poszukać... No i kto by to tam jeszcze weryfikował...
Od momentu kiedy pieniądze zostały towarem czyli udziela się pożyczek na procent, od momentu pojawienia się lewarowania i od momentu kiedy banki mogą udzielać kredytów na podstawie zabezpieczenia cząstkowego to gościu ma prawo myśłeć o giełdzie i bankach jak o złodziejach... nie myśłicie o nich w podobny sposób?
A to powyższe to następna bzdura... Lewara to możesz sobie poszukać gdzieś daleko w historii ludzkości zanim w ogóle powstała jakakolwiek giełda. To samo zresztą dotyczy pożyczania na procent. Kwestia zaś zabezpieczenia kredytu to także problem dotyczący odpowiednich regulacji, a więc i odpowiedniego ustawodawstwa, a więc z pretensjami do tuzów w sejmie. No i w końcu banki to nie instytucje charytatywne ale spółki mające na celu osiąganie zysku, jak największego zysku. Każda ich działalność ma na celu osiągnięcie zysku. Tak trudno to w końcu pojąć i przyswoić. Kradzież zaś to łamanie prawa, a więc są nim takie działania, które łamią obowiązujące w danym państwie prawo (znowu - tuzy w sejmie). Jeżeli więc mówisz, że ktoś złamał prawo i masz na to dowody to pędem do prokuratury. Jeżeli nie, to dobieraj może słowa bardziej stosownie...

jackub

Re: Jeśli zarabiasz to jesteś złodziejem

Nieprzeczytany post autor: jackub »

arkoni, masz rację lewar istnieje od dawna, ale to nie oznacza antomatycznie że jest to uczciwe i moralne czy etyczne.
Tak samo długo jak lewar istnieje istnieje morderstwo a jakoś nikt tego nie uważa za naturalne prawo człowieka. Problem w skali...
Punkt wyjścia rozważań jest rózny Twój i Karonia. Dla Ciebie to zysk a dla Karonia zaspokojenie potrzeb....delikatna i subtelna różnica.
Nie zasłaniaj się literą prawa, prawa które jest narzędziem w rękach tych posiadającym moc jego ustanawiania.

Awatar użytkownika
T-REX
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 857
Rejestracja: 23 cze 2010, 23:33

Re: Jeśli zarabiasz to jesteś złodziejem

Nieprzeczytany post autor: T-REX »

jackub pisze:Kolejny śwetny wykład Krzysztofa Karonia.

