Poprawna polszczyzna na forum.

Komunikacja do i od admina i moderatorów forum, ogłoszenia, komunikaty.
Awatar użytkownika
Emde
Gaduła
Gaduła
Posty: 96
Rejestracja: 28 mar 2009, 21:09

Nieprzeczytany post autor: Emde »

No cusz morze i ja wtronce sfoje czygrosche dorosmowyy uwarzam kalecznjie ojtrzystego jesyka za niedopustrzalne trzasem mam wrarzenije rze utrzestnicy forof internetowyh nie pszecztali w rzyciu rzadnej ksionszki gaazeta a zasłup sluf ogranitrza sie do podstawowyh i zaslyszanyh operoja kilkoma wyraszeniami znanymi ze zlyszenia nie znaja zkladni interpónkci(trudne słowo :D )


uff,trochę się zmęczyłem:)Ja osobiście skłaniam się ku puryzmowi językowemu,choć zdaję sobie sprawę z tego,ze jest to walka z wiatrakami.To,że się skłaniam,nie oznacza,że nim jestem.I nie czepiam ę,ą ś,ć etc.(choc czasem zmieniają znaczenie słowa),nie,bez przesady:)Szlag mnie trafia natomiast,jak widzę niechlujstwo i brak szacunku dla innych (tak tak,dla mnie,jesli ktoś napisze post na "odpierdol się",nie powinien zasługiwać na odpowiedź..Ortografię(a nawet interpunkcję) sprawdzi Mozilla,wystarczy przed wysłaniem spojrzeć,czy cos czasem nie jest podkreślone,i tyle,po prostu poprawić,zajmie to najwyżej kilka minut..
Nie pieprzcie mi proszę o dys....wszystkim,bo to jest po prostu niechlujstwo i lenistwo.
ps.mam nadzieje,że nasz skądinąd piękny i rozbudowany język nie będzie kiedyś wyglądać jak pierwsze dwie linijki-to świadczy nie tylko o nas jako ludziach,ale i jako o Polakach.
pozdrawiam i zachęcam wszystkich(głównie młodych ludzi) do czytania słowa pisanego-nic tak dobrze nie leczy dys.... jak wizualizacja danego słowa :)

Marcin

Awatar użytkownika
daromanchester
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2301
Rejestracja: 02 maja 2009, 12:48

Nieprzeczytany post autor: daromanchester »

mohertrader

Ciężko się mi nie zgodzić z Twoją argumentacją. To fakt jeśli ktoś jest niedbały, niechlujny lub po prostu jest ignorantem, to czemu do czegoś innego (forexu, AT itp) miałby mieć inne podejście.
Diabeł tkwi w szczegółach. Ja podam trochę inny przykład. Jeśli spotkasz kogoś pierwszy raz w życiu. I ten ktoś mówi wieśniacką gwarą w stylu "jo godoł ci cóś" to pierwsze skojarzenie nasze będzie że ten osobnik nie jest na najwyższym poziomie edukacji. Krótko mówiąc jest debilem. I taka jest nasza wstępna ocena. Aczkolwiek ten nasz pogląd może być potem zrewidowany na rzecz tej osoby. Ale pierwsze wrażenie zostaje. Więc jestem pewny że gdyby ktoś spotkał kogoś takiego. I ten chciałby nas coś uczyć o ekonomii to każdy by spojrzał na niego z politowaniem. Więc gdy spotykasz kogoś na forum kto sadzi byki i ma to w głębokim poważaniu to nie da się traktować go poważnie.

ps. termin "wieśniacka gwara" nie tyczy się regionalnych gwar językowych tylko "prosto polskiej mowy wiejskiej" ;)

edit:
Nie pieprzcie mi proszę o dys....wszystkim,bo to jest po prostu niechlujstwo i lenistwo.
Emde zgadzam się w 100%
Ostatnio zmieniony 02 mar 2010, 12:39 przez daromanchester, łącznie zmieniany 2 razy.
"Ekspert to taki człowiek, który popełnił wszystkie możliwe błędy w bardzo wąskiej dziedzinie" - Niels Bohr
"Każdy głupi może wiedzieć. Sedno to zrozumieć" - Albert Einstein

Awatar użytkownika
Emde
Gaduła
Gaduła
Posty: 96
Rejestracja: 28 mar 2009, 21:09

Nieprzeczytany post autor: Emde »

mohertrader pisze:Omijać z daleka takie wypowiedzi z błędami , ponieważ nie mam pewności czy autor dołożył należytej staranności w czymś co przedstawił jako analizę.

