Dax/Nasdaq Daytrading

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Od początku lipca trading live trochę na drugim planie. Na pierwszym natomiast programowanie, szeroko pojęte testy tego, co zaprogramowałem i backtesty najrozmaitszych strategii. Poszedłem jednak drogą, że programowane przeze mnie EA staje się takim narzędziem do budowania strategii, gdzie jest możliwość przetestowania najrozmaitszych rozwiązań i ich konfiguracji.

Każdorazowo, kiedy już się wydaje, że projekt został skończony, wpadam na pomysł wprowadzenia kolejnych opcji, co wiąże się z czasochłonnymi testami i jeszcze bardziej czasochłonnym wyszukiwaniem błędów. Na ostatnie dwa tygodnie, trzy dni zajęło mi wyszukiwanie powodów, dlaczego EA nie otwiera nic po wprowadzeniu kolejnych opcji.

Takie typowe człowiek kontra maszyna, na razie szczęśliwie nie spotkałem jeszcze problemu, który by mnie całkowicie uziemił, choć chwile zwątpienia już były poważne. Ale ciągle idę do przodu, teraz zastanawiam się chyba już nad ostatnimi szlifami przed zamknięciem projektu. Dobrze byłoby ruszyć z czymś nowym, być może nawet prostszym. Bo na ten moment już został skonstruowany pokaźny kombajn.

Jak już wspomniałem, trading zszedł na drrugi plan. Co nie oznacza, że w ogóle nie grałem na REAL.
Grałem, ale kwotami poniżej 50PLN na obu kontach, tak więc tematu nie poruszam w dzienniku. Od początku lipca krzywa kapitału idzie w dół, dobrze że na bardzo niskich kwotach, może jak wezmę się za grę na serio, to passa się odwróci. Kulminacja stratnych, SL-ki często wycinane co do punktu a następnie powrót wykresu w moim kierunku. Zabrakło szczęścia też trochę, ale wszystko zgodnie z zasadami więc się nie czepiam. Mała kasa, to i kilka stratnych z rzędu powoduje, ze nie ma czym grać. Ale na razie nie wpłacam więcej niż stówka - przynajmniej w przyszłym tygodniu, max po 50PLN na oba konta.
Niewykluczone, że jeszcze w tym miesiącu cos się wydarzy, z tego co widzę, większość akcji rozgrywa się u mnie w ciągu kilku dni na kilka tygodni. Choć niestety w lipcu przegapiłem dane z mijającego tygodnia (za mało miałem kasy na kontach, zeby cos zdziałać sensownego).

Jest za to dobry znak. Wczoraj dodałem środki do rachunku DEMO. Tak 5k, żeby swobodnie popróbować działania EA na różnych settings dla pięciu wykresów. W tym celu ustawiłem parametry dla poszczególnych MA trochę losowo, ale w pobliżu tego, co dobrze wychodzi na backtestach.
Patrzcie jak to jest, człowiek odpala EA na DEMO a tu w dwa dni coś około 30% z depo. Ryzyko na jedną transakcję dość wysokie, bo często nawet ponad 5% (ale 10% nie przekraczałem), no i korelacje mogły mnie ud*pić, ale tym razem zadziałały na moją korzyść:
2022-07-15 at 22-23-29.png
Wynik ukręcony na 4 parach walutowych z dolarem i na SP500.
Różne warianty strategii Moving Average + rozsądne RRR, przestawianie na BE tylko dla testów
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Tomasz196407
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 14967
Rejestracja: 29 paź 2012, 09:52

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Tomasz196407 »

Mistyfikator pisze:
15 lip 2022, 22:31
Od początku lipca trading live trochę na drugim planie. Na pierwszym natomiast programowanie, szeroko pojęte testy tego, co zaprogramowałem i backtesty najrozmaitszych strategii. Poszedłem jednak drogą, że programowane przeze mnie EA staje się takim narzędziem do budowania strategii, gdzie jest możliwość przetestowania najrozmaitszych rozwiązań i ich konfiguracji.

