G A N N

Jeżeli masz pomysł lub używasz ciekawego systemu albo strategii gry, opisz ja tutaj.
Awatar użytkownika
Fireblade
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 41
Rejestracja: 31 maja 2006, 20:00

Nieprzeczytany post autor: Fireblade »

w takim razie napus udowodnij to, ze Gann byl nieudacznikiem

Awatar użytkownika
napus
Bywalec
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:28

Nieprzeczytany post autor: napus »

Rozmaici oportuniści sprzedają wykłady Ganna i Oprogramowanie Ganna. Głoszą że - Gann jeden z najlepszych inwestorów w historii giełdy - pozostawił po sobie majątek wart 50 milionów USD. Przeprowadziłem wywiad z synem W.D. Ganna, analitykiem w pewnym banku w Bostonie. Powiedział mi, że jego sławny ojciec nie był w stanie utrzymać rodziny z gry na giełdzie i zarabiał na życie sprzedając wykłady instruktażowe. W latach 50tych po śmierci Ganna jego majątek (łącznie z domem) został oszacowany na niewiele ponad 100 000 USD. Legenda W.D. Ganna - giganta inwestycji - jest podtrzymywana przez ludzi sprzedających jego wykłady i różne rekwizyty łatwowiernym klientom.
Cytat pochodzi z książki Eldera Alexandra - Zawód - inwestor giełdowy, rozdział pt. Martwi Guru
PipMyForex.pl

Awatar użytkownika
explorer
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 09 wrz 2008, 21:42

Nieprzeczytany post autor: explorer »

Tak naprawdę, to nigdy nie dowiemy się (a przynajmniej większość z nas) czy Gann miał rację, czy to tylko jedna wielka ściema. Problem tkwi w tym, że udowodnić to można tylko potwierdzając własnymi badaniami, z których niekoniecznie musi coś wyniknąć, ale kto wie.... A gdy (ewentualnie) ktoś odkryje, że Gann miał rację, to i tak się tym nie podzieli, a przez to nikt mu nie uwierzy. Wniosek jest tylko jeden: dyskusje na temat, czy Gann miał rację nie doprowadzą do jednoznacznych wniosków, choćby temat ciągnąć w nieskończoność. Mógłbym dla przeciwwagi przytaczać artykuły potwierdzające, że Gann jednak coś potrafił, ale jaki to ma sens. Też nie jestem w 100% pewny ich prawdziwości. Ale na pewno zgodzę się z tym, że wielu zarabia na micie o Gannie.
Większość ludzi nie ma czasu zarabiać pięniędzy, bo musi pracować, by przetrwać kolejny dzień.

mxmx1
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 53
Rejestracja: 21 lip 2007, 14:52

Nieprzeczytany post autor: mxmx1 »

Hajjjjj

Wpadł ktoś kiedyś na pomysł aby wynotować wszystkie cytaty z bibli zawarte w TTA wg. podanej tam kolejności … w jedną całość… od początku do końca…
Np.
4:16 - Gdyż sam Pan z okrzykiem, a głosem archanielskim i z trąbą Bożą zstąpi z nieba, a pomarli w Chrystusie powstaną najpierwej.
4:18 - Przetoż pocieszajcie jedni drugich temi słowy.

1:7 - Tak żeście się wy stali za wzór wszystkim wierzącym w Macedonii i w Achai.
1:8 - Albowiem od was się rozgłosiło słowo Pańskie, nie tylko w Macedonii i w Achai, ale się też rozeszła na wszelkie miejsce wiara wasza, która jest w Bogu, tak iż nam nie trzeba, o tem co mówić;
2:11 - Niewiasta niech się uczy w milczeniu ze wszelkiem poddaństwem.
2:14 - I Adam nie był zwiedziony, ale niewiasta zwiedziona będąc, przestępstwa przyczyną była.
1:7 - I uczynił Bóg rozpostarcie; uczynił też rozdział między wodami, które są pod rozpostarciem; i między wodami, które są nad rozpostarciem; i stało się tak.

Oczywiście po Polsku

http://www.nonpossumus.pl/ps/
http://pl.wikisource.org/wiki/Biblia_Gda%C5%84ska

tu program pomocny
http://pobierz.pl/programy/windows/eduk ... n-beta-rc1

Ja się za coś takiego zabrałem z ciekawości, więc jeśli się znajdzie jakiś maniak to pisać na priv, można by było to rozłożyć .

Pozdro.

juz nie aktualne
Prawda zawsze leży gdzieś po środku.

