Zafałszowany obraz systemu

Jeżeli masz pomysł lub używasz ciekawego systemu albo strategii gry, opisz ja tutaj.
Awatar użytkownika
leszczu
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2010, 23:19

Zafałszowany obraz systemu

Nieprzeczytany post autor: leszczu »

Załóżmy, że mamy system, który daje określone sygnały wejścia. Jak potraktować kolejne sygnały, które pojawiają się w momencie, kiedy jesteśmy w pozycji otwartej na podstawie wcześniejszego sygnału? Pomijając je, otrzymujemy niepełny obraz, tego jak system rzeczywiście funkcjonuje. Mam rację czy może się mylę? Jak wy podchodzicie do tej kwestii?

vipovsky
Gaduła
Gaduła
Posty: 180
Rejestracja: 24 maja 2008, 10:43

Re: Zafałszowany obraz systemu

Nieprzeczytany post autor: vipovsky »

mój system jasno określa moment wyjścia z pozycji. dopiero wtedy jest zagrywana pozycja przeciwna.

Awatar użytkownika
silveRbull
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 480
Rejestracja: 18 kwie 2013, 12:14

Zafałszowany obraz systemu

Nieprzeczytany post autor: silveRbull »

Witam

Dokładnie. System nie może być zafałszowany. Jest albo dobry albo zły - albo raczej ma potencjał lub go nie ma. System jasno określa moment wejścia i wyjścia z transakcji oraz jak się zachować w każdej sytułacji. To co dzieje się poza określonym planem działania, wogóle nas nie powinno interesować. Podejmowanie jakichkolwiek transakcji które nie zostały wcześniej jasno sprecyzowane i przetestowane burzy wszelkie statystyki i rozwala system od środka. Jednym słowem zmienia naszą wartość oczekiwaną.

Nie można mieć też niepełnego obrazu systemu. Taki system to nie system. W systemie ma być ujęte wszystko od A do Z. I chociażby pojawiło by się 100 sygnałów podczas tradingu, ale twój system zakłada tylko 5 dziennie to realizujesz tylko 5 a reszta cię nieobchodzi. Jeżeli jednak nie chcesz tracić okazji inwestycyjnych to musisz skonstrułować system który takie okazje uwzględnia. Ale to jest już inny system. Tutaj nie wystarczy dodać kilka opcji do istniejącego systemu, tutaj trzeba przeprowadzić testy od podstaw i na nowo wyliczyć potencjał z nowymi założeniami, bo może się okazać że wartość oczekiwana zmodyfikowanego systemu jest ujemna i klapa.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
leszczu
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2010, 23:19

Re: Zafałszowany obraz systemu

Nieprzeczytany post autor: leszczu »

Chodzi o to, że w trakcie kiedy mamy już otwarty trade pojawiają się transakcje, które mogłyby potencjalnie zakończyć się SL lub TP ale ich nie otwieramy ponieważ przyjęliśmy założenie, że mamy otwartą jedną transakcję i dopóki nie zostanie ona zamknięta, nie otwieramy nowych.
W tym wypadku nie otrzymujemy pełnego obrazu sytemu bo, żeby tak było musielibyśmy otwierać każdą transakcję zgodną z założeniami bez względu na to ile mamy ich już otwartych. A stosując kryterium maksymalnie jednego otwartego tradu sporo zależy od tego jak się wstrzelimy w sygnał.

JAREK67
Maniak
Maniak
Posty: 2143
Rejestracja: 13 lip 2006, 11:21

Re: Zafałszowany obraz systemu

Nieprzeczytany post autor: JAREK67 »

leszczu pisze:Chodzi o to, że w trakcie kiedy mamy już otwarty trade pojawiają się transakcje, które mogłyby potencjalnie zakończyć się SL lub TP ale ich nie otwieramy ponieważ przyjęliśmy założenie, że mamy otwartą jedną transakcję i dopóki nie zostanie ona zamknięta, nie otwieramy nowych.
W tym wypadku nie otrzymujemy pełnego obrazu sytemu bo, żeby tak było musielibyśmy otwierać każdą transakcję zgodną z założeniami bez względu na to ile mamy ich już otwartych. A stosując kryterium maksymalnie jednego otwartego tradu sporo zależy od tego jak się wstrzelimy w sygnał.
Chyba się miotasz niepotrzebnie w tych rozważaniach. Od ciebie zależy jaki działa system. Jeśli dopuszcza otwieranie kilku pozycji jednocześnie to to niech to robi i wtedy masz pełny obraz systemu. Jeśli pozwala na trzymanie w danym momencie tylko jednej pozycji to to jest aktualnie obowiązujący system i jego obraz też jest pełny.
Robot gra według systemu rzeczywiście obowiązującego, więc nie ma mowy o jakimś fałszerstwie. Po prostu rozważasz dwa różne systemy.

