jak grochem o ścianę

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
azyl
Gaduła
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: 04 mar 2020, 00:34

Re: jak grochem o ścianę

Nieprzeczytany post autor: azyl »

to mój wstępny plan i jakieś tam notatki skopiowane z Worda. mogą być tam jakieś skróty myślowe wymaga jeszcze sporej ilości poprawek i co ważniejsze, muszę się go trzymać przez większą ilość setupów bo w przeciwnym wypadku, nawet nie zobaczę czy to działa.

Trading plan
Narzędzia:
-Keltner EMA 20; ATR 2.25 (na wszystkich interwałach)
-Ema 10 (na interwale tygodniowym)
-MACD 3,10,16 (na wszystkich interwałach)

Interwały
-tygodniowy
-dzienny
-h4

Interwał tygodniowy
Interwał tygodniowy wyznacza mój trend. Jeżeli cena na tym interwale znajduje się nad nachyloną w górę 20 okresową EMĄ i co ważniejsze, kupującym udaje się osiągać bez większego trudu ostatnie szczyty, szukam głównie longów. Z kolei, jeżeli cena znajduje się pod nachyloną w dół 20 okresową EMĄ i co ważniejsze, sprzedającym udaje się osiągać bez większego trudu ostatnie dołki, szukam głównie shortów. Oceniam impulsy i korekty pod względem ich wielkości, siły, czasu trwania oraz je liczę. Obserwuję, jak kształtują się szczyty i dołki świeca po świecy oraz jak rynek reaguje w pobliżu ostatnich ekstremów. Po piątej fali, o ile do niej dojdzie, zaczynam być podejrzliwy. Dopóki nie zmieni się trend i nie zostanie potwierdzona ta zmiana, tak jak w teorii Dowa, gram zgodnie z tym trendem. Ema 10, w przypadku trendu wzrostowego będzie już powyżej emy 20. W przypadku trendu spadkowego, ema 10 będzie już poniżej emy 20. Wsparcia i opory na wysokich interwałach. Tam szukam początków trendów.

Interwał dzienny (trading-owy)
Short:
Wykres:
Widzę ładny, kilkuświecowy, silny impuls, który uderza o dolną bandę. W tym impulsie, chcę widzieć ładne i duże świeczki w porównaniu do ostatnich, które tylko nieznacznie na siebie nachodzą. Wtedy zaczynam uważnie obserwować, czekam na korektę i staram się wejść gdzieś w okolicach średniej kroczącej, jeżeli zauważę, że kupujący tracą siłę.
MACD:
Szybka linia MACD powinna zacząć się cofać gdzieś w okolice linii zero (w trendach spadkowych często zatrzymuje się gdzieś lekko powyżej tej linii zero).

Long:
Wykres:
Widzę ładny, kilkuświecowy, silny impuls, który uderza o górną bandę. W tym impulsie, chcę widzieć ładne i duże świeczki (ale znowu nie za duże), w porównaniu do ostatnich, które tylko nieznacznie na siebie nachodzą. Wtedy zaczynam uważnie obserwować i starać się wejść na korekcie, gdzieś w okolicach średniej kroczącej, gdy będę widział siłę.
MACD:
Szybka linia MACD powinna zacząć się cofać gdzieś w okolice linii zero.

H4
Wykres:
będę widział konsole. Kupno blisko dołu konsoli wydaje się okey tylko czy wchodzę zleceniem limit czy stop?
Korekty wychodzą poza eme 20. Gdzieś. Okolice dolnej wstęgi w przypadku trendu wzrostowego
Chce widzieć ładne impulsowe świece
MACD:







Macd
Patrz na długą średnią poniżej/powyżej linii zero pod kątem trendów (czy współgra ze sobą
Impuls cofnięcie impuls
kilka świec trendowych pod rząd, otwartcie na wys zamknięcia ostatniej i strzała do góry . jedfna świeca cofa i znów kierunek góra
Otwieram i zamykam pozycje tylko na kompie. Na tel mogę tylko przesuwać stop loosa


INTERESUJĄ MNIE TYLKO ZNACZĄCE LINIE TRENDU (takie które były testowane przynajmniej 3 razy)
Cena czasami przebija linię trendu i znajduje gdzieś pod nią wsparcie i dalej rusza w kierunku swojego wcześniejszego trendu

Zmiana trendu:
Cena musi przebić eme, zmieni siuę kąt jej nachylenia a następnie ma przebić szczyt/dołek ostatniego impulsu

Kupuje siłę zleniami buy stop, sprzedaje słabość zneceniami sell stop poniżej powyżej poprzedniego bara


Obserwuj Macd. Często korekta się zatrzymuje, i zaczyna kolejna noga trendu na podobnych poziomach

Obserwuj ruchy kulminacyjne i wyjścia poza bandę


Dopóki cena bije po bandach jest okey . tzn w trendzie spadkowym cena co jakiś czas silnym impulsem powinna atakować dolną bandę i wice wersa
Poprzednie wsparcie zamienia się w opór

azyl
Gaduła
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: 04 mar 2020, 00:34

Re: jak grochem o ścianę

Nieprzeczytany post autor: azyl »

Opuszczam h1. To nie mój interwał, nie znam go i to dla mnie jakaś czarna magia. Ten dziennik tutaj ma sporo wad i zalet. zalety są oczywiste. Rady z waszej strony za co jestem szczerze wdzięczny. minusy? w tej chwili przychodzi mi na myśl jeden ale z pewnością znajdzie się ich więcej. Osoba która ma niewielkie doświadczenie, nie ma sprawdzonego systemu będzie wpadała w wątpliwości.

