jak grochem o ścianę

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
Awatar użytkownika
SEROL666
Maniak
Maniak
Posty: 2332
Rejestracja: 13 sty 2009, 00:04

Re: jak grochem o ścianę

Nieprzeczytany post autor: SEROL666 »

azyl pisze:
08 kwie 2023, 11:47
Tak, mam świadomość mocnej korelacji pomiędzy niektórymi walutami ale przyznam szczerze, że nigdy nie zwracałem większej uwagi na to ponieważ przeważnie otwieram pozycję na jednym, maksymalnie dwóch instrumentach na raz. Nie dywersyfikuje gdyż za dużo kasy bym musiał na raz zaryzykować.
Wrzuć sobie kabla edka i UJ na tradingview na jeden wykres to może zobaczysz jak to wygląda. A wtedy pogadamy o dywersyfikacji.....
"If music is dying musicians are killing it" - MP

Awatar użytkownika
SEROL666
Maniak
Maniak
Posty: 2332
Rejestracja: 13 sty 2009, 00:04

Re: jak grochem o ścianę

Nieprzeczytany post autor: SEROL666 »

Mogę jeszcze dodać że nie traduje się w wielki piątek gdzie europejskie banki mają wolne - niska zmienność - a w perspektywie payroll'sy... .
A w poniedziałek to czekaj na USA.
"If music is dying musicians are killing it" - MP

azyl
Gaduła
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: 04 mar 2020, 00:34

Re: jak grochem o ścianę

Nieprzeczytany post autor: azyl »

ninjaproject pisze:
08 kwie 2023, 14:11
azyl pisze:
08 kwie 2023, 13:48
A tutaj z opisem jak to widziałem. ten kanał bardziej mi dawał znać, że siła kupujących i sprzedających zaczyna się równoważyć. tak jakby sprzedający tracili kontrole i temu wpadliśmy w konsole która na dodatek była poszerzana jak gdyby sprzedający już nie byli chętni do sprzedaży po niższych cenach. mam dwa scenariusze. pierwszy jest taki jak na rysunku poniżej a drugi to flaga, tak jak mówi SEROL666 rzeczywiście jest bardzo prawdopodobna. jest wiele rzeczy nad którymi muszę popracować, jednak ą z nich jest moment wejścia.
No właśnie, dorabiasz sobie teorie, które są tak naprawdę z dupy wyjęte!
Trading nie ma nic wspólnego z tym, co kto myśli i co kto widzi.
Trading polega na robieniu dobrych, sensownych transakcji kupna i sprzedaży.
Jakbyś prowadził sklep, to byś szukał żeby kupić taniej, a sprzedać drożej.
A towar zalegający byś sprzedawał po jakiejkolwiek cenie, żeby tylko wycofać kapitał, za który byś kupił nową partię towaru, itd.
Wykres wyraźnie pokazuje gdzie było tanio, gdzie było drogo, i jaki jest trend.
Trend jest tu najbardziej istotny - tak samo jak i w normalnej sprzedaży towaru w sklepie - chcesz sprzedawać to co jest w trendzie, a nie to, czego nikt nie chce już kupować!
No i wtedy jest bardzo istotne, żebyś brał pod uwagę ten trend, w którym leżą twoje pieniądze!
Czyli, jeżeli rozgrywasz na H1 ale bierzesz ruchy praktycznie zgodne z ruchami Intraday, to potrzebujesz umiejętnie korzystać z wykresu D1, bo wtedy jedna świeca D1 jest istotna, a nie całokształt wykresu D1!
Na H1 Keltner pokazywał trend spadkowy, na D1 miałeś 3 spadkowe pod rząd i trzecia bez wyraźnego odbicia od wsparcia - a zauważ, że druga miała duży knot na dole, czyli odbicie od wsparcia, które trzecia spadkowa D1 wyraźnie zanegowała (pokryła całe to odbicie w kierunku spadkowym i się zamknęła poniżej Low drugiej D1). To pokazuje siłę Niedźwiedzi, a słabość Byków w kontekście, który ty chciałeś rozegrać na H1.
No bo, jeżeli nadal się upierasz na Longi w kontekście D1, to powinieneś grać to:
2023-04-08_140935.jpg
ręce sobie czymś związać, albo siąść dupą na nie i niczego nie ruszać!
Albo będzie TP, albo SL, ale trzeba wtedy mieć cierpliwość i niczego nie ruszać.