Awatar użytkownika
leszczu
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2010, 23:19

Re: Zafałszowany obraz systemu

Nieprzeczytany post autor: leszczu »

Nie no, ja o tym wiem.
Bardziej chodziło mi o to, czy moje postrzeganie gry z tylko jednym otwartym tradem jest słuszne. Szukam potwierdzenia :mrgreen:

Awatar użytkownika
silveRbull
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 480
Rejestracja: 18 kwie 2013, 12:14

Zafałszowany obraz systemu

Nieprzeczytany post autor: silveRbull »

Witam

De-facto zależy od tego jaką masz dobraną tolerancję ryzyka. Jeżeli jest to 1% kapitału, a ty otworzysz 10 transakcji podczas trwania innych trejdów to ryzyko wzrosło do 10% i tym samym łamiesz wszystkie zasady bez wyjątku. Inaczej wygląda sytułacja jeżeli otwierasz kolejny trejd podczas kiedy pierwszy zabezpieczony jest już na BE i tylko sobie piramidujesz czy tam dokładasz trejdy. Podstawowa zasada systemu to ochrona kapitału. Gdzieś na forum Cajto ( szacunek) ładnie scharakteryzował błąd osób początkujących. Mianowicie powiedział, że świerzaki: ....napie(r)dalają cepem wszystko co słomkowe i trzeszczy..... A zatem nie otwierasz kolejnych trejdów jeżeli poprzednie nie są zabezpieczone na BE.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Stforex
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3768
Rejestracja: 02 lis 2011, 15:41

Re: Zafałszowany obraz systemu

Nieprzeczytany post autor: Stforex »

Ustal sobie ile ryzykujesz max. Jak już system mówi BE, zwalnia się margin na kolejny trade. Np. 3% dziennie, 3x1%, mam 3 trade'y z czego 1 na BE, mogę otworzyć czwarty.

Awatar użytkownika
lolek
Gaduła
Gaduła
Posty: 335
Rejestracja: 26 lut 2008, 00:12

Re: Zafałszowany obraz systemu

Nieprzeczytany post autor: lolek »

System realizuje koncepcje.
Koncepcja opiera się o najbardziej wydajne założenia.
Ty piszesz o nowych pomysłach które mógłby realizować system ale nie są uwzględniane przez koncepcje.

Awatar użytkownika
cajto
Maniak
Maniak
Posty: 1984
Rejestracja: 07 mar 2012, 07:18

Re: Zafałszowany obraz systemu

Nieprzeczytany post autor: cajto »

leszczu - Gram DT, nigdy nie mam otwartych dwóch lub więcej pozycji na jednym instrumencie, opiszę sytuacje, które czasami mi się zdarzają i jak je rozwiązuję, może Ci to pomoże.

Para - ED, poziom oczywiście nieaktualny, zachowanie jak najbardziej.
Wejście BUY po 1.3015, SL 15P niżej, TP zakładam na 1.31. Cena dotarła na 1.3065, trade już dawno na BE0, po czym C robi zawrotkę na 1.3035, jednak nie było sygnału na S (dla mnie, według mojego systemu), więc trzymam pozycję dalej. Cena konsoliduje w tym przedziale, tworzy setup na BUY na poziomie 1.3050 (IN) z SL 12P niżej. Nie otwieram nowej pozycji, przestawiam SL ze starej (BE) w miejsce SL z aktualnego setupu, TP jest dalej ten sam. Jeśli mnie wytnie i tak jestem na +, jeśli zaliczę TP, super, jeśli przed TP pójdzie sygnał na S - zamknę aktualnego Longa i otworzę Shorta.

Jest jedno "ale" - musisz być w 100% pewien swego systemu i zawsze zgodnie z nim postępować. Dla mnie właściwa jest tylko jedna pozycja na jednym instrumencie, dlatego opisałem to z mojej perspektywy.
Oczywiście nie neguję systemów opartych na dokładaniu, piramidowaniu, uśrednianiu, itp, jednak to nie moja para kaloszy.

ODPOWIEDZ