Awatar użytkownika
DupnySystem
Gaduła
Gaduła
Posty: 246
Rejestracja: 20 mar 2020, 16:41

Re: jak grochem o ścianę

Nieprzeczytany post autor: DupnySystem »

Ehh, przypomniały mi się początki zabawy z Fx lata 2006. Trading Plany, średnie, itp :)) Ale, żeby nie było, jako wół pamiętam, że cielęciem też byłem :)
Ale zabawa jest przednia. Miłej zabawy :)

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: jak grochem o ścianę

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Z zleceniami Limit jest, niestety zawsze problem wycinania SL.
Tylko w mocnym trendzie cena nie wraca poza pewne ekstrema, a w rynku bardziej konsolidującym cena ma tendencje do wycinania SL.
Osobiście nie gram na zlecenia Limit, a i tak są takie warunki rynkowe, w których wycina mi SL a potem cena idzie w moim pierwotnym kierunku.
Tutaj też nie ma jakiejś idealnej metody, bo średnie, czy inne kanały oparte na średnich nie pomogą.
Trzeba, po prostu czuć i umieć odczytywać dany instrument, i szybko się orientować w sytuacji.
I nie wolno popadać w skrajności, i nie wolno zmieniać kierunku transakcji na bazie jakichś emocji, czy chwilowego ruchu ceny.

SL-ami też trzeba umieć zarządzać!
Jeżeli, na przykład, średnio wykonujemy 3 transakcje dziennie i w tych 3-ch transakcjach zarobiliśmy tylko na 1 SL, to też i nie możemy zaliczyć więcej niż 1 SL w danym dniu.
W tym leży największa trudność!
Jeżeli w każdej transakcji zarobimy na SL i jeszcze plus, to możemy sobie pozwolić na 3 SL w danym dniu.
Czyli, potrzebujemy zarządzać sobą w taki sposób, żeby szala była przechylona na zysk, a nie na stratę.
Koniec końców matematyki nikt nie przeskoczy.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: jak grochem o ścianę

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Odnośnie interwałów:
Weźmy za przykład GBPUSD D1:
2023-04-13_120142.jpg
Postaraj się być obiektywny i powiedz jakie były w tym kontekście korzystne ceny zakupu?
Czy teraz, w tym kontekście, ceny są korzystne ceny zakupu?

I zauważ, ilu traderów, nawet długoletnich, goni za ceną i na siłę szuka okazji?
Czy oni nie rozumieją kontekstu, czy inaczej ram odniesienia, w których tradują?

Popatrz:
2023-04-13_121058.jpg
W tym kontekście wiesz że trend spadkowy się zmienił na wzrostowy dopiero jak cena respektuje szczyt 1 jako wsparcie. A i to nigdy nie wiesz na pewno.
No to czego tu szukać na poziomie linii 2?

Wygląda na to, że dopiero teraz rynek się przebił przez ten opór i może lecieć wyżej.

Ale, bo zawsze jest jakieś "ale", tradując D1 trzeba mieć cierpliwość i czekać tygodniami, i nawet miesiącami.
To nie jest interwał na dzień, czy dwa...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: jak grochem o ścianę

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Jak przejdziesz na H4, to jesteś znowu w innym kontekście!
I tak samo jest z każdym interwałem!
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: jak grochem o ścianę

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

@azyl
Nie szukaj "idealnych" interwałów do tradingu!
Raczej zacznij od siebie i od tego, kim Ty jesteś!
Jaką masz cierpliwość w trzymaniu transakcji?

Czyli, inaczej to ujmując, dostosuj strategię i interwały do swojego charakteru.

Jeżeli, na przykład, nie możesz wysiedzieć w pozycji więcej niż dzień, czy dwa, bo Stop Loss ci nie pozwala, to potrzebujesz tak zbudować strategię, żeby RR się zgadzało z ruchem, który potencjalnie ma dużą szansę się wykonać w tym czasie.

