Stanowisko KNF ws. copy tradingu - co uważacie?

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
trisidginto
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 385
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Stanowisko KNF ws. copy tradingu - co uważacie?

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

Cblondyn pisze:
06 sie 2024, 18:04
trisidginto pisze:
06 sie 2024, 14:48


Forex - jeśli mieliby grać bez dźwigni to okazałoby się, że większości ludzi, tych co grają na to po prostu nie stać. Zawsze 1 pips jest tyle samo wart przy danej wielkości pozycji, więc jak ktoś ma 1 tys depozytu, to za dużych ruchów nie wytrzyma, nawet na małej pozycji. Dźwignia stwarza iluzję.
Trzeba nie mieć wyobraźni by nie wiedzieć, że zbyt duża dźwignia to proszenie się samemu o kłopoty. Tak samo jak zbyt duży % depo na SL. I jeśli ktoś myśli, że mając 1000 zostanie szybko milionerem to jest głupi albo naiwny ;)
I zysk na poziomie 20% za kilka miesięcy to jest całkiem przyzwoity dochód.
Już nie wspomne, że regularny zysk dzienny na poziomie 0,5% przy procencie składanym wypracuje w ciągu roku kilkaset procent. A więc warto.
I tak na koniec. Lewar brokera a lewarowanie depo to dwie różne historie. Ale potrzebne troche wyobraźni
Początkujący zazwyczaj nie mają wyczucia i po to mają demo, żeby zobaczyć ile to 1 tys. czy 10 tys. zł depozytu, ale wielu z nich chce szybko zarabiać.
Ja poproszę Ciebie Cblondyn, żebyś pokazał taki rachunek, może być demo, jak to codziennie przez 1 rok robisz 0,5% zysku codziennie i korzystasz z procentu składanego. Masz taki przykład ? Jeśli nie to zacznijmy może od jutra, początkowo może być na 1 miesiąc, a potem zobaczymy.

napisz blondynce, której brak wyobraźni co masz na myśli pisząc "lewar brokera", bo ona zawsze gdy myślała o dźwigni to o lewarowaniu depozytu, czyli zamiast całej kwoty wystarcza depozyt zabezpieczający jako minimum przy danej wielkości pozycji

trisidginto
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 385
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Stanowisko KNF ws. copy tradingu - co uważacie?

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

skasowane
Ostatnio zmieniony 06 sie 2024, 19:23 przez trisidginto, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SEROL666
Maniak
Maniak
Posty: 2710
Rejestracja: 13 sty 2009, 00:04

Re: Stanowisko KNF ws. copy tradingu - co uważacie?

Nieprzeczytany post autor: SEROL666 »

trisidginto pisze:
05 sie 2024, 21:15
"Kiedyś aż 60% z DI to byli inżynierzy z Politechnik. Więc Ekonomia i to z wysokiego poziomu w dużej ilości dla tych ludzi jest potrzebna bo inaczej nie zrozumieją cykli i powiązań ekonomicznych z giełdą itd."

Nie tylko inżynierowie, był np. doktor astrofizyki, itd.
Ale gdy pisałam o inżynierach to co innego miałam na myśli....................................
Kiedyś, na początku, fakt, każdy, kto zrobił doradcę dostawał stanowisko zarządzającego bo ich nie było, a byli niezbędni do spełnienia warunków prawnych. To już przeszłość. Dziś doradców jest prawie 1.000, więc nie każdy jest zarządzającym. DI zaczynają dziś od innych stanowisk. Dziś już istnieje konkurencja pomiędzy DI. Również nie bez przyczyny zadałam Ci też pytania o komitet inwestycyjny czy rolę analityka.
Moim zdaniem do rynków potrzeba pasjonatów a nie inżynierów z dobrą pamięcią i umięjętnościami matematycznymi. Którzy w procesie zostają urzędnikami z licencją
trisidginto pisze:
05 sie 2024, 21:15
"Poznałem odrobinę to środowisko - ci DI mają mentalność urzędników. Kiedyś usłyszałem:
- "Co robicie jak rynek spada ?"
- "Siedzimy i patzymy"

A co Ty byś zrobił np. z akcjami notowanymi na GPW ?
Omijałbym z daleka jak reszta świata. Za mały i płytki rynek.
trisidginto pisze:
05 sie 2024, 21:15
"Wystarczy spojrzeć jakie wyniki mają polskie TFI "akcji amerykańskich" to śmiech bierze patrząc na indeksy."

