Dax/Nasdaq Daytrading

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Moje wczorajsze EA nie otworzyło kompletnie nic.
Na 99% warunki zostały rozpisane w niewłaściwy sposób.
Odpowiednie ich rozwidlenie to podstawa w pisaniu EA.
Może dzisiaj jeszcze przysiądę później do kompa i to naprawię.


Jest szansa, że złapałem bakcyla na programowanie.
Ostatni raz taką fazę miałem jako uczeń podstawówki, w latach 90ych i czasach Commodore64. Z perspektywy czasu widzę, że trzeba było dalej cisnąć w tym temacie. Cóż, w międzyczasie pojawiły się inne absorbujące pasje i temat przeleżał ponad dwie dekady.

Tak więc, nawet jeśli nigdy nie zacznę regularnie zarabiać na FX i z tego żyć, to jest szansa, że cała przygoda zakończy się dla mnie korzystnie.

Przejrzałem już podstawy C++, a dzisiaj wyciągnąłem ze swojej biblioteczki "Java. Przewodnik dla początkujących". Kurzyło się ze dwa lata.
Zobaczymy, czy to słomiany zapał, czy kolejne już w moim życiu podejście do nauki programowania skończy się czymś więcej tym razem.

Ucząc się na konkretnych zagadnieniach oraz mając swoje cele jest o wiele łatwiej i wiedza jest znacznie lepiej przyswajalna.

A przede wszystkim dotarło do mnie to, że automatyzacja jest niezwykle pasjonującym zagadnieniem.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Kij tam z wczorajszą strategią.
Trzeba cos stworzyć na miarę obecnych warunków rynkowych.

Jak w znanej piosence:
"Na co komu dziś, wczorajszy dzień, po co dalej pić, to samo piwo, kiedy czujesz że, uleciał gaz"

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Błąd wczorajszego EA był jednak gdzie indziej.
iHighest oraz iLowest zwracają indeks świec o najwyższej i najniższej wartości. Nie konkretną wartość!

Od dzisiaj wszystkie obliczenia sprawdzam na bieżąco

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Kolejny tydzień minął. Znowu mało grania a dużo rozkminy i testów.

Satysfakcja jest, bo jest dalszy progres w programowaniu.
Coraz bardziej też jestem przekonany, że dobra strategia to taka, którą można zaprogramować. Inaczej, taka która nie zostawia marginesu na subiektywne decyzje. Swoją szansę upatruję w ścisłym trzymaniu się procedur.

W tym tygodniu wyszedłem poza wskaźniki trendu, jednak największe osiągnięcie dla mnie jest takie, że stworzyłem EA, obliczające SL na podstawie ostatnich świec na wykresie, i traktujące bieżącą chwilę i obecną sytuację jako jedno z głównych kryteriów wejścia. Z pominięciem historycznych poziomów. Chodzi o zasięg świec na M1 i wskaźniki w rodzaju Acceleration i Momentum.

Pewnie tą drogą trzeba będzie pójść. Pełna koncentracja nad "tu i teraz". Zastanawiam się nad przesuwaniem SL na BE, bo z jednej strony daje to większą liczbę potencjalnych "prób". Ale z drugiej strony...

To jest twardy orzech do zgryzienia.
Bo teoretycznie można bardzo "luźno" potraktować sygnał.
Ogromna liczba wejść zwiększa szansę na uchwycenie tego ruchu, który się zdarzy RAZ NA JAKI CZAS.
Pytanie jest jednak prozaiczne: jak ograniczyć koszty, jeśli liczba wejść będzie olbrzymia???
Pewnie już niejeden przede mną poległ na tej kwestii...

W przysyzłym tygodniu za cel sobie stawiam wprowadzenie do swoich programów miary czasu w postaci zegara i kalendarza jakim się posługujemy na codzień. No chyba że przez weekend w robocie mnie olśni i wpadnę na ciekawszy pomysł do przetestowania.

Napewno przebrnięcie przez podstawy programowania obiektowego uczyni mnie lepszym programistą :D :D :D
Wziąłem na warsztat Javę, w zasadzie na razie nie po to, aby coś w tym języku napisać, ale dlatego że podręcznik ma ponad 500 stron i wiele podstawowych zagadnień zostało wyjaśnionych znacznie dokładniej niż w materiałach do MQL4, którymi dysponuję

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Java na półkę.