Każdorazowo, kiedy już się wydaje, że projekt został skończony, wpadam na pomysł wprowadzenia kolejnych opcji, co wiąże się z czasochłonnymi testami i jeszcze bardziej czasochłonnym wyszukiwaniem błędów. Na ostatnie dwa tygodnie, trzy dni zajęło mi wyszukiwanie powodów, dlaczego EA nie otwiera nic po wprowadzeniu kolejnych opcji.

Takie typowe człowiek kontra maszyna, na razie szczęśliwie nie spotkałem jeszcze problemu, który by mnie całkowicie uziemił, choć chwile zwątpienia już były poważne. Ale ciągle idę do przodu, teraz zastanawiam się chyba już nad ostatnimi szlifami przed zamknięciem projektu. Dobrze byłoby ruszyć z czymś nowym, być może nawet prostszym. Bo na ten moment już został skonstruowany pokaźny kombajn.

Jak już wspomniałem, trading zszedł na drrugi plan. Co nie oznacza, że w ogóle nie grałem na REAL.
Grałem, ale kwotami poniżej 50PLN na obu kontach, tak więc tematu nie poruszam w dzienniku. Od początku lipca krzywa kapitału idzie w dół, dobrze że na bardzo niskich kwotach, może jak wezmę się za grę na serio, to passa się odwróci. Kulminacja stratnych, SL-ki często wycinane co do punktu a następnie powrót wykresu w moim kierunku. Zabrakło szczęścia też trochę, ale wszystko zgodnie z zasadami więc się nie czepiam. Mała kasa, to i kilka stratnych z rzędu powoduje, ze nie ma czym grać. Ale na razie nie wpłacam więcej niż stówka - przynajmniej w przyszłym tygodniu, max po 50PLN na oba konta.
Niewykluczone, że jeszcze w tym miesiącu cos się wydarzy, z tego co widzę, większość akcji rozgrywa się u mnie w ciągu kilku dni na kilka tygodni. Choć niestety w lipcu przegapiłem dane z mijającego tygodnia (za mało miałem kasy na kontach, zeby cos zdziałać sensownego).

Jest za to dobry znak. Wczoraj dodałem środki do rachunku DEMO. Tak 5k, żeby swobodnie popróbować działania EA na różnych settings dla pięciu wykresów. W tym celu ustawiłem parametry dla poszczególnych MA trochę losowo, ale w pobliżu tego, co dobrze wychodzi na backtestach.
Patrzcie jak to jest, człowiek odpala EA na DEMO a tu w dwa dni coś około 30% z depo. Ryzyko na jedną transakcję dość wysokie, bo często nawet ponad 5% (ale 10% nie przekraczałem), no i korelacje mogły mnie ud*pić, ale tym razem zadziałały na moją korzyść:

2022-07-15 at 22-23-29.png

Wynik ukręcony na 4 parach walutowych z dolarem i na SP500.
Różne warianty strategii Moving Average + rozsądne RRR, przestawianie na BE tylko dla testów
Dla mnie zastanawiające jest i tez denerwujące by było na warunkach realnych brak realizacji przez EA założonych działań.
Zaraz wytłumacze-
Piszesz
Patrzcie jak to jest, człowiek odpala EA na DEMO a tu w dwa dni coś około 30% z depo
No rzeczywiście po krzywej kapitału widać że robot do 36 pozycji nic praktycznie nie zrobił.Nie wiem jaki to okres czasowy ale potem piszesz ze w dwa dni zrobił około 30%. Nie znam zasady działania z której by wynikało takie zachowanie EA, natomiast znam krzywe kapitału, bo testy i optymalizacje mam na porządku dziennym, tygodniowym itd. One są narastające, progresywne linia wzrasta stopniowo choć są odchylenia związane ze zmiennymi warunkami rynkowymi. Teraz dalej wyobraź sobie sytuacje robot nic nie otwiera przez x dni potem otwiera profituje po czym traci. Sorry za ponowne uwagi dt Twojego dziennika. Nie uzyskuje odpowiedzi na moje wątpliwości dlatego dopytuje. Tak było miedzy innymi z tematem slip. Mysle ze teraźniejszy problem mi wytłumaczysz
Pozdrawiam

