1% Risk - czyli zarządzanie kapitałem

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Awatar użytkownika
Hitman
Gaduła
Gaduła
Posty: 139
Rejestracja: 08 gru 2004, 16:06

1% Risk - czyli zarządzanie kapitałem

Nieprzeczytany post autor: Hitman »

Dobra to jedziemy.

Ten temat jest dla początkujących. Jeżeli wiesz o co chodzi w zasadzie 1% Risk to raczej nie znajdziesz tutaj nic nowego. Temat ten powstaje dla początkujących aby byli bardziej świadomi w dokonywaniu swoich wyborów na FX i wiedzieli jaką wielkością kapitału mogą wchodzić w transakcje. Jest to jedna z metod wdg. mnie jedna z najlepszych jak ochraniać swój kapitał i nie dać się wyrolować przez rynek w serii strat pod rząd.

Często możemy znaleźć na necie mądre myśli gdzie traderzy radzą żeby nie ryzykować więcej niż 1% na transakcje. Często ta informacja występuje z innymi "złotymi myślami" i przez to jest pomijana lub ginie gdzieś w masie porad. Moim zdaniem jest to najważniejsza porada z która każdy początkujący powinien się zapoznać i jeżeli nie stosować to przynajmniej wiedzieć o jej istnieniu.

Metoda jest bardzo prosta i skuteczna. Żeby ją zastosować musimy mieć najpierw ustalony SL. Kolejnym krokiem jest zmierzenie dystansu od aktualnej ceny do SL. Załóżmy że ten dystans wynosi 20 pipsów. Jeżeli masz na kącie np. 10000$ i stosujesz zasadę 1% oznacza to że w momencie gdy aktualna cena osiągnie SL to stracisz 1% swojego konta. Jak można łatwo obliczyć 1% z 10000$ = 100$ A więc skoro SL = 20 pipsów i SL = 100$ to wychodzi na to że stać cię na zainwestowanie 5$ na pipsa (100$ / 20pipsów = 5$ na pips) Wchodzisz na platformie z 50000 unitsów (np. Oanda) czy 0.5 lota (np. X-Trade)

Dla porównania pokaże wam mały przykład zalet tego systemu

Załóżmy że mieliśmy 3 transakcje na koncie 10000$

I TP 50 SL 10
II TP 90 SL 30
III TP 80 SL 20

Z tych 3ech transakcji 1wsza zakończyła się TP a reszta SL

Jeżeli inwestowaliśmy stałą sumę kapitału (klasyczny przypadek) na pipsa (np. 5$ na pips) to mamy:

(TP 50 * 5$) - (SL 30 * 5$) - (SL 20 * 5$) = 250$ - 150$ - 100$ = 0$

Czyli tyle ile zarobiliśmy to tyle straciliśmy

Jeżeli stosowaliśmy zasadę 1% to mamy:

(TP 50 * 10$) - (SL 30 * 3.5$) - (SL 20 * 5.2$) = 500$ - 105$ -103.95 = 291.05 $

Czyli nadal wychodzimy na + !!!

Jeżeli ktoś nie zrozumiał skąd się wzięło 10$ 3.5$ i 5.2$ w powyższym przykładzie to tłumacze:

I transakcja: mamy 10000$. 1% z tego = 100$ nasz TP = 50 i SL = 10. Jeżeli 10 pipsów to 1% to 50 pipsów = 5% Zyskaliśmy a więc na naszym koncie jest 10500$ (10000$ + 5% = 10500$)

II transakcja: mamy 10500$. 1 % z tego = 105$ nasz SL = 30 a więc na pipsie jest 3.5$ (105$ / 30pipsów = 3.5$ na pipsie) Mamy stratę a więc nasze konto kurczy się do 10395$ (10500$ - 105$ = 10395$)

III transakcja: mamy 10395$. 1% z tego = 103.95$ nasz SL = 20 a więc na pipsie jest 5.2$ (103.95$ / 20pipsów = 5.2$ na pipsie) Mamy stratę a więc nasze konto kurczy się do 10291.05$ (10395$ - 103.95$ = 10291.05$)

Mam nadzieję że się nigdzie nie pomyliłem w obliczeniach. Nie trzeba stosować tej zasady do 10000$ spokojnie wystarczą mniejsze sumy, jednak ludzie z Meta tradera mogą mieć z tym problem jeżeli nie posiadają odpowiedniego kapitału. Oanda ma akurat ten ogromny plus że można inwestować unitsami a nie tylko lotami.
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2006, 12:44 przez Hitman, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
gucio
Gaduła
Gaduła
Posty: 222
Rejestracja: 04 sie 2006, 14:15

Nieprzeczytany post autor: gucio »

Niebardzo rozumie -otwierasz te pozycje chyba jedna po drugiej? bo jak naraz to to jest nielogiczne

cr1234
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 34
Rejestracja: 13 lut 2005, 17:05

Nieprzeczytany post autor: cr1234 »

@ gucio

Jedna po drugiej, pzreciez nawet w opisie przykładu masz II i III pozycję liczona z dodanym profitem i później stratą, z poprzednich transakcji...

