Umowa cywilnoprawna sprzedaży akcji, lub PDA poza giełdą

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
conr
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 31 paź 2007, 18:53

Nieprzeczytany post autor: conr »

Chcę wraz z przyjacielem dokonać umowy cywilnoprawnej sprzedaży akcji/PDA poza giełdą. Obaj mamy rachunki w tym samym domie maklerskim i nie pobierze on za to dodatkowej opłaty.

Jak się do tego zabrać? Gdzie mogę znaleźć wzór potrzebnej umowy? Czy cały koszt jaki z tego poniesiemy wyniesie 1%, czy 0,5% (1% znalazłem w Internecie, a o 0,5% mówiono mi w biurze)? Czy koszt ten pokryje nabywający, czy sprzedający akcje? Czy koszt ten zostanie odliczony przez dom maklerski od podatku belki?

Dodano po 1 minutach:

Awatar użytkownika
redart
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 75
Rejestracja: 06 lip 2008, 22:30

Nieprzeczytany post autor: redart »

To zależy :-) Po pierwsze czy to są akcje dopuszczone czy nie dopuszczone do publicznego obrotu. Z Twojego opisu wynika, że macie rachunki w jednym biurze ale nie piszesz, czy na rachunku są zdeponowane te akcje/pda.

Bo jak nie są zdeponowane w tym biurze to istotne jest gdzie i czy w ogóle są zdeponowane. Prawdopodobnie jakieś biuro prowadzi tzw. rejestr papierów niedopuszczonych do publicznego obrotu ale niekoniecznie bo może też prowadzić je spółka.
Tak czy tak o szczegóły dowiesz się w miejscu gdzie "są papiery". Umowę cywilno prawną kupna sprzedaży znajdziesz bez problemu w sieci - ale jeśli papiery są w biurze maklerskim to biuro ma swoje wzory umowy. Ja kiedyś miałem swoją umowę, a i tak musiałem przepisywać na wzór w biura maklerskiego.

I jeszcze jedno - jeśli stawisz się ze swoim kolegą w tym biurze to wystarczy na miejscu podpisać taką umowę. Jeśli przyjdziesz sam z podpisaną umową to musisz podpisać ją u notariusza tak aby mieć wzory podpisów potwierdzone notarialnie (sama umowa jest zwykła cywilno prawna - potrzebujesz potwierdzenie podpisów - koszt ok. 50 pln).

pozdrawiam
redart

ODPOWIEDZ