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Tomasz196407 pisze:
17 lip 2022, 11:34

Dla mnie zastanawiające jest i tez denerwujące by było na warunkach realnych brak realizacji przez EA założonych działań.
Zaraz wytłumacze-
Piszesz
Patrzcie jak to jest, człowiek odpala EA na DEMO a tu w dwa dni coś około 30% z depo
No rzeczywiście po krzywej kapitału widać że robot do 36 pozycji nic praktycznie nie zrobił.Nie wiem jaki to okres czasowy ale potem piszesz ze w dwa dni zrobił około 30%. Nie znam zasady działania z której by wynikało takie zachowanie EA, natomiast znam krzywe kapitału, bo testy i optymalizacje mam na porządku dziennym, tygodniowym itd. One są narastające, progresywne linia wzrasta stopniowo choć są odchylenia związane ze zmiennymi warunkami rynkowymi. Teraz dalej wyobraź sobie sytuacje robot nic nie otwiera przez x dni potem otwiera profituje po czym traci. Sorry za ponowne uwagi dt Twojego dziennika. Nie uzyskuje odpowiedzi na moje wątpliwości dlatego dopytuje. Tak było miedzy innymi z tematem slip. Mysle ze teraźniejszy problem mi wytłumaczysz
Pozdrawiam
W międzyczasie użyłem robota do testów funkcji związanych z MM.
Programuję EA, posiadające również funkcje AutoSL, AutoBE i AutoTP. Zależy mi, żeby mieć wszystko w jednym programie, aby zwiększyć wydajność umożliwiając EA wykonanie niezbędnych dla danego instrumentu działań na jednym wykresie oraz ustawianie osobnych settings dla większości funkcji.

Tak więc brak wyniku do 36 transakcji to efekt tetsów AutoBE. Miałem problem do rozwiązania, żeby AutoBE działało niezależnie dla każdego wykresu, a precyzyjniej - dla każdego instrumentu. Już działa.

Co do sytuacji, którą opisujesz, to jest jak najbardziej możliwe. Wszelkie backtesty do tej pory pokazują sytuacje, gdzie następuje utrata niedawnych profitów. Zresztą, co tu mówić - te 30% w dwa dni to efekt szczęścia, równie dobrze mogłoby być tyle do tyłu. Korelacja i za duże pozycje by w końcu zniszczyły depo.

Jak dotąd mam kilka backtestów, które pokazują kilkudziesięcioprocentowy zysk w ciągu epizodu od 3 miesięcy do roku. Testuję czas max do czerwca 2021.
Ale nie wykorzystam tych strategii, bo DD jest za duży. Szukam czegoś, co tak jak mówisz: da większą regularność i stale rosnącą krzywą kapitału, z w/w odchyleniami.
Przy tym wszystkim mam ciągle nieprzetestowane wersje MM z RRR w okolicy 1:1

A mam ku temu już narzędzie, bo piszę coś co pozwala na bardzo szerokie modyfikacje w obrębie strategii MovingAverages.
Skupiłem się na budowie czegoś, co pozwoli mi w przyszłości bardzo szybko modyfikować działania w zależności od sytuacji rynkowej.

Na razie zmniejszyłem więc ciśnienie odnośnie poszukiwań tej właściwej strategii. Co nie oznacza, że nie będę próbował.
Na razie wolę jednak przetestować działanie pisanego obecnie EA.

Odnośnie strategii - jak wyżej wspomniałem.
Samych inputs mam powyżej 60, z czego tych odnoszących się do samego sygnału S/L może jest połowa.
Dużo funkcji czasu i w/w MM.
Ze wskaźników strategia używa MA, ATR i ACC.