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Gandalf
Gaduła
Gaduła
Posty: 110
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:32

Nieprzeczytany post autor: Gandalf »

Dzięki Hitman za ciekawy temat. Poszperam na dysku, gdzieś miałem kalkulator do tego dla mniej kumatych w tabliczce mnożenia..... :)

PS. Coś wygrzebałem, Money Management Calculator, może sie do czegoś przyda.......

EDIT: Z poniższej kalkulacji wynika, że mając na koncie 5000 i chcąc otworzyć pozycję ze stopem np. 16 pips, stosując lewar 1:10 i ryzykując 1% możesz otworzyć 31250 unitów (Oanda) lub 0,3 lota.
Popraw mnie Hitman jak cos spieprzyłem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2006, 13:34 przez Gandalf, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek

Awatar użytkownika
Hitman
Gaduła
Gaduła
Posty: 139
Rejestracja: 08 gru 2004, 16:06

Nieprzeczytany post autor: Hitman »

Gandalf pisze:Dzięki Hitman za ciekawy temat
Spoko

Niebardzo rozumie -otwierasz te pozycje chyba jedna po drugiej? bo jak naraz to to jest nielogiczne
Chłopie nie zastanawiaj się czy jest w tym logika tyko daj to do praktyki a zobaczysz że to działa.

Awatar użytkownika
fxlamer
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 671
Rejestracja: 13 mar 2006, 09:52

Nieprzeczytany post autor: fxlamer »

gucio pisze:Hitmen-jak to tak fantastycznie dziala to jestem ciekaw jakie masz wyniki i po co sie zajmujesz tym forum nie lepiej na Karaibach tracic te zarobki bo do nieba ich nie wezmiesz
Skąd ty sie zerwales gosciu? Przeca Hitman z Karaibów to pisze........ z nudów... i chce sie z toba podzielic sposobem na kase a ty qufa fochy stroisz.......
Bedzie dobrze, luz......
=================

Awatar użytkownika
Hitman
Gaduła
Gaduła
Posty: 139
Rejestracja: 08 gru 2004, 16:06

Nieprzeczytany post autor: Hitman »

gucio pisze:Hitmen-jak to tak fantastycznie dziala to jestem ciekaw jakie masz wyniki i po co sie zajmujesz tym forum nie lepiej na Karaibach tracic te zarobki bo do nieba ich nie wezmiesz
:wall: :wall: :wall: No coment. Początkujący będzie początkującym.

EDIT:
Gandalf pisze:Popraw mnie Hitman jak cos spieprzyłem
Wynik jest dobry.
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2006, 08:24 przez Hitman, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Gandalf
Gaduła
Gaduła
Posty: 110
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:32

Nieprzeczytany post autor: Gandalf »

Darecki pisze:sprawa czystej logiki. TP ok, 50, ale SL 10 ? x 10 to sie zgodze. A 300 przy 50 TP, to realna propozycja
To jakie masz R/R? 1:6? Tak, to realna propozycja... bankructwa.....
Obrazek

Awatar użytkownika
Hitman
Gaduła
Gaduła
Posty: 139
Rejestracja: 08 gru 2004, 16:06

Nieprzeczytany post autor: Hitman »

Darecki pisze:A 300 przy 50 TP
Chodzi Ci o SL 300 i TP 50 ? Jeżeli tak to musisz mieć prawdopodobieństwo trafień conajmniej 85,71 % żeby wychodzić na zero w długim terminie. Nie widziałem jeszcze takiego sysa.
Darecki pisze:TP ok, 50, ale SL 10 ?
Co do TP 50 i SL 10 to wszystko zależy od metody inwestycyjnej. 26 lipca miałem transakcje R 7.4 co w porównaniu z TP 50 i SL 10 (Czyli R 5) jest niewyobrażalnie większe.

EDIT:
Gandalf pisze: To jakie masz R/R? 1:6? Tak, to realna propozycja... bankructwa.....
Ubiegłeś mnie :D Kombinowałem jeszcze żeby wkleić historie transakcji

Awatar użytkownika
fryk
Gaduła
Gaduła
Posty: 228
Rejestracja: 10 mar 2006, 13:24

Nieprzeczytany post autor: fryk »

Hitman doskonaly watek. A dalsza dyskusja moim skromnym zdaniem niepotrzebna.

IMO watek nalezaloby zamknac i dodac do niego link do przyklejonego, w ktorym zbieraloby sie tak podstawowe rzeczy.

Rowniez post Aekolda w jednym z innych watkow, w ktorym doskonale przedstawil swoj MM bym tam podlinkowal. Jesli trzeba do wygrzebie to.

Przyjalbym taka zasade. Stworzyc zbior podstaw aby potem do nich odsylac "świeżych".

Zyskamy w ten sposob czas na rozwojowe posty (jak genialna seria Gandalfa ostatnio) unikajac marnowania czasu na podobne dyskusje.

Świeżynki miałyby gotową ścieżkę rozwojową i nie musieliby każdy z osobna odkrywac kola od nowa. A jak wiadomo na fx takich kół jest sporo.

Co Wy na to chlopaki?
Owoce sukcesu rosną na drzewach cierpliwości...

ODPOWIEDZ