Awatar użytkownika
explorer
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 09 wrz 2008, 21:42

Nieprzeczytany post autor: explorer »

Widzę, że wątek Ganna jest w długoterminowym trendzie bocznym, więc może czas na silne wybicie i atak na nowe szczyty. Z braku czasu trochę musiałem sobie odpuścić ten temat, ale może czas do niego powrócić? Może ktoś ma nowe przemyślenia, albo już rozgryzł temat :lol: ? Wrzucę coś, może temat troszkę się rozrusza. Tak sobie pomyślałem, może by przeanalizować znany przypadek trafnej prognozy Ganna. Wrzucam cytat i wykres, ściągnięte skądś tam z Internetu.
"One of the most astonishing calculations made by Mr. Gann was during last summer (1909) when he predicted that September wheat would sell at $1.20. This meant that it must touch that price before the end of the month of September. At twelve o'clock, Chicago time, on September 30th (the last day) the option was selling below $1.08, and it looked as though his prediction would not be fulfilled. Mr. Gann said "if it does not touch $1.20 by the close of the market it will prove that there is something wrong with my whole method of calculation. I do not care what the price is now, it must go there." It is common history that September wheat surprised the whole country by selling at $1.20 and no higher in the very last hour of the trading, closing at that figure."
Cytat wielu na pewno dobrze znany. Zachodzi pytanie, czy Gann też rozwalał właśnie w ten sposób wykres pszenicy (nie jest to oryginalny wykres z publikacji Ganna, tylko czyjaś tam interpretacja). Zakładam, że wykres jest oparty na rzeczywistych notowaniach z tamtych lat oraz że Gann w podobny sposób 100 lat temu analizował ten wykres. No cóż, coś założyć trzeba, gdy nic nie jest pewne, prócz braku pewności, że temat jest do rozwalenia. Opierając się na wykresie można sprawdzić, o ile centów wzrasta cena w jednostce czasu na linii 1x1 (na razie nie wiem jeszcze dokładnie w jakim celu, ale co mi tam sprawdzić). I tu stajemy na rozstaju dróg. W prawo drogowskaz z napisem "uwzględniać wszystkie dni". W lewo "uwzględniać tylko dni, w których działa giełda". Przypominam sobie, jak pewnego zimowego dnia wrzuciłem na Oandzie jakiś tam wykres, rozrysowałem fale wg Elliotta, wsparcia, opory, które działały wcześniej dwa, trzy lub więcej razy. Następnie w którejś tam z opcji odznaczyłem "Ignore Weekend Data". I porównałem. Widać było, że w drugim przypadku (czyli gdy wykres uwzględniał również dni wolne) nie trzymało się to wszystko kupy i trudno było wrysować nowe opory lub wsparcia, które wyglądałyby sensownie. Ponieważ Gann, Fibonacci, Elliott itd., wszystko jest w jakiś tam sposób ze sobą powiązane - pasuje mi wybrać ścieżkę w lewo. Poza tym pamiętam, jak w którejś z publikacji Gann pisał, by w obliczeniach uwzględniać dni giełdowe, a ewentualnie sprawdzać również dni kalendarzowe i uwzględniać je jako dodatkowe potwierdzenie, gdy punkty zwrotne pokrywają się z punktami wyliczonymi dla dni giełdowych.
Ile jest dni giełdowych od 26.01 do 30.09.1909 r.? Trochę dużo tych kresek, ale wyszło mi 203 dni, przyjmując 0 w dniu 26.01.1909. Cena wzrosła z 94 centów do 120 centów, czyli o 26 centów. Wychodzi mniej więcej 0,128 cent per day (giełdowy). Wg wykresu 26.01.2009 jest tak jakby punktem startowym dla tej wibracji. I nasuwa się pytanie: dlaczego miałby to być początek wibracji, skoro 11-12 dni wcześniej cena była jeszcze niżej. Dlaczego akurat 26.01?!? I następne pytanie, dlaczego w dniu 30.09 1909 cena miała dojść do 1,20 , a nie np. 10 dni później do 1,2128 (czyli o 10x0,128 wyższą). Czy dlatego, że wtedy kończyły się kontrakty? Niekoniecznie. Może ktoś zawadzi o astrologię i pociągnie ten temat? Ale, co by niepotrzebnie pokomplikować wszystko, dodam, że może jednak trzeba uwzględniać wszystkie dni, a nie tylko giełdowe :shock: . Przecież planety w dni wolne również się obracają. Może jednak trzeba wybrać ścieżkę w prawo. Wtedy wychodzi 247 dni i mniej więcej 0,105 cent per day. Może to jest prawidłowa skala. Ale co tam, w sumie na wykresie linia wychodzi taka sama. Może ktoś pokusi się o przeanalizowanie i rozpisanie, w jakie dni wypadały wtedy szczyty, dołki, większe ruchy i wrzuci to na SQ, GW albo inne tam narzędzia. Można pójść dalej i np. spróbować skojarzyć wykres z pozycjami planet. Poszukać, co powodowało wzrost ceny pszenicy od stycznia do września w 1909, co spowodowało silny spadek od lipca do początku września, a później "odpuściło". I np. co "kopsnęło" cenę w górę w kwietniu tamtego roku. I może przy okazji wyjaśni się, czy należy uwzględniać dni giełdowe, czy kalendarzowe, przynajmniej dla towarów. Ale wydaje mi się, że tak napradwę nie ma to wiekszego znaczenia.
No dobrze, trochę się rozpisałem. Na razie jedyny wniosek jaki mi się nasuwa jest taki, że czas spadać z Internetu do realnego świata. Pozdrawiam Gannowców
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Większość ludzi nie ma czasu zarabiać pięniędzy, bo musi pracować, by przetrwać kolejny dzień.