Cała zabawa zaczęła się tak naprawdę przy testowaniu poprawności działania programu.
A jeszcze nie wszystkie funkcje są gotowe. Co prawda zostały w miarę proste zagadnienia, ale nie jestem do końca pewien, czy nie wprowadzić więcej funkcjonalności związanych z czasem.

Już jest tego tak dużo, że bez dodatkowego interfejsu użytkownika się nie obejdzie.
Ale myślę, że warto - w przyszłości będzie łatwiej spekulować, bo dostanę narzędzie dokłądnie takie, jakiego potrzebuję.
A że pewnie nie będzie w pełni automatycznie? Trudno

***

Mam pytanie Tomasz, czy sam programujesz EA które następnie testujesz?
Czy skupiasz się na testach EA, które już są?

Jeżeli oczywiście mogę zapytać.
Masz jakieś strategie, w które szczególnie celujesz?

Tomasz196407
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 14967
Rejestracja: 29 paź 2012, 09:52

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Tomasz196407 »

Zanim odpowiem na pytanie/pytania powrócę do postu i problemu co opisałem z krzywa kapitału-bardzo mnie ta kwestia interesuje.
Od razu też proszę o wyrozumiałość i cierpliwość-wyrozumiałość dlatego że tak jak i Ty eksperymentuje na EA rożnych rozwiązaniach
cierpliwość to czas potrzebny mi na odpisanie a tez i dogłębne zrozumienie problemu.
W jakich sytuacjach ta krzywa będzie stopniowo wzrastać? tak jak powiedziałem mam do czynienia b.często z testami i optymalizacjami i choć wiele osób tu się wypowiadało o bezsensowności dociekań, doświadczeń bo niby oni to przerabiali.Sami nic nie dając już osadzili że to nie ma sensu.Ja robię swoje ponieważ widzę w tym sens i Tobie tez radze nie przejmowanie się takimi uwagami
-będzie wzrastać po zawarciu transakcji profitowej a i tez stratnej w odpowiednim momencie.
Mam kilka strategii podobnych ale opisze Ci problem na CMO i RSI
Opisana skrótowo na wielu stronach np tu: https://www.forexstrategiesresources.co ... ng-system/
-Do długich transakcji
1. RSI musi być powyżej 30
2. Oscylator pędu Chande musi być poniżej -50.
-Dla krótkich transakcji
1. RSI musi być powyżej 70
2. Oscylator pędu Chande musi być poniżej 50.
Na wykresie instrumentu np GBPUSD najlepiej najmniejszego interwału nanosimy oba wsaźniki
historycznie a także jezeli mamy możliwość przetestowania automatycznego sprawdzamy działanie.
Moje wnioski dotyczą uwzglednienia punktów zwrotnych(50;-50) i (70;30) i zawierania transakcji oraz wyłączenia transakcji stratnej poprzez zmiane transakcji z krótkiej na długą. Okazuje się bowiem ze nanosząc dodatkowe prowadnice na wskaźnik CMO (domyslnie jest to poziom 50;-50) wpływamy na rentowność EA.Czyli uwzgledniamy i wręcz narzucamy EA trend obowiązujący na danym instrumencie.
Oczywiście to są moje wnioski z eksperymentu które zaowocowały progresywnymi krzywymi kapitału w okresie historycznym a takze Live koncie demo.
Teraz do Ciebie problem czy potrafiłbyś programistycznie rozwiązać problem wyzwalania sygnałów z przecięcia prowadnicy i wskaźnika CMO.
Dlatego zaintersowała mnie Twoja krzywa kapitału :)
Troche to rozwlekłem mysle ze mi wybaczysz za wpisy w Twoim dzienniku

Tomasz196407
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 14967
Rejestracja: 29 paź 2012, 09:52

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Tomasz196407 »

