Praktyki Brokerskie i wybór

Oferta brokererów rynku walutowego Forex oraz opinie użytkowników na ich temat.
Drizzt
Bywalec
Bywalec
Posty: 19
Rejestracja: 03 cze 2016, 19:15

Praktyki Brokerskie i wybór

Nieprzeczytany post autor: Drizzt »

Zapewne wałkuję popularny temat, ale w razie czego proszę wskazać mi wątek ;)

Jestem w trakcie poszukiwania brokera. Po przebrnięciu przez dziesiątki wskazówek jak to zrobić, ustaliłem, że teoretycznie najważniejszą kwestią, aby uniknąć konfliktu interesów jest omijanie brokerów o modelu MM. Zamierzam tradować na parach walutowych i CFD na towary. Wstępnie rozważam: XTB, HTF, TMS

Jednakże z tego co wyczytałem na tym forum, przy CFD zawsze występuje konflikt interesów.

Trochę to zaburzyło moje poszukiwania i choć kryteria pozostaną, bo głównie zapewne będę handlował parami walutowymi, jednakże zastanawiam się jak owy konflikt wygląda w praktyce i tu mam do Was kilka pytań:

1. Czy występują wśród brokerów praktyki manipulowania kursem celem zamknięcia pozycji klientów na stopie, czy ogólnie doprowadzenia go do straty?
2. Czy takie praktyki można skutecznie reklamować porównując przebieg notowań instrumentu u brokera z notowaniami oficjalnymi?
3. Gdzie konkretnie sprawdzać owe oficjalne notowania? W ogóle występują takowe na CFD, czy też każdy broker ma swoje indywidualne?
4. Jeśli występują oficjalnie notowania, to czy są to kursy kontraktów terminowych z jakichś giełd? Jeśli tak, to w jaki sposób CFD są dalej notowane po zamknięciu owych giełd?
5. Jeśli CFD działa na zasadzie pobierania kwotowań - skądś. To w takim wypadku kurs u każdego brokera jest tylko odwzorowaniem tamtego rynku z możliwością zajęcia pozycji w trakcie jego zmian i popyt, oraz podaż wśród klientów brokera w żaden sposób nie wpływają na kurs?
6. Czy występują brokerzy u których takowe praktyki (o ile w ogóle występowały gdziekolwiek) - nie zostały zauważone i mają wśród traderów przyznany status zaufania?
6. Czy przy brokerach bankowi, jak biuro maklerskie aliorbank czy bossa, można założyć, że takie zjawisko (o ile występuje), będzie występowało rzadziej, albo w ogóle, czy też odwrotnie, bankowe domy maklerskie są w Waszej ocenie mniej sensownym wyborem.

Będę wdzięczny za odpowiedzi z wskazówkami, na co konkretnie zwrócić uwagę, aby odnaleźć odpowiedniego brokera i jak CDF działają od strony technicznej ;)

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 10019
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Praktyki Brokerskie i wybór

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Witaj,

CFD to instrument niestandaryzowany odgórnie więc każdy broker może go sobie dowolnie skonfigurować i oprzeć jego kurs o inny walur bazowy. Teoretycznie tak - zawsze może wystąpić konflikt interesów. W praktyce wszystko zależy od brokera.

Ad.1) Teoretycznie tak. W praktyce spotykamy się z tym już raczej sporadycznie, wręcz prawie wcale.
Ad.2) Nie - patrz wstęp ;). Jak zachodzą takie podejrzenia, że to broker coś majstruje (polecam zachować obiektywizm i odstawić emocje po zaliczonym SLu zanim zrobisz aferę) to na ogół najłatwiej po prostu zmienić brokera.
Ad.3) Możesz sprawdzić/zapytać jaki jest instrument bazowy, czyli na jakim instrumencie oparte jest CFD na którym handlujesz ale to dalej tylko punkt odniesienia - dochodzi jeszcze kwestia spreadów, filtrowania datafeedu itd. itp. Ogólnie małe różnice zawsze mogą się zdarzyć i się zdarzają.
Ad.4) Tak, czasem to futures z rynku regulowanego - ale tylko czasem. CFD jest notowane tylko podczas notowań instrumentu bazowego.
Ad.5) Tak.
Ad.6) Nie ma czegoś takiego. Jest dużo hałasu, który bardzo często wynika z nieznajomości funkcjonowania mechanizmów na tym rynku lub niezapoznania się z regulaminem danego brokera, który się zaakceptowało. Oczywiście, im lepsze regulacje pod które podlega dana firma, tym mniejsza szansa na tzw. wałki ale w praktyce manipulacje kursem to rzadkość.
Ad.6b) Nie ma to znaczenia. Wszystko zależy od polityki samej firmy, a także jakości realizacji zleceń. Czasem możesz odczuć, że broker Cię kantuje, a tak naprawdę ma po prostu lichą infrastrukturę. Ogólnie dobra realizacja zleceń, niskie spready i porządne regulacje dają dużo spokoju.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Drizzt
Bywalec
Bywalec
Posty: 19
Rejestracja: 03 cze 2016, 19:15