I nie szukaj transakcji na siłę!
Okazja uciekła, to czekaj na nową, albo jej szukaj tam, gdzie jest.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

azyl
Gaduła
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: 04 mar 2020, 00:34

Re: jak grochem o ścianę

Nieprzeczytany post autor: azyl »

ninjaproject pisze:
13 kwie 2023, 11:57
Z zleceniami Limit jest, niestety zawsze problem wycinania SL.
Tylko w mocnym trendzie cena nie wraca poza pewne ekstrema, a w rynku bardziej konsolidującym cena ma tendencje do wycinania SL.
Osobiście nie gram na zlecenia Limit, a i tak są takie warunki rynkowe, w których wycina mi SL a potem cena idzie w moim pierwotnym kierunku.
Tutaj też nie ma jakiejś idealnej metody, bo średnie, czy inne kanały oparte na średnich nie pomogą.
Trzeba, po prostu czuć i umieć odczytywać dany instrument, i szybko się orientować w sytuacji.
I nie wolno popadać w skrajności, i nie wolno zmieniać kierunku transakcji na bazie jakichś emocji, czy chwilowego ruchu ceny.

SL-ami też trzeba umieć zarządzać!
Jeżeli, na przykład, średnio wykonujemy 3 transakcje dziennie i w tych 3-ch transakcjach zarobiliśmy tylko na 1 SL, to też i nie możemy zaliczyć więcej niż 1 SL w danym dniu.
W tym leży największa trudność!
Jeżeli w każdej transakcji zarobimy na SL i jeszcze plus, to możemy sobie pozwolić na 3 SL w danym dniu.
Czyli, potrzebujemy zarządzać sobą w taki sposób, żeby szala była przechylona na zysk, a nie na stratę.
Koniec końców matematyki nikt nie przeskoczy.
jakiś czas temu sprawdzałem poziomy S/R NA Dax-ie na danych historycznych (od maja 2005r. do teraz) i wywnioskowałem, że na Daily cena z reguły nie schodzi ponownie aż do poziomu S/R. zazwyczaj trochę wcześniej pojawiał się popyt/podaż. dopiero gdy już cena była bliska końca trendu, dopiero wtedy te poziomy były osiągane. swoją drogą znacie jakieś lepsze sposoby na sprawdzenie jak coś w historii działało niż takie ręczne sprawdzanie? są te całe testery strategii. jak to w ogóle działa? w życiu się tym nie bawiłem.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: jak grochem o ścianę

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Tak, w testerze strategii można też i wskaźniki testować. Ale opisywać dokładnie tutaj, to mi się nie chce.
Tyle, że to tak nie działa, bo w historii mamy świece już zamknięte, a na żywo może inaczej pokazywać, a potem dane wskazanie może być kasowane, i w historii nie widzisz tych skasowanych.
Chociaż, odnośnie SR to pamiętam, że był taki wskaźnik, który zostawiał ślad po zanegowanych strefach.
Tyle, że ten ślad zostanie tylko dla wskazań generowanych na żywo, a w testerze, jeżeli chcemy jechać w opcji wizualnej, to będzie bardzo powoli jechać, nawet w najszybszym ustawieniu.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

azyl
Gaduła
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: 04 mar 2020, 00:34

Re: jak grochem o ścianę

Nieprzeczytany post autor: azyl »

ninjaproject pisze:
13 kwie 2023, 12:17
Odnośnie interwałów:
Weźmy za przykład GBPUSD D1:
2023-04-13_120142.jpg
Postaraj się być obiektywny i powiedz jakie były w tym kontekście korzystne ceny zakupu?
Czy teraz, w tym kontekście, ceny są korzystne ceny zakupu?

I zauważ, ilu traderów, nawet długoletnich, goni za ceną i na siłę szuka okazji?
Czy oni nie rozumieją kontekstu, czy inaczej ram odniesienia, w których tradują?

Popatrz:
2023-04-13_121058.jpg
W tym kontekście wiesz że trend spadkowy się zmienił na wzrostowy dopiero jak cena respektuje szczyt 1 jako wsparcie. A i to nigdy nie wiesz na pewno.
No to czego tu szukać na poziomie linii 2?

Wygląda na to, że dopiero teraz rynek się przebił przez ten opór i może lecieć wyżej.

Ale, bo zawsze jest jakieś "ale", tradując D1 trzeba mieć cierpliwość i czekać tygodniami, i nawet miesiącami.
To nie jest interwał na dzień, czy dwa...
ninja nie wiem czy czytałeś mój, jeżeli to tak można nazwać, trading plan. mnie głównie interesują cofnięcia w trendzie i tam szukanie wsparcia. z tym, że problemem w tym podejściu jest to, że dokonujesz wtedy transakcji przeciwnych do trendu trwającego na niższym interwale a pewnie znasz to uczucie gdy cena nie idzie w tym kierunku w którym chciałeś. no nie jest to miłe i przyjemne uczucie. na chwilę obecną jest drogo. za drogo. raz czekałem coś około 2 lub 3 miesięcy żeby kabla zamknąć i nie najlepiej się z tym czułem. w dodatku dwa razy mogłem wyjść na plus i tego nie zrobiłem a swap wciąż naliczali.

ODPOWIEDZ