Programuję EA, posiadające również funkcje AutoSL, AutoBE i AutoTP. Zależy mi, żeby mieć wszystko w jednym programie, aby zwiększyć wydajność umożliwiając EA wykonanie niezbędnych dla danego instrumentu działań na jednym wykresie oraz ustawianie osobnych settings dla większości funkcji.
wszystkie te parametry są w testowanym przeze ze mnie EA z innej strony internetowej.Opisywałem Ci wcześniej te sprawę ale nie zainteresowałeś się.Opis, forum i Podręcznik użytkownika.
Testy i optymalizacje wychodzą profitowo konto live bardzo ładnie zaprofitowało od 25.05.
Ale oczywiście nie jest wszystko tak kolorowo. Trzeba spędzić dużo czasu nad optymalizowaniem, wyborem instrumentów, a takze analizą parametrów. Dlatego podziwiam Twój upór i zaangażowanie w budowanie swojego EA. Sam wychodze z założenia ze wole cos co istnieje i jest sprawdzone tym bardziej ze autor robota osoba która juz wiele zrobiła w tym temacie

Tomasz196407
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 14967
Rejestracja: 29 paź 2012, 09:52

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Tomasz196407 »

Jak dotąd mam kilka backtestów, które pokazują kilkudziesięcioprocentowy zysk w ciągu epizodu od 3 miesięcy do roku. Testuję czas max do czerwca 2021.
Tez pisałem ze mam zdecydowanie większy czas do backtestów
Ostatnio zmieniony 19 lip 2022, 10:29 przez Tomasz196407, łącznie zmieniany 1 raz.

Tomasz196407
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 14967
Rejestracja: 29 paź 2012, 09:52

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Tomasz196407 »

Mam pytanie Tomasz, czy sam programujesz EA które następnie testujesz?
Czy skupiasz się na testach EA, które już są?

Jeżeli oczywiście mogę zapytać.
Masz jakieś strategie, w które szczególnie celujesz?
Wiec juz napisałem wcześniej, wykorzystuje istniejace EA
a skupiam sie na parametrach i optymalizacjach

Podana wcześniej strategia CMO to moja ulubiona :)

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Tomasz196407 pisze:
19 lip 2022, 09:38
Zanim odpowiem na pytanie/pytania powrócę do postu i problemu co opisałem z krzywa kapitału-bardzo mnie ta kwestia interesuje.
Od razu też proszę o wyrozumiałość i cierpliwość-wyrozumiałość dlatego że tak jak i Ty eksperymentuje na EA rożnych rozwiązaniach
cierpliwość to czas potrzebny mi na odpisanie a tez i dogłębne zrozumienie problemu.
Dzięki za wyczerpującą wypowiedź. Ja jak najbardziej nie mam nic przeciwko pytaniom pod tym wątkiem, tym bardziej, widząc że większość aktywnych użytkowników tego forum ma wielokrotnie większy staż w dziedzinie spekulacji. Szczególne znaczenie ma dla mnie kwestia algo-tradingu. Wszelkie kwestie związane z tym zagadnieniem są szczególnie mile widziane.
Z góry przepraszam, jeśli nie do końca odniosłem się do wszystkiego co napisałeś w powyższych postach. Nie oznacza to, ze ignoruję te tematy. Również proszę o cierpliwość w związku z moimi odpowiedziami, oprócz tradingu, nauki programowania i pracy zawodowej mam chwilowo sporo na głowie, co niestety sprawia że nie jestem w 100% efektywny i całą robotę wykonuję "pomiędzy" innymi zajęciami - nie do końca jest to dobre, bo często jestem wyrwany z zajęcia w momentach, gdy mam dobry flow. Ale nie chcę marudzić - taki urok życia.
Dlatego też proszę o zrozumienie, jeśli być może odpowiedź na wszystko zajmuje mi trochę więcej czasu.
Tomasz196407 pisze:
19 lip 2022, 09:38

