Nominalna wartość lota

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
arkopolo07
Gaduła
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: 29 wrz 2013, 16:00

Nominalna wartość lota

Nieprzeczytany post autor: arkopolo07 »

Witam, szukam jakie nominalne wartości lota oferuje broker XM? Chodzi mi o kontrakty na indeksy, towary, gdyż w przypadku rynku FX wiadomo, że nominalną wartością lota jest 100 000 [j]. Chodzi mi to co przedstawia np.

XTB: http://www.xtb.pl/regulacje/1-Specyfika ... inansowych --> np. na ropie jest to 1000USD, SP500 (US500) 50USD itd.
HFT: http://www.hftbrokers.pl/en/specyfikacj ... nansowych/ --> np. PL20 (WIG20) 10PLN, de facto jest to mnożnik na kontrakcie
TMS: https://www.tms.pl/document/116271

Zaś w przypadku XM mogę znaleźć tylko coś takiego:
https://www.xm.com/pl/commodities --> tj. w przypadku walut jest kolumna "wartość 1 lota", zaś w przypadku np. surowców czy indeksów mamy tylko kolumnę "wartość min.fluktuacji" czy "margines na lot". Zaś kolumna "wartość 1 lota" zawiera tylko 1 [j] waloru, zaś potrzebuję pieniężnej wartości 1 pkt, tak jak w powyższych 3 przypadkach.

Bardzo proszę o wskazówki jak mogę to wyliczyć, dzwoniłem do XM, ale nie potrafią tego wytłumaczyć.

irmentruda
Maniak
Maniak
Posty: 1607
Rejestracja: 21 sie 2014, 08:51

Re: Nominalna wartość lota

Nieprzeczytany post autor: irmentruda »

w XM z tego co widze, to jest 1:1, tzn. 1 pkt indexu to 1 jednostka waluty, w ktorej to index lub kontrakt jest denominowany. Pozostaje ustalenie ile to 1 pkt. Na ger30cash roznica miedzy 10117 a 10118 to jest 1 pkt. w XM i przy 1 locie na MT4 bedzie mial zysk/strate 1€.

arkopolo07
Gaduła
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: 29 wrz 2013, 16:00

Re: Nominalna wartość lota

Nieprzeczytany post autor: arkopolo07 »

Właśnie zależy mi na wartości pieniężnej każdego lota czy to np. złoto, ropa, DAX, CAC ect.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Nominalna wartość lota

Nieprzeczytany post autor: raposo »

XM faktycznie dziwnie to przedstawia, sam się z tym kiedyś nieźle główkowałem. W dodatku z tego co pamiętam mieli tam coś pomieszane z samymi wartościami transakcji. Najłatwiej chyba będzie poszukać EA, które zczytuje te wartości lub po prostu otworzyć demo i zawierać testowe transakcje oraz na ich podstawie wyliczyć sobie to, co potrzebujesz (ja tak robiłem).
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

arkopolo07
Gaduła
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: 29 wrz 2013, 16:00

Re: Nominalna wartość lota

Nieprzeczytany post autor: arkopolo07 »

Skoro robiłeś tak to mógłbyś się podzielić tymi informacjami? Np. ile EUR "waży" 1pkt przy 1 standardowym locie na DAX ect?

JAREK67
Maniak
Maniak
Posty: 2143
Rejestracja: 13 lip 2006, 11:21

Re: Nominalna wartość lota

Nieprzeczytany post autor: JAREK67 »