Jackub ja popieram @arkoni w tym temacie, próbowałem obejrzeć parę innych filmów z p. Krzysztofem, po za teoryjką o wolności ten facet IMHO nic nie ma - jak się mylę to wskaż mi jakaś perełkę która Cię zainspirowała, sam nie mam siły słuchać dłużej tego bajania. Jeśli już mamy rozmawiać o "wolnościowcach" to proszę: https://www.youtube.com/watch?v=vX1aptt8zPU&t=10s tu masz wykład o tym jak działają państwa i ich ustroje - encyklopedyczna wiedza dla każdego - prawie bez wtrętów o bieżącej polityce, aż się dziwię że ten pan ( Stanisław Michałkiewicz) jest redaktorem u Rydzyka.Polecam inne jego filmy choć to antykodowiec, antysemita, redaktor RM ( czego zdecydowanie nie popieram)ale też były sędzia Trybunału Stanu- posługuje się faktami, a nie wmawia, że posiada sztuczną mgłę w słoiku z wiadomo skąd.... Nie kieruj się tytułem odcinka bo to wina właściciela kanału - debila - by zwiększyć oglądalność - co dobitnie świadczy na jakim poziomie są na ogół ludzie powielający treści których przeważnie sami nie rozumieją, a dają im poparcie. Jak już napisałem, w większości wypadków ci wszechwiedzący posiadacze objawionej wiedzy żyją sobie ze spędów generowanych przez jakieś popierające ich organizacje, a dziadowskie kanały YT wykrawają z tego tortu kawałek dla siebie, wystarczy popluć na Balcerowicza i UE, bo to przecież wina niepowodzeń wszystkich polskich patriotów. Każdy z tych ludzi ma po prostu wg mnie hopla na punkcie komuny, każdy z nich baja o oczyszczeniu w 100% kraju z tego co było jego co najmniej 50 letnią historią. Bez masowej eksterminacji znaczącej populacji Polaków to niemożliwe, bo komuna jest w nas, tylko w stopniu niedostrzegalnym dla przeciętnego Kowalskiego, który wierzy, że komuna była zła, ale wczasy co roku i kolonie za państwowe były dobre - bo nie dostrzega przyczyn i skutków, będących konsekwencją życia w komunie - masz to w dyskusji na koniec ww filmu - ludzie biją brawo stuprocentowemu antykomuniście, a potem opowiadają o tęsknocie za komuną, i żeby zrobić znowu w kraju tak, jak było za Gierka.
Nasza historia potoczyła się tak jak się potoczyła - mówienie co można było zrobić lepiej, to takie gadanie o lewej stronie wykresu -" tu trzeba było wejść, a tu zamknąć pozycję". Ludzie tego nie rozumieją, uważają, że są oszukiwani a sami się oszukują mając zbyt wybujałe oczekiwania wobec życia, też to chyba znamy z rynków? I jak w FX przychodzą szkoleniowcy -" tu bym wszedł to proste bo"... ( tu jakaś chora teoria spiskowa)... "Balcerowicz się kompletnie nie znał, dostał instrukcje z Waszyngtonu,Tel-Awiwu, Kremla, Marsa". Gdzie byli jak trzeba było reformować? Jakie mają udokumentowane wyniki? Jedyny JKM parę razy w sejmie - jego partia mieściła się cała za wieszakami na ubrania, to wieczni teoretycy nie potrafiący działać, zajmujący się tylko gadaniem. Dlatego ci źli komuniści sami przejęli inicjatywę, bo oni w tej grze byli praktykami. I dlatego był okrągły stół, Wałęsa - Bolek czy nie, całość w takiej a nie innej formie, bo PZPRowcy nie bali się popełniać błędów, wiedząc, że konsekwentne działanie odda im koszty z nawiązką. I będzie tak cały czas, cokolwiek nie powiedzą internetowi mądrale, bo po stronie komuny-cokolwiek tak nazwać - jest inicjatywa, a po stronie teoretyków gadanie, i czekanie aż masy bezdennie głupich osłów zwanych narodem to gadanie zrozumieją, i w końcu odepchną marchewkę podawaną cały czas przez tych drugich z inicjatywą. Prędzej skończy się wodór na słońcu niż tak się stanie. BTW samo gadanie w zupełności wystarcza "gadaczom" do ich spokojnej egzystencji, po co mieli by robić cokolwiek innego?
Prawdziwa głupota zawsze pokona sztuczną inteligencję

Awatar użytkownika
Borsuk
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 79
Rejestracja: 26 lip 2014, 09:23

Re: Jeśli zarabiasz to jesteś złodziejem

Nieprzeczytany post autor: Borsuk »

jackub pisze:Od momentu kiedy pieniądze zostały towarem czyli udziela się pożyczek na procent
Ale pieniądze od zawsze były towarem najpierw barter i towar kruszec (dawny pieniądz). Kiedyś pieniądz maił wszystkie cechy towaru (jak drewno, skóry, wyroby rzemieślnicze itp), teraz nie są bo są papierem, którego wartość ktoś gwarantuje (waluta). W dzisiejszych czasach jak A kupuje od B to B to co sprzedaje wymienia na poświadczenie wartości w walucie którego udziela osoba trzecia (np. państwo). Kiedyś towar dzisiaj obietnica, to jest największe złodziejstwo w historii - nacjonalizacja pieniądza (waluta), banki to tylko oportuniści, najbardziej obywateli dyma ich własne państwo.

jackub

Re: Jeśli zarabiasz to jesteś złodziejem

Nieprzeczytany post autor: jackub »

Tyranozaurusie….
Wykłady Pana Michalkiewicza są mi znane, mogę nieskromnie powiedzieć że znam je wszystkie.
Obserwuję , oglądam i czytam wielu innych od wielu lat…..
Będę się upierał przy niezwykłej wartości jakie wykłady Karonia wnoszą. Nikt przed nim a najmniej Pan Michalkiewicz nazwał rzeczy po imieniu, analizował je przytoczył umocowania historyczne, ideologie, układając wszystko co mówi w jeden spójny ciąg przyczynowo-skutkowy.
Michalkiewicz z rzetelnego komentatora i publicysty przekształca się (z wiekiem niestety) w klasycznego jutubera. Zupełnie inaczej wyglądają jego wykłady (strasznie się powtarza i ma wytrenowany zasób historyjek na różne okoliczności, powinien zasób odświeżać od czasu do czasu) poruszające w ciekawy sposób różne problemy rzeczywistości od tego jak i co wykłada podczas swoich okolicznościowych felietonów w ASME, Zupełnie co innego robi Pan Karoń skupiając się na genezie tego jak doszło do tego że nasza rzeczywistość właśnie tak wygląda jak widać i w którą co gorsza zmierza…. I co należałoby zrobić aby przywrócić niewątpliwie mocno zachwianą „normalność”.