Trzeba jednak zacząć od Ansi C.
Wiedza informatyczna powinna być usystematyzowana.

Książka dzisiaj zamówiona, lubię mieć papierowe wersje swoich źródeł wiedzy.

Podstawy, podstawy i jeszcze raz podstawy.

Okazuje się, że moja strategia wykorzystuje całkiem sporą ilość zmiennych. Jak to sobie rozpisałem, to może być nawet 3-cyfrowa liczba. Handlując manualnie nie zdawałem sobie z tego sprawy.

Dlaczego tak dużo?
Doszedłem do wniosku, że w czasie swojego profitowego handlu manualnego wykorzystywałem wskaźniki, które było widać gołym okiem, bez nanoszenia ich na wykres.
Szczególnie wskaźniki przyspieszenia trendu...

Inne przykłady. Weźmy taki ATR. Moim zdaniem wartość takiego wskaźnika należy liczyć oddzielnie dla każdej sesji: Azja, Europa, Ameryka. To wszystko pomnożone przez liczbę poszczególnych TF powoduje, że trader podświadomie wykorzystuje w swoim handlu ogromną liczbę danych.

Niestety, dane te są zazwyczaj zafałszowane przez subiektywne odczucia tradera.

To, co działa w nocnych godzinach niekoniecznie się sprawdzi na otwarciu USA. Koszenie wąskich SL byłoby na porządku dziennym.

Każda pora doby rządzi się swoimi prawami, a skoro mam czerpać małą łyżeczką, to warto wykorzystywać 23h/5 dni.

Powtórzę się: w ch** roboty przede mną. Jestem na początku drogi do skutecznego, powtarzalnego profitowego tradingu.

Ale nie żałuję rozpoczęcia nauki MQL4.
Pozwoliła mi ona rozebrać moją strategię na czynniki pierwsze.
Oczywiście nadal wierzę, że jest możliwe rozpisanie profitowej strategii w MQL4, moje podejście nie zmieniło się przez weekend. Jednak taka strategia powinna dostosowywać się do zmienności rynku. Choćby w minimalnym, podstawowym stopniu. To nie jest tak, że sobie wpiszę inputs i będzie już zawsze zarabiać.
Może to również być strategia niezautomatyzowana całkowicie, gdzie trader czuwa nad działaniem EA.
Jednakże spróbuję trudniejszej drogi...

***

W międzyczasie gram sobie na małym koncie.
Nie mam co prawda na tyle czasu, żeby pykać na M1 i M5, ale dla nabrania wprawy warto próbować też grać wyżej:
Screenshot_20220517-002931_MetaTrader 4.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Oczywiście SL przesunięte. 4077 to był poziom czyszczenia forexowego planktonu. Bardziej łakomego kąsku dla brokerów, niż miejsce, gdzie drobnica ustawia swoje SL nie ma.
Wszystko zgodnie z wytycznymi, dokładnie w miejscu, gdzie literatura specjalistyczna z reklamą brokera na okładce nakazuje:
Screenshot_20220517-122338_MetaTrader 4.jpg
Nie szkoda mi tej kasy, za którą w obecnych czasach nie zatankuję nawet auta, a co najwyżej kupię kebsa w podrzędnym lokalu.

Ważne żeby konsekwentnie upewniać się, że zarabianie na CFD w LT jest ciężkie do wykonania i szkoda na to życia.

Zostaje wchodzenie na minutowych wykresach.
A raczej stworzenie algorytmu, który będzie to robił za mnie, ponieważ nie jestem w stanie śledzić wykresu 24H na dobę.

Dobrym przykładem jest dzisiejszy poranny rajd, który rozpoczął się o godzinie o której nie zwykłem siedzieć nad wykresami
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Mistyfikator pisze:
17 maja 2022, 12:42
Oczywiście SL przesunięte. 4077 to był poziom czyszczenia forexowego planktonu. Bardziej łakomego kąsku dla brokerów, niż miejsce, gdzie drobnica ustawia swoje SL nie ma.
Wszystko zgodnie z wytycznymi, dokładnie w miejscu, gdzie literatura specjalistyczna z reklamą brokera na okładce nakazuje:

Screenshot_20220517-122338_MetaTrader 4.jpg

Nie szkoda mi tej kasy, za którą w obecnych czasach nie zatankuję nawet auta, a co najwyżej kupię kebsa w podrzędnym lokalu.