krolewsky
Gaduła
Gaduła
Posty: 144
Rejestracja: 07 maja 2006, 11:28

Nieprzeczytany post autor: krolewsky »

a gdzie w oryginale jest wspomniana "data poczatkowa 26" ? skad ja wziales
“ The thing that hath been, it is that which shall be; and that which
is done is that which shall be done, and there is no new things
under the sun.” Eccl. 1:9.

Awatar użytkownika
explorer
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 09 wrz 2008, 21:42

Nieprzeczytany post autor: explorer »

Nie mam pewności, czy data 26 stycznia 1909 jest właściwym "punktem startowym", czy jak tam zwał. Nie jest wzięta z publikacji Ganna, więc nie jest pewna, ale być może da się to jakoś sprawdzić. Po prostu datę przyjąłem z tego wykresu. 26 stycznia 1909 narzuca się jako "początek", przy założeniu słuszności koncepcji na nim uwidocznionej. Muszę przeszukać kompa, gdzieś miałem artykuł, w którym ten wykres był zamieszczony.

Nadchodzi czas, gdy trzeba porządnie zastanowić się, czym jest ten tzw. "punkt startowy", "punkt początkowy", "początek wibracji", czy jak tam zwał.

W publikacjach Ganna jest niewiele. W TTTA znalazłem:
"How do I forecast future cycles?" you may ask. In order to forecast future cycles, the most important thing is to begin right, for if we have the right beginning, we will get the right ending. If we know the cause of the effect, then there can be no doubt about predicting the future event or effect.
I have always looked for causes and when once I determine a cause I can always be sure of the effect or future event which I predict. IT IS NOT MY AIM TO EXPLAIN THE CAUSE OF CYCLES. The general public is not yet ready for it and probably would not understand or believe it if I explained it.


Co w nieprofesjonalnym tłumaczeniu daje:

“Jak przewiduję przyszłe cykle?” – możesz zapytać. Żeby przewidywać przyszłe cykle, najważniejszą rzeczą jest dobrze zacząć, ponieważ jeśli mamy właściwy początek, uzyskamy właściwy koniec. Jeśli znamy przyczynę, wtedy nie może być wątpliwości o przewidywaniu przyszłego zdarzenia lub skutku.
Zawsze szukałem przyczyn i gdy tylko określę przyczynę mogę zawszę być pewnym skutku lub przyszłego zdarzenia, które przewiduję. NIE JEST MOIM CELEM WYJAŚNIAĆ PRZYCZYNĘ CYKLI. Ogół społeczeństwa nie jest jeszcze na to gotowy i prawdopodobnie nie zrozumiałby lub uwierzył, jeśli bym to wyjaśnił.

Czy 100 lat później społeczeństwo jest już gotowe :615:
Większość ludzi nie ma czasu zarabiać pięniędzy, bo musi pracować, by przetrwać kolejny dzień.

krolewsky
Gaduła
Gaduła
Posty: 144
Rejestracja: 07 maja 2006, 11:28

Nieprzeczytany post autor: krolewsky »

Potraktuj to jako odpowiedz na Twoje pytanie:

"The New York Stock Exchange was incorporated on May 17, 1792. Therefore, we began at "0" on May 17, 1792."