Pozdrawiam

Może ten znakomity przykład coś rozjaśni w głowach dys... :564:
pozdro,
Marcin

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

mohertrader pisze:Posty osób piszących z błędami omijam z daleka, dlaczego ? ......
Dobre ;)

Dobre jako calosc, ale chyba nie do konca jest prawdziwe, nawet zaryzykuje i powiem, ze nieprawdziwe.

Dlaczego?
1) Jezeli by tak rozumowac, oznaczalo by to, ze mozna taki sposob myslenia (bo w czym pisowania jest lepsza od innych rzeczy) na praktycznie kazdy element zycia.

I tak, jezeli widze ze ktos, ma jakis blad w rozumowaniu, oznacza to ze powinien byc juz pomijany.(W tym przypadku Ty bys mi juz podpadl, bo dokonales bardzo pobieznej analizy (czytaj nie przylozyles sie zbytnio, nie bierz tego do siebie ;) ) wiec jak moge patrzec na Twoje anlizy wykresow.

Moge to rozwinac (przesadnie) na grubych, bo nie zwracaja nalezytej uwagi na diete, a jak nie dbaja nawet o siebie to co dopiero o inne elementy..

itd.itd.


2) (jak zawsze powtarzam) zycie jest sztuka wyboru, i gdybym zawsze przykladal taka uwage do pisownii, i zgodnie z pkt. 1 do 90% elementow zycia, nie starczylo by mi czasu na zycie..a jaka bym mial wartosc dodana? malutka.
Wniosek z tego?
A no taki, ze rozne wazne dla mnie rzeczy wykonuje z rozna nalezytoscia, i np. taki dyscostam, ma niski priorytet w pisowni, ale za to moze bardzo przykladac sie do analizy, matematyki itp.

3) To znaczy ze trzeba to tolerowac? Otoz nie.
(to tez zawsze zaznaczam) Zycie jest sztuka rownowagi i np. w trakcie pisania, w przypadku podkreslenia wyrazu przez FF , mozna bylo by zwrocic uwage (dla wytlumaczenia sie, ja z tego miejsca nie moge uzywac FF ;) ),ale bez przesady z ta "makulatura" (wole wpisac w google). Sam wale bledow w 3 i troche,(glownie z powodu szybkosci wylewania tresci) ale jak czytam posty typu "chcem, i muszem" i tak co 3 wyraz to jednak czlowieka troche rusza. Ale z drugiej strony, jak ktos walnie orta, nawet dwa, to nie jest powod do "krzyku", wytykania i nie wiadomo czego, bo tylko glowna mysl sie zaciera.

Awatar użytkownika
reptile
Maniak
Maniak
Posty: 2799
Rejestracja: 13 gru 2008, 13:48

Nieprzeczytany post autor: reptile »

LowcaG ale po co utrudniać protokół komunikacji ?
LowcaG pisze:A no taki, ze rozne wazne dla mnie rzeczy wykonuje z rozna nalezytoscia, i np. taki dyscostam, ma niski priorytet w pisowni, ale za to moze bardzo przykladac sie do analizy, matematyki itp.
Ale już na początku się nie przyłożył, mógł nie poznać zasad ortografii :lol:
I wmawia sobie dys coś tam... jeden z kolegów na forum zainstalował FF i sprawa się polepszyła. FF podkreśla mi twoje błędy, ciężko je odizolować od moich :lol: :lol: :lol: lol ... może wątek kogoś czegoś nauczy .. :roll:
I jak mi to wyjaśnił kolega .. każdy robi co chce i jak chce :twisted: :twisted:
R.E.P.T.I.L.E. - Robotic Electronic Person Trained for Infiltration and Logical Exploration (off-line,only e-mail)

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1262
Rejestracja: 07 kwie 2006, 14:45

Nieprzeczytany post autor: jasonbourne »

Ja bym jeszcze dodał, że sprawdzanie poprawnej pisowni przed wysłaniem wiadomości jest po prostu wyrazem szacunku dla osób, które będą ją czytać.