Ważne żeby konsekwentnie upewniać się, że zarabianie na CFD w LT jest ciężkie do wykonania i szkoda na to życia.

Zostaje wchodzenie na minutowych wykresach.
A raczej stworzenie algorytmu, który będzie to robił za mnie, ponieważ nie jestem w stanie śledzić wykresu 24H na dobę.

Dobrym przykładem jest dzisiejszy poranny rajd, który rozpoczął się o godzinie o której nie zwykłem siedzieć nad wykresami
Ale ty nie zrobiłeś błędu sprzedając po tej cenie wtedy.
Błąd jaki zrobiłeś polega na tym, że nie wziąłeś pieniędzy, które leżały ci pod nogami.
A czemu ich nie wziąłeś?
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

A druga kwestia, to jeżeli cena robi wyższy szczyt po twoim wejściu, i potem ci jeszcze daje zarobić, ale wyraźnie respektuje wsparcie w trendzie wzrostowym, to trzeba brać ile dają i spierdalać zanim nie zaczną bić.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

ninjaproject pisze:
17 maja 2022, 13:25
A druga kwestia, to jeżeli cena robi wyższy szczyt po twoim wejściu, i potem ci jeszcze daje zarobić, ale wyraźnie respektuje wsparcie w trendzie wzrostowym, to trzeba brać ile dają i spierdalać zanim nie zaczną bić.
Luzik. Zaraz się zacznie Ameryka, to wyczyszczą tych co weszli z L-kami zgodnie z AT. Dlatego przesunąłem SL na 4105. To już ostateczny SL, wcześniejszy był za nisko. Rynki lubią wycinać takie okazje, bo te korekty w spadkowych nie są jednak zbyt regularne niestety.

Teraz powycinali SLki sprzedającym, a zaraz być może znowu pojadą w dół:
Screenshot_20220517-144959_MetaTrader 4.jpg

Można tak pisać post factum, prawda jest taka że aby tak grać, to trzeba by siedzieć nad wykresem non stop praktycznie.
Ja nie mam takiej możliwości, więc skupię się na strategii automatycznej, multiinterwałowej, z wąskimi SL.

U siebie widzę taką prawidłowość:
Im szersze SL i wyższy interwał, tym gorzej.
W tym roku to jeszcze tak za bardzo nie posmakowałem zwycięstwa nawet.
Ale co się odwlecze, to wiadomo....
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Mistyfikator pisze:
17 maja 2022, 15:06
ninjaproject pisze:
17 maja 2022, 13:25
A druga kwestia, to jeżeli cena robi wyższy szczyt po twoim wejściu, i potem ci jeszcze daje zarobić, ale wyraźnie respektuje wsparcie w trendzie wzrostowym, to trzeba brać ile dają i spierdalać zanim nie zaczną bić.
Luzik. Zaraz się zacznie Ameryka, to wyczyszczą tych co weszli z L-kami zgodnie z AT. Dlatego przesunąłem SL na 4105. To już ostateczny SL, wcześniejszy był za nisko. Rynki lubią wycinać takie okazje, bo te korekty w spadkowych nie są jednak zbyt regularne niestety.

Teraz powycinali SLki sprzedającym, a zaraz być może znowu pojadą w dół:

Screenshot_20220517-144959_MetaTrader 4.jpg


Można tak pisać post factum, prawda jest taka że aby tak grać, to trzeba by siedzieć nad wykresem non stop praktycznie.
Ja nie mam takiej możliwości, więc skupię się na strategii automatycznej, multiinterwałowej, z wąskimi SL.

U siebie widzę taką prawidłowość:
Im szersze SL i wyższy interwał, tym gorzej.
W tym roku to jeszcze tak za bardzo nie posmakowałem zwycięstwa nawet.
Ale co się odwlecze, to wiadomo....
Ja to analizowałem na H1, więc nie trzeba siedzieć non-stop.

I dodam jeszcze to, że od kiedy zrozumiałem gdzie należy stawiać SL, to nie obserwuję żadnego wycinania stop lossów. W ogóle nie istnieje nic takiego jak wycinanie stop lossów (chyba że broker to celowo robi, ale wtedy jest mnóstwo nienaturalnych szpil na wykresie). Ludzie piszą o wycinaniu stop lossów, ponieważ cena nie robi tego, czego oni oczekują. Tak z 99% traderów handluje życzeniowo, a nie zgodnie z wykresem.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Zablokowany