Re: Praktyki Brokerskie i wybór

Nieprzeczytany post autor: Drizzt »

Raposo, dziękuję za odpowiedź. Odnośnie Twojej wypowiedzi:
Teoretycznie tak - zawsze może wystąpić konflikt interesów. W praktyce wszystko zależy od brokera.
Tzn, w jaki sposób broker na to wpływa? Broker może w bezpieczny dla klienta sposób zablokować ten konflikt?

Nowe pytanka:

1. Czy broker który preferuje dwa modele rynku: Np XTB ma MM i ECN a Noble Markets MM i STP, ma możliwość "przeniesienia" klienta do MM bez jego świadomości, czy widać tam jakąś konkretną różnicę, która pozwala rozróżnić model, z którego się aktualnie korzysta

2. Co jest wg Ciebie lepsze model STP, czy ECN? Przy daytrading, głównie zlecenia oczekujące - jest jakaś różnica?

3. Jak oceniasz poniższych brokerów pod względem infrastruktury i ogólnie, którego byś polecił? Bo tą sferę można sprawdzić chyba tylko po opiniach użytkowników, prawda? Rozważam głównie

HTF
mForex
TMS

i ewentualnie:

PKO
BZWBK
XTB
Noble

4. I jeszcze kwestia spreadu. Brokerzy się prześcigają w deklaracjach a jednak ta wartość jest zmienna. Czy te deklaracje są rzeczywiste i spready w godzinach szczytu zazwyczaj zmniejszają się do wartości deklarowanej przez brokera?

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 10019
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Praktyki Brokerskie i wybór

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Drizzt pisze:Raposo, dziękuję za odpowiedź. Odnośnie Twojej wypowiedzi:
Teoretycznie tak - zawsze może wystąpić konflikt interesów. W praktyce wszystko zależy od brokera.
Tzn, w jaki sposób broker na to wpływa? Broker może w bezpieczny dla klienta sposób zablokować ten konflikt?
W teorii powinien np. zabezpieczając Twoje transakcje na rynku lub sprawnie przekazując je na rynek. Ale w dużej mierze od tego czy mu się to uda (zakładamy, że tego chce) zależy od Twojego handlu. W skrajnych przypadkach nawet jeśli bardzo będzie się starać to taki konflikt może wystąpić. Tyle, że Ty tego raczej nie odczujesz.

Nowe pytanka:
Drizzt pisze:1. Czy broker który preferuje dwa modele rynku: Np XTB ma MM i ECN a Noble Markets MM i STP, ma możliwość "przeniesienia" klienta do MM bez jego świadomości, czy widać tam jakąś konkretną różnicę, która pozwala rozróżnić model, z którego się aktualnie korzysta
Nie ma takiej możliwości. Tzn. może i ma ale jak instytucja nadzorująca to wykryje to będzie słabo.
Drizzt pisze:2. Co jest wg Ciebie lepsze model STP, czy ECN? Przy daytrading, głównie zlecenia oczekujące - jest jakaś różnica?
To zbyt ogólne informacje. Ogólnie ciężko odczuć tutaj różnicę przy 'normalnym' handlu więc ja wybrałbym tam, gdzie mam lepsze spready, prowizje i egzekucję zleceń. W ECN zazwyczaj masz jeszcze zlecenia Place Bid/Offer i niektórzy tego potrzebują, a wtedy STP odpada.
Drizzt pisze:3. Jak oceniasz poniższych brokerów pod względem infrastruktury i ogólnie, którego byś polecił? Bo tą sferę można sprawdzić chyba tylko po opiniach użytkowników, prawda? Rozważam głównie

HTF
mForex
TMS

i ewentualnie:

PKO
BZWBK
XTB
Noble
No to rozważasz chyba wszystkich polskich bez Aliora i BOŚia :). Przerobiłem wszystkich z nich poza WBK, który coś ma problem żeby odesłać mi moją podpisaną umowę od 2 tygodni więc nie mogę się zalogować na moje konto... :P
PKO ma dobrą egzekucję i spready ale bardzo ubogą ofertę. HFT w mojej opinii wypada ogółem najkonkurencyjniej.
Drizzt pisze:4. I jeszcze kwestia spreadu. Brokerzy się prześcigają w deklaracjach a jednak ta wartość jest zmienna. Czy te deklaracje są rzeczywiste i spready w godzinach szczytu zazwyczaj zmniejszają się do wartości deklarowanej przez brokera?
Brokerzy zazwyczaj piszą, że spread jest "od", czasem "do" i zaznaczają w jakich godzinach. Wtedy zazwyczaj nie kłamią :). Ja używam wskaźnika do badania średniej i maksymalnej wartości spreadu więc mam czarno na białym jak jest w danym przedziale czasu.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
MowmiSasiad
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 584
Rejestracja: 03 maja 2012, 12:59

Re: Praktyki Brokerskie i wybór

Nieprzeczytany post autor: MowmiSasiad »

@Drizzt kiedy brok jest animatorem rynku to zawsze jest stroną transakcji, ale to jak radzi sobie z tym ryzykiem to już jego biznes. Wielu brokerów MM jak zobaczy, że w ogólnym rozrachunku wychodzisz na plus nie będzie ci utrudniać handlu tylko tak się zabezpieczy, żeby na tobie nie tracić i szafa gra. Natomiast to, że wyeliminujesz możliwość konfliktu interesu nie oznacza, że będziesz zarabiać. to typowe myślenie życzeniowe, które nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Po prostu dasz zarobić jakieś 3 stronie zamiast swojemu brokowi.

Drizzt
Bywalec
Bywalec
Posty: 19
Rejestracja: 03 cze 2016, 19:15

Re: Praktyki Brokerskie i wybór

Nieprzeczytany post autor: Drizzt »

Natomiast to, że wyeliminujesz możliwość konfliktu interesu nie oznacza, że będziesz zarabiać. to typowe myślenie życzeniowe, które nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Po prostu dasz zarobić jakieś 3 stronie zamiast swojemu brokowi
.

MowmiSasiad, myślę, że zbyt daleko wybiegasz myślami. Próbuję znaleźć najbardziej przyjazne miejsce na rynku i zrozumieć jak to wszystko działa. Czy będę zarabiał, czy tracił nie ma w tym momencie znaczenia i absolutnie nie myślę tak jak napisałeś ;)
Ja używam wskaźnika do badania średniej i maksymalnej wartości spreadu więc mam czarno na białym jak jest w danym przedziale czasu.
Raposo, czy możesz mi zdradzić co to za wskaźnik, albo ew czy publikujesz gdzieś wyniki w różnych przedziałach czasowych :)?

Dochodzi jeszcze taka kwestia, że w HTF, PKO i BZWBK można negocjować obniżenie dźwigni na poszczególne instrumenty. Generalnie wstępnie celuję w HTF i zapewne rozpocznę od nich a potem najwyżej założę z 2 konta u innych by poczuć różnicę ;)

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 10019
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Praktyki Brokerskie i wybór

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Drizzt pisze:
Ja używam wskaźnika do badania średniej i maksymalnej wartości spreadu więc mam czarno na białym jak jest w danym przedziale czasu.
Raposo, czy możesz mi zdradzić co to za wskaźnik, albo ew czy publikujesz gdzieś wyniki w różnych przedziałach czasowych :)?

Dochodzi jeszcze taka kwestia, że w HTF, PKO i BZWBK można negocjować obniżenie dźwigni na poszczególne instrumenty. Generalnie wstępnie celuję w HTF i zapewne rozpocznę od nich a potem najwyżej założę z 2 konta u innych by poczuć różnicę ;)
Wskaźnik naszej produkcji, który m.in. wchodzi w skład Forex Club Tools - narzędzi, które udostępniamy naszym klientom więc jeśli zdecydujesz się np. na HFT to zakładając konto przez nas oprócz 10% rabatu prowizji dostaniesz też i FCT ;).

Co do obniżenia dźwigni to zależy. Na wybranych instrumentach raczej nie ale odgórnie na cały rachunek czasem można ją zredukować - to już zależy od brokera. Niektórzy dają 1:100 dla wszystkich i koniec.

Tyle, że z dźwignią jest tak, że nie musisz jej w całości wykorzystywać - po prostu otwierasz mniejszy wolumen. A jeśli nie znasz umiaru lub nie wiesz jak działa to oznacza tylko, że nie powinno się jej w ogóle stosować :).
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

ODPOWIEDZ