"Under the instructions for the Master Timing Angles, you will find how far each timing angle had moved from the time Steel was incorporated up to the time it made extreme top. Study these timing angles and you will see what happens when each of the timing angles reach 24, 36, 48, 60, 72, 84, 90, 120, 135, 157½, 180, 210, 225, 240, 270, 300, 315, 330, 345, and 360 months, the equivalent of 360°. Under the Master Timing Angles we also show you what happens when timing angles #5, 6, 7, 8, and 9 cross the other timing angles, or the place where they were at the time Steel was incorporated. "
“ The thing that hath been, it is that which shall be; and that which
is done is that which shall be done, and there is no new things
under the sun.” Eccl. 1:9.

Awatar użytkownika
explorer
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 09 wrz 2008, 21:42

Nieprzeczytany post autor: explorer »

Nawiązując do postu krolewskyego i do drugiego fragmentu dotyczącego U.S. Steel dorzucę cytat z Ganna z tego samego rozdziału:

For example: When a stock sells at 50 on the 180th day, week or month, it is on the degree of its time angle. On February 1, 1915, U.S. Steel made a low at 38, which is closest to a price of 37 1/2, which is 3/8 of 100 and equals a 135° angle. Steel was 14 years old or 168 months old on February 25 1915 and hit the angle of 135° which showed that Steel was behind time, but that it was in a strong position holding at 38 above the angle of 135°, or the price of 37 1/2;. Then when Steel crossed 200, it equalled 2 circles of 360°. When it advanced to 261 3/4, it was closest to 62 1/2 in the third 100 or nearest the 225° angle. It was the strongest angle after it crossed the half-way point or 180° angle. Steel's half-way point on the third hundred was 250; 262 1/2 would be the next point, or 5/8 point, which equals 225°.

I cytat z internetu:

J. P. Morgan and Elbert H. Gary founded U. S. Steel in 1901 (incorporated on February 25) by combining the steel operations owned by Andrew Carnegie with Gary's Federal Steel Company and several smaller companies for $492 million.

Czy ktoś może posiada wykresy z czasów, których dotyczą publikacje Ganna? Np. U.S.Steel z początku ubiegłego wieku? Może coś z soyben albo wheat?
Ciężko ruszyć temat, gdy brakuje danych. W internecie nic nie znalazłem, ale nie zaglądałem do każdej strony :(

A początek - to chyba po prostu początek np. giełdy w USA, firmy typu U.S. Steel. Ale gdzie jest początek np. dla pszenicy :?: Ale nad tym się jeszcze zastanowię.
Większość ludzi nie ma czasu zarabiać pięniędzy, bo musi pracować, by przetrwać kolejny dzień.

Bartixp
Bywalec
Bywalec
Posty: 5
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:35

Nieprzeczytany post autor: Bartixp »

Cześć,

Bardzo ciekawy wątek. Przeczytałem go już dobre kilka razy i ciągle nie mogę usystematyzować wiedzy.

Jeżeli jest możliwość proszę o odpowiedź na kilka pytań, które z pewnością pomogą mi i innym.

1. Czy 360' ceny wyrażona w pipsach (np. 500) jest taka sama dla każdego poziomu, a więc taka sama dla GBPUSD gdy jego cena jest 1,6 a także, gdy jego cena wynosi 4,5? Wiem, że krolewsky zadawał takie pytanie, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.

Druga część pytania:
Wiemy, że 360' ceny musi być równe 360' czasu. To dotyczy jednostek jaką są "stopnie". Przechodząc do kwesti czasu:
Czy powyższe 500 pips = 360' dotyczy każego timeframe,
gdybyśmy mieli to przenieść na wykres ?

Jeżeli chcielibyśmy przenieść wyliczenia na wykres 4h, czy 360' równa się zawsze ileś godzin, dni?, czy może być, że 360' dla czasu to 17h23m, zaś ceny 500 pipsów?

Czy dobrze mówię, że potencjalny punkt zwrotny na wykresie (po przełożeniu z odpowiedniego GW (z odpowiednio dobraną skalą)) następują na określonych poziomach (np. 30', 90', 120' itp),a więc X świec(odpowiedni czas) po poprzednim LOW/HIGH?, czy może od początku wibracji?. Czy może start dla np. dniowych wykresów to rok od marca (jak Gann zaczynał), a dzień od 06:00?

Kiedyś Krolewsky pytał Templara o przykładowy zrzut z Gann Wheela, albo kwadratu z dobraną skalą dla przykładowego instrumentu. Takie coś na pewno rozjaśniłoby sprawę. Czy mógłby ktoś takowy umieścić?

Dzięki!

ODPOWIEDZ