TFI zarządza zazwyczaj kilkoma/wieloma funduszami, przysłowiowy Kowalski gdy inwestuje to kupuje jednostki funduszu, a nie TFI, bo TFI ma swój akcjonariat - TFI jest spółką akcyjną zawsze !
A tu proszę masz Pekao akcji amerykańskich (subfundusz), przeczytaj na stronie w co dokładnie inwestuje ten subfundusz w "polityka inwestycyjna/główne zasady", zwróć uwagę, że na stopę zwrotu mają wpływ nie tylko te inwestycje funduszu jako takie, ale też różnice kursowe
https://pekaotfi.pl/produkty/fundusze-i ... rrency=PLN
Wyniki funduszu od początku
Pekao TFI.jpg
BITE 14 LAT na minusie

W tym samym czasie Berkshire Hathaway gdy PEKAO było na minusie:
BRK do 2014.jpg
To jest 245% na PLUS. Weźmy BRK.B, które ma podobne wyniki a startowało w 1996 - też spadli ale tylko minus 24% i byli na minusie jakiś 1 rok.

No i za cały okres PEKAO jakieś 120% A BRK jakieś 950%
BRK do dzis.png
trisidginto pisze:
05 sie 2024, 21:15
Cel wszystkich unormowań jest taki, żeby człowiek, który nie ma pojęcia o inwestowaniu, np. pan Nowak, nie oddawał w zarządzanie kasy „panu Józiowi”, który tylko gra spekulacyjnie na wsparcia i opory, bo to wcześniej czy później kończy się wtopą w ogromnej większości, tylko żeby oddał kasę w zarządzanie ludziom, którzy inwestują z wiedzą tak, aby ryzyko było jak najmniejsze i potrafią to ryzyko ograniczać czyli osiągają przy danym ryzyku max zysk, albo minimalizują ryzyko przy danym oczekiwanym dochodzie
Nie zgadzam się z tym że prawo jest tworzone z myślą o przeciętnym Józiu. A dowody świadczą że ludzie zarządzający nie potrafią ograniczać ryzyka nie mówiąc już o MAXymalizowaniu zysków - to raczej niewielka wiedza i brak konkurencji powodują ze instytucje nic sobie nie robią z wspomnianego wcześniej Józefa
trisidginto pisze:
05 sie 2024, 21:15
A’propos czy znasz fundusz, który gra na forexie ? I na odpowiedź na to pytanie czekam przede wszystkim.
NIe. I nie powierzyłbym ani złotówki takiemu
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"If music is dying musicians are killing it" - MP

trisidginto
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 385
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Stanowisko KNF ws. copy tradingu - co uważacie?

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

@Serol666 - wszystkie fundusze denominowane w USD do 2008 miały ujemną stopę, bo tak spadł USDPLN - tu jest winowajca
dlatego pisałam o różnicach kursowych

ja nie pisałam o panu Józiu jako inwestorze, tylko o zarządzającym
A inwestorem powierzającym kasę jest pan Nowak - czy tak łatwo to pomylić ?

To co proponujesz panu Nowakowi ? Jaką inwestycję ? Komu może kasę powierzyć w zarządzanie ?

Awatar użytkownika
SEROL666
Maniak
Maniak
Posty: 2710
Rejestracja: 13 sty 2009, 00:04

Re: Stanowisko KNF ws. copy tradingu - co uważacie?

Nieprzeczytany post autor: SEROL666 »

trisidginto pisze:
06 sie 2024, 19:31
@Serol666 - wszystkie fundusze denominowane w USD do 2008 miały ujemną stopę, bo tak spadł USDPLN - tu jest winowajca
dlatego pisałam o różnicach kursowych
Poprawcie mnie jak się mylę...
Dolar w z 2000 roku i 2024 ma praktycznie tę samą wartość.

Mam pytanie dlaczego bronisz korpo ?
"If music is dying musicians are killing it" - MP

Cblondyn
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 6903
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Stanowisko KNF ws. copy tradingu - co uważacie?