arkopolo07 pisze:Właśnie zależy mi na wartości pieniężnej każdego lota czy to np. złoto, ropa, DAX, CAC ect.
W tym zakresie u brokerów jest pełna jazda bez trzymanki.
Każdy broker może sobie dowolnie ustawiać te wartości. Zarówno wartość jednego punktu jak i walutę, w której będzie kwotowany instrument.
Dla Dax w XM wygląda to tak.
Obrazek
screen capture
Tu konkretnie jest pewna zmyłka ponieważ mimo, że teoretycznie indeks jest kwotowany z dokładnością 2 miejsc po przecinku to faktycznie zmiana ceny odbywa się w trybie co 0,1 a nie co 0,01. czyli na pełny punkt indeksowy "wchodzi 10 tików a nie 100"
To daje wartość 1 pkt = 10 * 0,1 (wartość ticku) = 1 Euro.
Generalnie jeśli chodzi o walutę w jakiej dany instrument jest kwotowany to wymaga to pewnej wprawy w interpretacji tego co podaje broker.
Jeśli np. tak jak w tym przypadku wartość Tick Value = 0.1 albo 1, 2, 5, 10 to oznacza, ze jest to wyrażona wartość w Euro.
Akurat to konto jest w Euro więc w tym przypadku jest to jak najbardziej zrozumiałe, że broker podaje te wartość walucie bazowej instrumentu.
Ale uwaga! Jeśli to byłoby konto w PLN to brokerzy często przeliczają wartości Tick Value na złotówki. Wtedy wartość Tick Value miałaby postać = 0,4253
Równie dobrze broker mógłby pozostawić wartość Tick Value w Euro, czyli 0,1.
Trzeba być czujnym bo oprócz tego wszystkiego brokerom zdarzają się całkiem niespodziewane "wyliczanki".
Załączam skrypt, który pomaga zorientować się w tym gąszczu ustawień.

Uwaga. Jeśli konto jest w PLN to co do zasady wartość Tick Value dla WALUT jest podawana w PLN.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

arkopolo07
Gaduła
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: 29 wrz 2013, 16:00

Re: Nominalna wartość lota

Nieprzeczytany post autor: arkopolo07 »

Co do walut sprawa jest dość prosta, bo mamy po prostu 10 [j] waluty kwotowanej (czy to jest PLN czy EUR nie ma znaczenia, po prostu waluta musi być jedna). Jeśli chodzi o indeksy to po prostu 1pkt = 1 [j] waluty bazowej np. przy NIKKEI będzie 1pkt. = 1JPY. Zauważ, że w tabeli którą wysłałem w linku wyżej zawsze 1 pkt = 1 [j] waluty, w której jest denominowany. Czyli wychodzi na to, że punkt jest warty zawsze 1 €, $, £ ect.

A jak sprawa wygląda przy towarach: idąc tym tropem 1 duży punkt na pszenicy jest równy 400$, kukurydzy 40$, ropa WTI 100$. Nie wiem jednak jak ze złotem i srebrem.

Czy zgadzasz się z tymi wyliczeniami?

P.S. Dane te są mi potrzebne do wyliczenia odpowiedniej wielkości pozycji w grze pod dywergencje. Np. DAX/EURUSD, NIKKEI/USDJPY, Wheat/Corn ect.

JAREK67
Maniak
Maniak
Posty: 2143
Rejestracja: 13 lip 2006, 11:21

Re: Nominalna wartość lota

Nieprzeczytany post autor: JAREK67 »

Dobrze policzyłeś.
Złoto - 100 * 0,91 = 91 EUR
Jeśli chodzi o srebro to jest własnie chyba babol.

W HFT był taki problem:
http://forex-nawigator.biz/forum/hft-br ... ml#p755810

Zwróciłem brokerowi delikatnie uwagę i poprawili :)

W Admiralu o ile pamiętam indeksy sa kwotowane w PLN

W ICMarkets widzę, że dla złota broker podaje walutę bazową XAU ;)

Obrazek
img upload

arkopolo07
Gaduła
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: 29 wrz 2013, 16:00

Re: Nominalna wartość lota

Nieprzeczytany post autor: arkopolo07 »

A dlaczego "0.91" i EUR? - z tego co widzę to w XM obowiązuje USD. W sumie ani na AG ani na AU nie ma kolumny "Wartość minimalnej fluktuacji ceny".

JAREK67
Maniak
Maniak
Posty: 2143
Rejestracja: 13 lip 2006, 11:21

Re: Nominalna wartość lota

Nieprzeczytany post autor: JAREK67 »

arkopolo07 pisze:A dlaczego "0.91" i EUR? - z tego co widzę to w XM obowiązuje USD. W sumie ani na AG ani na AU nie ma kolumny "Wartość minimalnej fluktuacji ceny".
Konto jest w Euro.
Walutą bazową dla tych surowców jest "USD", więc 1 USD = 0,91 EUR.
Gdyby rachunek był w USD to Tick Value pewnie byłaby = 1.
Broker w tym przypadku przeliczył wartość tiku według waluty rachunku.

ODPOWIEDZ