Reasumując, trzeba grać właściwy kontekst, w którym leżą nasze pipsy, a nie grać swoich wymysłów bazujących na czym, tak naprawdę? Na teoriach wyjętych a dupy...
Chyba zaczynam łapać o co Ci chodzi. Dobre porównanie z tym sklepem. Spróbuję inaczej do tego podejść i wziąć sobie te twoje uwagi do serca. Mówisz żeby wejść w pozycję i niczego już później nie ruszać. A co z przesuwaniem stopa na BE? tego też nie robić? oczywiście teraz nie miałem nawet takiej możliwości ale to raczej dobre posunięcie gdy rynek daje Ci do tego okazję

azyl
Gaduła
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: 04 mar 2020, 00:34

Re: jak grochem o ścianę

Nieprzeczytany post autor: azyl »

SEROL666 pisze:
08 kwie 2023, 17:22
azyl pisze:
08 kwie 2023, 11:47
Tak, mam świadomość mocnej korelacji pomiędzy niektórymi walutami ale przyznam szczerze, że nigdy nie zwracałem większej uwagi na to ponieważ przeważnie otwieram pozycję na jednym, maksymalnie dwóch instrumentach na raz. Nie dywersyfikuje gdyż za dużo kasy bym musiał na raz zaryzykować.
Wrzuć sobie kabla edka i UJ na tradingview na jeden wykres to może zobaczysz jak to wygląda. A wtedy pogadamy o dywersyfikacji.....
No tak, na moje oko kabel i Edek poruszają się bardzo podobnie więc nie ma mowy o dywersyfikacji ale ujek już niekoniecznie. Tak w ogóle dzięki za to narzędzie current strenght meter. Można wiedzieć jak z tego korzystasz ? Jeżeli cały hmm indeks/sektor jest na zielono tak jak na poniższym obrazu w przypadku NZD, to interesują Cię tylko longi na parach z tą walutą (jeżeli NZD jest walutą bazową)? Kolejne pytanie. Czy zawsze powinienem czekać aż Ameryka wejdzie do gry i przykuwać jakąś szczególną uwagę do tego, czy amerykanie kupują czy sprzedają? Odnośnie pay rollsów rzeczywiście kolejny duży błąd z mojej strony... Muszę wyrobić w sobie ten nawyk sprawdzania kalendarza i uważać na przemowy Powella czy pay rollsy.

azyl
Gaduła
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: 04 mar 2020, 00:34

Re: jak grochem o ścianę

Nieprzeczytany post autor: azyl »

QQ
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: jak grochem o ścianę

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

azyl pisze:
09 kwie 2023, 15:13
ninjaproject pisze:
08 kwie 2023, 14:11
azyl pisze:
08 kwie 2023, 13:48
A tutaj z opisem jak to widziałem. ten kanał bardziej mi dawał znać, że siła kupujących i sprzedających zaczyna się równoważyć. tak jakby sprzedający tracili kontrole i temu wpadliśmy w konsole która na dodatek była poszerzana jak gdyby sprzedający już nie byli chętni do sprzedaży po niższych cenach. mam dwa scenariusze. pierwszy jest taki jak na rysunku poniżej a drugi to flaga, tak jak mówi SEROL666 rzeczywiście jest bardzo prawdopodobna. jest wiele rzeczy nad którymi muszę popracować, jednak ą z nich jest moment wejścia.
No właśnie, dorabiasz sobie teorie, które są tak naprawdę z dupy wyjęte!
Trading nie ma nic wspólnego z tym, co kto myśli i co kto widzi.
Trading polega na robieniu dobrych, sensownych transakcji kupna i sprzedaży.
Jakbyś prowadził sklep, to byś szukał żeby kupić taniej, a sprzedać drożej.
A towar zalegający byś sprzedawał po jakiejkolwiek cenie, żeby tylko wycofać kapitał, za który byś kupił nową partię towaru, itd.
Wykres wyraźnie pokazuje gdzie było tanio, gdzie było drogo, i jaki jest trend.
Trend jest tu najbardziej istotny - tak samo jak i w normalnej sprzedaży towaru w sklepie - chcesz sprzedawać to co jest w trendzie, a nie to, czego nikt nie chce już kupować!
No i wtedy jest bardzo istotne, żebyś brał pod uwagę ten trend, w którym leżą twoje pieniądze!
Czyli, jeżeli rozgrywasz na H1 ale bierzesz ruchy praktycznie zgodne z ruchami Intraday, to potrzebujesz umiejętnie korzystać z wykresu D1, bo wtedy jedna świeca D1 jest istotna, a nie całokształt wykresu D1!
Na H1 Keltner pokazywał trend spadkowy, na D1 miałeś 3 spadkowe pod rząd i trzecia bez wyraźnego odbicia od wsparcia - a zauważ, że druga miała duży knot na dole, czyli odbicie od wsparcia, które trzecia spadkowa D1 wyraźnie zanegowała (pokryła całe to odbicie w kierunku spadkowym i się zamknęła poniżej Low drugiej D1). To pokazuje siłę Niedźwiedzi, a słabość Byków w kontekście, który ty chciałeś rozegrać na H1.
No bo, jeżeli nadal się upierasz na Longi w kontekście D1, to powinieneś grać to:
2023-04-08_140935.jpg
ręce sobie czymś związać, albo siąść dupą na nie i niczego nie ruszać!
Albo będzie TP, albo SL, ale trzeba wtedy mieć cierpliwość i niczego nie ruszać.