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

trisidginto pisze:
06 sie 2024, 19:20

Ja poproszę Ciebie Cblondyn, żebyś pokazał taki rachunek, może być demo, jak to codziennie przez 1 rok robisz 0,5% zysku codziennie i korzystasz z procentu składanego. Masz taki przykład ? Jeśli nie to zacznijmy może od jutra, początkowo może być na 1 miesiąc, a potem zobaczymy.

napisz blondynce, której brak wyobraźni co masz na myśli pisząc "lewar brokera", bo ona zawsze gdy myślała o dźwigni to o lewarowaniu depozytu, czyli zamiast całej kwoty wystarcza depozyt zabezpieczający jako minimum przy danej wielkości pozycji
Oczywiście, że nie uzyskuje 0,5% dziennie bo nie gram DT. Tylko czasami. Pewnie jak każdy. To był tylko jako przykład na to, że procent składany wbrew pozorom ma ogromny potencjał. I nie trzeba dziesiątek % miesięcznie by zbudować duży majątek.
Co do lewara. To wyjaśniam blondynce, że lewar oferowany przez brokera to maximum z jakim można lewarować depozyt. Potocznie zwanym "all in" albo "pod korek". A to jak lewarujemy depozyt to już jest w gestii tradera. A nawet przy dużym depozycie można z lewarowania depozytu zrezygnować :)

Awatar użytkownika
SEROL666
Maniak
Maniak
Posty: 2710
Rejestracja: 13 sty 2009, 00:04

Re: Stanowisko KNF ws. copy tradingu - co uważacie?

Nieprzeczytany post autor: SEROL666 »

trisidginto pisze:
06 sie 2024, 19:31
@Serol666 - wszystkie fundusze denominowane w USD do 2008 miały ujemną stopę, bo tak spadł USDPLN - tu jest winowajca
dlatego pisałam o różnicach kursowych

ja nie pisałam o panu Józiu jako inwestorze, tylko o zarządzającym
A inwestorem powierzającym kasę jest pan Nowak - czy tak łatwo to pomylić ?

To co proponujesz panu Nowakowi ? Jaką inwestycję ? Komu może kasę powierzyć w zarządzanie ?
Jest jeszcze gorzej z tym TFI większe wzrosty wartości wiążą się z z osłabieniem USD do PLN
Zakładam że ludzie wpłacali złotówki więc patrząc na wykres USD/PLN zakładam że ludzie wpłacali po wszystkich zamieszaniach na rynku to wychodzi że trend wzrostowy na USD/PLN odpowiada w dużej mierze za wynik a nie dobór spółek do portfela.

Co dla Pana Nowaka ? Niestety nie polecam polskich instytucji zarządzających kapitałem, wypełnionych DI, Którzy są sfrustrowani bo nie pozwalają im na rozwinięcie skrzydeł. Może ich indolencja leży w tym że nie są blisko rynków kapitałowych na których się naprawdę coś dzieje. W OFE było swego czasu piętno benchmarku i korupcji całego dodatkowego systemu emerytalnego. Wszyscy wiemy jak się skończyło. OFE nadal działają i mają w D klienta. To bliźniaczy system w pewnym sensie połączony zepsutą tkanką zarządzających nimi instytucji do spółki z "niewykfalifikowanymi" DI. Jeszcze jedną historię za jaką chwilę opiszę.
"If music is dying musicians are killing it" - MP

trisidginto
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 385
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Stanowisko KNF ws. copy tradingu - co uważacie?

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

Cblondyn pisze:
06 sie 2024, 19:45
trisidginto pisze:
06 sie 2024, 19:20

Ja poproszę Ciebie Cblondyn, żebyś pokazał taki rachunek, może być demo, jak to codziennie przez 1 rok robisz 0,5% zysku codziennie i korzystasz z procentu składanego. Masz taki przykład ? Jeśli nie to zacznijmy może od jutra, początkowo może być na 1 miesiąc, a potem zobaczymy.

napisz blondynce, której brak wyobraźni co masz na myśli pisząc "lewar brokera", bo ona zawsze gdy myślała o dźwigni to o lewarowaniu depozytu, czyli zamiast całej kwoty wystarcza depozyt zabezpieczający jako minimum przy danej wielkości pozycji
Oczywiście, że nie uzyskuje 0,5% dziennie bo nie gram DT. Tylko czasami. Pewnie jak każdy. To był tylko jako przykład na to, że procent składany wbrew pozorom ma ogromny potencjał. I nie trzeba dziesiątek % miesięcznie by zbudować duży majątek.
Co do lewara. To wyjaśniam blondynce, że lewar oferowany przez brokera to maximum z jakim można lewarować depozyt. Potocznie zwanym "all in" albo "pod korek". A to jak lewarujemy depozyt to już jest w gestii tradera. A nawet przy dużym depozycie można z lewarowania depozytu zrezygnować :)
Eee tam, to wiadomo, myślałam ze naprawdę coś masz, a tu tylko sztuczne rozdzielenia włosa

trisidginto
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 385
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Stanowisko KNF ws. copy tradingu - co uważacie?