W jakich sytuacjach ta krzywa będzie stopniowo wzrastać? tak jak powiedziałem mam do czynienia b.często z testami i optymalizacjami i choć wiele osób tu się wypowiadało o bezsensowności dociekań, doświadczeń bo niby oni to przerabiali.Sami nic nie dając już osadzili że to nie ma sensu.Ja robię swoje ponieważ widzę w tym sens i Tobie tez radze nie przejmowanie się takimi uwagami
-będzie wzrastać po zawarciu transakcji profitowej a i tez stratnej w odpowiednim momencie.
Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie: kiedy krzywa będzie stopniowo wzrastać muszę wrócić do swoich wypowiedzi kilka postów wyżej. Jak również będę potrzebował opowiedzieć o swojej strategii w większych szczegółach. Zresztą, ta strategia nie jest specjalnie odkrywcza.
Zacznę od sedna sprawy: pisane obecnie EA jest bardziej narzędziem umożliwiającym skonstruowanie swojej własnej strategii niż gotową, kompletną strategią z podanymi parametrami. Dążę do tego, aby użytkownik miał możliwość modyfikacji odnośnie:
- liczby MA zastosowanych w tradingu oraz ich wszystkich (MA) parametrów: TF, Period, sposób obliczania średniej itp itd
- mozliwość modyfikacji sposobu obliczania SL i TP: sztywne wartości, ATR, ostatnie świece itp itd
- możliwość dołączenia do strategii dodatkowych wskaźników, np ACC. Oczywiście biorę pod uwagę inne, ale o tym później
- zagadnienia związane z czasem zamykania i otwierania transakcji, ogólnie pojętym czasem handlu
- wiele innych detali: np. spread

To rzutuje na backtesty. Obecnie najwięcej nadziei na zyski w dłuższej perspektywie dają strategie oparte na aktualnej cenie i dwóch lub trzech średnich kroczących. Przy czym wolne średnie (druga i trzecia) służą tylko do potwierdzenia trendu - strategia umożliwia zawieranie transakcji BUY gdy cena znajduje się "nad" nimi, i SELL gdy cena jest "pod". Aktualna cena i szybka średnia krocząca służą do doprecyzowania wejść: nic odkrywczego: punkt przecięcia aktualnej ceny ze średnią.
Ostatnio testowane parametry to średnie SMA 15 okresowe dla każdego z trzech TF (staram się nie używać wyższego TF niż H4), próbowałem wolniejszych średnich (np SMA35 i SMA28 - wychodzi ,że sygnały przychodzą za późno). TF dla wykresu to M5 lub M1. Instrument głównie S&P500, ale widzę że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby grać na majorsach, ostatnio na DEMO dobrze wchodził CHF i JPY.
Ale nie jest tak "różowo" - bo bardzo profitowych (na BT) epizodach, przychodzą zazwyczaj kilkunastoprocentowe DD.
I tu jest problem, bo nie potrafię czegos takiego oglądać w REALu, szczególnie gdy jest rozciągnięte w czasie.
Dlatego muszę znaleźć coś bardziej regularnego - z mniejszym DD.
Na moim obecnym etapie jestem za tym, że EA trzeba wspomagać: będąc akurat przy wykresie i obserwując działanie EA, nieuniknione jest piramidowanie. Pewne sytuacje (silny trend) trzeba wykorzystać, zamiast biernie się im przyglądać.
Tomasz196407 pisze:
19 lip 2022, 09:38