Ale wszyscy wiedzą jak to z tym szacunkiem na forach bywa.. :D
Zapraszam do czytania moich artykułów "Jak zarabiać co najmniej 100% rocznie na rynku Forex" na portalu Comparic.pl

Awatar użytkownika
Tig3r
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2310
Rejestracja: 02 sty 2008, 10:46

Nieprzeczytany post autor: Tig3r »

astra pisze:Może autor wątku niech wstawi sondę z pytaniami np:

Czy chcesz aby błędy ortograficzne na forum były:
1. zgłaszane do moderatora w celu wystawienia ostrzeżenia
2. "zauważane" tylko w prywatnych wiadomościach do autora wypowiedzi
3. ignorowane i całkowicie dozwolone na forum

Potem moderatorzy (mam nadzieję) zareagują na wyniki ankiety.
Nie ma takiej potrzeby, regulamin już reguluje tą kwestię.
======================================================
Nie głupi ten co nie wie, lecz ten który nie chce się nauczyć..

Awatar użytkownika
daromanchester
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2301
Rejestracja: 02 maja 2009, 12:48

Nieprzeczytany post autor: daromanchester »

LowcaG pisze:Ale z drugiej strony, jak ktos walnie orta, nawet dwa, to nie jest powod do "krzyku", wytykania i nie wiadomo czego, bo tylko glowna mysl sie zaciera.
Tu się zgadzam. Nikt nie jest święty. Pewnie gdyby nie FF to sam bym nie mógł patrzeć na własne posty.
LowcaG pisze:Sam wale bledow w 3 i troche,(glownie z powodu szybkosci wylewania tresci)
Wiadomo że gdy w czasie pisania sprawdzamy własną ortografie, interpunkcje, etc. to zaczynamy gubić wątek o czym pisaliśmy.
Ale zawsze możemy po napisaniu posta zrobić jego korektę albo zacząć używać Mapy Myśli http://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa_my%C5%9Bli
"Ekspert to taki człowiek, który popełnił wszystkie możliwe błędy w bardzo wąskiej dziedzinie" - Niels Bohr
"Każdy głupi może wiedzieć. Sedno to zrozumieć" - Albert Einstein

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

reptile pisze:LowcaG ale po co utrudniać protokół komunikacji ?
Ale ja wcale nie jestem za tym, zeby go utrudniac.
reptile pisze:Ale już na początku się nie przyłożył, mógł nie poznać zasad ortografii
Ale co wzwiazku z tym?, jak mowilem to kwestia priorytetow i poswieconego czasu, przyklad, dlaczego "pakerow" z silowni, uwaza sie za glupszych? bo wiekszosc z nich poswieca duzy procent na cwiczenia miesni a nie mozgu, czyli ktos moze przykladac sie w jednym, a mniej w innym, co nie znaczy ze nie przyklada sie we wszystkim.
reptile pisze:może wątek kogoś czegoś nauczy ..
Nigdy nie wiesz, a noz...
reptile pisze:I jak mi to wyjaśnił kolega .. każdy robi co chce i jak chce
hm...

Dodano po 2 minutach:
daromanchester pisze:Ale zawsze możemy po napisaniu posta zrobić jego korektę albo zacząć używać Mapy Myśli
Wow, zaskoczyles mnie, (nie negatywnie), zazwyczaj staram sie przeczytac swojego posta i poprawic jak zobacze jakies wieksze byki (jak mowilem tu nie moge uzywac FF) i to ok, ale mape mysli? do posta? ktos to stosuje?

Awatar użytkownika
daromanchester
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2301
Rejestracja: 02 maja 2009, 12:48

Nieprzeczytany post autor: daromanchester »

To się raczej stosuje na papierze żeby stworzyć zarys jakiegoś problemu lub koncepcji. Oczywiście przy krótkich postach nie ma szans to zastosować ;)
Ale narzędzie naprawdę potężne jak się nauczy go używać.

Edit:
Chodzi o to że wiele osób stara się pisać bardzo szybko żeby nie stracić "wątku" i nie zwracają uwagi na to czy piszą poprawnie. (kobiety nie powinny mieć z tym problemu bo u nich półkule pracują równocześnie) ;)
Sposobem żeby nie stracić rozległego wątku jest rozpisanie go sobie według mapy myśli na kartce. A potem możemy zacząć pisać nie bojąc się że zgubimy jakieś cenne informacje które chcieliśmy przekazać.

Stosowałem tą metodę przez kilka lat gdy byłem programistą sprawdzała się znakomicie.
"Ekspert to taki człowiek, który popełnił wszystkie możliwe błędy w bardzo wąskiej dziedzinie" - Niels Bohr
"Każdy głupi może wiedzieć. Sedno to zrozumieć" - Albert Einstein

ODPOWIEDZ