Borsuku jest jak mówisz, ale czy to dobrze że tak jest?
Rzeczywiście jest kłopot wynikający z definicji…
Ostatnio zmieniony 06 paź 2017, 11:31 przez jackub, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
T-REX
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 857
Rejestracja: 23 cze 2010, 23:33

Re: Jeśli zarabiasz to jesteś złodziejem

Nieprzeczytany post autor: T-REX »

OK, opierając się na Twojej rekomendacji zrobię kolejne podejście do p. Karonia, ale za parę dni... :564: Za ten wykład, w "telewizji" u jakiegoś "potakiwacza" nie mającego pojęcia o temacie ma pierwszego minusa. :568:
Prawdziwa głupota zawsze pokona sztuczną inteligencję

jackub

Re: Jeśli zarabiasz to jesteś złodziejem

Nieprzeczytany post autor: jackub »

T-REX pisze:OK, opierając się na Twojej rekomendacji zrobię kolejne podejście do p. Karonia, ale za parę dni... :564: Za ten wykład, w "telewizji" u jakiegoś "potakiwacza" nie mającego pojęcia o temacie ma pierwszego minusa. :568:
Program wiedzy społecznej ... można się zgadzać lub nie, ale należałoby poznać taki punk widzenia.
Cykl "Pojęcia podstawowe" 15 filmików tematycznych od Natura Zwierzę Człowiek do GENDER fakty i mity
Dużo czasu ale według mnie warte tego czasu.....

Puszkin
Gaduła
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: 07 gru 2009, 09:53

Re: Jeśli zarabiasz to jesteś złodziejem

Nieprzeczytany post autor: Puszkin »

Nie dało się tego oglądać. Ale zacytuję jednego z forumowiczów.
popluje na Unię i Balcerowicza
Na Unię nie będę pluł ale na Balcerowicza bardzo chętnie.
Profesor ekonomii który przez półtora roku utrzymuje sztywny kurs usd/pln przy oprocentowaniu obligacji skarbu państwa z tego co pamiętam na poziomie około 80% rocznie powinien być aresztowany i rozstrzelany bez sądu za zdradę stanu.
Przecież wtedy "wyparowało" kilkadziesiąt miliardów dolarów i aby spłacić te obligi trzeba było prywatyzować na gwałt wszystko co popadnie.
Można się domyślać dlaczego akurat 1.5 roku i można też się domyślać, że KTOŚ znaczy jacyś spekulanci zagrali wtedy z Polskim rządem w znaczone karty.
Nie wierzę aby za to nie dostał określonego procenta od zysku owych inwestorów. Nawet jak było to tylko 10% to przy sumie wielomiliardowej robi się niezła sumka.
Myślę, że do tej pory z tych pieniędzy są finansowane określone grupy nacisku.
Oczywiście mogę się mylić. To były dawne czasy i zbyt dobrze nie pamiętam. A nie mam teraz czasu i ochoty aby to weryfikować.
Jak mi się coś popierdzieliło to proszę o korektę.

Awatar użytkownika
Borsuk
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 79
Rejestracja: 26 lip 2014, 09:23

Re: Jeśli zarabiasz to jesteś złodziejem

Nieprzeczytany post autor: Borsuk »

jackub pisze:Borsuku jest jak mówisz, ale czy to dobrze że tak jest?
Rzeczywiście jest kłopot wynikający z definicji…
No tak nazewnictwo to owszem, co do tego czy dobrze czy źle... To zależy czasem źle czasem dobrze, ważniejsze czy jest się świadomym z czym ma się do czynienia według mnie. W każdym bądź razie niezależnie od tego czy źle czy dobrze to jak wszystko co jest państwowe kiedyś pier$)@%&e, mam tylko nadzieję, że będę miał wtedy platformę pod ręką :oops: .

ODPOWIEDZ