Mam kilka strategii podobnych ale opisze Ci problem na CMO i RSI
Opisana skrótowo na wielu stronach np tu: https://www.forexstrategiesresources.co ... ng-system/
-Do długich transakcji
1. RSI musi być powyżej 30
2. Oscylator pędu Chande musi być poniżej -50.
-Dla krótkich transakcji
1. RSI musi być powyżej 70
2. Oscylator pędu Chande musi być poniżej 50.
Na wykresie instrumentu np GBPUSD najlepiej najmniejszego interwału nanosimy oba wsaźniki
historycznie a także jezeli mamy możliwość przetestowania automatycznego sprawdzamy działanie.
Moje wnioski dotyczą uwzglednienia punktów zwrotnych(50;-50) i (70;30) i zawierania transakcji oraz wyłączenia transakcji stratnej poprzez zmiane transakcji z krótkiej na długą. Okazuje się bowiem ze nanosząc dodatkowe prowadnice na wskaźnik CMO (domyslnie jest to poziom 50;-50) wpływamy na rentowność EA.Czyli uwzgledniamy i wręcz narzucamy EA trend obowiązujący na danym instrumencie.
Oczywiście to są moje wnioski z eksperymentu które zaowocowały progresywnymi krzywymi kapitału w okresie historycznym a takze Live koncie demo.
Teraz do Ciebie problem czy potrafiłbyś programistycznie rozwiązać problem wyzwalania sygnałów z przecięcia prowadnicy i wskaźnika CMO.
Dlatego zaintersowała mnie Twoja krzywa kapitału :)
Troche to rozwlekłem mysle ze mi wybaczysz za wpisy w Twoim dzienniku
Dzięki za przedstawienie strategii!
Przestudiuję ten temat w perspektywie najbliższych tygodni.
Dlatego też obecnie nie odpowiem Ci na pytanie, czy rozwiązałbym to programistycznie.
Może inaczej: obecnie nie, ale w perspektywie tygodni możliwe że tak.

Jeszcze nie doszedłem do etapu włączania customowych wskaźników do własnego EA - korzystam tylko z tych co mam w standardzie. Zdaje się, że nie widzę tego Chande u siebie w MT4
Prawdę mówiąc, jeszcze nie zaprogramowałem nawet sam wskaźnika, temat MQL4 zacząłem od razu od programowania EA.
Również nie włączyłem do EA wskaźnika spoza stanardowych opcji. Ale jest to nieuniknione - nie mogę tego tematu pominąć.

Obecnie skupiam się na bardziej "przyziemnych" kwestiach: tworzenie graficznego interfejsu użytkownika dla EA.
Od razu się wytłumaczę, że temat MQL4 zacząłem jakoś 3 miesiące temu, ale zdaje się że idzie "w miarę".
Prawdę mówiąc, programowanie stało się bardzo pozytywnym "produktem ubocznym" mojego tradingu i spodziewam się, że do końca roku zrobię jeszcze bardzo znaczący progres ;) Już Opus Magnum C++ Grębosza w drodze, a podstawowe "Ansi C" powiedzmy, że "przerobione"

Niestety cała ta nauka jest bardzo czasochłonna.
W czasie praktyki problemy pojawiają się w najmniej spodziewanych miejscach.
Nieraz takie zagadnienie potrafi uziemić na kilka dni.

Ale przedstawioną przez Ciebie strategię przestudiuję na poważnie, tym bardziej mając sygnał odnośnie jej skuteczności
Zdecydowanie nie zostawię tego tak sobie.
Przy czym zastrzegam, że na pierwszy rzut oka strategia wydaje się bardziej skomplikowana niż to, z czym miałem do czynienia do tej pory.
Ale o to chodzi, tylko biorąc się za takie tematy jest możliwy dalszy postęp.
Zresztą, i tak planowałem wziąć na warsztat temat oscylatorów.

Wiadomo, że nie będę wiecznie siedział przy MA (pod kątem programistycznym - co w sumie nie było takie trudne, więcej czasu zajęły inne, bardziej prozaiczne zagadnienia), nawet jeśli uda się zoptymalizować tę strategię tak żeby zarabiała - co moim zdaniem jest możliwe - backtesty pokazują, że jest multum wariantów zarabiających strategii MA, tak naprawdę teraz należałoby tylko ograniczyć DD do znośnego stopnia.