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

SEROL666 pisze:
06 sie 2024, 20:10
trisidginto pisze:
06 sie 2024, 19:31
@Serol666 - wszystkie fundusze denominowane w USD do 2008 miały ujemną stopę, bo tak spadł USDPLN - tu jest winowajca
dlatego pisałam o różnicach kursowych

ja nie pisałam o panu Józiu jako inwestorze, tylko o zarządzającym
A inwestorem powierzającym kasę jest pan Nowak - czy tak łatwo to pomylić ?

To co proponujesz panu Nowakowi ? Jaką inwestycję ? Komu może kasę powierzyć w zarządzanie ?
Jest jeszcze gorzej z tym TFI większe wzrosty wartości wiążą się z z osłabieniem USD do PLN
Zakładam że ludzie wpłacali złotówki więc patrząc na wykres USD/PLN zakładam że ludzie wpłacali po wszystkich zamieszaniach na rynku to wychodzi że trend wzrostowy na USD/PLN odpowiada w dużej mierze za wynik a nie dobór spółek do portfela.

Co dla Pana Nowaka ? Niestety nie polecam polskich instytucji zarządzających kapitałem, wypełnionych DI, Którzy są sfrustrowani bo nie pozwalają im na rozwinięcie skrzydeł. Może ich indolencja leży w tym że nie są blisko rynków kapitałowych na których się naprawdę coś dzieje. W OFE było swego czasu piętno benchmarku i korupcji całego dodatkowego systemu emerytalnego. Wszyscy wiemy jak się skończyło. OFE nadal działają i mają w D klienta. To bliźniaczy system w pewnym sensie połączony zepsutą tkanką zarządzających nimi instytucji do spółki z "niewykfalifikowanymi" DI. Jeszcze jedną historię za jaką chwilę opiszę.
tam nie było spółek w tym funduszu, który pokazalam, dlatego napisałam, żebys przeczytal, oni inwestowali w jednostki funduszy amerykańskich

trisidginto
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 385
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Stanowisko KNF ws. copy tradingu - co uważacie?

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

SEROL666 pisze:
06 sie 2024, 19:37
trisidginto pisze:
06 sie 2024, 19:31
@Serol666 - wszystkie fundusze denominowane w USD do 2008 miały ujemną stopę, bo tak spadł USDPLN - tu jest winowajca
dlatego pisałam o różnicach kursowych
Poprawcie mnie jak się mylę...
Dolar w z 2000 roku i 2024 ma praktycznie tę samą wartość.

Mam pytanie dlaczego bronisz korpo ?
Czy to był zakup na początku i trwa do dziś ? nie, to po drodze pełno zakupów i sprzedaży, w zależności od zleceń nabyć i umorzeń, czy przerzucania jednostek w ramach parasola, dlatego to zależy od momentów zleceń klientów, a nie decyzji zarządzających akurat,
zarządzający mieli możliwość pochodnych na kontrakty na walutach - może tu jest odpowiedź. Nie wiem, nie będę się w to zagłębiać, bo czasu mi szkoda.
Prawda jest taka, że powstanie TFI i funduszy dało pracę wielu ludziom - kto ma zapłacić za te wszystkie stanowiska pracy ? a przecież oprócz ludzi w TFI są agenci transferowi, księgowi, biegli rewidenci, depozytariusze, dystrybutorzy jednostek itd.

Nie mówcie, że wszystkie fundusze są do kitu - są lepsze i gorsze. Bronię korpo ? I tak i nie. Bronię tego, że muszą robić to na co zezwala prawo, więc muszą je znać. W tym sensie są urzędnikami, ale wiedzieli o tym, gdy składali wniosek o wpis na listę doradców. O tym, że chcieli być DI często decydowała pensja wysoka na tle innych zawodów. I to chyba nie jest trudne do zrozumienia.
https://www.sii.org.pl/15065/znizki/ofe ... encje.html

Czego byś Ty chciał Serol ?
Ja proponuję Ci żebyś założył TFI prywatne, są już takie. Zobaczysz ile trzeba wiedzy i przygotowań, żeby to uruchomić. Ale satysfakcja ogromna - daję słowo.
Ostatnio zmieniony 06 sie 2024, 21:57 przez trisidginto, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