Reasumując, trzeba grać właściwy kontekst, w którym leżą nasze pipsy, a nie grać swoich wymysłów bazujących na czym, tak naprawdę? Na teoriach wyjętych a dupy...
Chyba zaczynam łapać o co Ci chodzi. Dobre porównanie z tym sklepem. Spróbuję inaczej do tego podejść i wziąć sobie te twoje uwagi do serca. Mówisz żeby wejść w pozycję i niczego już później nie ruszać. A co z przesuwaniem stopa na BE? tego też nie robić? oczywiście teraz nie miałem nawet takiej możliwości ale to raczej dobre posunięcie gdy rynek daje Ci do tego okazję
Z przesuwaniem na BE+ to nie ma żadnej reguły!
Raz przesuniesz i ci weźmie BE+, a cena dalej pójdzie i zaliczy twój TP.
(wtedy się wkurzasz)
Innym razem weźmie ci BE+, i cena poleci do twojego SL.
(wtedy się cieszysz)
Tyle, że twoje emocje zawsze są po fakcie, bo przed faktem nigdy tego nie wiesz.

I za Chiny ludowe nie ma jakiegoś idealnego rozwiązania.
Czasami wydaje ci się, że twoja intuicja ci dobrze podpowiedziała - intuicja, albo pierdylion dupogodzin spędzonych na danym instrumencie? - ale tak naprawdę zawsze twoje emocje i wnioski są po fakcie, a nigdy nie wiesz przed faktem, i nigdy niczego nie można naukowo udowodnić, że to tak działa obiektywnie.

Jeżeli nabierasz pewności, że cena nie chce iść w twoim kierunku, to według mnie, ustawiaj BE+ jak tylko masz okazję. Ale... nigdy nie żałuj, jeżeli jednak cena poleci do twojego TP, pomimo że zaliczyłeś tylko BE+.

PS. Opowiem jeszcze taką anegdotkę ze świata traderskiego:
Otóż, pewien trader w dużej instytucji idzie do swojego szefa i mu przedstawia taki plan, że widzi okazję na zarobek 20M USD przy ryzyku 5M USD. Szef mu zatwierdza i trader wykonuje transakcję. Transakcja się udaje i trader widzi zysk 15M USD, i zamyka transakcję. Cieszy się jak klocek, bo jemu z tego skapnie niezła prowizja. Idzie do szefa z uśmiechem na twarzy się pochwalić swoim sukcesem. Szef tak patrzy i wręcza mu czek na prowizję i wypowiedzenie. Trader zdziwiony patrzy i się pyta dlaczego zostaje zwolniony? Szef mówi: Ja się zgodziłem na stratę 5M USD pod warunkiem, że zarobisz 20M USD, a ty mi pokazujesz zarobek 15M USD, czyli że nie respektujesz umowy ze mną, więc ja nie mogę współpracować z kimś komu nie mogę zaufać.

Ty jesteś swoim szefem.
I ty się godzisz na swój SL.
Czy ciebie, jako szefa, stać na współpracę z kimś, komu nie możesz ufać?
(No bo, jeżeli się nie godzisz na SL, to znaczy, że cię nie stać na trading...)
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
SEROL666
Maniak
Maniak
Posty: 2332
Rejestracja: 13 sty 2009, 00:04

Re: jak grochem o ścianę

Nieprzeczytany post autor: SEROL666 »