Szukam rozwiązania ultra-skutecznego. Czegoś co pozwoli wycisnąć ze spekulacji maksimum. Tak więc nie jest powiedziane, że zostanę przy MA.
Na razie jednak skupiam się aby zakończyć to, co zacząłem, coś co będzie można nawet bez wstydu zaprezentować szerszej publiczności.
A zostało naprawdę niewiele do zrobienia. Już od tygodnia siedzę nad drobiazgami.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Tomasz196407 pisze:
19 lip 2022, 09:38
Zanim odpowiem na pytanie/pytania powrócę do postu i problemu co opisałem z krzywa kapitału-bardzo mnie ta kwestia interesuje.
Od razu też proszę o wyrozumiałość i cierpliwość-wyrozumiałość dlatego że tak jak i Ty eksperymentuje na EA rożnych rozwiązaniach
cierpliwość to czas potrzebny mi na odpisanie a tez i dogłębne zrozumienie problemu.
W jakich sytuacjach ta krzywa będzie stopniowo wzrastać? tak jak powiedziałem mam do czynienia b.często z testami i optymalizacjami i choć wiele osób tu się wypowiadało o bezsensowności dociekań, doświadczeń bo niby oni to przerabiali.Sami nic nie dając już osadzili że to nie ma sensu.Ja robię swoje ponieważ widzę w tym sens i Tobie tez radze nie przejmowanie się takimi uwagami
-będzie wzrastać po zawarciu transakcji profitowej a i tez stratnej w odpowiednim momencie.
Mam kilka strategii podobnych ale opisze Ci problem na CMO i RSI
Opisana skrótowo na wielu stronach np tu: https://www.forexstrategiesresources.co ... ng-system/
-Do długich transakcji
1. RSI musi być powyżej 30
2. Oscylator pędu Chande musi być poniżej -50.
-Dla krótkich transakcji
1. RSI musi być powyżej 70
2. Oscylator pędu Chande musi być poniżej 50.
Na wykresie instrumentu np GBPUSD najlepiej najmniejszego interwału nanosimy oba wsaźniki
historycznie a także jezeli mamy możliwość przetestowania automatycznego sprawdzamy działanie.
Moje wnioski dotyczą uwzglednienia punktów zwrotnych(50;-50) i (70;30) i zawierania transakcji oraz wyłączenia transakcji stratnej poprzez zmiane transakcji z krótkiej na długą. Okazuje się bowiem ze nanosząc dodatkowe prowadnice na wskaźnik CMO (domyslnie jest to poziom 50;-50) wpływamy na rentowność EA.Czyli uwzgledniamy i wręcz narzucamy EA trend obowiązujący na danym instrumencie.
Oczywiście to są moje wnioski z eksperymentu które zaowocowały progresywnymi krzywymi kapitału w okresie historycznym a takze Live koncie demo.
Teraz do Ciebie problem czy potrafiłbyś programistycznie rozwiązać problem wyzwalania sygnałów z przecięcia prowadnicy i wskaźnika CMO.
Dlatego zaintersowała mnie Twoja krzywa kapitału :)
Troche to rozwlekłem mysle ze mi wybaczysz za wpisy w Twoim dzienniku
To nie jest żaden problem dla programisty - to jest po prostu wykonanie zlecenia zleceniodawcy.
Potrzebny jest, oczywiście, wskaźnik z którego należy pobrać dane.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Tomasz196407 pisze:
19 lip 2022, 09:38

Teraz do Ciebie problem czy potrafiłbyś programistycznie rozwiązać problem wyzwalania sygnałów z przecięcia prowadnicy i wskaźnika CMO.
Dlatego zaintersowała mnie Twoja krzywa kapitału :)
Troche to rozwlekłem mysle ze mi wybaczysz za wpisy w Twoim dzienniku
Oki, przemyślałem temat i siądę wcześniej do tego.
Za długo się babram w innych rzeczach i przyda się odskocznia.

Dzięki za podsunięcie tematu do ogarnięcia.
A przy okazji uczę się nowego wskaźnika

Zablokowany