azyl pisze:
09 kwie 2023, 15:27
SEROL666 pisze:
08 kwie 2023, 17:22
azyl pisze:
08 kwie 2023, 11:47
Tak, mam świadomość mocnej korelacji pomiędzy niektórymi walutami ale przyznam szczerze, że nigdy nie zwracałem większej uwagi na to ponieważ przeważnie otwieram pozycję na jednym, maksymalnie dwóch instrumentach na raz. Nie dywersyfikuje gdyż za dużo kasy bym musiał na raz zaryzykować.
Wrzuć sobie kabla edka i UJ na tradingview na jeden wykres to może zobaczysz jak to wygląda. A wtedy pogadamy o dywersyfikacji.....
No tak, na moje oko kabel i Edek poruszają się bardzo podobnie więc nie ma mowy o dywersyfikacji ale ujek już niekoniecznie. Tak w ogóle dzięki za to narzędzie current strenght meter. Można wiedzieć jak z tego korzystasz ? Jeżeli cały hmm indeks/sektor jest na zielono tak jak na poniższym obrazu w przypadku NZD, to interesują Cię tylko longi na parach z tą walutą (jeżeli NZD jest walutą bazową)? Kolejne pytanie. Czy zawsze powinienem czekać aż Ameryka wejdzie do gry i przykuwać jakąś szczególną uwagę do tego, czy amerykanie kupują czy sprzedają? Odnośnie pay rollsów rzeczywiście kolejny duży błąd z mojej strony... Muszę wyrobić w sobie ten nawyk sprawdzania kalendarza i uważać na przemowy Powella czy pay rollsy.
UJ w praktyce ma mocno ujemną korelację do Edka i Kabla. Ja zajmuje się tylko jedną parą walutowa a mianowicie Kablem i to wsjo. Nie muszę zerkać na CSMeter dla mnie liczy się to co widzę na wykresie plus majorsy do podglądu w poszukiwaniu R/S - miejsc zwrotów akcji intraday
Jutro jest święto w Bankach - dostawcy płynności mają wolne - dopiero sesja USA ruszy wykresem
"If music is dying musicians are killing it" - MP

azyl
Gaduła
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: 04 mar 2020, 00:34

Re: jak grochem o ścianę

Nieprzeczytany post autor: azyl »

SEROL666 pisze:
10 kwie 2023, 01:13
azyl pisze:
09 kwie 2023, 15:27
SEROL666 pisze:
08 kwie 2023, 17:22


Wrzuć sobie kabla edka i UJ na tradingview na jeden wykres to może zobaczysz jak to wygląda. A wtedy pogadamy o dywersyfikacji.....
No tak, na moje oko kabel i Edek poruszają się bardzo podobnie więc nie ma mowy o dywersyfikacji ale ujek już niekoniecznie. Tak w ogóle dzięki za to narzędzie current strenght meter. Można wiedzieć jak z tego korzystasz ? Jeżeli cały hmm indeks/sektor jest na zielono tak jak na poniższym obrazu w przypadku NZD, to interesują Cię tylko longi na parach z tą walutą (jeżeli NZD jest walutą bazową)? Kolejne pytanie. Czy zawsze powinienem czekać aż Ameryka wejdzie do gry i przykuwać jakąś szczególną uwagę do tego, czy amerykanie kupują czy sprzedają? Odnośnie pay rollsów rzeczywiście kolejny duży błąd z mojej strony... Muszę wyrobić w sobie ten nawyk sprawdzania kalendarza i uważać na przemowy Powella czy pay rollsy.
UJ w praktyce ma mocno ujemną korelację do Edka i Kabla. Ja zajmuje się tylko jedną parą walutowa a mianowicie Kablem i to wsjo. Nie muszę zerkać na CSMeter dla mnie liczy się to co widzę na wykresie plus majorsy do podglądu w poszukiwaniu R/S - miejsc zwrotów akcji intraday
Jutro jest święto w Bankach - dostawcy płynności mają wolne - dopiero sesja USA ruszy wykresem
Pomimo tego, że siedzisz Tylka na Kablu, wciąż interesują Cię S/R również z pozostałych majorsów? W sumie już ostatnio wspominałeś, że wszystkie o podobnej godzinie uderzały we wsparcia i oporu. Poluję na longa na kablu ale czekam na tą 15 i jakąś akcje która by mi sugerowała, że na h1 zmieni się trend na wzrostowy.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: jak grochem o ścianę

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

azyl pisze:
10 kwie 2023, 13:02
Poluję na longa na kablu ale czekam na tą 15 i jakąś akcje która by mi sugerowała, że na h1 zmieni się trend na wzrostowy.
A gdzie jest trend wzrostowy na Kablu?
2023-04-10_134026.jpg
Dlaczego upierasz się na kupno towaru, który nie jest w trendzie i na pewno nie jest tani w tym momencie?
Co takiego widać na H1?
2023-04-10_134102.jpg
Jeżeli liczysz na jakieś odbicie od tego zielonego wsparcia, to ty nie grasz nawet H1, tylko jakieś M5, bo tam jest ewentualnie twój ruch ceny od zielonego wsparcia do czerwonego oporu, czyli że rozgrywasz, życzeniowo, to:
2023-04-10_134649.jpg
Dlaczego cena miałaby teraz polecieć jeszcze raz do góry?
Czy w ogóle jest to dobry instrument do handlu teraz?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: jak grochem o ścianę

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Właśnie zapostowałem, i popatrz co się dzieje!
2023-04-10_141805.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

ODPOWIEDZ